Jury in België is brood en spelen borgen om Rondreizen CHINA o r lancering satelliet door Iran BOEK ONLINE of bel 0900-9697 i5cPm PZC Woensdag 4 februari 2009 7 Critici in België pleiten voor de afschaffing van juryrechtspraak. foto Jan van de Vel/GPD Volgens critici in België is het tijd de volksjury af te schaffen en te vervangen door het Nederlandse rechtssysteem. Maar de politiek ziet dat niet zitten. door onze correspondent Pascale Thewissen De procureur kreeg na het voorlezen van zijn drie uur duren de requisitoir een hartinfarct en vorige week viel de rechter flauw. Het proces tegen de vermeende peetva der van de Luikse maffia, Marcel Habran, is een uitputtingsslag ge worden. Vijf maanden al duurt de rechtszaak en het einde is nog niet in zicht. Kenmerkend voor de elf Belgische Hoven van Assisen is dat een twaalfkoppige lekenjury oor deelt over schuld en onschuld. De leden, dertig tot zestig jaar, worden bij loting aangewezen en zijn verplicht mee te doen voor 34 euro per dag. Ze beginnen blanco aan het proces en beschikken zelfs niet over een dossier. Alle informa tie wordt dus tijdens de zittingen gepresenteerd. Zo'n zaak kan maanden duren en de juryleden zijn elke dag present, zij zijn im mers de rechters. België telt onge veer honderd assisenzaken per jaar. Grote assisenprocessen waren de zaak-Dutroux, de zaak tegen de Hongaarse dominee Andras Pandy die zijn hele familie uitmoordde, maar ook de moord op de Luikse socialist André Cools en het pro- ces-Habran, een megazaak waar tien vermeende maffiosi terecht staan. „De assisenzaken, veelal moordprocessen, zijn niet allemaal zo spectaculair en ingewikkeld als het proces-Habran", zegt de Gent se advocaat Filip Mertens. „Het zijn tijdrovende en geldverslinden de aangelegenheden", zegt Mer tens, die naar professionele recht spraak wil met beroepsrechters, zo als in Nederland. De discussie over de Belgische ju ryrechtspraak is opnieuw opge laaid na een uitspraak van het Eu ropese Hof voor de Rechten van de Mens. Dat is van oordeel dat één van de moordenaars van de Luikse socialist André Cools geen eerlijk proces heeft gekregen. De jury zou hem schuldig hebben be vonden zonder te motiveren waar om en dat wekt de indruk van wil lekeur. De gevolgen zijn verstrekkend om dat iedere misdadiger in de toe komst zijn veroordeling kan aan vechten bij het Europese Hof De Hoge Raad trok daaruit de conclu sie dat de assisenprocedure op de schop moet. De jury moet in de toekomst haar uitspraken motive ren en er moet er een beroepsmo gelijkheid komen. Nu kan tegen een vonnis van het Hof van Assi sen alleen beroep worden aangete kend bij procedurefouten. Mertens en zijn medestanders zien een dergelijke aanpassing niet zitten. „Een doorsnee rechter is niet in staat om een brood te bak ken, een auto te herstellen of een huis te ontwerpen, een doorsnee jurylid is niet in staat om een der gelijke juridische motivering op te stellen." Oud-rechter Edwin van Fraechem vindt een assisenprocedure juist de meest democratische vorm van rechtspreken en een louterende werking hebben. Het proces tegen de moordenaars van veearts Karei van Noppen, dat hij voorzat, duur de acht weken. „Ik vind dat niet lang voor een zaak die zo veel maatschappelijke impact had. Die moord zette het land op zijn kop. Belgisch vlees bleek besmet met verboden groeihormonen. Er was een hormonenmaffia aan het werk. Tijdens de rechtszaak kwam alles nog eens op tafel, dat is goed voor de verwerking." Mertens vindt dat onzin. „Laten we niet vergeten dat een gerechte lijke procedure erop gericht is om de waarheid en het recht te laten zegevieren, niet op de genezende effecten. Daar