prehistorie in polder bij Kloosterzande Wachttijd voor nieuw onderzoek is een jaar Klokken in gemeente (.'f™bussen Hulst blijven luiden in Sas van Gent Interesse voor regeling beperkt gedwongen ontslagen bij Dow Z PZC Donderdag 5 februari 2009 1 9 'Wat wij hier aantreffen, liegt niet. We denken inderdaad dat deze 'Mocht het inderdaad zo zijn dat het om prehistorische grafheuvels sporen heel oud zijn. Misschien inderdaad zelfs uit de prehistorie' gaat, dan is dat voor Zeeland heel erg bijzonder' foto's Camile Schelstraete KLOOSTERZANDE - Pas "over een jaar is duidelijk of de sporen in de polders bij Kloosterzande daadwer kelijk restanten van prehistorische grafheuvels zijn. De monsters die medewerkers van de Rijksdienst voor Archeologie, Cultuurlandschap en Monumen ten daar momenteel voor nemen, worden namelijk in het laborato rium uitgebreid onderzocht. Volgens senior-onderzoeker Lies- beth Theunissen van de rijks dienst duurt het nog zolang om dat de wachttijd in het Nederlands Centrum voor Luminescentiedate ring van de Technische Universi teit Delft lang is. In dat centrum is het mogelijk de ouderdom van de grondmonsters vast te stellen volgens de nieuwste onderzoeksmethode, de zogehe ten 'optische datering'. Sommige mineralen zenden een klein licht- signaaltje uit wanneer ze worden verwarmd of beschenen met licht. Dit licht (luminescentie) is te ge bruiken voor de datering van sedi menten, potscherven en andere ar tefacten. In de zestiger jaren van de vorige, eeuw werd ontdekt dat erheen verband bestaat tussen het luminescentiesignaal en de ouder dom van aardewerk: hoe .ouder het aardewerk, hoe sterker het sig naal. Naar aanleiding van deze ontdek king werden er methoden ontwik keld voor het dateren van aarde werk. Luminescentiedatering bleek in sommige gevallen ook ge schikt voor het bepalen van de af- zettingsouderdom van sedimen ten. Archeologe Liesbeth Theunissen houdt alle bevindingen van het onderzoek aan de Drogendijk bij op een kaart. nior-onderzoeker Liesbeth Theu nissen van de RACM bij een vlucht die lokaal historisch geo graaf Adrie de Kraker enkele jaren geleden maakte boven het gebied. Circulaire grafvormen komen in de polders van de Zeeuwse Delta nergens voor, laat staan dat er com plexe grafstructuren te vinden zijn uit de bronstijd. Gewapend met die kennis keek De Kraker vanuit de lucht dan ook erg verbaasd en met groot onge loof naar de cirkel vormige verkleu ringen die hij zag in de gewassen op akkers in-de polders bij Klooster zande. Ook de deskundigen van de rijksdienst waren bij de onder zoeksaanvraag volgens Theunissen sceptisch over de melding. Die houding heeft na een week on derzoek op landbouwpercelen aan de Drogendijk en de Stuiverstraat plaats gemaakt voor een opgeto gen gevoel. „Wat wij hier aantref fen, liegt niet", zegt de medewerk ster van de RACM. „We denken in derdaad dat deze sporen heel oud zijn. Op een kaart uit de jaren zes tig van de bekende geoloog Van Rummelen staat voor dit gebied een afzetting die duizend jaar na Christus is ontstaan. Onze voorlo pige aanwijzingen nu zijn, dat het mogelijk inderdaad sporen van grafheuvels zijn uit de late prehis torie." Dat zou het dertig hectare grote ge bied tussen Kloosterzande en Os- senisse meteen bij archeologen op de kaart zetten. „Deze grafcirkels zijn een Noordwest-Europees feno meen", legt Theunissen uit. „Soort gelijke cirkelvormen zijn eerder aangetroffen in Noordwest Frank rijk en in het Engelse Kent, even als in Oost- en West-Vlaanderen. Kloosterzande zou de meest noor delijke uitwaaier zijn in dat hele verspreidingsgebied." „Mocht het inderdaad zo zijn dat het om prehistorische grafheuvels' gaat, dan is dat voor Zeeland heel erg bijzonder", zegt Theunissen. De bevindingen van het onder zoek worden voor het nageslacht niet alleen vastgelegd in een vuist dik rapport. Dan ook volgen be schermende maatregelen om de sporen te conserveren. Dat houdt niet direct in, dat de landbouwgrond waar de cirkelvor men zijn aangetroffen niet meer als zodanig dienst kan doen. „De normale agrarische werkzaam heden kunnen ge woon doorgang blijven vinden. Maar je zou er bij voorbeeld geen as perges op mogen telen, voor zover de grondstruc tuur daar al voor geschikt is. Voor die teelt moet de grond te veel worden omgewoeld. Ook de bouw van onderkelderde gebouwen is in dat geval uit den boze." Overigens hebben de archeologen tijdens hun onderzoek nog andere interessante vondsten gedaan, zo als tweehonderd jaar oude gegla zuurde aardewerken scherven. Ook die gaan keurig mee in plastic zakjes voor nader onderzoek. 