Fatima is een merknaam zoals Rintje Opgeluchte Boonen wint rit in Ronde van Qatar PZC Woensdag 4 februari 2009 31 Gestopte hockeyster heeft nu nog meer tijd voor andere zaken. Fatima Moreira de Melo was een be langrijke kracht in het hockeyteam dat in 2006 wereldkampioen en in 2008 olympisch kampioen werd. Maar haar betekenis voor de sport reikte veel verder. Ze was de Rintje Ritsma van het vrouwenhockey. door Gijs van Oosten DEN HAAG - Fatima Moreira de Me lo, geholpen door haar uiterlijk en uitstraling, heeft in de afgelopen tien jaar het vrouwenhockey na drukkelijk in de schijnwerpers ge plaatst. De hockeysters presteren de laatste jaren niet alleen beter dan de mannen, ze hebben ook een beter ontwikkeld gevoel voor presentatie, publiciteit en imago. De hockeysters zijn er zeer bedre ven in om hun plekje op de voor grond op te eisen. Op het jaarlijkse Sportgala stelen zij de show. Het contrast met bijvoorbeeld de wa- terpolosters, die ook goud won nen in Peking, is veelzeggend. Zij bewegen zich minder natuurlijk in galajurk, alleen al omdat niemand uit hun sport ze is voorgegaan. Er zijn in de loop der jaren meer hockeysters geweest die hun twee de carrière vonden in de glamour- wereld van radio of televisie. Mar- 'Ze studeerde rechten omdat ze per se een academische titel wilde' griet Zegers, Elsemiek Havenga en Margje Teeuwen, maar Fatima Mo reira de Mélo heeft ze allemaal overtroffen. Fatima (Faatje voor in timi) is uitgegroeid tot een 'merk naam' zoals Rintje. Een keerzijde van Fatima Moreira de Meio's succes was dat ze met haar nevenactiviteiten veel aan dacht naar zich toe trok met soms gefronste wenkbrauwen tot ge volg. Maar, mede door haar sociale vaardigheden, is dat nooit geësca leerd. Ze liet bovendien de rest van het team profiteren van de ge stegen commerciële waarde van het hockey. Fatima Moreira de Me lo introduceerde het begrip 'hock- eybabe', internationals als Naomi van As, Ellen Hoog en Sophie Pol kamp staan klaar om haar in dat opzicht op te volgen. Ook de hock- eybond profiteerde van de toege nomen populariteit. De KNHB tel de twaalf jaar geleden 125.000 le den, nu zijn dat er 200.000. Moreira de Melo, ze speelde in de hoofdklasse bij HGC en Rotter dam, ambieerde al vroeg naast haar hockeyloopbaan een zang en acteercarrière. Hoewel ze geen begenadigd zangeres is, liet ze zich een paar maanden geleden verlei den tot een optreden in de uitzen ding van de Gouden Televizier- Ring 2008. De sneer van presenta trice Chantal Janzen ('Wat kan ze hockeyen') deed haar weinig. Een andere droom van haar is een eigen kledinglijn. Moreira de Melo was in haar hart liever naar de mo deacademie gegaan maar studeer de rechten in Rotterdam omdat ze per se een academische titel wilde hebben. Het weerhield haar er niet van mee te werken aan het ontwerp van een kleding- en schoenenlijn voor Le Coq Sportif. Ook als fotomodel timmert ze aan de weg. Zo poseerde ze met een al binoslang op de cover van het mannentijdschrift FHM. Moreira de Melo is regelmatig te gast in tv-programma's en presenteerde kortstondig het Talpa-programma Het Mannetje (geen succes). Ze speelt later dit jaar een rol in de se rie De Wedding Planner van RTL. Het in commercieel opzicht groot ste succes boekte ze in december 2006. Moreira de Melo tekende een contract bij de Rabobank. Ze is het gezicht in de reclamecampag nes van de bank. Ze bleef overi gens wel haar bankzaken bij ABN Amro, tevens de sponsor van haar club Rotterdam, doen. Sportweek schat haar jaarinkomen op 470.000 euro, maar volgens Morei ra de Melo is dat bedrag 'volledig uit de duim gezogen'. Nu ze afgelopen weekeinde een punt achter haar hockeycarrière heeft gezet, heeft ze nog meer tijd voor andere zaken. Voor haar mmmsm .OÉtt SH De vele gezichten van Fatima Moreira de Melo. Met de klok mee: Als hockeyster goud op de Olympische Spelen, als vriendin van tennisser Raemon Sluiter, als zangeres, in de campagne voor de Rabobank, in een campagne van Amnesty International en op de cover van FHM. foto's GPD, Bruno Press, FHM, Amnesty International, Rabobank weer tennissende vriend Raemon Sluiter bijvoorbeeld. Via Amnesty International (www.vlammenvoor- vrijheid.nl) kan ze vrijuit haar be trokkenheid bij de internationale mensenrechten tonen. Het was veel spannender geweest als Moreira de Melo dat vóór de Olympische Spelen in China had gedaan, maar onder het juk van Jacques Rogge en Erica Terpstra was dat problematisch. Stoppen met topsport