Ouderwets Walcheren moet zich op 'Sportpark Vrijburg moet in 2011 af zijn' 'Dromen is leuk, maar Zoutelande moet authentiek blijven' Middelburg presenteert wijkplannen 1 8 Woensdag 4 februari 2009 PZC W Het landgoed Welgelegen zou een belangrijke rol moeten spelen bij de ont wikkeling van Serooskerke. In Zoutelande bestaan al geruime tijd plannen om de supermarkt te ver plaatsen vanuit het centrum naar de rand van het dorp. foto Lex de Meester Walcheren richt zich op een publiek uit de jaren vijftig van de vorige eeuw. Dat kan anders, zegt het Ontwerplab Krimp. door Henk Postma snakken naar verblijf aan zee, niet in een druk vakantiepark, maar op een zorglandgoed, op een natuur- camping, in een boswoning of duinvilla. Dat was gistermiddag de bood schap die in het Zeeuws provincie huis werd uitgedragen door Ont werplab Krimp, een initiatief van de Bond van Nederlandse Archi tecten (BNA). Architecten en stedebouwkundi gen, daarbij samenwerkend met woningbouwcorporaties en bouw- kunde-opleidingen, boden de ge meente Veere 'denkrichtingen' aan, bedoeld om een halt toe te roepen aan de verwachte terug loop van inwoners en toeristen. Pieter van Wesemael (hoogleraar aan de TU in Eindhoven en advi seur stedenbouw en gebiedsont- wikkeling bij Inbo Amsterdam) sprak niet alleen over de aanleg tige buitenhuizen langs groenaan- geklede kreekruggen. Maar dorpen als Serooskerke moeten wel oppas sen dat ze straks, als de nieuwe Rijksweg N57 is aangelegd, niet buiten de rijroutes komen te lig gen. Het is beter het (toeristisch) verkeer weer als vanouds dwars door de dorpskernen te leiden, dan rondwegen aan te leggen. Want daarmee gooi je dorpen als 'Serooskerke' op slot. Walcheren kan uit- woningbouwcorporaties en bouw- T eegstand is niet zo erg. Dan groeien tot een kunde-opleidingen, boden de ge- I kan je al die saaie, vaak on lustoord voor (nieu- meente Veere 'denkrichtingen' -L-J aantrekkelijk gelegen rijtjes- we) inwoners en aan, bedoeld om een halt toe te huizen eindelijk met de grond ge- toeristen. Maar dan moet er toch roepen aan de verwachte terug- lijk maken, en de vrijkomende echt eens wat gebeuren. Want zo- loop van inwoners en toeristen. plekken omtoveren in aantrekkelij- als het nu is, loopt Walcheren ho- Pieter van Wesemael (hoogleraar ke woongebieden, waar mensen peloos achter. Neem Zoutelande. aan de TU in Eindhoven en advi- van buitenaf graag vertoeven, per- Best charmant, zo'n badplaats die seur stedenbouw en gebiedsont- manent of een deel van het jaar. zich opwerpt als de Zeeuwse Ri- wikkeling bij Inbo Amsterdam) In de nabije toekomst, -voorspelde vièra. Maar hopeloos ouderwets. sprak niet alleen over de aanleg Van Wesemael, is er niet meer zo De toeristische veel verschil tus- voorzieningen toeristische Voorzieningen richten zich op een sen bewoners of richten zich op i recreanten. „Toens- een publiek uit de pubhek uit de jaren vijjtig van de vorige eeuw ten zuilen zich jaren vijftig van de vorige eeuw: families die 's zomers massaal de kust opzochten, en die je in de rest van het jaar niet zag. De nieuwe toerist wil wat anders. Trek Zoutelande een dikke groene mantel aan, geef het dorp een ha- venfront in zee, en leg er een halte plaats aan van een tramlijn langs de kust. Gegarandeerd dat Zoutelande daar mee van heinde en verre nieuwe inwoners en nieuwe toeristen trekt: families die op meer com fort zijn gesteld, en ouderen die van Zoutelande-haven tot wel 200 meter in zee. Namens Ontwerplab Krimp bood hij ook denkrichtin gen aan voor het Walchers platte land en de daarin gelegen dorpen. Uitstekend, zei hij, dat Seroosker ke het dorpshart wil versterken, onder meer met een woonzorgcen trum, en daarbij aansluiting zoekt bij het landgoed Welgelegen. Dat past precies in een streven het Wal chers landschap in oude glorie te herstellen met netwerken van le vendige dorpjes, omringd door sta steeds meer onder deel voelen van de samenleving." In dat verband bepleitte hij intrek king het verbod op het gebruik van huizen als 'tweede woning'. In de visie van Krimp moeten de boeren ruimtere mogelijkheden krijgen om, in 'een intiemere set ting' nevenactiviteiten te ont plooien, uiteenlopend van horeca tot buitenschoolse kinderopvang. Het hoeft niet allemaal meteen. Walcheren kan er in vijftig jaar