De uitzendbranche staat kla Werken bij een uitzendbureau: 'Dit is echt onze toko' arbeid lijk proberen binnen die sector te houden, zodat ze dan hun oude werk weer kunnen oppikken. Daar kan de uitzendbranche bij helpen. Bedrijven worden flexibeler en kunnen sneller inkrimpen en sneller groeien. Vaak wordt gezegd dat flexibiliteit slecht is voor werknemers. Dat is niet waar. Zij kunnen immers ook sneller aan ander werk komen dankzij de uit zendbranche en zij kunnen bijvoor beeld een opleiding volgen voor een ander beroep." Werktijdverkorting zoals die nu wordt toegepast in diverse sectoren, geeft ruimte voor aanpassing aan de huidige economische situatie. "Maar bedrijven kunnen onze sector ook in schakelen voor grote groepen die wij direct aan werk kunnen helpen. Wij kennen de markt en bouwen geen luchtkastelen. De kunst is om bemid deling klein en lokaal te houden. Daar zijn wij in gespecialiseerd. En vacatures zijn er nog altijd. Dat wa ren er vier maanden geleden nog 250.000. Nu zullen dat er wellicht minder zijn, maar er staan er zeker nog veel open. Onze kracht is dat wij altijd gefocust zijn op banen. We wer ken volgens een commerciële formu le. Maar we zijn altijd gericht op ba nen. We bieden een baan aan of een opleiding naar een baan", stelt de plaatsvervangend directeur van de ABU. Voordeliger De uitzendbureaus kunnen de onder nemingen juist nu de helpende hand bieden. Koops: "Onze ondernemin gen kunnen bedrijven die moeten af slanken, helpen boventallige mensen elders onder te brengen. Grote bedrij ven doen dat standaard op die ma nier. Voor het MKB kunnen we dat natuurlijk ook doen. Tegelijkertijd kunnen we ook helpen onvervulbare vacatures in te vullen door vakmen sen te zoeken of leerwerktrajecten Werken bij een uitzendbureau is zeer afwisselend. Je helpt een werkzoekende aan een baan of een student aan een stageplaats. En even later bezoek je werkgevers om te informeren of ze uitzend krachten kunnen gebruiken. Intussen leid je ook nog een nieuwe colle ga op. Unitmanager Anneke van Lankveld en intercedente Manouk Gregoor zijn enthousiast over de dagelijkse praktijk bij Start People in Waalwijk. "Het is heel breed. We zijn echt van alle markten thuis." door Peter de Jong WAALWIJK - Eigenlijk is de unit in Waalwijk maar een kleine vestiging, geven de dames toe. Anneke van Lankveld en Manouk Gregoor wer ken er en ze krijgen er een parttime collega bij. Daarnaast loopt er vier da gen per week een nieuwe medewerk ster mee. "Dat is beleid bij Start Peop le", legt unitmanager Anneke uit. "De praktijkopleiding van nieuwe mensen vindt grotendeels plaats in het weideveld. Daarnaast zijn er trai- ningsdagen met andere instromers. Le ren in de praktijk gaat veel beter en sneller dan dat je nieuwe krachten eerst in het hoofdkantoor volstopt met theorie en hen daarna ergens an ders laat kennismaken met de praktijk "In het begin lopen nieuwe men sen mee en kijken ze hoe wij te werk gaan", vertelt Manouk Gregoor. "Maar al snel draaien ze echt zelfstan dig mee. Dan nemen ze de telefoon op, ze doen administratief werk en le ren de klanten kennen. En als ze klaar zijn met de opleiding, gaan ze ook in dezelfde regio aan de slag." Breed werkterrein Daarbij is het volgens hen een groot voordeel om in een kleiner kantoor te werken. "Bij een grotere vestiging heeft iedereen zijn eigen specialiteit. Wij hebben een heel breed werkter rein. Alle mogelijke activiteiten ko men hier voorbij", vertelt Manouk. "We zijn een echte MKB-vestiging", vult haar Anneke aan. "Hier in de re gio heb je niet veel hele grote bedrij ven. Maar er is wel veel bedrijvig heid. We werken hier voor allerlei sectoren: van behoorlijke productiebe drijven in de metaalsector en de' voe dingsmiddelenindustrie tot kleine ad ministratiekantoren. Dat betekent dus dat we veel bedrijven bezoeken. Flit sen, noemen we dat. We stappen sa men in de auto en gaan naar bedrij ven toe om te informeren of ze men sen nodig hebben of hen op een ande re manier van dienst kunnen zijn. Dat is hartstikke leuk om te doen." Ander publiek Dagelijks zijn er door de inspannin gen van het Start People-duo zo'n vijf tig uitzendkrachten aan het