Werkdruk politie fors Chefs van Connexxion wil ambulancedienst Schepping PZC De krant 5 weken voor 15 euro! 2 Woensdag 4 februari 2009 PZC ERNST JAN RÖZENDAAL Toen God de wereld schiep, vergat Hij Zeeland. Deze mooie openingszin heb ik gepikt uit de recente roman 1953 van Rik Launspach. Hij refereert aan het gezegde dat God de wereld schiep maar dat de Zeeuwen Zeeland maak ten. Een uiterst actuele kwestie, want 12 februari is het 200 jaar geleden dat Charles Darwin werd geboren. Volgens diens evolutietheorie is de wereld helemaal niet geschapen. Er zijn nog steeds mensen die daar niet aan willen. Zo hoopt het Actiecomité Schepping rond de geboortedag van Darwin 6,6 miljoen folders huis-aan-huis te verspreiden met de bood schap dat de evolutieleer net zo min te bewijzen valt als de scheppingsleer. Een ware propa- ganda-oorlog is het gevolg. Via internet bieden Darwinisten nu brievenbusstickers aan om de scheppingsfolders te weren: NEE Géén creationisme ]A Wél Darwin. De denktank Verlich tingshumanisten - echt: ik verzin dit keer helemaal niks - wil daar nog een schepje bovenop doen met een 'reclamecampag ne voor de rede'. Net als in Spanje en Engeland moeten bus sen gaan rijden met de slogan: Er is waarschijnlijk geen god. Bij Nova zag ik vorige week een debat tussen woordvoerder Floris van den Berg van de verlichtingshumanisten en SGP-Ka-, merlid Kees van der Staaij. Geen van beiden wisten ze me te overtuigen. In Zeeland kennen we Van der Staaij als dé grote tegenstander van ontpoldering. Hoe valt dat te rijmen met de scheppingsleer? Inpolderen is immers mensenwerk, ontpolde- ren lijkt me dus gewoon land teruggeven aan God. Maar dan Van den Berg. Dat 'waarschijnlijk' klinkt toch een beetje godvrezend. En mocht hij zijn reclameslogan niet op bussen weten te krijgen, zo zei hij, dan zijn chartervliegtuigen nog een optie. Ha! Dan ben je dus echt geen atheïst. Want in dat geval is er maar één die de leus kan lezen, en dat is God. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Ontpolderen lijkt me dus land teruggeven aan God COLOFON ÊMÊÊStÊÊÊl0sMiÊ& iilrNslflltplSlil* «1 PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118-43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4651 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs, Educatie, Onroerend Goed. T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088-0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/iezersservice of bel: 088-013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over LezersExtra Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda lezersservice@pzc.nl U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 66,25 per kwartaal (NA14) een vast abonnement met betaling per accept van 69,25 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 wéken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 99 10 Woonplaats Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer - Handtekening De PZC gaat ioiCiüldig om met peisccnsgegeverti in hét colofon treft ju radeie infotmaiie Geweldsmisdrijven met dodelijke afloop in 2008 kwamen in Zeeland zes mensen door geweid om het leven. januari februari 30 april Peter Herwegh (56) uit Zaam- slag raakt dodelijk gewond na een klap op zijn hoofd met een klauwhamer. i april Meer inbraken, iets minder geweld en minder betrapte dronken rijders. Als gekeken wordt naar 2008 zijn dat voor korpschef Hans Vissers de opvallendste verschillen met het jaar daarvoor. door Emile Calon De toename van het aan tal woninginbraken vindt hij zorgelijk. Een verklaring voor die stij ging van 850 in 2007 naar 977 vo rig jaar heeft hij nog niet. De ana listen van de politie zijn nog aan het speuren naar de reden. De stij ging vond vooral plaats in Zeeuws-Vlaanderen. Maar ook op Walcheren werd er meer ingebro ken in woningen. De hoofdcom missaris sluit niet uit dat een ben de in Zeeuws-Vlaanderen actief was of nog is. Want ook de eerste maand van dit jaar kreeg de politie opvallend veel meldingen van wo ninginbraken uit die regio. Als gekeken wordt naar het aantal opgeloste woninginbraken gaat het zowel in 2007 als 2008 om zo'n zestien procent. Hij vindt dat niet slecht. „Zit rond het landelijk gemiddelde." Het geweld tegen personen nam vorig jaar af Van 2152 naar 2050 aangiften. Bij bijna driekwart van die aangiften kon de politie ook een dader aanhouden. „Bij geweld zijn meestal getuigen en is het dus veel makkelijker om over te gaan tot een arrestatie." Dat geldt ook voor zedenzaken. In 2007 welge teld 146 aangiften, vorig jaar 144. In 64 procent van de gevallen volg de vorig jaar een aanhouding. Een opvallende daling is ook het aantal automobilisten dat betrapt is met te veel alcohol in het bloed: 1679 tegenover 1342 vorig jaar. Die daling komt volgens hem niet