Zeeland moet kwaliteiten benutten ^L^GrE.Nn^T BEIDE BENEN 1 interview OP DE GROND Rabobank Peter Feijtel: 'we moeten ons onderscheiden met hoogwaardige dienstverlening.' Het midden- en kleinbedrijf wordt dit jaar flink geraakt door de economische teruggang. De afzet daalt met 1,5 procent en de winst met 4 procent. Daarnaast lopen de investeringen met 6 procent terug. Dat blijkt uit onderzoek van het EIM in opdacht van MKB-Ne derland. De stemming onder MKB-ondernemers is niet al te positief. Was een jaar geleden nog 70 procent van hen positief over de ontwik keling van de eigen omzet, nu is dat minder dan 20 procent. Vooral de onzekerheid over de continuïteit van het eigen bedrijf en dat van klanten en leveranciers speelt de ondernemers parten. door Henk van de Voorde MIDDELEBURG - Peter Feijtel, voorzitter van de Regioraad MKB-Zeeland, pleit juist voor 'positi ve thinking', om de stemming te doen omslaan. MKB-Nederland vindt dat het kabinet op grond van de minder rooskleurige economische vooruitzichten op de kortst mogelijke termijn met maatregelen moet ko men om de investeringen op peil te krijgen, de liquiditeit van bedrijven te garanderen en ervoor te zorgen dat het Nederlandse bedrijfsleven straks sterk(er) uit de crisis komt. Het stimu leringspakket dat het kabinet op vrij dag 16 januari heeft gepresenteerd, is wat de ondernemersorganisatie be treft niet meer dan een 'tussenstap'. Zo kunnen investeringen (fiscaal) aan trekkelijker worden gemaakt door een carry back van drie jaar bij ver vroegde afschrijvingen en een verho ging van de kleinschaligheids-investe- ringsafstrek (KIA). Om investeringen in duurzaamheid te stimuleren pleit MKB-Nederland voor een aanpassing van de energie-investeringsaftrek. Door daarvan een directe uitkering op het moment van winst te maken in plaats van een aftrekpost achteraf, krijgen bedrijven een tot anderhalf jaar eerder de beschikking over het geld. Ook voelt de ondernemersorga nisatie veel voor een 'slóopregeling': een bonus of investeringspremie voor ondernemers die hun oude, vervuilen de bestelauto willen inruilen voor een nieuw en schoner exemplaar. Ruim een derde van de bestelwagens in Ne derland (317.000 stuks) zijn negen jaar of ouder. De overheid zelf kan de economie aanjagen door geplande in vesteringen in de infrastructuur naar voren te halen. Los van het rijkswe gennet liggen ook op regionaal ni veau tal van projecten klaar die snel uitgevoerd kunnen worden. De on dernemersorganisatie bepleit een im puls voor de bouwsector, die met 400.000 arbeidsplaatsen en een pro ductie van 48 miljard euro een econo mische factor van betekenis is. Het ka binet moet ervoor zorgen dat ook nu 80.000 nieuwe woningen per jaar kunnen worden gebouwd. Om de vraag te stimuleren denkt MKB-Ne derland verder aan het (tijdelijk) fis caal aftrekbaar maken van onderhoud aan bestaande woningen. Innovatie Peter Feijtel wijst zeker in de huidige tijd van malaise op het grote belang van innovatie en kennisontwikkeling. „We moeten ons onderscheiden met hoogwaardige dienstverlening, of het nu gaat om productie of handel. Om de economie draaiende te houden, moet je voortdurend op zoek zijn naar nieuwe ontwikkelingen. Als ge volg van de kredietcrisis wordt er ge sproken van een kleine recessie, maar het kan meevallen. Veel hangt af van de houding. Ik denk dat de stemming om zal slaan als denmensen positiever gaan denken", aldus Peter Feijtel. MKB Zeeland is de belangenbeharti ger voor het midden- en kleinbedrijf in Zeeland. Doel is het ondernemersvriendelijk maken van bestaand beleid en nieuw beleid van gemeenten en de Provin cie Zeeland. Het MKB is sterk gebaat bij een gezond ondernemersklimaat, waarvoor bundeling van onderne merskrachten noodzakelijk is. Innova tie, kennisontwikkeling en kennisuit wisseling is speerpunt nummer 1 van MKB-Zeeland. „Innovatie is noodza kelijk om het hoofd te kunnen bie den aan de sterker wordende nationa le en internationale concurrentie. Al Foto: duofoto leen door te innoveren kan de toege voegde waarde van producten wor den vergroot. Daarnaast moeten be leidsvoorstellen beter aansluiten op de dagelijkse praktijk van MKB-bedrij- ven. Innovatie en kennis zijn immers instrumenten die MKB-ondernemers alleen zinvol kunnen inzetten als ze op korte termijn de bedrijfsresultaten positief beïnvloeden." De oeverloze bureaucratie is het MKB al jaren een doorn in het oog. „Die vermaledijde regelgeving. Er worden steeds com missies in het leven geroepen om de regeldruk te verlichten, maar uiteinde lijk lijkt het juist alsof er nog meer re gels zijn bijgekomen." WisselweFking Feijtel pleit voor een optimale wissel werking van onderwijs en arbeids markt in het snel vergrijzende Zee land. De vergrijzing in combinatie met de uitstroom van jongeren vor men een grote bedreiging voor de Zeeuwse economie. Daarom wil de