Dorpsschooltjes zijn 'Spijkers met koppen op de kermis in Hansweert' Provincie geeft geld voor aanleg fietsverbinding Goes-Kattendijke Zes jongens aangehouden voor brandstichting in 's-Gravenpolder PZC bezorgers.nl Woensdag 4 februari 2009 PZC KATTENDIJKE - De vrijliggende fiets verbinding tussen Kattendijke en Goes kan worden voltooid. De pro vincie stelt ruim honderdduizend euro beschikbaar voor het project. Een deel van de fietsvoorziening is al aangelegd, vanaf Kattendijke on- derlangs de Kattendijksedijk tot aan de Schellemoerswegeling. Fiet sers kunnen vandaar nu verder rij den via de autovrije Schellemoers wegeling of via de drukke en smal le Kattendijksedijk. Op termijn wordt het autoverkeer over de ver brede Schellemoerswegeling geleid richting de nieuwe Goese wijk Mannee. Vanaf de wegeling wordt de Kattendijksedijk dan fietspad. De fietsverbinding onderlangs de Kattendijksedijk kan niet worden doorgetrokken, omdat de Goese Golf weigert mee te werken. Piet en Nel Scheffers uit Kapelle trouwden al een jaar nadat ze elkaar het eerst ontmoetten. ,J -J— n- foto Ronald den Dekker Piet en Nelly Scheffers uit Kapelle vieren zestigjarig huwelijk. door Carmen van Zijl KAPELLE - Binnen een jaar ma de eerste kennismaking al trouwen, dat is op zijn zachtst gezegd 'ge durfd'. Maar Piet (84) en Nelly (81) Scheffers uit Kapelle kunnen vai^af de eerste dag al met elkaar le zen en schrijven. Piet: „Wat ik merk bij huwelijken van jongere generaties, is dat het allermoei lijkst blijkt om meningen te delen. Ondanks onze verschillende ach tergronden gaat dat bij ons al zes tig jaar goed. Zoals bij veel anderen ontstond de liefde tussen Piet en Nelly op de kermis van Hansweert. Ze sloegen meteen spijkers met koppen. Nog geen jaar later stapten ze in het hu welijksbootje. „Toen we trouwden was het geen vetpot. Maar ik had wel een huisje en na het trouwen hadden we één fles jenever om het te vieren", vertelt Nelly. „Maar we hadden geen borrelglaasjes, dus deden we drankjes in kom men. Dat ging niet altijd goed!" Twee dochters, drie zoons, elf klein- en zeven achterkleinkinde ren verder is het echtpaar tevre den. Toch kenden zij ook mindere tijden. In twee jaar tijd verloren ze twee kleinkinderen en vijf jaar ge leden kreeg Nelly een hartstil stand. Nu gaat het weer goed met de fa milie. Piet schreef voor de heugelij ke dag een gedicht: Zestig jaar sa men, Nelly en Piet. We kregen veel vreugde, maar ook veel verdriet. Toch vinden wij, en dat klinkt heel fijn. Dat wij met al ons bezit, zeer dankbaar moeten zijn! Moet er in elk dorp wel een basisschool blijven? Alleen de vraag stellen was in Borsele al taboe. Die tijd is voorbij. Krimp van de bevolking dwingt tot keuzes. door Harmen van der Werf ooier kon het haast niet. Wethouder Jan Zandee (SGP/CU, on- der wijs) zat behoor lijk in zijn maag met de bedreigde basisschool De Berenburcht in Baarland. Hij had vorig jaar okto ber - na raadpleging van de fractie voorzitters in de gemeenteraad - toegezegd dat de school open zou blijven, maar die belofte moest nog wel financieel worden waarge maakt. En daar was vorige week 'opeens' de gulle fee, staatssecreta ris Sharon Dijksma (PvdA, onder wijs). Zij meldde vanuit Den Haag dat zij de financiering van De Be renburcht voor haar rekening neemt tot en met schooljaar 2009- 2010. Wethouder Zandee hoeft niet meer naar de gemeenteraad om uit eigen kas zo'n honderdder tigduizend euro voor de school in Baarland op te hoesten. De gulheid van staatssecretaris Dijksma is verklaarbaar. Een wets voorstel is in de maak om platte- landsscholen die tijdelijk te weinig leerlingen hebben, overeind te houden. Voordat dit wetsvoorstel zou zijn behandeld, had Baarland al zonder school kunnen zitten. Dat wilde Dijksma niet. „Saved by the bell", kenschetst het Borselse CDA-raadslid Ad Schenk de Haagse actie die zo goed uit pakt voor Baarland. Hij realiseert zich terdege dat de Borselse poli tiek een moeilijke keuze bespaard is gebleven dankzij de steun uit Den Haag. „Want", maakt Schenk van zijn hart geen moordkuil, „het had nogal wat betekend als wij als gemeente zelf die school hadden moeten financieren. Het gaat om flinke bedragen