'Kosten van JSF zijn onduidelijk' Spijbelen is Directeur corporatie mogelijk vervolgd Staatssecretaris De Jager: niks aan de hand met trust prinses Christina Bedreiger Spong voor snelrechter 4 I Woensdag 4 februari 2009 PZC Rekenkamer: Defensie te eenzijdig gericht op Amerikaans vliegtuig. DEN HAAG - De Tweede Kamer krijgt nog steeds geen volledig en actueel overzicht van wat de Joint Strike Fighter (JSF) Nederland gaat kosten. Dat komt onder meer omdat Defensie het prijspeil voor het project sinds 2005 niet meer heeft aangepast. Ook blijven som mige risico's en onzekerheden bui ten beeld, evenals de gevolgen als Nederland alsnog uit het project stapt. Dat schrijft de Algemene Rekenka mer in haar jaarlijkse rapport over de stand van zaken rond de JSF, dat gisteren aan de Tweede Kamer is overhandigd. Volgens het insti tuut is Defensie te eenzijdig ge richt op het Amerikaanse vlieg tuig. Nederland stak sinds 2002 ruim 730 miljoen euro in de ontwikke ling. Er is een budget van 5,7 mil jard euro voorzien om 85 jachttoe- stellen te kopen en ruim 9 miljard voor de exploitatie. De kosten zijn gebaseerd op Amerikaanse aanna mes en ramingen uit de VS en zijn moeilijk op betrouwbaarheid te toetsen. Defensie geeft veel infor matie over kosten maar die is niet goed vergelijkbaar. De Rekenkamer wijst erop dat De fensie de keuze voor de JSF al in 2006 had voorbereid. Door de vroegtijdige val van het kabinet, kwam er geen besluit. Het huidige kabinet sprak bij de formatie af dat pas in 2010 wordt besloten welk toestel de F-16 zal vervangen. Vooral de PvdA heeft moeite met de JSF. Volgens de rekenmeesters lijkt De- De kosten van het JSF-program- ma blijven onduidelijk voor de Tweede Kamer, zo schrijft de Re kenkamer. Sommige risico's blij ven buiten beeld. DEN HAAG - De wegens zelfverrij king op staande voet ontslagen di recteur van woningcorporatie Rochdale wordt mogelijk strafrech telijk vervolgd. Minister Eberhard van der Laan (Wonen) onder zoekt of dat kan. Van der Laan wil weten hoe de ontslagen directeur Hubert Möllen- kamp al die tijd zijn gang kon gaan. De raad van commissarissen ontsloeg de directeur zondag. De overheid moet de bevoegdheid krijgen om de raad van commissa rissen van woningcorporaties te ontslaan. Dat heeft een meerder heid in de Tweede Kamer gisteren gezegd. De overheid kan zo beter ingrijpen bij misstanden zoals bij Rochdale. I pag 8/9: wie controleert de con- troleur? fensie geen rekening te houden met een andere keuze dan de JSF. In de praktijk gaat het alleen om de Zweedse Saab Gripen NG. Zo heeft het kabinet nauwelijks geke ken wat het financieel zou beteke nen als Nederland toch stopt met de JSF. De Rekenkamer vindt dit wel relevant voor de Tweede Ka mer om een keuze te kunnen ma ken. Eind 2007 maakten de ministeries van Defensie, Economische Zaken en Financiën een interne en indica tieve berekening van deze uitstap- kosten. De Rekenkamer maakte een soortgelijke berekening maar moest zich baseren op het prijs peil van 2001. Daaruit blijkt dat Nederland mini maal 316 miljoen euro verliest als het stopt met het JSF-programma en de toestellen dan van de plank koopt. Als Nederland helemaal geen JSF koopt, kost dat minimaal 430 mil joen euro. AMSTERDAM - Een 43-jarige man uit Den Haag staat op 12 februari in Amsterdam tijdens een snel rechtzitting voor de rechter vanwe ge het bedreigen van advocaat Ge rard Spong. De man zou Spong in een mail bedreigd hebben, nadat het gerechtshof had bekendge maakt dat justitie Geert Wilders moet vervolgen. Spong, een van degenen die zich voor Wilders' vervolging inzette, ontving in to taal honderden haatmails. Minis ter Hirsch Ballin meldde gisteren dat de politie de bedreigingen te gen Spong onderzoekt. Wilders haalt alles uit de kast om te voorkomen dat het Openbaar Ministerie hem kan laten veroorde len voor discriminerende uitspra ken. „Ik ben boos en heel erg strijd baar." Dat zei de PW-leider in een toelichting op zijn besluit naar de Hoge Raad te stappen. Daar wil het Kamerlid een besluit van het gerechtshof dat hij vervolgd moet worden, ongedaan laten maken. Spijbelaars krijgen vaker dan voorheen te maken met de harde hand van de leerplichtambtenaar. In het uiterste geval komt zelfs de rechter er aan te