We blijven maar dalen barometer 5 CIJFERS Dré de Jong Bourgondia Jan Pollemans Supermarkten Rob Franken ROC West-Brabant Jan Hoppen Heja Lilianne van der Ha Agrariër Geert v.d. Horst Rabobank Willem Jonkmans DTZ Zadelhoff Henk v. Koeveringe De Roompot Paul Nijskens Rewin Chris Rutten Kamer van Koophandel Chris van Loon De Unie David Luteijn BZW Zeeland Henk van Koeveringe 'Toch zijn er lichtpunten. Het gaat niet best met het producenten- en consu mentenvertrouwen. Bijna dage lijks worden we geconfronteerd met massa- ontslagen, verzoeken om staatssteun, stijgende werk loosheidscijfers en doemdenkers, die het einde van de goede tijden aankondigen. Ook de barometer van de ondernemer blijft dalen als komt er onweer. We naderen de 5. Deze maand daalde die weer eentiende punt, naar 5,5. Volgens velen komt pas weer de ommekeer in 2010. We gaan dus nog zware maanden tegemoet. Chris Rutten: 4 Starters zijn de dupe De economische crisis is ook in Zuid west-Nederland inmiddels goed voel baar. Belangrijk voor de economische dynamiek is onder andere dat de drempel tot het ondernemerschap laag blijft en er steeds nieuwe bedrij ven bij blijven komen. Hoewel het aantal starters in Zuidwest-Nederland in 2008 nog flink is gegroeid, ver wacht ik dat dit aantal in 2009 min der zal zijn. Door de economische te genwind zijn de economische perspec tieven voor veel ondernemersplannen minder gunstig. Dit verhoogt de drempel om te star ten. Ook de terughoudendheid van banken is niet bevorderlijk voor de ondernemerszin. Hierdoor komen starters minder eenvoudig aan startka pitaal. Wel leert de ervaring uit het verleden ons dat, in tijden van economische cri sis, mensen ook noodgedwongen be sluiten om voor zich zelf te beginnen. Ze vinden bijvoorbeeld door hun leef tijd moeilijk een nieuwe baan en ge bruiken hun expertise en netwerk om bijvoorbeeld als zzp-er een bedrijf op te starten. Dré de Jong: 6 Yes we do!! Een redelijk positief cijfer voor deze tijd. De overheid moet investeren en het bedrijfsleven heeft meer redenen om met hun relaties iets te organise ren. in de privé sector loopt het nog niet zo'n vaart. Mijn verwachtingen zijn dat we een minder goed vooijaar zullen hebben maar dat herstel eerder zal komen dan verwacht. Brabant heeft alles in zich om deze pe riode te overleven en er sterk uit te komen. Tenslotte werken wij in het hart van de Benelux met een goed on dernemers klimaat. Met een positieve instelling van de ondernemen komen we verder dan malaise verkondigen. Gun elkaar de handel en kijk vooruit is mijn advies. "Yes We Can" kunnen we beter veranderen in: "Yes We Do" Henk van Koeveringe: 6 Een paar lichtpuntjes We zijn bijna gewend aan slecht nieuws. De financiële en economi sche crisis vallen ongelukkigerwijs sa men. De indringendheid van de me dia maken het fenomeen ongemeen helder. Toch zijn er licht punten. Een gemiddelde daling betekent toch dat ll-'08 12-'08 01-'09 02-'09 Rob Franken Voorzitter ROC West- Brabant 8,0 8,0 8,0 7,0 Willem Jonkmans Directeur DTZ Zadelliojf 6,0 6,2 5,5 5,0 Chris Rutten Voorzitter Kamer van Koophandel 5,0 4,0 4,0 4,0 Guust Verpaalen Directeur Phidclity Consultancy 5,0 5,0 5,0 5,0 Jan Hoppen Directeur Heja 6,0 6,0 6,0 4,5 Chris van Loon Bestuurder De Uiiie 5,0 4,0 4,0 4,0 Paul Nijskens Directeur Rewin West-Brabant 6,5 6,5 5,5 5,0 Lilianne van der Ha Agrarisch ondernemer 6,0 6,0 6,0 6,0 David Luteijn Voorzitter BZW Zeeland 5,5 5,5 5,5 5,5 Henk van Koeveringe Directeur Roompot Groep 6,0 6,0 6,0 6,0 Jan Pollemans Supermarktdeskundige 6,0 7,0 6,0 7,0 Geert van der Horst Directeur Rabobank Roosendaal 6,0 5,8 5,5 5,5 Joris Jansen Eigenaar restaurant Auberge des Moules 7,0 6,5 6,5 6,5 Dre de Jong Directeur Bourgondia 5,0 5,0 5,5 6,0 GuustVerpaalen Consultant Joris Jansen Auberge Des Moules er ook stijgingen zijn. Er wordt een groot beroep gedaan op creativiteit en de wil om aan te passen. Wie dat echt doet en wil zal toch ook in deze tijden zakelijk succes hebben, daarom toch een 6je. Samen met onze kennis en energie en inventiviteit moeten er altijd nieuwe uitdagingen te vinden zijn David Luteijn: 5,5 Tussen hoop en vrees Indien we alle nieuwjaarstoespraken bij dit nieuwe jaar op een rij zetten, is duidelijk dat we een jaar tussen hoop en vrees tegemoet gaan. Heel wat be drijven zitten nu al in zwaar weer,met sterk teruglopende omzet ten en marges. Zij hopen dat voor hen snel het