verschaft haar nu veel vrijheid en is in bepaalde op zichten ook een bevrijding. Verrassende zeges Vitesse en Volendam ARNHEM - Vitesse heeft een einde gemaakt aan een mooie reeks van Heerenveen. De Arnhemmers wonnen thuis met i-o, door een treffer van Nick Hofs. FC Volen dam boekte bij Wiilem II de eerste uitzege van dit seizoen. Arjan Swinkels maakte na vijf minuten uit een strafschop de 1-0, Rowin van Zaanen (58e minuut) en Hen- ny Schilder (85e) zorgden voor 1-2. Arsjavin verhuist toch van Zenit naar Arsenal LONDEN - Arsenal en Zenit Sint Pe tersburg zijn het op de valreep eens geworden over de transfer van de Russische middenvelder Andrei Arsjavin naar Londen. Ars javin heeft een contract voor 3,5 jaar getekend. Naar verluidt heeft Arsenal ruim 13 miljoen euro voor de smaakmaker van het EK voet bal van vorig jaar betaald. Hij kan zondag al zijn debuut maken in het duel met Tottenham Hotspur. Lindsey Vonn. foto EPA Skiester Vonn zet eerste stap naar record VAL D'ISÈRE - De Amerikaanse skiester Lindsey Vonn heeft giste ren met overtuiging de eerste stap naar een plek in de recordboeken gezet. Ze won op de openingsdag van de WK in Val d'Isère het goud op het onderdeel super-G. Vonn heeft zich tot doel gesteld als eer ste vrouw op een WK op alle disci plines op het podium te komen. De Frangaise Marie Marchand-Ar- vier pakte verrassend het zilver. Lars Boom debuteert op 1 mei als wegrenner VLIJMEN - Lars Boom maakt op 1 mei in Frankfurt zijn debuut als wegrenner in het ProTourteam van Rabobank. Boom rijdt dit na jaar ook de Ronde van Spanje. Hij maakte vorig jaar al bekend over te stappen naar de weg. Dat gebeurt pas in mei omdat Boom het veldritseizoen wil afmaken. Zijn eerste wedstrijd is de Eschborn- Frankfurt City Loop. Pornoclip verstoort uitzending Super Bowl TUCSON - Tv-kijkers in Tucson (Ari zona) zijn tijdens de uitzending van de Super Bowl getrakteerd op een stukje porno. In de laatste drie minuten van de American Foot- ball-finale was dertig seconden lang te zien hoe een actrice seksu ele handelingen met een man ver richtte. De clip was afkomstig van het betaalde pornokanaal van Comcast. Het bedrijf houdt het op een 'kwaadaardige grap'. Fatima Moreira de Melo Fatima Moreira de Melo (4 juli 1978) is de enige dochter uit het huwelijk tussen Justiniano Moreira de Melo, de Portugese vice-consul in Rotter dam, en Willy Janssen. Ze begon haar hockeycarrière bij Tempo '34 uit Rotterdam-Zuid en stap te als junior over naar hoofdklasser HGC uit Wassenaar waar ze in 1996 en 1997 twee landstitels vierde. Vanaf 2001 speelde ze bij Rotterdam. In oktober 1997 speelde Moreira de Melo op negentienjarige leeftijd haar eerste interland. Ze won met Oranje één keer olympisch goud, één keer WK-goud, drie keer goud op een EK en vier keer de Champions Trophy. De laatste inter land, haar 257ste, speelde ze op 22 augustus 2008 in Peking. Wielrenner wordt niet vervolgd voor gebruik van cocaïne en xtc. TURNHOUT/DOHA - Fietsend in de Ronde van Qatar hoorde Tom Boo nen gisteren dat hij zich in België niet voor de rechtbank hoeft te ver antwoorden voor het bezit en ge bruik van cocaïne. De opluchting was groot, de renner van Quick-Step won meteen de derde etappe. Hans Dekkers uit IJzendij- ke kwam als 106e over de streep. Boonen, die de sprint won voor de Italiaan Danilo Napolitano en de 'Belg Jurgen Roelandts, kreeg ook de leiderstrui in handen. „We kunnen wel zeggen dat mijn sei zoen vandaag start", sprak de ge vallen Belgische wielerheld. Hij doelde niet op de ritzege. De raadkamer van de rechtbank in Turnhout had namelijk bepaald dat Boonen weliswaar schuldig is aan bezit en gebruik van cocaïne, maar niet verder vervolgd wordt. De 28-jarige renner werd vorig jaar mei bij een controle buiten de wedstrijden om betrapt op ge bruik van cocaïne en xtc. Boonen riskeerde een celstraf van maxi maal vijf jaar en een boete tussen de 1000 en 100.000 euro. De raadkamer schortte de straf van Boonen formeel voor drie jaar op, hetgeen betekent dat hij niet voor de rechter hoeft te verschij nen. Voorwaarde is wel dat hij zich in deze periode onthoudt van drugsgebruik. Het Belgische Open baar Ministerie heeft nog tien da gen de tijd in beroep te gaan tegen het besluit. Manager Patrick Lefeve- re van Quick-Step reageerde opge lucht. „Tom is al genoeg gestraft ge weest. Zowel publiekelijk als finan cieel. Wij hopen dat het voor hem een les is geweest."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 73