weer gezond en veilig maken Feit Religie 'Sk Universiteit wil naar Bergen op Zoom komen 'We kunnen best Bergen op Zoom aan zee opnieuw uitvinden' Terneuzenaar aangehouden voor steekpartij Slagkracht op water ingezet voor hele delta 'Lobbyclub voor Zeeland en West-Brabant' Beter en scherper zien? de kijkkamer PZC Donderdag 5 februari 2009 3 COMMENTAAR Na ongekend zware kritiek neemt het Vaticaan toch afstand van de omstreden bisschop Richard Williamson. Paus Benedictus XVI gedraagt zich weliswaar nog als een sfinx - tijdens zijn wekelijkse audiëntie zei hij gisteren geen woord over deze kwestie - maar zijn organisatie heeft het ontkennen van de Holocaust door Williamson uiteindelijk veroordeeld. Daarmee toont de kerk berouw van de recente omarming van Williamson en andere ultraconservatieven. Deze voor de rooms-katholieke gemeenschap zeer ontluisterende zaak is terug te voeren op gebrek aan onderscheidend vermogen. Sommige conservatieve geestelijken nemen extreme stellingen in omdat zij de jodenvervolging niet los zien van de rol van joden in bijbelverhalen. Gelukkig weet Rome sinds het Tweede Vaticaans Concilie geschiedenis en kerkleer enigszins te scheiden. Maar nu rijst er twijfel of Benedictus dit spoor wil blijven volgen. Hopelijk is het opheffen van de excommunicatie van Williamson slechts een uiterst pijnlijke poging om rechtse broeders in de kerk te houden. Bijeenkomsten als opmaat voor uitvoeringsprogramma De stuurgroep Zuidwestelijke Delta is in de plaats gekomen van de Delta- raad, met als belangrijkste taak het maken van een uitvoeringsprogram ma voor toekomstige inrichting van het deltagebied. Het uitvoeringsprogramma moet uiterlijk eind 2009 klaar zijn, zodat het opgenomen kan worden in het Nationaal Waterplan. In de werkplaats in het Goese stadhuis worden onder meer bijeenkom sten gehouden voor uitwisseling van ideeën. Op 13 februari over de del tawerken, 27 februari over de trends die bepalend worden in de toe komst, 13 maart over natuur, wonen en recreëren en op 27 maart over visserij en landbouw (aanvang vanaf 13.30 uur). Eind februari is een eerste werkconferentie voorzien, waarin alle tot dan toe verzamelde suggesties voor een vernieuwde delta worden besproken. Het ontwerp voor een uitvoeringsprogramma komt aan de orde in een bijeenkomst eind april. De resultaten van de bijeenkomsten worden verwerkt in het programma. Voor programmadirecteur Joost Schrijnen van de stuurgroep Zuid westelijke Delta zijn er voor de kor te termijn drie projecten die uitge voerd moeten worden. Verbete ring van de waterkwaliteit in Krammer-Volkerak en Zoommeer; maatregelen om te voorzien in de behoefte aan zoet water; aanpak van de verslechterende waterkwali teit in het Grevelingenmeer. Wat de Westerschelde betreft voor ziet Schrijnen geen directe actie. „We wachten het kabinetsbesluit TERNEUZEN - Een van een steekpar tij verdachte 38-jarige inwoner van Terneuzen is afgelopen maandaga vond aangehouden. Dat heeft de politie gisteren bekendgemaakt. De man wordt ervan verdacht zon dag tijdens een vechtpartij in de Nieuwstraat in Terneuzen een 25-jarige plaatsgenoot te hebben neergestoken. Tussen de twee mannen ontstond even voor vijf uur onenigheid die ontaardde in een vechtpartij. Daarbij raakte het slachtoffer zwaargewond. Na de steekpartij ging de dader er van door, maar maandag kon hij wor den aangehouden. De Terneuze naar wordt morgen