EPZ verlegt veiligheidsring Goesenaar vecht straf aan Urker visafslag gaat ook in schelpdieren n Aandeelhouders van Delta staan bloot aan verleiding te incasseren celebrate your day! Staten te volgen via webcasting PZC Woensdag 4 februari 2009 25 Langere bedrijfsduur kerncentrale maakt investeringen lonend. door Ben Jansen BORSSELE - Het centrale complex van EPZ in Borssele krijgt een gro ter beveiligingsgebied. De Wilhel minahofweg en de Zeedijk wor den daartoe aan het verkeer ont trokken en aan de Westerschelde- kant van de dijk komt een hek. Dat betekent dat niemand meer voor langs de kern- en de kolen centrale mag rijden en dat de dijk vóór het EPZ-complex verboden terrein wordt. Wennen voor men sen die in de buurt wonen of op een recreatief rondje langs de cen trales willen rijden. Wennen ook voor tegenstanders van kernener gie die de dijk niet meer als obser vatiepost voor hun acties en tribu ne voor toeschouwers kunnen ge bruiken. Aanleiding voor de maatregel is een onderzoek van het Internatio naal Atoom Energie Agentschap (IAEA). Dat concludeerde dat de PW Op advies van het Internationaal Atoom Energie Agentschap ver ruimt EPZ de beveiligingszone rond het centralecomplex bij Borssele. beveiliging van de kerncentrale Borssele aan alle (internationale eisen voor beveiliging voldoet, maar dat niettemin verbeteringen mogelijk zijn. In het licht van de langere bedrijfsduur van de centra le (tot 2034) loont het ook die uit te voeren. „We willen de beveili ging van ons complex toekomstbe- stendig maken", zegt beveiligings manager Stefan Ridder. „Een van de maatregelen is het hek om de centrales verder naar buiten ver plaatsen en om de kerncentrale zelf een nog extra hek te zetten." Ook worden sloten en watergan gen verbreed. Het beveiligingsplan voorziet in een nieuwe hoofdtoegang tot het •centralecomplex, ongeveer op de plek waar in de huidige situatie de Wilhelminahofweg op de Europa- weg aansluit. Wie bij EPZ moet zijn, dient zich daar te melden. De vertrouwde portiersloge aan de Zeedijk, pal op de grens tussen de kern- en de kolencentrale blijft be staan. Ridder: „Dat is een onder deel van onze nieuwe beveiligings- opzet: je zult op meer plekken moeten aantonen dat je bent wie je bent en dat je inderdaad moet zijn op de plaats waar je naar op weg bent." Daarvoor wil EPZ in nieuwe technieken investeren, zo als apparatuur voor irisscans. Verkeerssituatie bij kerncentrale EPZ gaat de beveiliging van de energiecentrales uitbreiden. Nieuwe hoofdtoegang bij Europa weg. X Wilhelminahofweg en deel Zeedijk afgesloten voor alle verkeer. Westerschelde Nieuw buitendijks fietspad tussen Europaweg en Weelhoekweg. Het hek rond de centrales wordt verder naar buiten gezet en er komt een extra hek. Watergangen worden verbreed. Nieuwe rotonde bij Borsselsedijk/IJslandweg. fx Noordelijk deel van 1 Weelweg en westelijk I W deel van Ossenweg i verdwijnen helemaal, j BORSSELE Noordelijk deel Kaaiweg wordt verbreed, zuidelijk deel krijgt passeerhavens. De veranderingen in de omgeving van hef EPZ-terrein leiden tot aan passingen in de ontsluiting van het dorp Borssele. De keus uit de verschillende mogelijkheden daar voor is bepaald in overleg met on der andere de dorpsraad. Als compensatie voor het feit het in de toekomst niet meer mogelijk is voorlangs de centrales te fietsen, zal de werkweg van het water schap aan de Westerscheldekant van de dijk voor fietsers worden opengesteld. DEN HAAG - Een 42-jarige Goese naar had thuis een pistool met ge luiddemper, omdat hij was 'be dreigd' in verband met zijn vroege re incassowerk, beweerde hij. Daar om vond de man dat hij geen drie maanden celstraf verdiende zoals de Middelburgse politierechter hem maart vorig jaar had opge legd. De Goesenaar vroeg het Haagse gerechtshof gisteren of die celstraf mocht worden omgezet in een werkstraf Volgens advocaat H. Dunsbergen moest zijn cliënt zelfs helemaal vrijuitgaan omdat de politie een vormfout gemaakt zou hebben bij het binnenvallen van de woning. Dat binnenvallen gebeurde na een anonieme tip. In het huis trof de politie behalve het pistool ook nog een flinke voorraad hennep aan. De advocaat wees het hof erop dat de machtiging voor