Volop innovatie in de glastuinbouw Sociaal-cultureel werk naar het Welzijnshuis haagden uitverkoop februari GOES; www.dominicus.nl 5móm7 /alléénin^ SPZC Woensdag 4 februari 2009 21 Uitbreiding kassen noodzakelijk om toekomst te hebben. Hoe belangrijk is de agrarische sec tor nog voor Schouwen-Duiveland? In een korte serie worden de verschil lende deelgebieden belicht. Vandaag de glastuinbouw. door Inge Heuff sirjansland - Rond Sirjansland ligt een areaal van vijftig hectare grond waarvan veertig hectare be bouwd mag worden. Bijna tien jaar geleden kwamen de trostomatentelers Marc en Arnold Groenewegen uit het kassengebied in het Westland hier naar toe om te gaan 'tuinen'. De beschikbaar heid van grond was de belangrijk ste reden. Waar zij in 's-Graven- zande een kas hadden van een hec tare, konden zij bij Sirjansland bijna 6,5 hectare glas neerzetten. „Dat was in die tijd nog nooit ver toond", lacht Mare Groenewegen nu. „De collega's in het Westland keken hun ogen uit toen wij in de 'Veel mogelijkheden tot uitbreiding zijn er niet en je moet gewoon groeien' eerste fase vier hectare glas plaats ten." Maar in 2003, toen de broers de resterende hectares bebouw den, was 6,5 hectare al lang niet meer bijzonder. De schaalvergro ting, had in Nederland toegeslagen. Ook Kwekerij de Grevelingen bleef niet achter. Inmiddels tuinen Mare en Arnold op zo'n elf hectare en kunnen zij nog negen hectare uit breiden. Niet alleen de beschikbaarheid van grond was belangrijk in de keuze voor Schouwen-Duiveland. Ook het gematigde klimaat met de meeste zonuren van Nederland, telde mee. „Bovendien zitten we logistiek gezien goed, vlakbij het distributiecentrum van The Gree nery in Barendrecht. Wij leveren via The Greenery vooral aan Duit se supermarktketens zoals Edeka en Metro. Het transport gebeurt in de daluren want in de file staan, kost te veel geld." Het glastuinbouwareaal is ver deeld over vijf telers, behalve De Grevelingen zijn dat nog twee to- Tomaat was eerst geel matenkwekers, een paprika- en een aubergineteler. Groenewegen weet niet of alle bedrijven hier zul len blijven. „Veel mogelijkheden tot uitbreiding zijn er niet en je moet gewoon groeien anders over leef je niet. In Zeeland zijn andere locaties aangewezen voor de glas tuinbouw. Als er hier geen uitbrei dingsmogelijkheden komen, dan ontstaat de noodzaak om verder te trekken en zal het gebied verpau peren." Bij de laatste uitbreiding, nu twee jaar geleden, hebben de broers alle innovatie toegepast van dat mo ment. De tomatenplanten krijgen computergestuurd nauwkeurig ge doseerd hun voeding via het wa ter. Het afvalwater wordt op na tuurlijke wijze gereinigd via een helofytenfilter, het regenwater wordt opgevangen en gebruikt. „Wij zijn wat je noemt klimaatneu traal, onze CO2 uitstoot gaat de kas in voor plantengroei en we hebben een warmteoverschot. He laas kunnen we deze warmte nog niet aan bijvoorbeeld een woon wijk leveren." Hoewel veel processen geautomati seerd zijn, blijft de tomatenteelt ar beidsintensief „We hebben twin tig mensen in dienst en tijdens de oogsttijd circa vijfenveertig sei zoensarbeiders. Bovendien nog eens zo'n veertig scholieren op af roep en dat zijn er eigenlijk altijd te weinig." Spaanse veroveraars brachten de tomatenplant als sierplant mee uit de Andes, waarna de Italianen in de zeventiende eeuw ontdekten dat de ge le vrucht van deze giftige plant eetbaar is. Door kruisen en selecteren werd de tomaat rood. De glastuinbouw is met 375.000 werknemers na Schiphol en de Rotter damse haven de grootste werkgever van Nederland. De sector wekt 17 procent van de landelijke elektriciteitsproductie op. Leger des Heils richt zich op zwaardere problematiek. door Esme Soesman ZIERIKZEE - Het sociaal-cultureel werk van het Leger des Heils op Schouwen-Duiveland is in handen overgegaan van het Welzijnshuis. Het complete cursusaanbod, vier medewerkers en overeenkomsten met zo'n 15 docenten zijn overge nomen. Het Leger des Heils neemt daarmee afstand van activiteiten die eigenlijk niet tot 'onze core busi ness' behoren, licht Edwin Geerse van de stichting CWZW (Cen trum Welzijn en Gezondheids- werk Zuid-West-Nederland; één van de poten van het Leger des Heils) toe. Deze organisatie richt zich in .hoofdzaak op hulp bij zwaardere problematiek, zoals ge zinnen met meervoudige proble men. „Het is een lastige keuze ge weest. Er is niet over één nacht ijs gegaan", omschrijft Geerse het pro ces van afstoting. Wat mee heeft gespeeld in de afweging was de angst om als 'vreemde eend in de bijt' op een gegeven moment niet meer genoeg kennis over so ciaal-cultureel werk in huis te heb ben. Tegelijkertijd bestond al vanaf het prille begin van het vier jaar ge leden opgerichte Welzijnshuis de wens om alle welzijnsactiviteiten onder één dak samen te brengen. Van meet af aan is ook sprake ge weest van een samenwerkingsover eenkomst blikt laap Willem Cou- mou van het Welzijnshuis op de afgelopen jaren terug. Dat was wei eens lastig, erkent hij. Formeel hoorden de medewerkers so ciaal-cultureel werk bij het Leger des Heils. De functionele aanstu ring verliep echter grotendeels via het Welzijnshuis. In goed overleg is uiteindelijk besloten de boel over te doen. Ingrijpend, weet Coumou. „Juridisch is het niet zo ingewikkeld, emotioneel wel. Som mige medewerkers hebben ooit be wust voor een levensbeschouwelij ke organisatie gekozen." Aan het cursusaanbod verandert voorals nog niets. Wel zal, zoals bij alle takken van het Welzijnshuis ge beurt, in de loop van de tijd geke ken worden of het aanbod nog klopt: of de cursussen nog steeds bijdragen aan het realiseren van de beoogde doelen. Ook het Leger des Heils verdwijnt niet uit beeld. Zo heeft de organisatie veel belang stelling voor deelname aan het Centrum voor Jeugd en Gezin. Mare Groenewegen bij de tomatenplanten in zijn Sirse kas foto Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 83