ABU behartigt belangen van uitzendbureaus ar om te helpen Werving en selectie neemt werk P&O uit handen Veel detachering in iet en technische sector Omzet Alles over uitzendwerk op deOndernemer.nl arbeid De ABU (Algemene Bond Uitzendondernemingen) is dé belangen behartiger van de uitzendondernemingen in Nederland. Met ruim 380 leden vertegenwoordigt de brancheorganisatie meer dan 60 procent van de markt en is daarmee de grootste werkgeversorganisatie binnen de uitzendbranche. BADHOEVEDORP - Samen realise ren de ABU-leden per jaar meer dan 286 miljoen uitzenduren, waarmee zij niet alleen honderdduizenden uit zendkrachten aan werk en werkerva ring helpen, maar ook duizenden on dernemingen helpen aan flexibele ar beidskrachten. De 380 ABU-leden staan voor kwaliteit, zekerheid en fi nanciële betrouwbaarheid. Zij wor den periodiek gescreend door een In specterende Instelling (II) waardoor constante kwaliteit gewaarborgd is. De uitzendbranche vervult jaarlijks 1,3 miljoen tijdelijke banen en per jaar kunnen 730.000 mensen aan de slag door een uitzendbureau. aan te bieden. Daarnaast zal de 'piek en ziek'-vraag altijd blijven bestaan. MKB-bedrijven die niet in staat zijn daarin te voldoen kunnen we bij staan, evenals in werving of selectie van nieuw personeel. Als je alle kos ten optelt van een personeelslid zoe ken en een jaar in dienst nemen, dan is een uitzendbureau voordeliger." Bedrijven en organisaties besteden soms een deel van het wervings proces uit aan werving- en selectiebureaus, ook wel headhunters of recruiters genoemd. Een werving- en selectiebureau selecteert po tentiële medewerkers voor werkgevers. Voor de overheid en het be drijfsleven zijn deze bureaus van groot belang. Ze nemen een deel van het werk van de P&O-afdelingen over of doen de werving voor organi saties die niet zelfde benodigde capaciteit in huis hebben. Het werving- en selectiebureau werft kandidaten via advertenties en de ei gen bestanden. Er volgt een eerste se lectie op basis van cv's en brieven, waarna meestal een tiental kandidaten worden uitgenodigd voor oriënteren de gesprekken. Daarvan gaan ei; een stuk of vier op sollicitatiegesprek bij de werkgever. Kansrijke afvallers wor den soms in bestand gehouden. Het gaat meestal om hoger opgelei den. De werkzaamheden van het bu reau variëren van het aanbieden van een lijst met kandidaten tot het uitvoe ren van assessments. Elke succesvolle plaatsing levert geld op: een fee (ver goeding) tussen 15% en 25% van het jaarsalaris van de kandidaat. Nederland telt momenteel zo'n 2.000 werving- en selectiebureaus. Branche vereniging OAWS verwacht dit jaar een halvering van dat aantal. Volgens voorzitter Peter Velseboer van de OAWS maken steeds minder bedrij ven gebruik van de diensten van de bureaus. Dat komt niet alleen door de kredietcrisis, maar ook door de verde re opmars van netwerksites als Linke- dln. Toch maakt voorzitter Peter Vel seboer zich geen zorgen: "Het kaf wordt nu van het koren gescheiden. De kredietcrisis is voor onze branche dan ook niet per se een bedreiging, maar vooral ook juist een kans in ons streven naar verdere professionalise ring", stelt hij in een persbericht. "De betere bureaus lijden geen of slechts beperkt omzetverlies, al worden de bureaus in sommige branches, waaron der de industrie en de automotive, harder geraakt door de kredietcrisis dan andere. Met name bureaus die weinig toegevoegde waarde leveren vallen straks buiten de boot. Overi gens werkt de branchevereniging ach ter de schermen al langer aan strenge re kwaliteitseisen voor haar leden. Dit zal leiden tot nog meer onderschei dend vermogen in de markt." Detacheren is het inhuren van personeel via een deta cheringsbureau. Vaak gebeurt dit op basis van langdurige overeen komsten. Het bureau heeft de mensen in dienst en bedrijven hu ren hen in voor een bepaalde pe riode. Detachering komt veel voor in de techniek, iet en in de fi nanciële wereld. De meest voorkomende redenen van ondernemers om mensen te detache ren, zijn ziektevervanging, speciale projecten, zwangerschapsverlof of extra ondersteuning tijdens drukte. Meer weten over uitzend werk? Op www.DeOnder- nemer.nl staat een reeks artikelen