het binnenval len te vroeg was ondertekend. De hofaanklager ontkende de vorm fout. De verdachte zelf legde het hof uit dat hij nodig was op zijn werk in de transportbranche. Het bedrijf had daarover een brief ge schreven aan het hof Het hof doet 17 februari uitspraak. Financiële zorgen van de baan bij verkoop aandelen. door Ben Jansen Voor bestuurders met een gat in de begroting en dure projecten op het program ma ligt de oplossing voor de hand. Dan verkoop je toch je aandelen Delta. De verleiding om zo in één keer alle financiële zorgen opzij te zetten, is groter geworden sinds de aangekondigde overname van ener giebedrijf Essent door RWE. „Tja, nu komt het aan op een rech te rug", zegt gedeputeerde Toine Poppelaars die namens de provin cie toeziet op een belang in Delta dat rond een half miljard euro be draagt. „Je zult maar dringend een tunnel willen aanleggen." Zelf staat hij als eerst verantwoor delijke voor de provinciale financi ën niet aan dergelijke verleidingen bloot. Kan ook niet, want het pro gramma op basis waarvan hij en de andere leden van Gedeputeer de Staten functioneren, zegt dat verkoop van het aandelenbezit in Delta niet wordt overwogen. Be halve die belemmering speelt voor Poppelaars nog een andere overwe ging mee. Verkoop van Delta leidt op termijn tot verlies van hoog waardige werkgelegenheid. Ook voor Poppelaars' partij, het CDA in de Staten van Zeeland, is verkoop van Delta nu niet aan de orde. Fractievoorzitter Kees van Beveren: „Daar moeten we maar eens over gaan discussiëren wan neer we een nieuw verkiezingspro gramma schrijven." februari trouwpakkenmaand met kans op GRATIS trouwpak doe mee en win je gratis trouwpak vanwesten.com/gratistrouwpak nieuwe collecties 2009 van westen mannenmode mjmifi zaamslag 0115-436100 Wethouder Wim van Tatenhoven van de gemeente Veere wijst op het gevaar dat een cashende ge meente of provincie het lid op de neus krijgt. „Bij het Rijk bestaat de neiging lagere overheden die ruim in het geld zitten door de verkoop van hun belang in een energiebe drijf, minder geld te geven." SGP-Statenlid Ad Dorst betwijfelt of een eventuele verkoop van Del ta zoveel banen kost als het bedrijf zelf aangeeft. Wat hem betreft kan een discussie over de toekomst van Delta beginnen. „Maar ik ga er niet het initiatief voor nemen." De WD in de Staten is beducht voor de kans dat Delta op den duur minder waard wordt als het bedrijf door grotere spelers uit de markt wordt gedrukt. Fractievoor zitter Sjoerd Heijning: „In dat op zicht is het niet verstandig te lang eigenaar te blijven. Over behoud van werkgelegenheid moeten af spraken te maken zijn." Dit is de derde ajleving in een serie over de toekomst van Delta. MIDDELBURG - Het openbaar pro vinciebestuur in Zeeland gaat hele maal het internet op. Na de provin ciale statenvergaderingen zijn nu ook de beraadslagingen in de ad viescommissies rechtstreeks via de webcasting te volgen. Zeeland is daarmee de eerste provincie die de vergaderingen zowel via het inter net als de regionale televisie uit zendt. Wie een speciaal agenda punt wil volgen, kan zich op www.zeeland.nl aanmelden en ontvangt dan een mailtje. URK - De Urker visafslag gaat zich bezighouden met de distributie van schaal- en schelpdieren, waar onder mosselen en oesters. De af slag is daartoe een samenwerking aangegaan met het Deense bedrijf Aqualife dat een speciale container heeft ontwikkeld voor het vervoer van levende schaal- en schelpdie ren over lange afstand. De Deense rederij Maersk, één van de groot ste ter wereld, is eveneens bij het project betrokken. Yerseke is tot nu toe in Nederland de draaischijf in de schelpdierhan- del en daarin zal geen verandering komen, stelt Cees de Boer van de Urker visafslag. Verwerking en ver pakking van schaal- en schelpdie ren blijven een Yersekse aangele genheid, tenzij een ondernemer in Urk wil investeren. Directeur Ed win Foudraine van het Yersekse schelpdierbedrijf Prins en Dinge- manse verwacht geen concurren tie. Hij is zeer geïnteresseerd in het containertransport over lange af stand. „We handelen ook in Cana dese mosselen. Die komen nu nog per vliegtuig."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 27