begint het, dat moet heel precies KIJK! START Vlissingse cafetaria's in landelijke top drie Eastman Chemical beste leerbedrijf 2008 Vlissingen verwacht veel van Johan Cruyfïveldje venesTR 9 FEBRUARI venestra.nl W PZC Donderdag 5 februari 2009 1 9 De 'gezondste' friet van het land haal je gewoon in de Bloemenlaan, in Vlissingen. Bij Willem. Ofwel: die kale, zoals ze daar zeggen. Tja, nóg wel... door Wendy van den Hurk Het valt niet mee om als nieuweling in een stad een fatsoenlijk ffietkot te vindèn. Ab-Jan, waar al die Middelburgers het over heb ben, zit niet in Vlissingen en als de steeltjes niet te slap zijn, dan zit er wel weer te veel 'prut' tussen. Na drie patatjes staakte de zoektocht. Dan maar geen friet. En toen was daar de Consumen tenbond met een test. De Drie hoek in de Bloemenlaan, daar moetje zijn. Het cafetaria haalde alle mogelijke punten: honderd in totaal. En verhip! De frietjes zijn stevig, gevoelsmatig vetvrij, mooi van kleur en reuzelekker. Hoe die dat toch doet? Gewoon, goed vet gebruiken. „Kijk, je kunt er een pak van een tientje in mik ken", legt Willem Kluijfhout uit, „maar ik heb het liever honderd procent plantaardig. Cafetaria's hebben toch al zon slecht imago, dat kun je beter tot een minimum beperken. De friet krijg ik vers ge sneden binnen, van een boer in Westkapelle. Dan bak ik ze voor, daar'begint het al, dat moet heel precies. Ik zie frituren als een am bachtelijk vak. Het kost wat, maar dan heb je wél wat." Willem (44) heeft dan ook drie kwart van zijn leven de tijd gehad om het te leren. Al op zijn elfde stond hij in de afwas. „Je schilt eens een aardappel en zö groei je langzaam de horeca in. 't Streefkerkse Huis, Tien Torens, de Lamme Goedzak, Britannia, Strandhotel... Keuken, bediening, assistent directie. Alles heb ik gehad. Tot ik iets voor me zelf wilde. Ik woonde op Koude- kerke en daar kwam 't Trefpunt te koop. Daar heb ik het vijfenhalf jaar geweldig gehad. Maar ja, ik ging scheiden en ben met de zaak gestopt. Ik had het gehad met de horeca en belandde op de vracht wagen. Voor even, dacht ik, maar dat werd tien jaar. Tot mijn polsen vast kwamen zitten. Chauffeuren ging niet meer. Ik ging terug naar Vlissingen en ja, toen begon die horeca weer te kriebelen." Hij schreef zich in bij een horeca- makelaar en warempel kwam daar - de oude zaak van Lammers vrij, aan de Bloemenlaan. „Een mega- uitdaging, want tussendoor had er nog iemand anders in gezeten. Het was, laten we maar zeggen, niet meer zoals het was. De hele loop was eruit. Maar ik heb het gedaan, per 1 februari 2008. Langzaam heb 'De friet krijg ik elke week vers gesneden binnen, van een boer in Westkapelle' ik mijn eigen receptuur weer inge voerd. Tja, in een woonwijk red je het niet met friet en frikandellen. Daar willen de mensen toch meer diepgang dan toeristen in een kot je aan de kust. En ik wilde het zo perfect mogelijk." De Driehoek kreeg meer aanloop. „Mensen die hier niet meer bin nen durfden te komen, kwamen terug. Ik pakte die hangjeugd aan. Ja, kom op, ze zaten hier binnen te blowen. Tien man aan een tafeltje, met één colaatje. Ik heb gelijk een rookverbod ingesteld, nog vóór mi nister Klink. Mijn klanten voelden zich weer op hun gemak. Ze waar deerden mijn patat. Het smaakt an ders, zeiden ze in het begin. Klopt! Vloeibaar vet smaakt beter." Maar hoe lekker Willems frietjes ook smaken, mét de Driehoek gaat het niet goed. „Na de zomer is het ingezakt. Uit de.wijk blijven ze weg. De mensen zitten op zwart zaad. Ze vertellen het me aan de toonbank, mij vertellen ze alles. Ze laten zich gek maken door die recessie. En een cafeta ria is ook niet meer goedkoop. Ik slik ook wel eens, als een gezin twintig euro moet afre kenen. Maar het kan niet goedkoper. En ik heb wel nieu we klanten, hoor, de mensen die vroeger naar een restaurant gin gen. Die komen nu hier. Ik zie het aan hun auto's. Maar daar red ik het niet mee. En de kosten, die je vandaag de dag als startende on dernemer maakt, dat is niet nor maal meer. Provisies, rentes en al die regels. Vierhonderd euro hier, vijfhonderd daar. Wat nu, da's een goeie vraag. Ik ben bang dat dit eindigt in tranen." door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Best