met achtergrondinformatie. Zoals de waarschuwing tegen uitzend bureaus die niet gecertificeerd zijn. Gecertificeerde uitleners cn (on deraannemers bewijzen met het keur merk onder andere dat hun (perso neelsadministratie op orde is, dat zij op tijd belastingen en sociale verzeke ringspremies betalen en dat hun mede werkers gerechtigd zijn om arbeid in Nederland te verrichten. Daarmee be hoeden zij hun opdrachtgevers zoveel Het voordeel van detachering is dat ondernemers op deze manier gemak kelijk en snel aan hoogopgeleid perso neel kunnen komen. Het detache ringsbureau biedt mensen aan waar de ondernemer vervolgens een sollici tatiegesprek mee heeft. Dan kunnen beide partijen kijken of ze willen sa menwerken. Deze arbeidskrachten hebben in de meeste gevallen al erva ring opgedaan in verschillende bedrij ven. Dit kan een voordeel zijn omdat ze brede kennis hebben. Het grootste voordeel van detacheren is dat onder nemers de mensen maar tijdelijk aan zich binden. In economisch mindere mogelijk voor de gevolgen van aan sprakelijkheid voor niet afgedragen belastingen en sociale verzekeringspre mies en voor hoge boetes voor het werken met mensen die niet gerech tigd zijn om in Nederland te werken of van wie de identiteit niet (correct) is vastgesteld. In het artikel Bescher ming tegen fraude met uitzendwerk staat verdere informatie en een link naar het Register Normering Arbeid - een lijst met gecertificeerde bureaus. Uitzendkrachten komen en gaan. En tijden hoeven er geen mensen te wor den ontslagen. Ook is het goed voor een bedrijf om regelmatig nieuwe mensen in de onderneming te heb ben. Zij komen weer met nieuwe ideeën en sporen de oude kern aan. Een mix van werknemers die al lange re tijd in dienst zijn en nieuwe men sen is ideaal. Nadeel is dat gedeta- cheerden altijd een beetje buiten het bedrijf blijven. Ze weten dat ze er maar tijdelijk zullen zitten en kunnen daardoor met een andere instelling binnenkomen. Ook kennen ze de cul tuur van je bedrijf, hun collega's en de werkzaamheden minder goed. ze gaan eerder dan gewenst als ze door hun tijdelijke werkgever niet be hoorlijk worden behandeld. Uit een onderzoek van Manpower is duide lijk geworden dat uitzendkrachten vaak als tweederangs werknemer wor den behandeld. Vooral bij schaarste aan personeel is dat niet handig. Manpower beveelt aan om uitzendkrachten net zoveel rechten te geven op onder meer zin vol werk als de andere werknemers. Dat vergroot ook de kans dat ze een Een gedetacheerde moet altijd inge werkt worden. Ook krijgen ze vaak een relatief hoog salaris, wat hoger kan liggen dan dat van de mensen die al langer in dienst zijn. Dit kan voor scheve verhoudingen zorgen. Gedetacheerden kunnen- een arbeids contract van de ondernemer krijgen maar veel vaker komt het voor dat het detacheringsbureau de werkne mer volledig in dienst neemt. Het voordeel is dat de gedetacheerden veel zekerheid hebben. Een onderne mer blijft verantwoordelijk voor de medewerker op de werkvloer. volgende keer graag terugkomen. Meer daarover online in Uitzend kracht niet als'tweederangs behande len. Er zijn meer vormen van het flexibel in dienst nemen van perso neel dan via uitzendbureaus. Informa tie daarover staat in Alles over flexibe le arbeidskrachten. Modelcontracten die werkgevers met tijdelijke werknemers kunnen afslui ten zijn ook te vinden op DeOnder- nemer.nl in Mijn Kennisbron onder het tabblad Personeel. Oiilzetranglijst uitzendbranche Ne derland Naam; Omzet 2007; Eigen mede werkers 2007. 1. Randstad (Diemen); 3.218,0; 6.400. 2. USG People (Almere); 1.724,0; 4.840. 3. Vedior (Hilversum); 595,0; 1.649. 4. Adecco (Utrecht); 480, 987. 5. Manpower (Diemen); 432,1; 1.038. 6. AB (Wirdum); 358.0; 4.800. 7. Olympia Uitzendgroep; 218,5; 460. 8. Timing (Apeldoorn); 199,0; 478. 9. Brunei (Amsterdam); 138,1; 277. 10. Vebego Services; 13Z,8; - 11. Vitae (Amsterdam); 94,4; 400. 12. Luba Groep (Leiden); 93,7; 275. 13. DIT Bouw en Techniek; 90,0; 2.600. 14. OTTO (Venray); 80,2; - 15. Humares Groep (Vlissingen); 73,3; - Cijfers zijn afkomstig van A.B.U. Ze dateren van vóór overname Vedior door Randstad. - geen opgave

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 51