IPC maakt vacuümvormer crisisbestendig Het Innovatie Prestatie Contract De juiste koppeling syntens 08 Hebt u een vernieuwend idee voor uw bedrijf én tijd voor een inta kegesprek éri beschikt u over duizend euro eigen bijdrage voor de subsidieaanvraag en het formeren van de groep? Dan is wellicht het Innovatie Prestatie Contract (IPC) wat voor u. Hebt u een vernieuwend idee voor uw bedrijf én tijd voor een intakege sprek én beschikt u over duizend eu ro eigen bijdrage voor de subsidieaan vraag en het formeren van de groep? Dan is wellicht het Innovatie Presta- Syntens, innovatienetwerk voor ondernemers Bezoekadres: Buitenruststraat 225 - 4337 ER Middelburg Postadres: Postbus 8128 4330 EC Middelburg telefoon: 088 444 0 444 telefax: 088 444 0 588 Internet: www.syntens.nl E-mail: middelburg@syntens.nl tie Contract (IPC) wat voor u. In Zeeland heeft inmiddels een groep van zeventien bedrijven zich aange meld voor een nieuw IPC-traject, 'geïnitieerd vanuit de Kamer van Koophandel Zuid-West Nederland. Die ondernemers gaan hun innovatie ve acties formuleren waar ze de ko mende drie jaar aan gaan werken. Daarvoor krijgen zij 50 procent van hun kosten voor innovatie vergoed. Er is per bedrijf 30.000 tot 50.000 eu ro subsidie beschikbaar. De eigen kos ten (ook 30.000 tot 50.000 euro) mo gen voor 40 procent in eigen uren (40 euro uurtarief) worden berekend. Van het innovatietraject moet 20 pro cent collectief worden uitgevoerd. De zeventien deelnemers hebben al tijd een relatie met een van de andere deelnemers om deze collectiviteit te garanderen. Ook interesse? Neem dan contact op met Jan Henk WÈbürg van Syntens, 088 4440526 of janhenk. verburg@syritens.nl ARNEMUIDEN - Willem Hajee staat altijd open voor nieuwe ideeën, brainstormsessies en klankbordpart ners. Dus toen Syntensadviseur Jan Schulenberg hem belde met de vraag of hij interesse had in een gesprek over mogelijke toekomstplannen stond hij daarvoor open. „Wat mij aansprak was de opmerking van Jan dat hij wellicht koppelingen kan ma ken die ik niet heb. Daar houd ik wel van", zegt Hajee. De beide mannen gingen in gesprek en al snel rolde er ideeën uit voor een heel andere onderneming van Hajee. „Ik ben altijd op zoek naar nieuwe mogelijkheden", vertelt Hajee. „Zo is ook De BodemOnderzoeker ont staan. Destijds zocht een opdrachtge ver een andere methode voor bodem onderzoek; die heb. ik ontwikkeld. De methode bleek goed te werken en was aanzienlijk goedkoper dan be staande onderzoeken. Maar toen ik de techniek wilde verkopen, was de opdrachtgever failliet, terwijl de klan ten voor de deur stonden." De Bode mOnderzoeker bestaat nu 12,5 jaar. Hajee verricht het bodemonderzoek onder meer voor ontwikkelaars van woningbouwprojecten. Wat hem ver baast is dat zo weinig van de nieuwe installatietechnieken op het gebied van energiebesparing in de woning bouw worden toegepast. „Er is al zo veel mogelijk om meer zelfvoorzie nend te zijn in energiegebruik. Dat blijft allemaal steken in regelgeving en desinteresse." Het gesprek met Jan Schulenberg ging al snel ook daar over. „Willem gaat in Duitsland, dat pragmatischer met de regelgeving rond woningbouw omgaat dan Ne derland, vakantiebungalows bouwen die geen externe energievraag heb ben. Ik heb hem vanuit het Syntensnet- werk in contact kunnen brengen met partijen die wellicht kunnen onder steunen. Zoals met de Hogeschool Zeeland (HZ) met het lectoraat Duur zaamheid Water voor energieneu- trale huizen en cradle to cradle, met ProWonEc een cluster van aanne mingsbedrijven dat innovatieve, duur zame woonprojecten wil realiseren en met de Domoticacluster van Syn tens met bedrijven en de HZ." „Het blijkt dus dat Syntens inderdaad op een snelle, doeltreffende manier kop pelingen kan leggen, waar ik veel meer tijd voor nodig zou hebben, als het al zou