'Maatregelen om de sporen te conserveren, beperken het normale agrarische gebruik niet' Nieuwsgierige voorbijgan gers spreken de mede werkers van de Rijks dienst voor Archeolo gie, Cultuurlandschap en Monu menten (RACM) regelmatig aan met de vraag welk gebouw er op de hoek van de Stuiverstraat en de Drogendijk in de polders nabij Kloosterzande toch wordt ge bouwd. De graafmachinist trekt er echter geen sleuven in de klei voor een fundering, maar om sporen bloot te leggen die mogelijk dateren uit een ver verleden. De aanleiding voor dat archeolo gisch veldwerk ligt volgens se- Archeologen en landmeters doen in de polders nabij Kloosterzande al ruim een week onderzoek naar de mogelijke aanwezigheid van grafstructuren die dateren uit de bronstijd. vt t jg tijdens CciriictVcil TERNEUZEN - De kans is groot dat de reorganisatie bij Dow Terneu- zen kan worden doorgevoerd zon der gedwongen ontslagen. Dit stelt voorzitter Ewald de Backere van de ondernemingsraad van Dow. De belangstelling onder Dow-me- dewerkers om vervroegd met pen sioen te gaan of met een regeling voortijdig te vertrekken is erg groot. Volgens De Backere heeft dit ook te maken met het feit dat de in het sociaal plan vastgelegde regelingen voor vrijwillig vertrek beduidend beter zijn dan regelin gen die in Nederland bij soortgelij ke reorganisaties gebruikelijk zijn. Op dit moment worden er door Dow met de tweehonderd men sen die hun baan verliezen indivi duele gesprekken gevoerd en krij gen de mensen fiscaal/financieel advies. „Al met al zijn wij niet on tevreden over wat geboden wordt en over de wijze waarop de be drijfsleiding zaken afhandelt. Ter- leurstellend is wel de houding van FNV Bondgenoten. Die hadden zich simpelweg door met ons con tact op te nemen op de hoogte kunnen stellen van het sociaal plan en de achtergronden. Dat heb ben ze niet gedaan." De Backere verwacht dat voor de zomer de reorganisatie lean wor den afgerond. Over de positie van de honderden contractors van Dow is weinig duidelijkheid. Voor lopig is er nog wat werk in Terneu- zen door twee nieuwe projecten. Die worden echter dit jaar afge rond. door Ewgène Versfcraetero HULST - De kerkklokken in de ge meente Hulst blijven luiden. Bur gemeester en wethouders gaan niet in op verzoeken om op te tre den tegen eventuele geluidshinder die bewoners ondervinden van het klokgelui. Het college brengt dat standpunt naar buiten naar aanleiding van klachten die regel matig op het stadhuis binnen ko men. De klachten waren voor raadslid Ron de Kort aanleiding om zelf geluidsmetingen te doen. Slechts vijf van de dertien kerk klokken blijven binnen de geluids norm die aan het lawaai in horeca gelegenheden wordt gesteld. Volgens de gemeente vormen ker ken met hun torens herkenbare ba kens in het Zeeuws-Vlaamse land schap. Daarnaast geven ze de iden titeit van het gebied aan. Kerken zijn een belangrijk onderdeel van de lokale cultuur en de culturele beleving. Sinds jaar en dag, aldus B en W, maakt het luiden van de kerkklokken om de tijd aan te ge ven onderdeel uit van het dagelijks leven in de maatschappij. „Daar naast vormt het luiden van de klok bij kerkelijke aangelegenhe den een belangrijk onderdeel van de religieuze beleving. „Het ge meentebestuur hecht aan het be houd van deze waarden. Zij acht deze van hogere importantie dan eventueel ervaren geluidshinder." SAS VAN GENT - Carnavalvierders in Sas van Gent kunnen dit jaar niet met de bus naar huis. Carna valsstichting De Betekoppen zag daartoe 'door omstandigheden' geen kans. Tot vorig jaar reden er op verschil lende routes carnavalsbussen, te gen een gereduceerd tarief. De stichting roept de carnavalsvier ders op zelf vervoer te regelen. De taxibedrijven in de regio zijn schriftelijk op de hoogte gebracht, zodat die het vervoer kunnen over nemen. Er komt, tijdens carnaval (21 tot en met 24 februari) een taxi standplaats ter hoogte van het Kei zer Karelplein, tussen de Oostdam en de Westkade.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 43