Plannen Brouwersdam in gevaar Oproep: wie kent Karei Manni? Voorlezen Veiligheidsbepalingen doorkruisen ambitieuze toekomstvisie. door Martijn de Koning BROUWERSDAM - De uitvoering van de ambitieuze, breed gedragen ontwikkelingen op de Brouwers- dam loopt gevaar. De pakweg twintig overheden, instanties en clubs die de plannen samen maak ten, lijken te weinig rekening te hebben gehouden met de wettelij ke veiligheidseisen van de waterke ring. De zaak kwam aan het rollen nadat Co Schot, directeur van Ma rina Port Zélande op de Brouwers- dam, de conceptlegger voor de dam onder ogen kreeg. Dat is een door Rijkswaterstaat gemaakte technische tekening, waarop staat wat er met een waterkering wel en niet mag. „Daaruit blijkt dat be staande ondernemingen hoog stens met tien procent mogen groeien en er voor nieuwe initiatie ven nauwelijks mogelijkheden zijn", stelt Schot. En laat nu voor de Brouwersdam net een heel pak ket aan plannen klaarliggen. De dam moet jaarrond interessant worden voor alle doelgroepen, on der meer door de komst van aller lei nieuwe voorzieningen. Partijen als gemeenten, provincies, mi lieuorganisaties, Kamer van Koop handel en recreatieondernemers kwamen samen tot dat idee in het plan 'Zicht op de Gevelingen' en werkten het verder yit in een eco nomische visie voor de dam. De P"W Wettelijke voorschriften over de veiligheid van waterkeringen dreigen de toekomstplannen voor de Brouwersdam in de war te gooien. eerste concrete plannen zijn er al. Zo wordt de tramlijn doorgetrok ken tot Scharendijke. Verder wordt er gekeken naar ontwikke lingen op de aanzet van de dam aan de Schouwse kant. Schouwen-Duivelaridwethouder Ad Verseput zegt ongerust te zijn. „In samenspraak met de gemeente Goedereede hebben we daarom een zienswijze ingediend." De defi nitieve legger moet dus nog wor den vastgesteld. Volgens Verweij valt er echter niet te onderhande len. „Mensen kunnen ons alleen wijzen op eventuele fouten in de toepassing van de regels. Er kan dus geen sprake zijn van maat werk." Blijft de vraag hoe het mogelijk is dat zo veel partijen zo lang een on derwerp als veiligheid over het hoofd zien. Verweij: „We hebben af en toe meegepraat over de plan nen en wel degelijk gewaarschuwd dat er op zo'n dam minder moge lijk is dan veel mensen denken." Verseput kan zich daar niks van herinneren. „Misschien werken de verschillende afdelingen van Rijks waterstaat een beetje langs elkaar heen." De Brouwersdam moet van Rijkswaterstaat boven alles een veilige waterkering blijven. Eventuele toekomstige bebouwing moet daar ondergeschikt aan zijn. foto Dirk-Jan Cjeltema door Martijn de Koning ZELZATE (B) - Zelf kan hij er weinig mee, maar Etienne Spiessens kan het ook niet over zijn hart verkrij gen om een meer dan zestig jaar oude brief van Karei Manni uit Haamstede weg te gooien. Dus zoekt hij nu naar Manni of zijn na komelingen om de brief aan te overhandigen. Karei Manni schreef de brief op 26 januari 1946 aan een vriend Victor die hij een paar jaar eerder ont moet had tijdens dwangarbeid in Duitsland. „Die vriend, dat was een neef van mijn grootvader", zegt Spiessens, woonachtig in het Vlaamse Zelza- te. „Vandaar dat de brief nu in mijn bezit is." Bij de brief zit een naamkaartje van Manni. „Hij was getrouwd met een vrouw Auperlé. En het adres kan ik niet goed lezen, maar er lijkt Breedsesteenweg in Haam stede te staan." Tegenwoordig heeft Burgh-Haamstede wel een Breedsteweg en een Steenweg, maar geen Breedsesteenweg. Wie meer weet over Karei Manni of zijn nakomelingen, wordt opge roepen contact op te nemen met de PZC-redactie in Zierikzee. Dat kan telefonisch via 0111 454656 of door een mailtje te sturen naar schouwen-duiveland@pzc.nl. ZEEUWSE De ene collega op het Goese kan toor vertelde enthousiast over hoe hij zijn kleine meid elke avond voor het slapen gaan braaf voor leest over de avonturen van Nijn- tje, Dikkie Dik en Bert Ernie. Voor de ander is dat allang verle den tijd. Jarenlang zat ze elke avond in de schommelstoel, in de hoop de woordenschat van haar Tip? redactie@pzc.nl kroost te vergroten. Maar helaas, concludeert ze nu, die missie is mis lukt. En dat lag niet aan haar kin deren. Ze treurt er echter niet om. Hetvoorlezen legde bij haar name lijk een andere gave bloot. „Ik kan mensen hypnotiseren. Althans, mij zelf in elk geval Je wilt niet weten hoe vaak ife zelf tijdens het voorle zen in slaap ben gevallen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 79