en je loopt grote ri sico's. Als Baarland geld krijgt, kun je dat andere scholen die in de gevarenzone komen, natuurlijk niet onthouden." De kwestie 'Baarland' is voor Schenk aanleiding om de vraag te stellen die jarenlang taboe was in Borsele: „Moeten we wel vasthouden aan een school in elke kern?" De beslis sing van de staatssecretaris doet daar wat hem betreft niets aan af „We moeten verder kijken. We krijgen te maken met een stabilise ring of zelfs krimp van de bevol king, te beginnen in de jongste leeftijdsgroepen. Uit allerlei onder zoeken blijkt dit. Dat kunnen we niet onbesproken laten." „Maar", tekent hij direct aan, „we zullen daarnaar moeten kijken bin nen onze eigen Zeeuwse, Borselse situatie. Wat dat betreft ben ik blij dat Den Haag ons meer mogelijk heden biedt en afstapt van een grootschalig, Randstedelijk be leid." Het behoud van de leefbaar heid van kleinen kernen is in Bor sele altijd met hoofdletters geschre ven. Kees Weststrate, SGP/CU-ffac- tievoorzitter in Borsele, blijft dat doen. „Dat mag geld kosten", geeft hij aan, „maar hoeveel? Als wij straks honderdduizenden euro's per jaar kwijt zijn aan het behoud van scholen, zijn we een beetje verkeerd bezig." Uit eigen ervaring weet Weststrate hoe het is om niet in het eigen dorp (Nieuwdorp) naar school te gaan. Hij ging naar Borssele, naar één van de twee reformatorische streekscholen voor basisonderwijs die de gemeente Borsele rijk is. Ook in 's-Gravenpolder is zo'n school, die overigens nogal wat kinderen uit Baarland trekt. PvdA-fractievoorzitter Connie Miermans neemt de concentratie in het reformatorisch basisonder wijs als voorbeeld. „Zoiets hoeft niet slecht te zijn", stelt zij. „In an dere Europese landen, in Dene marken en Frankrijk, is het basis onderwijs op het platteland ook zo geregeld." Miermans weet (nog) niet of Borsele dit model moet volgen. „Dé vraag is wat er met een dorp gebeurt als de school verdwijnt. Ontstaan er dan andere sociale verbanden?" Ouders spelen ook een grote rol, beseft Miêrmans. In Baarland heeft een enkeling voor een ande re, grotere school gekozen. Mier mans: „Uiteindelijk kun je als ge meente niet alles regelen." 's-GRAVENPOLDER - Zes jongens in de leeftijd van vijftien en zestien jaar hebben vrijdagavond in een pand in aanbouw aan het Klimop plein in 's-Gravenpolder voor en kele duizenden euro's schade aan gericht door brandstichting. Het zestal is door de politie aangehou den en heeft bekend. Volgens de politie had de schade nog veel groter kunnen zijn. Getui gen merkten de brand op en alar meerden de brandweer, die snel ter plekke was. De jongens had den glaswol in brand gestoken in het pand in aanbouw bij sporthal De Zwake. Een eerste verdachte is vrijdaga vond al aangehouden. Twee ande ren zijn zaterdagavond opgepakt. De drie overige verdachten zijn in de loop van maandagochtend gear resteerd. Zij zijn allemaal voorge leid voor de kinderrechter. Jongens schoppen meisje (13) van fiets •s-CRAVENPOLDER - Een dertienjari ge scholiere uit de gemeente Borse le is gistermiddag van haar fiets ge schopt. Het incident deed zich rond vier uur voor ter hoogte van 's-Graven polder. Het meisje werd voorbijgefietst door vijf onbekende jongens, die tegen haar fiets trapten. Het kind kwam daardoor ten val, maar liep volgens de politie geen verwondin gen op. Wel raakte haar fiets be schadigd. De politie stelt een on derzoek in. Slagwerkgroep Circle Percussion in Stenge HEINKENSZAND - De slagwerkgroep Circle Percussion komt met de show Drums of the world 4 naar De Stenge in Heinkenszand. In het kader van Borsele Cultureel zorgt de drumgroep vrijdag voor spektakel in het Bevelandse dorp. Vanaf 20.00 uur brengt de groep veel muzikaal kabaal de groep met hun bijzondere slaginstrumenten. Kaarten zijn nog te bestellen via tel: 0113-311999 of info@vrijwilligershuis.nl. Meer informatie over de groep op www.circlepercussion.nl. Drie jaar geleden sloot de school in Noordgouwe. WGGGNGR NieuwsMedia 0800 - 022 27 10 ÜÜÉfi Speelgoed Visser Langekerkstraat 2-6 Goes tel. (0113) 21 65 57 www.vissertoys.nl verb ou wingsopruiming: kortingen tot 50%

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 64