2e moet in jezelf lijven investeren' iissalmeer-xLakaatiilzen 8 Woensdag 4 februari 2009 PZC Wie controle Er gaat bijna geen maand voorbij of ergens blijkt een zorginstelling of woningcorporatie door wanbeleid in financiële problemen te zijn gekomen. Enkele recente voorbeelden. ROCHDALE De Raad van Commissarissen bracht zondag zelf het pijnlijke nieuws: woningcorporatie Rochdale in Amsterdam ontslaat Hu- bert Möllenkamp. De directeur wordt verdacht van dubieuze vastgoedtransacties en zou zichzelf hebben verrijkt met een vil la en een Maserati met chauffeur. Mogelijk komt er vervol ging. Ook ligt de RvC onder vuur bij Kamer en minister: was er voldoende toezicht? De rol van de RvC wordt inmiddels on derzocht. Interne gedragscodes zijn al aangepast, zegt be stuursvoorzitter Erents. „Mensen kunnen nu minder alleen be slissingen nemen." IJSSELMEERZIEKENHUIZEN De Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) maakte maandag bekend 18 miljoen euro uit te geven voor de Ijsselmeerziekenhuizen. Daarmee is het ziekenhuis gered van de ondergang. Door wan beleid belandde 'IJsselmeer' met een schuld van 40 miljoen eu ro aan de rand van de afgrond. Toezicht had hopeloos gefaald, vond de NZa. In de Raad van Toezicht komt nu een vertegen woordiger van de overheid. Deze zal vooral kijken naar de con tinuïteit van zorg en financiën. Ook is nu zeker dat bij een ver koop van delen van het ziekenhuis de opbrengsten terug vloeien naar de zorg. Ook de ondernemingsraad en patiënten- raad krijgen een zetel. De Kamer liet tijdens een debat vorige maand geen spaan heel van de Stichting Philadelphia Zorg. Net als het College sane ring zorginstellingen, dat voor staatssecretaris Bussemaker het verval van de gehandicapteninstelling onderzocht. Het be stuur, dat opstapte, wordt wanbeleid verweten. Met zorggeld schafte de stichting onder meer kloosters, een kasteel en hore- caondernemingen aan. Ze stortte zich op grootschalige pro jectontwikkeling, terwijl kennis en ervaring ontbraken. Het de bat was de directe aanleiding voor Bussemaker om de wet aan te passen. Het wordt makkelijker om falende zorgbestuurders voor de rechter te slepen. Voorzitter Elco Brinkman van de Raad van Commissarissen zei na het vernietigende rapport van het College sanering zorginstellingen al op te zullen stappen. Het toezicht in de (semi-) publieke sector ligt onder vuur. De afgelopen weken bleek dat verschillende Raden van Commissarissen tekort zijn geschoten bij hun controle van directies. Deskundigen waken voor een teveel aan overheidsbemoeienis. „Het systeem is goed, maar het is geen waarborg voor het voorkomen van ongelukken." door Niek Opten en Joost de Poel illustratie Jos Diender en directeur van een woningcorporatie die zich in een dure Maserati laat rondrij den, zonder dat daar een haan naar kraait. Een zorginstellling waarvan het eigen vermogen van zo'n 24 miljoen in een paar jaar tijd is verdwenen in vastgoedprojec ten. Twee voorbeelden van onderne mingen die deels werken met belas tinggeld. 'Hoe kon dit gebeuren?', is de belangrijkste vraag die over blijft na de verbazing over zoveel geldverspilling. Bestuurders zijn de eerstverant woordelijken voor misstanden, maar de betrokken instellingen, res pectievelijk woningcorporatie Rochdale en zorginstelling Philadel phia, hebben ook nog een Raad van Commissarissen die toezicht- Minstens hbo-denkniveau, een stevige dosis ervaring, grote maatschappelijke betrokkenheid, geen strafblad, goed ont wikkelde sociale vaardigheden, in het bezit van een netwerk én communicatieve vaardigheden. Wie de gemiddelde ad vertentie leest waarin een commissaris wordt gezocht, zou bijna denken dat de toezichthouder een superman moet zijn. Maar het valt reuze mee, zegt John van der Steen, voorzitter yan de Raad van Commissarissen van woningcorporatie R&B Wonen in Heinkenszand. R8dB heeft een vacature uitstaan. Het imago van het vak staat onder druk, maar het aantal reacties is als vanouds. „Een stuk of dertig. Bij de vorige va cature kregen we vijftig reacties. 70 procent viel direct af vanwege het ont breken van de juiste achtergrond." Volgens Van der Steen is het commissariaat 'een dankbare rol', al beseft hij dat die lang niet altijd op de juiste manier wordt ingevuld. „Net als een huisarts die constant de ontwikkelingen op zijn vakgebied bijhoudt, zou el ke commissaris dat ook moeten 'Een club van felle mannen en vrouwen. Geen jaknikkers' doen. Ontwikkelingen volgen elkaar snel op. Net als wet- en regelgeving. Een heikel punt is dat de politiek N vaak niet verder dan vier jaar vooruit denkt terwijl binnen de corporatie plannen worden ontwikkeld met een langere looptijd. Onverwachte heffingen en belastingen kunnen daar een negatieve invloed op hebben. Voor commissarissen is het onontbeerlijk dat ze in zichzelf investeren en cursussen volgen om op de hoogte blijven. Ze zijn - gevraagd en onge vraagd - raadgever van de directie. Misschien hebben wij het als relatief klei ne corporatie makkelijker, maar als je er bovenop zit, is de rol van toezicht houder altijd goed te vervullen. Wat je nodig hebt, is een club van felle mannen en vrouwen. Geen jaknikkers." Volgens Van der Steen ontstaan bij woningcorporaties soms toezichtspro- blemen omdat 'er te lang wordt gewacht als er signalen zijn die kunnen dui den op problemen'. Zijn boodschap: „Laat de directie niet maanden worste len." Hij vindt het niet altijd terecht dat de politiek bij misstanden direct wijst richting RvC. „Die is verantwoordelijk, maar dat een baas van een woning corporatie in een Maserati rijdt, moet toch ook de accountant opvallen. Die moet dat rapporteren aan zijn opdrachtgever: de RvC." Fusies maken het toezicht er niet makkelijker op. „Directies van corporaties zijn vaak onervaren in fusies. Soms zie je dat een hele RvC samenvloeit met een andere. Mijn tip: maak de RvC niet te groot. Je moet als commissa ris afscheid durven nemen als dat beter is voor de organisatie." houden als taak heeft. Hebben zij gefaald? Ja, zeggen Mark van Twist, hoogle raar bestuurskunde aan de Eras mus Universiteit, en Frank Bee- mer, managing director van advies bureau Berenschot, beiden co-au teur van het boek Toekomst voor ra den van toezicht? Bovenstaande voorbeelden zijn volgens hen wel incidenten. Van Twist: „De meeste commissarissen vullen hun toe zichthoudende taak goed in." Op papier is volgens hen alles goed geregeld ten aanzien van Raden van Commissarissen in de publie ke sector, ook wel Raden van Toe zicht genoemd. „Het systeem is goed, maar het is geen waarborg op het voorkomen van ongeluk ken", aldus Beemer. „Doorslagge vend is hoe de Raad van Toezicht opereert. Dat is niet uniek voor de publieke sector, STICHTING PHILADELPHIA ZORG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 8