Zeeuws Klimaatfonds in trek DRV nieuws column (Sport)verenigingen: vrijwilligers en schenken mr. An ja Zandee-Dingemanse is fiscalist en als partner verbonden aan DRV Accountants en Belastingadviseurs, vestiging DRV Middelburg a.zandee@drv.nl Nederland kent een actief verenigingsleven. Deze verenigingen steunen in be langrijke mate op het werk van vrijwilligers en zijn financieel gezien vaak af hankelijk van schenkingen. In deze bijdrage schetsen wij u de fiscale gevolgen en mogelijkheden van het betalen van een vergoeding aan vrijwilligers en schenkingen aan (sportverenigingen. Vrijwilligersvergoeding Veel vrijwilligers zetten zich pro deo in voor een instelling. Toch worden er re gelmatig vergoedingen betaald. Bijvoorbeeld omdat er kosten zijn gemaakt. Fiscaal lijkt er dan weinig aan de hand: kostenvergoedingen zijn nu eenmaal onbelast. Dat er daadwerkelijk kosten zijn gemaakt, moet worden aange toond en dat is lang niet altijd eenvoudig. Ook is het een administratieve rompslomp met declaraties en bonnetjes. Het betalen van een vast bedrag is veel eenvoudiger. Daarvoor kan gebruik gemaakt worden van de vrijwilligers- regeling. Vrijwilligersregeling Aan vrijwilligers kan een belastingvrije vergoeding betaald worden van 150 per maand en 1.500 per jaar. Er kan ook een belastingvrije vergoeding be taald worden van 4,50 per uur (personen ouder dan 23 jaar) en 2,50 per uur (personen jonger dan 23 jaar), echter met een maximum van 150 per maand en 1.500 per jaar. Tot deze bedragen hoeft over de vergoeding geen inkomstenbelasting betaald te worden. Bovendien hoeven de instellingen de vrijwilliger de vergoeding niet te onderbouwen. Dit is administratief gezien dus een enorm voordeel. Wanneer bent u vrijwilliger U bent vrijwilliger als aan de volgende voorwaarden wordt voldaan: U verricht werkzaamheden voor een organisatie zonder winstoogmerk of voor een sportvereniging; U bent niet in dienst bij de organisatie; U doet de werkzaamheden niet voor uw beroep; De vergoeding die u krijgt, is een vrijwilligersvergoeding. Dat wil zeggen dat de vergoeding niet in verhouding staat tot de omvang en het tijdsbeslag van het werk. Schenken aan (sport)instellingen: schenkingsrecht Sinds 2006 zijn 'goede doel instellingen' geen schenkingsrecht meer verschul digd over ontvangen schenkingen. Dit geldt vanaf 1 januari 2009 ook voor sportverenigingen. Zij moeten wel zijn aangesloten bij een door de minister van VWS aangewezen landelijke sportorganisatie. Ook dorps- en buurthuizen hoeven vanaf 1 januari 2009 geen schenkingsrecht meer te betalen over ont vangen schenkingen. Schenken aan (sport)instellingen: inkomstenbelasting Giften aan 'goede doelen' zijn onder voorwaarden aftrekbaar voor de inkom stenbelasting. Vanaf 2008 zijn echter alleen gedane giften aan een door de belastingdienst goedgekeurde instelling, de algemeen nut beogende instelling (ANBI), aftrekbaar. Ook als u kosten hebt gemaakt voor een dergelijke instel ling, tellen deze kosten mee als aftrekbare gift. Op de site van de belastingdienst kunt u nagaan of een instelling een ANBI is. Vanaf 2009 zijn sportverenigingen geen schenkingsrecht meer verschuldigd. Daardoor denken velen dat deze clubs als ANBI zijn te kwalificeren. Maar dat is niet het geval. Sportverenigingen zijn geen ANBI en worden dat ook niet. Dat betekent dat giften aan sportverenigingen niet aftrekbaar zijn. De enige verandering is dat sportverenigingen de giften onbelast kunnen ontvangen. De belastingdienst controleert dit jaar overigens extra op giften. ACCOUNTANTS EN BELASTINGADVISEURS DRV Accountants en Belastingadviseurs is met een team van 400 medewerkers en 10 vestigingen in Zuid-Hol land, Zeeland en West-Brabant een inspiratiebron voor nuchtere ondernemers. Wijngaardstraat 51 4461 DB Goes Het Zeeuwse bedrijfsleven is zeer geïnteresseerd in het leveren van een bijdrage aan een verantwoorde energiehuishou ding en een klimaatneutrale be drijfsvoering. door Loes van der Hoeven OVEZANDE - Op 19 februari wis selt een twintigtal ondernemers onder leiding van "Pieter Vollaard, verbon den aan het lectoraat Duurzaamheid en Water van de Hogeschool Zee land, van gedachten over de wijze waarop zij dat kunnen doen. Aan de hand daarvan beoordelen zij of er een solide basis is voor het