lukken", concludeert Haj ee. „Het is allemaal nog wat pril, maar ik vind het nu al buitengewoon waardevol. Dankzij Jan heb ik ver schillende contacten opgedaan in di verse netwerken. En omdat hij mij in troduceert, ontstaat er bij de andere ondernemers meer openheid en ver trouwen. Zo kunnen we onderling in zichten en kennis uitwisselen en wel licht samen optrekken." www. dèbodemonderzoeker. com I e eerc*ere ervaringen van Ti- mo Osse, directeur van Plastiea Thermoforming uit Ber gen op Zoom, met subsïdietrajec- ten waren niet altijd positief. De bijbehorende administratieve las ten zijn soms onevenredig zwaar. Maar over het Innovatie Prestatie Contract (IPC) is hij uitermate en thousiast. Osse werd door brancheorganisatie NRK ge vraagd om mee te doen. BERGEN OP ZOOM - Toen .Syn tensadviseur Jan Henk Verburg hoor de dat Osse twijfelde vanwege de ver wachte rompslomp rond de aanvraag, bood hij aan hierin te ondersteunen. Timp. Osse: „De grootste stap is inder daad de aanvraag, daarna is een korte halfjaarlijkse verantwoording per pro ject voldoende." Osse heeft dan ook geen spijt van zijn deelname. „Plet IPC biedt alle mogelijkheden om ver nieuwingen door te voeren, terwijl de kosten door subsidiemogelijkhe den beperkt blijven. Collectief heeft de cluster zich onder leiding van TNO gebogen over lean manufacturing. Voor onze onderne ming was echter de invoering van de ISO-norm de meest ingrijpende ac- B tie." Plastiea Thermoforming ont werpt, ontwikkelt en produceert klant specifieke kunststof vormdelen. De werkgebieden liggen in de appara tenbouw, automotive, verlichting, dis plays en maatwerk. De onderneming kon vernieuwing wel gebruiken; de producten waren goed maar de verkopen liepen begin deze eeuw terug. Timo Osse, sinds 2003 voor de helft eigenaar van Plasti ea, had voor het IPC-traject al contac ten met Syntens. „Ik kreeg het advies om enkele werknemers die misschien niet zo op hun plek zaten door een personeelsadviesbureau te laten tes ten. Deze mensen hebben uiteinde lijk een andere functie gekregen. Dat was een gouden advies dat nog steeds positief doorwerkt voor deze mensen en het bedrijf." De invoering van de ISO-norm lag in het verlengde. Osse: „Het was geen vraag van de klanten, maar ik wilde zelf meer kwa liteit in de organisatie krijgen. Dat on derdeel is' heel waardevol geweest. Zo is er een opleidingsplan gekomen en er worden functioneringsgesprek ken gehouden. Het zijn voor de hand liggende zaken, maar ISO structureert het proces." Willem Hajee van De Bode mOnderzoeker uit Arne- muiden is een van die onderne mers die wel tijd willen vrijma ken voor een persoonlijk gesprek in het kader van de campagne De ToekomstBedrijven. En dat leid de tot interessante contacten met onder meer de Hogeschool Zee land, ProWonec en TopDak. Een ander traject was de invoering van een vernieuwend CAM software pakket. „Het is kostbaar om van sys teem te veranderen", stelt Osse. „Niet alleen de aanschaf van het pak ket, maar ook het opleiden van de me dewerkers en het omzetten van be staande-programma's naar het nieuwe systeem kosten geld en tijd. Door het IPC hebben we veel van deze kosten gesubsidieerd gekregen." Innovatiead viseur Jan Henk Verburg: „En zo'n stap is de moeite waard. Nu kan Plasti ea in 24 uur een prototype presente ren terwijl dat vroeger enkele weken duurde. Die kortere 'time to market' trekt hoogwaardige klanten." Timo Osse: „We zijn vanuit de achterhoe de koploper geworden met een kwali teit die 'we waar kunnen maken. Die resultaten zien we terug op de ba lans." www.plastica-themioforining.nl R&D manager Ton Proost van Plastiea en S.syntensadviseur Jan Henk Verb deBo Willem Ha jee van De BodemOnderzoeker uit Arneinuiden in gesprek met Syntensadviseur Jan Schulenberg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 48