School voor deltawerkers Delta is goed voor kernenergie, maar niet voor water J, Mdbu Drinkwater is een primaire levensbehoefte en hoort niet thuis bij een commer cieel bedrijf Daarom moet de zeg genschap over waterbedrijf Evides uit Delta worden losgemaakt en di rect in de handen van de overheid komen. Een motie met deze strek king namen de Staten van Zeeland vorig jaar met algemene stemmen aan. Laat de staat maar deelnemen in de kerncentrale Borssele Peter Boerma: „Het ligt aan ons" Druk programma voor jonge broeders PZC Donderdag 5 februari 2009 2 5 Drie hogescholen bundelen krachten in Dutch Delta Academy. door René Schrier MIDDELBURG - De Hogeschool Zee land, de Hogeschool Rotterdam en de hogeschool Van Hall Larenstein in Wageningen, Leeuwarden en Velp gaan samenwerken. Ze heb ben de Dutch Delta Academy op gericht om de waterbouwers van de toekomst op te leiden. In de Dutch Delta Academy ne men ook de universiteiten en het bedrijfsleven deel. Tot nu toe was het zo dat ieder van die drie hogescholen zijn ei gen weg ging bij het aanbieden van opleidingen in de sfeer van deltatechnologie. Ze onderhouden zelf hun contacten met de universi teiten en het bedrijfsleven. De Dutch Delta Academy gaat dat bundelen om te voorkomen dat de scholen dingen dubbel doen en om de opleidingen beter op elkaar af te stemmen. De drie scholen blijven de dingen doen waar ze goed in zijn. Zo richt de Hogeschool Zeeland zich op kustbescherming, aquacultuur en ecotechnologie, Rotterdam zit meer in de sfeer van wonen en ha vens en Van Hall Larenstein is meer bezig met zoet water, rivie ren en de Waddenzee. Wouter van Zandbrink houdt zich bezig met de voorbereiding voor de Dutch Delta Academy. Het doel is meer en beter opgeleid perso neel voor de deltatechnologie sec tor. Deze sector kampt nu en in de toekomst met een ernstig tekort aan goed opgeleid personeel. De HZ wil deze opleidingen onder brengen in de Delta Academie die momenteel gestalte krijgt. Van Zandbrink verwacht dat later ande re hogescholen zich aan zullen slui ten. Rijkswaterstaat is een van de 'be drijven' waar de waterbouwers van de toekomst gaan werken. Leo Adriaansen van Rijkswaterstaat dienst Zeeland is enthousiast over de Dutch Delta Academy. Hij vindt het een goede zaak dat de kennis en expertise die in Neder land aanwezig zijn, via dit initia tief gebundeld worden. Dat daar de bedrijven en universiteiten bij gehaald worden juicht hij toe. Dat betekent volgens hem dat de oplei dingen meer op de praktijk gericht worden. Want op dat terrein zijn volgens Adriaansen nog wel enke le flinke slagen te maken om die werelden bij elkaar te brengen. HEINKENSZAND - Veel mensen ontmoeten en hen inspi reren met hun geloof, dat staat de drie jonge broeders Frederic, Vidas en Bart van de katholieke Fraternité de Tibériade voor ogen. Gisteren kwamen zij uit Lavaux- Sainte-Anne in de Belgische Ardennen in Heinkenszand aan, waar deken Paul Verbeek en pater Paul Vanluffelen hen welkom heetten. De broeders hebben een druk pro gramma. Zij bezoeken basisscholen, kerken in de regio, het Ostrea Lyceum in Goes en doen een ziekenzalving bij de Corneliastichting in Zierikzee. Zondag gaan zij vanaf 9.30 uur voor in een eucharistieviering in de jubi lerende kerk van Ovezande. foto Ronald den Dekker door Ben Jansen VLISSINGEN - Hij heeft het idee nog niet uitgewerkt of in den brede besproken. Kees van Beveren, fractie voorzitter van het CDA in de Staten van Zeeland, is er niet van overtuigd dat Delta de volledige eigen dom van kerncentrale-exploitant EPZ moet zien te verwerven nu mede-eigenaar Essent in Duitse han den komt. Het lijkt hem meer voor de hand liggend dat de staat een belang in de kerncentrale neemt. Van Beveren: „Minister Maria van der Hoeven van Economische Zaken heeft gezegd dat de kerncentrale niet in buiten landse handen mag komen. Laat ze dat dan hard ma ken en zelf een belang in EPZ nemen. De Staat der Nederlanden doet toch ook mee aan de ING-bank." Hoe groot dat moet zijn en op welke manier het moet worden geregeld, is wat hem betreft iets wat la ter kan worden bekeken. Nauwe betrokkenheid van het Rijk bij de kerncentra le - anders dan het toezicht op de naleving van de Kernenergiewet - is voor