pas. Maar iik-op-stuk is niet altijd een garantie voor succes. door Levien de Feijter en Jan Salden ""W" oyce (17) is na de kerstvakan- I tie niet meer naar school ge- I weest. Op telefoontjes van 1 haar decaan reageert ze niet. Ze heeft geen zin meer om F naar school te gaan. Ze heeft 'spijt van haar studiekeuze: ze vindt de mbo-opleiding tot crèche leidster maar niks. Daarom wil de scholiere iets anders gaan doen. „Maar dat kan pas vanaf volgend schooljaar." Omdat Joyce vier weken lang niet meer naar school is geweest zit ze nu tegenover leerplichtambtenaar Hetty van Nood van de gemeente Den Haag. Die valt meteen met de deur in huis. „Omdat je hebt ge spijbeld krijg je een proces-verbaal en moet je misschien naar de rechtbank. Je moeder kan een boe te krijgen en jij een taakstraf" Van Nood begint haar gesprekken altijd zo, zal ze naderhand vertel len. „Het is goed om meteen dui delijk te zijn." De gezichten van Joyce en haar moeder betrekken. Van Nood pro beert moeder en dochter ervan te overtuigen dat Joyce echt weer naar school moet. Pas aan het ein de van het gesprek, als Van Nood nog een keer de taakstraf en boete noemt, lijkt de boodschap over te komen. Joyce belooft een afspraak te maken met haar decaan. Steeds meer spijbelaars krijgen te maken met de harde hand van de leerplichtambtenaar. Het aantal processen-verbaal dat tegen spijbe laars of hun ouders wordt opge maakt, is sinds 2003 meer dan ver dubbeld. Soms komt de 'zondaar' weg met een boete, vaker moet hij zich voor de rechter verantwoor den. In de meeste gevallen is dat een spijbelrechter: een kantonrech ter die gespecialiseerd is in overtre dingen van de leerplichtwet. Wm Het tegengaan van schoolverzuim is één van de speerpunten van het kabinet. Vooral omdat spijbelen in veel gevallen de voorbode is van voortijdig schoolverlaten. Als jon geren zonder diploma van school gaan, is de kans groot dat ze ont sporen. Juist dat is ook de reden dat het Openbaar Ministerie sinds een paar jaar meer aandacht schenkt aan spijbelgedrag, zegt Linda Dub belman, officier van justitie jeugd zaken in Rotterdam. „Spijbelen is vaak een voorteken dat een kind afglijdt. Veel jongeren die in de cri minaliteit belanden, beginnen met wegblijven van school. Dat bete kent dat wij er meteen bovenop moeten zitten." Lik-op-stuk ligt daarbij niet altijd voor de hand, zeggen leerplicht ambtenaren. Zij schetsen een 'ver- Onderbrengen geld op Guernsey 'werpt geen smet op blazoen'. DEN HAAG - Prinses Christina heeft zich in alle opzichten gehouden aan de Nederlandse belastingregels en regels van openheid bij het op richten van een trust voor het be heer van haar vermogen, zei staats secretaris Jan Kees de Jager (Finan ciën) gisteren in de Tweede Ka mer. „Haar handelen werpt geen smet op het blazoen van de ko ninklijke familie." Christina heeft haar vermogen in een trust ondergebracht op het Ka naaleiland Guernsey. Naar eigen zeggen om er zeker van te zijn dat het veilig zou zijn, maar volgens verschillende Kamerfracties riekt de constructie naar belastingont wijking of zelfs belastingontdui king. De in Londen woonachtige prinses betaalt over haar vermo gen geen vermogensbelasting, maar in Engeland wel inkomsten belasting. „Het wekt de indruk dat alleen de armen belasting betalen en de rij ken zich eruit kunnen manoeuvre ren", meende PvdA-Kamerlid Paul Tang. GroenLinks-fractievoorzitter Femke Halsema: „Er mag volgens de wet wel niets aan de hand zijn. Maar het gedrag van het Konink lijk Huis is hier niet in overeen stemming met de politieke mo raal." Staatssecretaris De Jager stel de daarentegen dat prinses Chris tina zich voorbeeldig heeft gedra gen. Hij wees erop dat de schatkist geen geld misloopt door de con structie. „Ze is hier niet belasting plichtig", aldus De Jager, „Niks aan de hand." Hij verweet de Kamer er bij voorbaat van uit te zijn ge gaan dat de trust is opgericht om belastingbetaling te ontlopen. De Kamer droeg het kabinet wel op met een lijst te komen van alle op Paleis Noordeinde geregis treerde 'rechtspersonen'. De stich ting die de Daffodil Trust van Christina beheert, heeft het paleis als postadres. PETER 'Laat ze. maar. kletste m. DIE TCul STAAT je ScHATflCf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4