Spaanse politie ontmaskert paspoortbende Duitse schaamte over paus Vrouwelijk brein achter aanslagen in Irak gepakt Rusland bouwt ook raketschild Terreuractie treft aanvoerroute naar Afghanistan 6 Woensdag 4 februari 2009 PZC PESHAWAR - Bewoners van een dorp tie in het noordwestelijke deel van den is de laatste weken het toneel nabij de Pakistaanse stad Peshawar Pakistan is een belangrijke bevoorra- van aanslagen door opstandelingen, steken een rivier over nadat een dingsroute voor westerse troepen in die de strijd van de VS tegen de Tali- brug is opgeblazen door islamiti- Afghanistan afgesneden. De Khyber- ban proberen te dwarsbomen, sche militanten. Door de terreurac- pas op de grens tussen de buurlan- foto Mohammad Sajjad/AP Leden zouden documenten maken voor Al Qaida. Madrid - De Spaanse politie heeft: gisteren elf Pakistanen, een Indiër en een Nigeriaan gearresteerd. Ze worden ervan verdacht deel uit te maken van een internationale ben de die zich bezighoudt met het ver valsen van paspoorten en docu menten, drugshandel en men sensmokkel. De politie zei te onderzoeken of zij ook vervalste documenten le verden aan internationale terroris tische groepen. Met deze term doelt de Spaanse politie vaak op extremistische islamitische organi saties, maar een woordvoerder wil de niet zeggen of dat In dit geval ook opgaat. Eerder meldden Spaanse media dat vijftien mensen waren opge pakt die verdacht werden van het vervalsen van paspoorten voor Al Qaida. De Spaanse politie heeft een ben- de opgerold die zich bezighield met het vervalsen van documen ten. Media melden dat de bende voor Ai Qaida werkt. bagdad - De autoriteiten in Irak lij ken een succes te hebben behaald in de strijd tegen zelfmoordaansla gen. Gisteren maakte een hoge politie functionaris bekend dat een op- leidster van zelfmoordenaressen is aangehouden. Deze Samira Jassim zou het brein zijn achter enkele tientallen bloedige aanslagen in Irak. lassim rekruteerde volgens de poli tie meer dan tachtig vrouwen. Zij bereidde hen mentaal voor op de Volgens het radiostation Cadena was de politie op zoek naar een printer waarmee valse paspoorten werden gedrukt. De politie in Ma drid wilde op de berichtgeving geen commentaar geven. Van de arrestaties werden er elf in Barcelona verricht en twee in Va lencia. Volgens het persbericht van de politie had de groep vermoede lijk contacten met bendeleden in België, Duitsland, Frankrijk, Groot-Brittannië, Thailand en Zwitserland. In Spanje gestolen paspoorten zou den naar Thailand zijn gestuurd, waar ze werden vervalst om ver volgens te worden doorgespeeld naar misdaadbendes in Europa. Tij dens het onderzoek heeft de Spaanse politie veel vervalste en blanco paspoorten in beslag geno men. In Spanje zijn na de aanslagen van li september 2001 in New York en Washington en na de aanslagen van 11 maart 2004 op treinen in Madrid tientallen radicale mos lims opgepakt. In januari werden in Barcelona nog zes Pakistanen gearresteerd. Ze werden echter snel weer vrijge laten wegens een gebrek aan be wijs. martelaarsdood en stuurde hen naar boerderijen in handen van terroristen. Daar werd hun trai ning afgerond, waarna ze klaar wa ren voor het plegen van zelfmoord aanslagen. Samira Jassim, die in haar omge ving bekend stond als Moeder van de Gelovigen, bracht de vrouwen vervolgens naar de plaatsen waar de aanslagen gepleegd moesten worden. De verdachte zou inmiddels een bekentenis hebben afgelegd. door onze correspondent Achille Prick berlijn - Het bleef aanvankelijk be trekkelijk stil, maar nu klinkt van uit katholiek Duitsland massaal kri tiek op het Vaticaan en de Duitse paus Benedictus XVI. Ze noemt het verbijsterend en pijnlijk dat er ruim een week na de rehabilitatie van de Britse bisschop en Holo caustontkenner Richard Willi amson nog steeds geen excuses zijn gemaakt. Zeker een Duitse paus zou hier toch niet te lang mee moeten wachten. „Dit is een catastrofe, er moet een excuus komen", zegt bisschop Karl Lehmann van Mainz. „Hij heeft de moskou - Rusland en Wit-Rus- land gaan samen een raketverde- dingssysteem opzetten. Het sys teem, bestaande uit luchtmacht- .eenheden, luchtafweerbatterijen katholieke