doordat er minder wordt gedron- Hans Vissers. Van 24 naar 9 Zeeuwse politieteams Na de vertrouwenscrisis bij de Zeeuwse politie onderzocht Boele Staal de misstanden in het korps. Hij kwam onder meer tot de conclusie dat er minder teams en zwaardere teamchefs moeten worden benoemd. Die aanbeveling is opgepakt. Het aantal gebiedsteams wordt van 24 naar 9 te ruggebracht. De oude teams zijn: Middelburg centrum, Middelburg noord, Middelburg zuid, Veere, Vlissingen centrum, Vlissingen midden, Vlissingen noord/Oost-Souburg, Borsele, Goes centrum/west, Goes noord/dorpen west, Goes zuid/dorpen oost, Reimerswaal/Kapeile, Schouwen-Duiveland midden, Schouwen-Duiveland oost, Schouwen-Duiveland west/Noord-Be- veland, Tholen, Hulst binnen, Hulst buiten, Oostburg/Breskens, Terneuzen centrum/west, Terneuzen oost, Sas van Gent en Sluis/Aardenburg. De nieuwe teams worden: Goes/Borsele/Noord-Beveland, Tholen, Reimerswaal/Kapeile, Schouwen-Duiveland, Middelburg/Veere, Vlissingen, Hulst, Terneuzen en Sluis. Wie de chefs worden van deze teams is nog niet bekend. De nieuwe ge biedsindeling gaat later dit jaar in. ken. Wel doordat de politie het af gelopen jaar minder controles hield. Dat heeft volgens hem alles te maken met de hoge werkdruk, de vertrouwenscrisis waardoor de sturing verminderde en de cao-ac ties van begin vorig jaar toen er veel minder bekeuringen werden uitgeschreven. De werkdruk is hoog doordat zo'n tien procent van de agenten nog op school zit. Maar ook doordat de politie vele omvangrijke onderzoe ken draaide. Daarbij wijst Vissers naar Checkpoint, de verdronken duiker van de Terneuzense brand weer en zes moorden en doodsla gen in Zaamslag, Middelburg, Vlis singen, Sas van Gent, Sint-Jan steen en Terneuzen. Dat aantal van zes is voor Zeeuwse begrippen erg hoog. „Zelfs bij bekennende verdachten moet er heel veel werk worden verricht." In heel 2008 hield de politie 6011 verdachten van een misdrijf aan. Een jaar eerder waren dat er 6354. De hoofdcommissaris is sinds sep tember interimkorpschef en het valt hem op dat de Zeeuwse poli tie heel betrokken is. Hij komt zelf uit Rotterdam waar, zo zegt hij, een misdrijf door de politie vaak toch wat meer afstandelijk wordt opgepakt. In Zeeland ziet hij dat er door de lokale bekendheid en be trokkenheid van de agenten er een grote drive is om de criminaliteit aan te pakken. Korpschef Hans Vissers tegenstander van opheffing Zeeuws korps. Korpschef Hans Vissers ziet geen reden het Zeeuwse politiekorps op te heffen en onder te brengen bij een van de buren. In de vijf maan den dat hij nu leiding geeft merkt hij dat het een goed korps is. Hij wijst naar de brief van minis ter Ter Horst (Binnenlandse Za ken) van eind december waarin ze aangeeft dat ze de kleinste korpsen op wil heffen. Vooral omdat die Vervoersbedrijf begint onderhandelingen over overname RAVZ. door Marcel Modde MIDDELBURG - De ondernemings raad van de Regionale Ambulance voorziening Zeeland (RAVZ) en de vakbond staan niet afwijzend tegenover een mogelijke overname van de dienst door Connexxion. Volgens OR-voorzitter Cees Salako- ry en CNV-bestuurder Huub Ver beek heeft het vervoersbedrijf zich tot dusver bij andere overnames in het land netjes aan de afspraken gehouden. Dat geldt ook voor de posities en opgebouwde rechten van het personeel. Vorig jaar werd Connexxion eige naar van de ambulancedienst Noord-Oost Gelderland (NOG). De situatie waarin die onderhande lingen plaatsvonden, was vergelijk baar. Ook de NOG balanceerde op het randje van een faillissement. Woordvoerder Erwin Hartman van Connexxion wil in dit sta dium niets loslaten over de in houd van de gesprekken met de RAVZ en de provincie. Het bedrijf heeft met drie ambulancediensten in Noord-Holland en Gelderland acht procent van de markt in han den en wil verder groeien, moti veert Hartman de belangstelling voor Zeeland. Het ziekenvervoer is □2 Connexxion wil haar aandeel in het Nederlandse ziekenvervoer uitbreiden met de RAVZ. Bonden en ondernemingsraad reageren niet afwijzend. een aparte bedrijfstak binnen het concern, met 350 medewerkers op 65 ambulances. De RAVZ kampt met zo'n 2,2 miljoen euro schuld. In tegenstelling tot de berichten twee maanden geleden, laat de be groting voor 2009 wederom een te kort zien. Volgens directeur Ricks Meppelder redt de dienst het ook niet met de toegezegde steun van de ziekenhuizen, provincie en ge meenten en is nog een sterke part ner nodig. Die wordt nu gezocht in Connexxion. Het openbaar be stuur wil zo ook voorkomen dat de financiële injectie verdampt. Door een wetswijziging moet de vergunning voor ziekenvervoer dit jaar openbaar worden aanbesteed. Om de regie in Zeeland te hou den, moet er voordien weer een sterk bedrijf staan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2