dal van de teruggang is bereikt en weer enig herstel gloort. Zodat bijvoorbeeld arbeidstijdverkor ting niet door ontslagen gevolgd "hoeft te worden. Andere bedrijven, bijvoorbeeld in de bouw, hebben nog een redelijk gevulde portefeuille met langer lopende opdrachten. Zij vre zen echter dat in de tweede helft van dit jaar de productie stagneert. Duide lijk is dat in de loop van dit jaar er in vele sectoren sprake van overcapaci teit zal zijn. Ik zou het verstandig be leid van de regering vinden, indien" men alles op alles gaat zetten om als grote publieke opdrachtgevers (natio naal en (regionaal)projecten investe ringen naar voren te halen en extra onderhoud te realiseren. Het gaat dan niet enkel om grote projecten,maar bijv. ook om isolatie van woningen e.d. zodat ook veel kleine bedrijven extra werk krijgen. Voor die extra in spanning is ook alle reden,waar heel veel Publieke voorzieningen de laat ste jaren achterstand in onderhoud en ontwikkeling hebben opgelopen. Be langrijk in deze moeilijke tijd is ook dat de opleiding en scholing van werknemers niet op een laag pitje komt te staan en dat we de aanwezige kennis, vooral ook in de technische beroepen'', kunnen behouden. De op richting van een Zeeuws mobiliteits centrum, waartoe in een overleg tus sen provincie, werkgevers, werkne mers, onderwijs en werkbedrijf UWV is besloten is in dit kader een prima initiatief. Mogelijk kan Zee land zich daarmee op de arbeidsmarkt positief onderscheiden. Chris van Loon: 4 Nieuw akkoord van Wassenaar Alle tekenen wijzen er op dat de eco nomische crisis zich verdiept waarbij met name de industrie het moet ont gelden. Het is slechts een kwestie van tijd dat ook de werknemers de crisis in hun portemonnee gaan voelen en de crisis daarmee overslaat naar dien stensectoren waarbij vooral het mid den- en kleinbedrijf de gevolgen gaat ondervinden. "Alle Hens aan Dek".Bij een eerdere crisis van deze omvang hebben werknemers en werk gevers in Nederland het beroemde Akkoord van Wassenaar gesloten. In het kort kwam het er op neer dat loonmatiging voor een aantal jaren werd afgesproken in nail voor Ar- beids Duur Verkorting (ADV). Werk nemers gingen korter werken waarbij de beschikbare arbeid over een grote re groep werknemers kon worden verdeeld. Daarnaast konden veel oudere werk nemers vervroegd het arbeidsproces verlaten waardoor eveneens een bij drage werd geleverd aan de herverde ling van het beschikbare werk. Het zou zeer verstandig zijn om een derge lijk nieuw "Akkoord van Wassenaar" voor de komende jaren te overwe gen. Loonmatiging voor de komende jaren zal nodig zijn om mensen aan het werk te houden. Ik zou hier er wel voor willen pleiten de tegenpres tatie niet meer te zoeken in verder gaande arbeidsduurverkorting. De Ne derlandse werknemer heeft al een bij zonder korte werkweek met daar naast nog een behoorlijk aantal vakan tiedagen. Verdergaande arbeidsduur verkorting zou de afstand tot de inter nationale arbeidsmarkt slechts vergro ten. De tegenprestatie zou moeten bestaan uit het beschikbaar stellen van een per soonlijk opleidingsbudget dat geheel naar eigen wens van de werknemer kan worden besteed aan een oplei ding die past in zijn eigen ontwikke- ling- Daarmee slaan we twee vliegen in één klap. De arbeidspopulatie in Ne derland kan massaal aan de studie en wordt klaargestoomd om, zodra de crisis voorbij is, slimmer en beter de concurrentie aan te kunnen binnen de internationale arbeidsmarkt en wordt gedwongen werkloosheid voor komen. Jan Pollemans: 7 Bewuster inkopen De consument is door de berichtge ving wat bewuster aan het inkopen wat een kleine dip teweeg brengt in hun bestedingspatroon. De kansen die er momenteel liggen zijn ook le gio, iedereen is bewuster met kosten bezig en er wordt weer nagedacht over uitgaven en bestedingen. Al met al mogelijkheden om te ondernemen en met succesje doelstellingen te ha len. De consument is bereid om weer gezellig thuis eten te koken en min der uit te gaan eten wat toch een om zet impuls teweeg brengt. Jan Hoppen: 4,5 Stilstand Mijn barometer is pessimistisch 4,5 is erg laag. De economie komt bijna tot stilstand. Het zal veel energie en tijd kosten om het weer om te draaien maar toch zal het herstel in onze ogen zich snel kunnen aandienen. Wij ver wachten dat de verandering in positie ve zin vanaf 2010 doorzet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 55