Van Beveren ook welkom vanwege de risico's die de toepassing van kernenergie aankleven. „Je hebt te maken met nauwelijks of niet te verzekeren risico's. Daar kan het Rijk voor instaan. Op die manier kunnen we worden ontzorgd." Van Beveren verwijst naar de gang van zaken bij de overdracht van de Westerscheldetunnel. Daar vorm den de verzekerbaarheid van risico's ook een punt. Delta gaat werken aan betere communicatie met aandeelhouders. door Ben Jansen Peter Boerma is de deemoed zelf „Als er kritiek is op de manier waarop wij met onze aandeelhouders communiceren, ligt dat aan ons." En: „Het gaat misschien wel een beetje te veel van boven naar beneden." De algemeen directeur van Delta is er ongelukkig mee dat de direc tie kennelijk de indruk wekt dat de aandeelhouders (de provincie en de gemeenten) gewoon maar ja moeten zeggen tegen het beleid van het energiebedrijf. „Het is on terecht dat we dat uitstralen. Dat moeten we zien te doorbreken. Ik trek me dat echt aan." Het voorne men is duidelijk: Delta gaat de din gen beter uitleggen, zonder de aan deelhouders de indruk te geven dat ze voortdurend op de huid worden gezeten. De vraag ligt voor de hand: zou Delta niet beter af zijn met aan deelhouders die de gang van za ken in het bedrijf puur zakelijk be oordelen. Boerma klinkt heel be slist. „Nee hoor, we hebben hart stikke goede aandeelhouders. Ze zijn betrokken en ze hebben oog voor de belangen van de onderne ming én voor die van Zeeland als geheel. Dat laatste is veel minder vanzelfsprekend wanneer je aan deelhouders hebt die puur vanuit een commerciële invalshoek rede neren." Het dagelijks provinciebestuur heeft vorige week voorgesteld de afdeling Infra, die zich bezighoudt met graafwerk voor kabels en lei dingen, niet bij het af te splitsen netwerkbedrijf te voegen. Het be lang in waterbedrijf Evides wordt per januari 2011 wél uit Delta ge licht en regelrecht bij de provincie en de gemeenten ondergebracht. Dat laatste had niet de voorkeur van Delta, maar Boerma kan toch prima leven met het geheel. „Het is een pragmatische oplossing. De punten die wij naar voren hebben gebracht over de omvang van het netwerkbedrijf en de consequen ties ervan voor het commerciële Delta zijn duidelijk geland. Wat de gevolgen voor onze wateractivitei ten betreft, is het een kwestie van uitwerken." Dit is de vierde aflevering in een se rie over de toekomst van Delta. ANALYSE door Ben Jansen De kernenergiecentrale Bors sele is bij Delta in goede, vei lige handen. Waarom water bedrijf Evides dan niet? Het dagelijks provinciebestuur heeft deze wens overgenomen in zijn voorstel over de toekomst van Delta. De komende twee jaar moet worden bekeken hoe de drinkwaterpoot uit Delta kan wor den losgemaakt en de zeggen schap erover rechtstreeks bij de provincie Zeeland en de Zeeuwse gemeenten kan worden gebracht. De bekommernis van de Staten over de kwaliteit en de betaalbaar heid van drinkwater impliceert dat twijfels bestaan over de ma nier waarop Delta zich in de verde re toekomst van deze taak zal kwij ten. Dat werpt een vreemd licht op de de eveneens breed gedragen opvat ting in de Zeeuwse politiek dat Delta na de overname van colle ga-energiebedrijf Essent door de Duitse energiereus RWE de volle eigendom over de kerncentrale moet krijgen. De statuten van de Delta-Essent joint-venture EPZ schrijven voor dat de aandelen van het samenwerkingsverband in pu blieke handen moeten blijven. In dat opzicht voldoet de commer ciële onderneming Delta kennelijk als bewaker van het publieke be lang. Het feit dat Delta eigendom is van de provincie en de gemeen ten biedt voldoende' waarborg dat het bedrijf zorgvuldig met de kern centrale opspringt. Waarom geldt dat dan niet in het geval van waterbedrijf Evides? Het waarborgen van een betrouw bare drinkwatervoorziening en het veilig exploiteren van een kern centrale zijn natuurlijk lastig te ver gelijken grootheden. Toch brengt de provincie met haar opvattingen over Evides Delta in een lastig par ket als het gaat om haar aspiraties op het gebied van kernenergie. Uit eindelijk draait het allemaal om vertrouwen. En dat is een begrip dat lastig selectiefis toe te passen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 27