Zelfde naam, verschillende speelsters SPECTACULAIRE AVONDVERKOOP! A.S. VRUDAG OPEN TOT 24.00 UUR J# #r uit je winst! GOES, Marconistraat 28 (Meubelboulevard Goes) tel 0113-227077 MIDDELBURG, Mortiereboulevard 28 (Mortiereboulevard) tel 0118-606690 (VrUdag open tot 22.00 uur) Kijk voor overige adressen en openingstijden op www.keukenkampioen.nl. 30 Donderdag 5 februari 2009 PZC Tafeltennissters L Jie en Li Jiao naar toptwaalf in Düsseldorf. door Koen de Vries DEN HAAG - Ze kunnen heel goed tafeltennissen, komen uit China, spelen allebei voor Nederland en doen komend weekeinde in Düssel dorf mee aan de toptwaalf het toernooi voor de beste twaalf tafel tennissers en tafeltennissters van Europa. Li Jiao en Li Jie worden wel eens liefkozend 'de Nederland se zusjes' genoemd, een benaming die niet helemaal juist is. Li Jiao kwam in 1999 op haar 26e naar Nederland, kreeg in 2004 haar Nederlands paspoort en haalde op haar eerste WK meteen de kwartfi nales. Dat had Bettine Vriesekoop in haar hele turbulente carrière nooit gepresteerd. Daarna werd Li Jiao Europees kampioen en won ze twee keer de toptwaalf Li Jie verkaste in 2000, toen ze zes tien was, naar Nederland en kreeg vorig jaar haar paspoort. Sindsdien is Nederland een gevreesd tafelten- nisland, mede omdat de sterke Rus sin Elena Timina ook Nederlandse werd. Gedrieën maakten ze Neder land vorig jaar Europees kam pioen. Tijdens een toernooi in Zuid-Ko- rea vroeg een plaatselijke topspeel- ster of het klopte dat Li Jiao en Li Jie zussen waren. Het zorgde voor wat hilariteit. En niet alleen omdat de achternaam Li de meeste voor komende van China is. Er zijn on geveer 100 miljoen mensen in Chi na met deze achternaam. Wie de twee Li's ziet tafeltennis sen, kan zien dat de twee geen fa milie van elkaar kunnen zijn. Li Jiao is aanvaller, linkshandig en speelt met de Chinese penhouder- greep. Li Jie is verdedigster, rechts- handig en houdt haar batje met de Europese shakehandgreep vast. Li Jie toont veel emotie, Li Jiao is een koele kikker. Er wordt in het ta- feltenniswereldje nog steeds gespro- Bondscoach Franssen: Li Jiao is voor mij de grote favoriet' ken de vreugdeuitbarsting toen Li Jie zich vorig jaar plaatste voor de Olympische Spelen. Tranen met tuiten huilde ze, minutenlang. Dat zal Li Jiao nooit doen. Een vuistje in de lucht en een brede glimlach, meer gunt ze haar publiek niet. „Ik zie Jiao en Jie niet als zussen", zegt bondscoach Pieke Franssen ten overvloede. „Tegenpolen zijn het niet, maar voor mij zijn ze wel twee heel andere mensen. Jie is nog jong, haar spel is nog in ont wikkeling. Daarbij heeft ze hulp van anderen nodig. Jiao weet wat precies wat ze kan en wat ze wil. Ze gaat meer haar eigen gang." Daar komt bij dat Li Jiao in de loop der jaren het juk van de Chinese passiviteit heeft afgeworpen. Als ze vindt dat ze iets nodig heeft, stapt ze op haar doel af Zo heeft ze Trin- ko Keen gevraagd haar in Düssel dorf te coachen. In hem heeft ze het meeste vertrouwen, te meer ze vorig jaar in Arezzo (Italië) met Keen op de bank de toptwaalf won. En als ze vindt dat ze iemand kan helpen, doet ze dat ook. Zo voor ziet ze Li Jie regelmatig van advies. Franssen: „Echte vriendinnen zijn Li Jie en Li Jiao niet, maar wel heel goede collega's." En dan is er nog het verschil in er varing. Li Jiao is 36, kent zichzelf en de mogelijkheden en onmoge lijkheden van haar spel uitstekend. Ze heeft haar programma op de toptwaalf afgestemd. „Jiao weet wat nodig is om op het juiste mo ment in vorm te zijn", weet Frans sen. Voor de veel jongere Jie wordt het haar eerste toptwaalf Ze heeft de afgelopen maanden veel gereisd en gespeeld. En veel getraind, want ze wil in Düsseldorf ontzettend graag pieken. Dat is een groot verschil dat dit weekeinde wel eens heel belangrijk zou kunnen zijn. Li Jiao begint uitgerust aan het toernooi, Li Jie niet. Ze heeft door al haar activitei ten zelfs last van een liesblessure. „Als ze de kwartfinale haalt, zou het al knap zijn", vindt Franssen. „Li Jiao is voor mij de grote favo riet." Naam Geboortedatum Geboorteplaats Burgelijke staat Club Plaats op wereldranglijst Speltype i Jiao 15 januari 1973 Qingdao samenwonend Heerlen 13 aanvallend, linkshandig, penhouder «Europees kampioen in 2007 Beste resultaten •Winnaartopl 2 2007 en 2008 •Kwartfinale WK 2007 «Vier keer Nederlands kampioen (2005 t/m 2008) •Achtste finale Olympische Spelen 2008 6 maart 1984 Chengdu getrouwd Cartagena (Spa) 29 verdedigend, rechtshandig, shakehand •Drie keer tweede op NK (2006 t/m 2008) •Achtste finale Olympische Spelen 2008 Donja Odijk foto Erik van 't Hullenaar/ANP 11 -* 15-20% GOEDKOPER DAN ANDERE TOPMERKEN! CBW-erfeend

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 32