werk. "Aanvankelijk hadden we vooral pro ductiemedewerkers in ons bestand omdat er in deze regio behoorlijk wat industriële bedrijven zitten", vertelt Manouk. "Maar we hebben ons op een gegeven moment samen gericht op andere bedrijven en organisaties, bijvoorbeeld in de administratieve en financiële sector. Het is voor ons ook interessant om daar ook eens binnen te kijken. Je krijgt dan weer met een heel ander publiek te maken." "Natuurlijk kunnen we bedrijven met een breder aanbod aan kandida ten meer bieden", stelt Anneke. "Klanten kunnen bij ons ook terecht voor werving en selectie en detache ring. Bij detachering spreek je een contract af voor bepaalde duur. Dat heeft als voordeel dat een kandidaat weet dat hij of zij voor langere tijd werk heeft en een bedrijf heeft de ze kerheid dat er voor een aantal maan den een arbeidskracht is." Leerwerktrajecten behoren ook tot de diensten van Start People. "We werken samen met onder andere het ROC in Tilburg en het Radius Colle ge in Breda. Bij die school hebben we iemand in-house om studenten onder meer aan stageplaatsen te hei- De meiden van Start People in Waal nema pen. Jongeren die bij een bedrijf aan de slag willen, maar de vereiste diplo ma's niet hebben, kunnen wij een op leiding bieden en een stageplaats op basis van detachering. Negen van de tien keer krijgen ze daarna een con tract aangeboden. Dat werkt super- goed voor alle betrokkenen", vertelt Manouk enthousiast. Targets Aan de andere kant is Start People een bedrijf waar winst moet worden gemaakt. "We hebben veel vrijheid maar moeten uiteraard onze targets ijk: links Manouk Gregoor, rechts A halen. Eerlijk gezegd ben ik daar nooit echt mee bezig. We onderhou den onze contacten en proberen men sen tevreden te stellen. Natuurlijk wil len we onze klanten graag helpen en leuke kandidate® wil je natuurlijk ook graag een baan aanbieden", stelt Manouk. Van de economische crisis heeft de unit volgens Anneke nog weinig last. "Natuurlijk merken we wel dat de crisis bedrijven raakt, maar voor de hoeveelheid werk maakt dat voor ons weinig uit. Wel komt het nu vaker voor dat uitzendkrachten langer mogen blijven bij bedrijven ineke van Lankveld. Foto: Kees Ben- omdat die geen nieuwe mensen mo gen aannemen. Ook merken we dat we nu veel nieuwe uitzendkrachten inschrijven. Daar zijn echt heel goede kandidaten bij." Crisis of niet, de da mes van Start People blijven vol goe de moed. "Met de nieuwe halve kracht erbij krijgen we wat meer ruimte voor andere activiteiten. Dat wordt extra leuk. Vol enthousiasme en energie' storten we ons in ons werk. Omdat het zo breed is, is dit echt leuk werk. We werken heel goed samen en dat geeft je het gevoel dat dit echt onze toko is." Juist in tijden van economische crisis kan de uitzend branche ondernemers de nodige flexibiliteit en kennis van de arbeidsmarkt bieden. Dat zegt plaatsvervangend di recteur Jurriën Koops van de Algemene Bond Uitzendonder nemingen, de ABU. "We staan klaar om de helpende hand toe te steken." door Peter de Jong .BADHOEVEDORP - In econo misch mindere tijden is de uitzendsec- tor de eerste die dat merkt. Vanaf be gin 2008 ziet de ABU de uitzendcij- fers teruglopen, uren riemen af en be drijven krimpen in. "De huidige tijd is voor iedereen heel bijzonder", zegt Koops. "Maar over een aantal jaren krijgen we te maken met een ontwik keling die we nog nooit eerder heb ben meegemaakt. De beroepsbevolking zal door de toe nemende vergrijzing sterk gaan afne men. Dan zal de situatie op de ar beidsmarkt weer totaal anders zijn. Hoe ernstig dê economische situatie nu ook is, we zullen altijd die langetermijnfocus in het achterhoofd moeten houden." Sneller schakelen De huidige crisis staat vol gens Koops lijnrecht op de periode die daarna aan breekt. "Het herstel komt, alleen weten we niet pre cies wanneer. De flexibili teit van dé ABU-onderne mers helpt bedrijven op zulke momenten sneller schakelen. Technische bedrijven kam pen door de crisis met problemen, evenals de logistiek. Mensen die daar nu noodgedwongen uit beeld ver dwijnen, zijn over een paar jaar weer keihard nodig. Die moetje dus eigen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 50