Hectisch jaar voor ZLTO Vastgoed bedrijfs onroerend goed Kredietcrisis raakt agrarische sector nauwelijks 19 Het wilde de laatste maan den van 2008 maar niet vlotten met de verkoop van be- drijfsonroerend goed. Voor make laars zijn het maar matige tijden, want bedrijven zetten de aan koop van een nieuw (kan toorpand of een stuk grond in de ijskast in afwachting van betere tijden na de crisis. De rentmeesters/makelaars van ZL TO Vastgoed Zeeland lopen zich echter het vuur uit de sloffen. "De markt was vanaf half 2007 en in heel 2008 enorm hectisch", zegt Leo de Oude van ZLTO Vastgoed Zeeland. Reden: de ho ge graanprijzen maakten aan koop van agrarische gronden en bedrijven extra aantrekkelijk. door Dennis Rijsbergen GOES - Vanaf een stapel paperassen op zijn bureau plukt De Oude een vel papier met een alleszeggend gra fiekje erop: de agrarische grondprijs ontwikkeling vanaf de jaren zeventig. De golfte wegingen zijn er duidelijk op af te lezen, van perioden waarin de grondprijzen wat lager zijn en de pieken, veroorzaakt door goede pro- ductenprijzen of andere externe facto ren. Opvallend is de enorme climax in de periode 2007/2008. De prijs van agrarisch grond schiet dan als een raket omhoog. Het heeft allemaal te maken met het wereldwijde kleiner aanbod van voedsel, legt De Oude uit. "De graanprijs is de kurk waarop we drijven. Er was sprake van enkele jaren met mindere graanoogsten. Zo was de opbrengst van de grootste pro ducenten Amerika, Australië en ook Brazilië minder door slecht weer en overstromingen. Er ontstond een nij pend tekort. Zo erg dat mondiaal flink is ingeteerd op de graanvoorra den. Op het dieptepunt was er nog een overschot voor ongeveer dertig dagen, dat is onvoorstelbaar weinig. Overigens zijn de voorraden nu weer wat aangevuld." De graanprijzen explodeerden en dat gaf weer een boost aan het vertrou wen in de akkerbouw, legt De Oude uit. "En dus zagen we dat er veel ani mo was voor schaalvergroting en dat er veel beweging was op de markt van agrarisch vastgoed. In tijden dat het wat minder gaat in de agrarische sector verwisselt in Zeeland maximaal tweehonderd hectare grond van eige naar, het afgelopen jaar was dat een veelvoud daarvan." Vooral jonge boe ren kopen er volgens De Oude graag grond bij. "Dat is vaak puur uit lijfsbe houd. Ze móeten wel meedoen aan schaalvergroting. Kon je vroeger als boer in je eentje hooguit vijftig hecta re runnen, nu is dat door de mechani satie zo'n 130 tot 140 hectare." Een andere factor waardoor boerderij en in Zeeland van eigenaar wisselden, is de forse vergrijzing onder de Zeeuwse boeren. "Er is steeds vaker geen opvolging omdat de kinderen hebben gestudeerd en iets anders wil len doen." En De Oude signaleert ook een groep agrariërs die vanuit an dere delen in Nederland naar Zeeland kwamen. Ze móesten wijken voor woningbouw, aanleg van wegen, na tuurontwikkeling of voor projecten om Nederland te beschermen tegen wateroverlast. "En Zeeland is een schitterend akkerbouwland. Ideaal voor bedrijven met veel grond." Anders dan de doorsnee makelaarskan toren is de ZLTO een vereniging zon der winstoogmerk. "We zijn er in eer ste instantie voor om onze leden zo goed mogelijk te begeleiden", legt De Oude uit. "Dat is een heel andere be nadering dan een bedrijf die winst moet maken. We pretenderen als ma kelaar ook rentmeester te zijn en niet alleen oog te hebben voor een per ceeltje grond en de verkoop van een boerderij. We begeleiden onze leden vanaf de beslissing om te verkopen of aan te kopen tot en met de fiscale af wikkeling, We kunnen als ZLTO put ten uit een ruif van deskundige mede werkers. Vijftig procent van onze me- DEN HAAG - Omdat deze sector le vensmiddelen produceert, is ze min der kwetsbaar voor uitval van vraag dan bedrijfstakken met luxe produc ten, stelt het LEL Oftewel, ook al is er sprake van crisis, eten moet ieder een. De landbouwbedrijven in Neder land staan er volgen het LEI ook fi nancieel goed bij, waardoor ze even tuele klappen goed kunnen opvan gen. 