Regioraad MKB-Zeeland de volgen de doelstellingen realiseren: zorgdra gen voor meer gekwalificeerde men sen en een hogere arbeidsmarktpartici patie; bevorderen van samenwerking tussen de 3 O's: Ondernemers, On derwijs, Overheid; stimuleren van in novatie in Zeeuwse ondernemingen en organisaties; een grotere instroom van jongeren op de arbeidsmarkt door middel van beschikbare stage plaatsen en leerwerkplekken; perma nente educatie voor werknemers en ondernemers via opleidingen die maatwerk zijn voor de vraag uit de markt; stimuleren van nieuwe (jonge) ondernemers in Zeeland. Peter Feijtel benadrukt de unieke kwaliteiten van Zeeland. „Onze pro vincie heeft enerzijds veel havendyna- miek dankzij een diepzeehaven met goede achterlandverbindingen en an derzijds rust en ruimte via de zoge naamde blauw-groene oase. De kunst is om de kwaliteiten optimaal te be nutten. Hoe vermarkt je nieuwe con cepten, hoe kun je je onderscheiden? Een totaalvisie is daarbij essentieel. Die gezamenlijkheid mis ik wel eens." Na het extreme beursjaar 2008 vertelt Ronald Bleyenberg u over de huidige visie op beleggen van IRIS, het gezamenlijke onderzoeksinstituut van Rabo bank en Robeco. Vooruitblik 2009 Door de effecten van de huizenmarktcorrectie in de VS en de toegenomen leenkosten wereldwijd, verwachten we dat de huidige recessie langer zal du ren dan de afgelopen twee recessies van begin jaren negentig en begin deze eeuw. Er is een grote schuldvermindering gaande, aangezien er in de economie in het algemeen, en in de financiële sector in het bijzonder, te veel met geleend geld is gewerkt. Het is moeilijk in te schatten hoever dat proces gevorderd is. Maar gezien de omvang van het probleem ligt het voor de hand dat de we reldeconomie voorlopig nog last heeft van de kredietcrisis. Bovendien laten de macro-economische indicatoren zien dat de economie nog verder verslech tert. Wij verwachten dan ook een lange recessie, waarbij' het ongeveer twee jaar duurt voordat de economie zich blijvend weet te herstellen, gemeten vanaf het derde kwartaal van 2008. Vermoedelijk kan 2009 worden beschouwd als een 'verloren jaar' waarin de economieën nog niet zullen opkrabbelen. Wel wordt verwacht dat beleggers op betere tijden gaan vooruitlopen zodra dui delijk wordt dat de economie niet verder verzwakt. De beurs loopt doorgaans zes tot twaalf maanden voor op de economie. Tussen nu en een jaar ver wachten we dan ook een begin van een structureel beursherstel te zien. Aandelen Obligaties De verwachting is dat het nog jaren kan duren voordat de aandelenmarkt naar nieuwe hoogtepunten kan stijgen. Positief is dat de inflatierisico's zijn af genomen. Hier staat echter tegenover dat overheden veel obligaties uitgeven om de vele reddingsacties te financieren. Wij adviseren een neutrale weging van aandelen in de beleggingsportefeuille en geven ook een neutraal advies voor obligaties. High Yield Obligaties hebben door hun relatief hoge rente van bedrijven met een lagere kredietwaardigheid een verhoogde kans op wanbetaling. Toch wordt verwacht dat de extra vergoeding van 10% voor de belegger opweegt tegen de risico's. Spreiden, spreiden, spreiden! Een goed gespreide beleggingsportefeuille is het beste bestand tegen de gril len van de markt. Iedere beleggingscategorie heeft een bepaald verwacht rendement en een eigen risico. Bovendien is het zo dat de verschillende be leggingscategorieën op hetzelfde moment vaak niet even goed of slecht pres teren. Ook is het verstandig om te spreiden over verschillende sectoren en re gio's. Dat geldt niet alleen voor aandelen van bedrijven maar net zo goed voor obligaties. De afgelopen kredietcrisis heeft maar weer eens aangetoond hoe groot de risico's zijn als teveel wordt belegd in een bepaald aandeel of in een bepaalde obligatie. Door te beleggen in beleggingsfondsen kan het in richten en spreiden van een portefeuille een stuk eenvoudiger worden. Hoe dat het beste kan en welke portefeuilleverdeling bij u past js afhankelijk van uw beleggingsdoel, uw horizon en het risico dat u wilt lopen. Coöperatief bankieren De economie wordt over de gehele linie getroffen. Ook in deze turbulente wereld kiest de Rabobank voor rust en continuïteit in haar klantbediening en advisering. Als er één jaar is waarin we kunnen laten zien wat de kracht is van coöperatief bankieren, is dat 2009. Ronald Bleyenberg, teamleider Private Banking bij Rabobank Terneuzen-Sas van Gent. De informatie in deze publicatie is ontleend aan door IRIS betrouwbaar ge achte openbare bronnenmaar voor de juistheid en volledigheid daarvan kan niet worden ingestaan. Voor de juistheid en de volledigheid van de ge noemde feiten, meningen, verwachtingen en de uitkomsten daarvan kan IRIS niet instaan. De Rabobank verzorgt periodiek een rubriek in de Ondernemer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 46