voorgeleid aan de rechter-commissaris. over het natuurherstel af." Ook kustversterking is minder urgent, omdat versterking van de zwakke schakels (West-Zeeuws-Vlaande- ren, Walcheren) al in gang is gezet. De programmadirecteur vindt dat bij het opstellen van een uitvoe ringsprogramma zeker nieuwe we gen opgezocht mogen worden. Hij noemt als voorbeeld de Brabantse kust. „Brabant lag ooit direct aan zee. Dat zijn we vergeten. We kun nen best Bergen op Zoom aan zee opnieuw uitvinden." MIDDELBURG - De plannen voor in- cidentenbestrijding op de Wester schelde worden uitgebreid naar de volledige delta. Volgens voorzitter Jan Lonink van de Veiligheidsregio Zeeland sluit dat beter aan bij de meer gebiedsgerichte benadering van het landelijke project Water- rand. Dat het Zeeuwse Slagkracht zich aanvankelijk tot de Wester schelde beperkte, komt omdat die rivier de drukst bevaarde trans portroute is in de provincie en daardoor ook het grootste risico vormt. Met een toename van de scheepvaart op Zeeuwse verbindin gen, zoals de Oosterschelde en het Schelde-Rijnkanaal, ligt het voor de hand de aandacht te verbreden. BERGEN OP ZOOM - Commissaris van de koningin Karla Peijs vindt dat de gemeenten in West-Bra bant en Zeeland een gezamenlijke lobbyclub moeten vormen. Zo'n 'stedenring' moet ervoor zorgen dat Zuidwest-Nederland in Den- Haag beter op de kaart komt te staan. Peijs zei dat gisteravond op een bijeenkomst in Bergen op Zoom. Alle gemeentebesturen in West-Brabant en Zeeland krijgen een uitnodiging om in Middelburg over de stedenring te komen pra ten. „Samen hebb'en we 350.000 inwoners. Dat legt gewicht in de schaal en zo bereiken we in Den Haag meer dan wanneer we het apart doen", zei Peijs. Zeeland prominent aanwezig op duikbeurs MIDDELBURG - Zeeland is het ko mend weekeinde prominent aan wezig op de grootste duikbeurs van de Benelux. Op de Duikvaker in Utrecht worden elfduizend mensen verwacht. De provincie zal de duiksport meer promoten. MIDDELBURG - De particuliere uni versiteit Via Vinei uit Breda heeft plannen voor een vestiging in Ber gen op Zoom. De school afficheert zich als internationale universiteit voor creatief leiderschap en onder nemerschap. Voorlopig wil de school kleinscha lig in Bergen op Zoom beginnen, maar uiteindelijk - zegt directeur Peter Peene - is het de bedoeling een eigen campus op te richten voor zo'n vierhonderd studenten. Dean Hans Adriaansens van de Roosevelt Academy zegt in een eer ste reactie de Via Vinei universiteit niet te kennen. Bij een nadere be studering van de informatie van het Bredase instituut valt hem op dat de school niet geaccrediteerd is. Hij ziet er geen concurrentie voor de Roosevelt Academy in. Hooguit voor de Hogeschool Zee land omdat Via Vinei zich ook richt op (post)hbo-opleidingen. „Ik denk niet zo gauw in termen van concurrentie. Ik help zelf mee instellingen op te richten op ver schillende plaatsen in Nederland." /-I»»!?1, De Goese burgemeester Dick van der Zaag met een afbeelding van Zeeland en de delta. Links Zuid-Hollands gedeputeerde Lenie Dwarshuis. In het stad huis van Goes heeft de stuurgroep Zuidwestelijke Delta een 'werkplaats' geïnstalleerd. foto Ronald den Dekker Het kan! Ontdek de revolutie in brillenglazen; ZEISS i.Scription® goed zien is fantastisch Segeersstraat 35 - Middelburg - (0118) 674004 - zondag maandag gesloten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 3