zijn hulpverleners voor. Maar geen enkele politicus heeft de moed om te zeggen dat volksrechtspraak niet verzoenbaar is met moderne justitie. Want het kiesvee houdt nu eenmaal van rea lity en show, en net als in de tijd van de Romeinen, van brood en spelen." Westen vreest dat techniek voor nucleair programma is bedoeld. TEHERAN - Iran heeft voor het eerst een zelfgemaakte satelliet in een baan om de aarde gebracht. De lan cering heeft in het Westen tot nieuwe zorgen geleid over de mili taire ambities van de islamitische staat. De satelliet met de naam O mid (Hoop) werd gelanceerd ter ere van de dertigste verjaardag van de Islamitische Revolutie. De lance ring maandagavond was recht streeks te zien op de Iraanse televi sie. Een anonieme Amerikaanse functionaris bevestigde gisteren dat de satelliet in een baan om de aarde is gebracht. Een woordvoer der van het Amerikaanse ministe rie van Buitenlandse Zaken zei dat de Verenigde Staten zich 'grote zor gen' maken-over de lancering. Ook de Britse en Franse regering spraken hun verontrusting uit. Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Za ken stelde dat de lancering onmid dellijk wordt geassocieerd de ver onderstelde opbouw van een nu cleaire militaire capaciteit in Iran. De satelliet is in een baan om de aarde geschoten door een nieuw soort raket, de Safir-2. Daarmee be wijst Teheran dat het progressie boekt bij de ontwikkeling van lan- geafstandsraketten. Het Westen vreest dat Iran de Safir-2 gaat ge bruiken in een kernwapenpro gramma. Sinds augustus beschikt Iran over een eigen ruimtevaart centrum, op een geheime plek in een woestijn in het land. Vanaf slechts 1259 neemt KRAS.NL u mee naar het nog onbekende zuiden van fascinerend China! 16 dgn ONBEKEND ZUID-CHINA v.a. 1259 Het ongerepte Zuid-China is bekend vanwege de vrouwenculturen en indrukwekkende rots- en berglandschappen. Indrukwekkende en krachtige natuurpracht vinden we in Lijiang bij de Kloof van de Springende Tijger en in het Stenen Woud met bizar gevormde rotsformaties. Bij Dali zien we het Erhai-meer tegen een achtergrond van besneeuwde bergtoppen en een kraakheldere lucht. Vertrekdata: van 25/3 t/m 14/10. Prijzen zijn p.p. bij 2 personen. Voor reisbeschrijving/reservering, zie www.kras.nl/25121 Supervoordelige kennismaking met dé highlights van Klassiek China! Nu vanaf slechts 1499! 15 dgn KLASSIEK CHINA v.a. 1499 We starten in Beijing, waar o.a. de Verboden Stad en het Plein van de Hemelse Vrede onze aandacht verdienen. Ook staat er een wandeling over de Grote Muur het programma. Vervolgens reizen we naar de steden Xi'an, Luoyang, Suzhou en Hangzhou. Het beroemde Terracottaleger, de Longmengrotten, een aaneenschakeling van Chinese pracht! We eindigen in Shanghai. Vertrekdata: van 22/3 t/m 25/10. Prijzen zijn p.p. bij 2 personen. Voor reisbeschrijving/reservering, zie www.kras.nl/25009 Wilt u werkelijk alles van China zien? Dan is deze rondreis, die u boekt vanaf slechts 1999, een absolute aanrader! 22 dgn CHINA COMPLEET v.a. 1999 Tijdens deze rondreis kunt u zich een goed beeld vormen van dit immense land. Landschappen zo mooi dat ze voor altijd op uw netvlies gebrand zullen staan. Steden zo levendig dat u zich nog lang de verkeersdrukte, de contrasterende moderne bouwwerken en de schatten van tempels zult herinneren. Tuinen, archeologische vondsten en een nieuwsgierige bevolking, dat is China! Vertrekdata: van 3/4 t/m 27/11. Prijzen zijn p.p. bij 2 personen. Voor reisbeschrijving/reservering, zie www.kras.nl/25012 waarom zou je verder zoeken of ga naar de dichtstbijzijnde Vakantiewinkel van DJVfZen of Arke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 7