bizar. Van de top 21 van best scorende snackbars, als het gaat om verantwoord frituren, voeren drie Vlissingse 'frietkotten' de lijst aan. De Driehoek op één, Meijer's Frituren op twee, de Papa gaai op drie. En dan staat Jerry's Smulroom zelfs nog op 20. Bijzonder of toch toevallig? „Flet is in elk geval een feit", stelt Marcel van Beusekom, woordvoerder van de Consumentenbond, na een kor te aarzeling. „We zijn naar vijftien grote steden gegaan, niet de groot ste, verspreid over de provincies. Vervolgens hebben we in elke stad vijf snackbars bezocht. Dus ja, je zou de top drie bijzonder kunnen noemen. Maar voor hetzelfde geld waren we naar andere steden ge- foto's Ruben Oreel weest, of hadden we in Vlissingen andere snackbars bezocht. Ik denk daarom toch aan toeval." Om de frietjes goed te kunnen on derzoeken, heeft het testteam ze niet gelijk opgegeten, vertelt Van Beusekom. „We hebben de patat besteld, overigens zonder ons als Consumentenbond kenbaar te ma ken, in laten pakken en meegeno men naar een laboratorium. Daar zijn de percentages transvet en ver zadigd vet vastgesteld, op basis van de olie die op en in de frietjes zat. Als het percentage transvet boven de vijf uitkomt, betekent dat dat er met vast vet wordt gefrituurd." En dat is (nog) vele malen onge zonder dan vloeibaar vet. Transvet verhoogt namelijk de hoeveelheid slecht LDL-cholesterol en verlaagt tegelijkertijd de hoeveelheid goed FIDL-cholesterol. De frietjes van Willem zijn niet alleen het 'gezondst' van Vlissingen, maar van heel Nederland. door Selma Osman VLISSINGEN - Het Cruyff Court, tus sen de wijken Bossenburgh en Westerzicht in Vlissingen, wordt eind april geopend. In de eerste werken zal het enorm druk wor den op het kunstgras trapveldje. Kinderen nemen de fiets of de bus om op zo'n veldje te spelen, voor spelde een medewerkster van de Stichting Cruyff Courts KNVB Vel den gisteren bij de start van de graafwerkzaamheden. Ze drukte de gemeente op het hart om juist in het begin heel alert te zijn, over last snel aan te pakken en ervoor te zorgen dat de oudere jeugd niet de overhand krijgt. Vlissingen is er maar wat trots op om het eerste Cruyff Court van Zeeland te mogen aanleggen. Het kunstgras trapveldje aan het Bos- senburghpad past, zo vertelde sportwethouder Frans Prins, per fect in het streven van de gemeen te om elk kind in Vlissingen een fijne jeugd te geven. „Sport ver broedert en dat is bij de jeugd heel belangrijk." Hij voegde daar aan toe dat het belangrijk is dat kinde ren meer gaan bewegen. „Want ook in Vlissingen hebben we buik jes en zijn we allemaal net iets te dik." Het Vlissingse Cruyff Court komt er hetzelfde uit te zien als de andere 88 veldjes die inmiddels al de naam van de Europees Voetbal ler van de Eeuw dragen: met oran je goals, een knalgele middenstip en blauwe hekken. zie video: www.pzc.nl/walcheren door Theo Giele MIDDELBURG - Eastman Chemical in Middelburg is door het kennis centrum PMLF uitgeroepen tot beste leerbedrijf 2008 in de catego rie procestechniek. De letters PM LF staan voor proces-, milieu- en laboratoriumtechniek en fotonica. Volgens de jury onderscheidt East man zich 'door een goede struc tuur van de opleidingen, een uitge breid elektronisch leersysteem, gro te betrokkenheid bij opleidingen en promotie van procestechniek en goede begeleiding van mede werkers in opleiding en stagiaires'. Rien Jonker, als manager verant woordelijk voor het productiepro ces bij het bedrijf, ziet de verkie zing tot beste leerbedrijf als een kroon op het werk van de mensen die zich binnen het bedrijf met scholing bezighouden. Enkele ja ren geleden zette Eastman een meerjarenplan op voor de begelei ding van stagiaires en de opleiding van eigen medewerkers. Eastman is gevestigd op bedrijven terrein Arnestein. Het bedrijf maakt kunst- en natuurharsen, die dienen als grondstof voor produ centen van onder meer kauwgom, luiers, tape en autobanden. Bij Eastman werken zo'n 250 mensen. Winnaars in andere categorieën waren het Universitair Medisch Centrum Groningen en het bedrijf Dutchview. Verkoop kozijnen, serres en zonwering tel 0113 227766 www.venestra.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 21