oprichten van het Zeeuws Duurzame Energie- en Klimaatfonds. Het fonds biedt Zeeuw se bedrijven, (overheids)instellingen en burgers de mogelijkheid voor vrij willige C02-compensatie dicht bij huis. Het compenseert moeilijk ver mijdbare C02-uitstoot via het realise ren en ondersteunen van duurzame energie- en klimaatprojecten in Zee land. Welke Zeeuwse projecten daar voor in aanmerking komen, bepalen de deelnemers zelf. Het Zeeuws Duurzame Energie- en Klimaatfonds (kortweg: Zeeuws Klimaatfonds) is een door de Zeeuwse Milieu Federa tie en Provincie Zeeland ondersteund initiatief van AdFair, advies- en ont wikkelingsbureau voor projecten en initiatieven op het terrein van Duurza me Ontwikkeling en Maatschappelijk Verantwoord Ondernemen. Een onaf hankelijke stichting, waarin de belang rijkste stakeholders zijn vertegenwoor digd, zal het fonds gaan beheren. "In de afgelopen maanden hebben wij gesprekken gevoerd met heel wat potentiële stakeholders, waaronder Delta, Rabobank en de Zeeuwse ge- Meer windturbineparken in Zeeland. Foto: Zeeuicind T: 0113-222800 F: 0113-211800 E: info@presoft.nl I: www.presoft.nl meenten. Dat heeft een mooi resul taat opgeleverd. Circa twintig organi saties hebben warme belangstelling ge toond voor dit project. Zij, en wel licht groeit hun aantal de komende weken en maanden nog, zullen beoor delen of het fonds levensvatbaar is", vertelt Ad Phernambucq, directeur van AdFair. De startbijeenkomst vindt plaats op 19 februari van 10.00-12.00 uur in het Prinsenloge ment van de Middelburgse abdij. De nationale overheid heeft zich als doel gesteld voor 2020 de C02r-u.it- stoot met 20% te verminderen ten op zichte van 1990 en het aandeel aan duurzame energiebronnen tegelijker tijd te verhogen naar 20%. De C02-uitstoot moet uiteindelijk wor den teruggedrongen met 60-80% in 2050. Als leidraad voor bedrijven en instellingen om geleidelijk aan kli maatneutraal te worden, is een dries tappenplan ontwikkeld. De eerste stap is het beperken van de energie vraag door bijvoorbeeld isolatie van panden en efficiënt lichtgebruik, de tweede het stimuleren van duurzame energiebronnen, zoals zon, water wind en biomassa en de derde stap is eindige fossiele energiebronnen zoda nig te gebruiken dat zij een hoog ren dement opleveren. De moeilijk vermijdbare C02-uit- stoot van fossiele bronnen kan zoveel mogelijk worden gecompenseerd door deze te 'neutraliseren', bijvoor beeld door het aanplanten van bomen of het investeren in duurzame energie bronnen. Deze compensatie is als het ware een extra vierde stap in het stap penplan om als bedrijf, overheid, huis houden of instelling volledig klimaat neutraal te worden. In Nederland bie den inmiddels diverse bedrijven hun diensten aan om de directe C02-uit- stoot van bijvoorbeeld auto's, vliegrei zen, elektriciteit en gasgebruik te compenseren, maar ook van het indi recte energieverbruik van de aankoop van consumptiegoederen en diensten via creditcards. Blof heeft een eigen khmaat- en ont wikkelingsfonds. Met dit 'Umoja- fonds' ondersteunt de Zeeuwse pop groep energie- en waterprojecten in on t wi kkelingslan den. "Het Zeeuws Klimaatfonds richt zich echter op projecten in de provincie zelf', vervolgt Ad Phernambucq. "Grote bedrijven zoals in Zeeland Dow, EPZ en Yara zijn al onderwor pen aan het Europese systeem van emissierechten. Hiermee kunnen zij hun teveel aan vrijkomende broeikas gassen bij hun productieprocessen en stroomopwekking straks compense ren door middel van de aankoop van C02-rechten. Dit systeem is onder het Kyoto protocol opgezet voor lan den en grote bedrijven. Zeeuwse projecten die met dat geld kunnen worden gerealiseerd zijn bij voorbeeld het verder uitbouwen van 'Zon op School'. Inmiddels zijn ne gentig Zeeuwse basisscholen voor zien van een set van vier zonnepane len. Dat kan ook worden gerealiseerd voor de overige 160 basisscholen en scholen voor voortgezet onderwijs. De energieopwekking voor bijvoor beeld strandpaviljoens langs de Zeeuwse kust zou via een bijdrage uit het fonds kunnen worden verzorgd door kleine windmolens of zonnepa nelen. www.adfaiy.nl Benut de kansen van het internet de mogelijkheden van digitaal zakendoen en de efficiency van selfservice voor uw klanten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 43