'Mede door de hoge solvabiliteit gaan in de grondgebonden Nederland se landbouw nauwelijks bedrijven fail— dewerkers komt van huis uit uit de landbouw en we hebben allemaal affi niteit met de landbouw. Eigenlijk zijn we allemaal belangenbehartigers." Foto: Denvon Media De rentmeesters/makelaars van ZL TO Vastgoed Zeeland krijgen in hun werk vaak te maken met emoties. Fa milies wonen en werken generatie na liet. En ook door de financiële crisis zal dat naar verwachting niet gaan ge beuren', schrijven de onderzoekers in het rapport. De agrarische industrie heeft niet of nauwelijks te maken met een omzet daling door de kredietcrisis. De aan voer van producten is door de goede oogsten en, bijvoorbeeld de uitbrei ding van de melkquota hoger dan vo rig jaar. Alleen in de glastuinbouw en de intensieve veehouderij is het vol gens het LEI wel oppassen geblazen. generatie op hun land. Als de lijn der opvolging dan ophoudt te bestaan, is soms het verdriet enorm. "Ik geloof dat mensen in een gewoon koophuis gemiddeld eens in de zeven jaar ver huizen. Agrariërs zijn met hun land verbonden, hebben er hun wel en wee op beleefd. Dan is het hard om dat op te geven. En boeren gaan vaak tot het bittere eind door. In moeilijke economische tijden kunnen jij en ik gemakkelijker besluiten iets anders te gaan doen. Agrariërs gaan door tot het allerlaatste moment om hun hoofd boven te houden." En ook bij boeren die gedwongen hun land moeten verlaten, lopen de emoties hoog op. ZLTO Vastgoed be geleidt hen tijdens de verkoop van hun bedrijf aan overheden als gemeen te, provincie, waterschap en Rijkswa terstaat. "De belangen van onze leden staan daarbij voorop. En we proberen er zakelijk het optimale uit te halen. Ik heb boeren met een blij gemoed weg zien gaan, maar ook mensen met de tranen in hun ogen. Soms kom ik ze later nog eens tegen en dan zeggen ze: 'Als ik toch op mijn blote, knietjes terug mocht kruipen, dan ging ik di rect.'" Uiteindelijk krijgt ook de agrarische vastgoedmarkt last van de economi sche crisis, denkt De Oude wanneer hij vooruitblikt op 2009 en 2010. "Vooral met de conjunctuur waarin we ons nu bevinden, staat er minder te gebeuren op het gebied van huizen bouw en de aanleg van bedrijventer reinen. Onteigeningsprocedures zijn conjunctuurgevoelig." Ook consta teert De Oude dat de graanprijzen weer gedaald zijn "Dus zal de interes se in schaalvergroting, gezien de hoge grondprijzen, tijdelijk weer kunnen aft nemen." De Oude wijst weer naar het grafiek je. "Ik zit nu heel wat jaren in het vak en heb geleerd dat alles met golfbewe gingen gaat. Enige constante zijn ei genlijk de taxaties bij bedrijfsover- dracht en -beëindiging. Die zijn van alle tijd. Wanneer een bedrijf door een van de kinderen overgenomen wordt, wil je toch even wicht in de be langen van de andere kinderen. Dan komen wij als onpartijdige taxateur langs om onze leden daarin bij te staan. Een agrariër geeft ons dat mo ment het vertrouwen, dus is zijn be lang absoluut onze prioriteit." Die agrarische sectoren zijn het gevoe ligst voor economische tegenslag, stelt het LEL 'Deze sectoren hebben vanouds te maken met sterke fluctua ties in de opbrengstprijzen. De proble matische situatie voor een deel van de bedrijven in deze sectoren wordt dan ook niet direct door de kredietcrisis veroorzaakt. Door het onverhoopt op eenstapelen van tegenvallende ontwik kelingen in prijzen en kosten kunnen bedrijven in problemen komen. Ook voor gezonde bedrijven is het finan cieren van investeringen momenteel moeilijker, omdat banken zich terug houdend opstellen.' Het complete onderzoeksrapport is te le zen op www.lei. wur.nl Alleen in de glastuinbouw en de intensieve veehouderij is het volgens het LEI wel oppassen geblazen De agrarische sector in Nederland heeft nog niet al te veel te lijden onder de kredietcrisis. De ervaringen van ZLTO Vastgoed Zee land worden gestaafd door onderzoek van het Landbouw Economisch Instituut in Wageningen (LEI) in opdracht van het ministerie van LNV. Leo de Oude van ZLTO Vastgoed: "De hectisch." was van; i in heel 2008 enorm Foto: Denvon Meclia

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 59