kerk naar rechts laten af drijven en moet nu weer koers zet ten naar het midden", meent theo loog en oud-collega van de paus, Klaus Küng. „De paus maakt ons leven zwaarder", stelt voorzitter Dirk Tanzier van de Katholieke Jeugdbond. „Dit gaat ten koste van onze geloofwaardigheid." De Duitse kardinaal Walter Ras per, die binnen het Vaticaan ver antwoordelijk is voor de verhou ding met de joden, stelt dat er fou ten zijn gemaakt. Voor bondskan selier Angela Merkel is dat niet ge noeg. Ze bemoeit zich nooit met beslissingen van de kerk, maar eis te gisteren opheldering van de en radarsystemen, zal de defensie capaciteit van de twee landen aan zienlijk verbeteren, zei de Russi sche president Dmitri Medvedev gisteren. De twee voormalige Sov- paus. „Het ontkennen van de Ho locaust is geen kleinigheid." Extra gevoelig ligt de kwestie in Duits land omdat de katholieke kerk met de nazi's in de pas liep om haar eigen hachje te redden. Ambtenaren melden vanuit heel Duitsland een groei van het aantal mensen dat zich laat uitschrijven als katholiek. „Ik ben woedend", zegt Christian Weisner van de ka tholieke vernieuwingsbeweging 'Wij zijn de kerk'. „Wij hebben op onze website duizenden reacties gekregen van ontgoochelde katho lieken. Ze schamen zich kapot. Het is onvoorstelbaar dat een Duit se paus dit presteert." jetrepublieken lijken met de nu ge sloten deal mede te reageren op de voorgenomen plaatsing van een Amerikaans raketverdedigingssys teem in Tsjechië en Polen. Duitse zanger verhangt zich in cel berlijn - De Duitse zanger Kurt Demmler (65) heeft zich opgehan gen in zijn cel in een Berlijnse ge vangenis. De ster van het voormali ge DDR stond terecht voor sek sueel misbruik van minderjarige meisjes. Hij had ze naar zijn wo ning gelokt door te zeggen .dat hij een meisjesband wilde oprichten. Fare laat voormalige gouverneur vrij bogota - Colombiaanse Farc-rebel- len hebben gisteren een voormali ge gouverneur vrijgelaten. Die werd meer dan zeven jaar geleden ontvoerd. Alan lara (51), oud-gou- vemeur van het departement Me- ta, is de vijfde gijzelaar die de Fare deze week vrijlaat. Het Rode Kruis heeft hem opgehaald. Slager en bloemist vast wegens kannibalisme sint petersburg - De Russische politie heeft in Sint Petersburg een bloemist en een slager aangehou den die worden verdacht van kan nibalisme. De twee zouden een zestienjarig meisje hebben ver moord en daarna een deel van haar lichaam hebben opgegeten. De rest zou in de vuilnisbak zijn gedeponeerd Golven van 26 meter tegen flats Santander santander - Orkaanachtige stor men hebben afgelopen week de zee in de Golf van Biskaje tot onge wone hoogte opgestuwd. In de Spaanse kustplaats Santander sloe gen golven van 26 meter tegen flat gebouwen langs de kust. Zulke ho ge golven zijn niet eerder geregis treerd meldde het Spaanse insti tuut voor oceanologie gisteren. Comapatiënte Englaro mag sterven 1992 '95 2000 '05 t 18 januari 1992: 1999: Vader Beppino Eluana Englaro Englaro begint aan een (dan 21raakt bij reeks rechtszaken om een auto-ongeluk de kunstmatige door zwaar voeding van hersenletsel in een dochter te 'vegetatieve coma' stoppen, waaruit ze volgens artsen nooit meer zal ontwaken. November 2008: Het Hof van Cassatie, de hoogste rechtbank van Italië, bepaalt dat Eluana (dan 38) mag sterven. Beppino Englaro vindt een kliniek in Udine die het vonnis in praktijk wil brengen. 2008 I December 2008: Minister van Gezondheid Maurizio Sacchoni dreigt met sancties tegen de kliniek. Die trekt zijn handen van de zaak af en de gouverneur van de provincie Lombardije verbiedt klinieken mee te werken. Januari 2009: Een rechtbank in Milaan zet een streep door het verbod door de overheid. 1 februari 2009:Paus Benedictus XVI noemt het laten sterven van Eluana een 'foute oplossing'. 3 februari 2009: Eluana Englaro wordt naar een kliniek in Udine (foto boven) gebracht om daar te sterven. infographic: RVfoto's: AP, ANPbron: AP. ANP, AFP De 38-jarige Italiaanse Eluana Englaro is overgebracht naar een particuliere kliniek, waar ze na zeventien jaar in vegeta tieve toestand in leven te zijn gehouden kan sterven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 6