naartoe groeien. „Maar moet daar nu wel nu wel mee beginnen." Reacties gemeente en dorpsraden Zoutelande en Serooskerke. door Maurits Sep en Henk Postma ZOUTELANDE - Zoutelande-haven? Wethouder Jan Bostelaar blijft lie ver met beide benen op de Zeeuw se klei staan. Want wie moet dat betalen? Nog afgezien van de nau tische aspecten. Maar de hele Wal- cherse kuststrook in een groene mantel hullen, daar heeft hij wel oren naar. „Dit doet je toch weer even met andere ogen naar je eigen omge ving kijken", bekent Bostelaar. „Want veranderingen van de dor pen en van de typen woningen die worden gebouwd, zijn wel no dig. Van de andere kant, daar den ken we nu ook al over na." De groene mantel die het Werklab Krimp aanraadt voor de Walcher- se kust 'intrigeert' de Veerse wet houder in positieve zin; een haven voor de kust van Zoutelande be vreemdt hem. De vaargeul ligt daar pal voor de kust. Rijkswater staat heeft vanwege de kustverster- king al moeite genoeg om een goe de oplossing te vinden voor uit breiding van het strand en de dui nen richting zee. Het is zo'n plan waar ook de dor pelingen niet op zitten te wachten, vermoedt Marianne Pauli van de dorpsraad Zoutelande. „Leuk om te bedenken hoor, rnaar je moet het dorp ook authentiek laten. On ze eigenheid willen we niet verlie- 'Dit doet je toch weer even met andere ogen naar je eigen omgeving kijken' zen. Trouwens, voor wie wordt die haven dan? Als er sprake is van een bevolkingsafname, zouden er dan nog wel rijke toeristen komen die hier hun boot willen aanme ren?" Eén keer is Pauli met een collega van de dorpsraad naar een bijeen komst van het Werklab Krimp ge weest; ze kwamen er teleurgesteld van terug. „Het was vooral een kwestie van brainstormen, ideeën bedenken. Maar het had weinig realiteitswaarde." Op het advies over versoepeling van het tweede-woningbeleid heeft Pauli geen pasklaar ant woord. Al constateert ook zij dat veel recreatiewoningen in haar dorp een groot deel van het jaar leegstaan en dat het onderhoud soms te wensen overlaat. Haar Serooskerkse collega Dies Moelker ziet wel wat in versoepe ling van die regel om leegstand te gen te gaan. Voor Serooskerke is het ook veel moeilijker de dyna miek te krijgen die in de dorpen langs de kust wel aanwezig is, ana lyseert hij. Maar verkeer door het dorp leiden in plaats van over een rondweg? Dat ziet Moelker dan weer niet zo zitten. Althans, hij hoopt toeristen op een andere manier naar zijn dorp te trekken. „De dorpen in de luwte van de kust moeten erop in zetten dat toeristen vanaf de cam pings en de parken op de fiets ko men en niet in de auto." MIDDELBURG - De gemeente Mid delburg presenteert op woensdag 11 februari de wijkplannen voor dit jaar. In deze plannen zijn de wen sen van de bewoners samenge bracht. Die wensen zijn in de wijk en dorpstafel ter sprake gebracht en in volgorde van belangrijkheid gezet. Binnenkort begint de ge meente met onder meer de politie Zeeland, Stichting Welzijn Middel burg en Woongoed Middelburg met de uitvoering van de plannen. Voor iedere wijk is een plan opge steld. Alleen het wijkplan van Grif fioen komt later dit jaar uit. De bijeenkomst begint om 19.00 uur in het bedrijfsrestaurant van het Stadskantoor. MIDDELBURG - Voor de aanleg van het sportpark Vrijburg in Vlissin- gen willen burgemeester en wet houders van Middelburg in totaal 4,1 miljoen euro beschikbaar stel len, zeven ton meer dan tot nu door de raad beschikbaar is ge steld. Het gaat hierbij om de helft van de aanlegkosten. Op dit sportpark worden de gefu seerde Middelburgse en Vlissingse hockeyclubs en atletiekvereniging Dynamica ondergebracht. B en W van Middelburg stellen hierbij als voorwaarde dat de Vlissingse raad garandeert dat de clubs er uiterlijk begin 2011 terecht kunnen. Voor Middelburg is deze eind datum van grote betekenis omdat ze twee sporthallen op de Voor- borch wil bouwen. Op de Voor- borch speelt nu de Middelburgse hockeyclub MMHC. De bouw van die sporthallen hangt weer samen met de uitbreidingsplannen van de scholen CSW en Nehalennia. Die hebben de sporthallen nodig als alternatief voor hun gymzalen die gesloopt worden om uitbrei ding mogelijk te maken. De 4,1 miljoen euro is niet genoeg om ook een deel van het tekort op de grondexploitatie van het pro ject te dekken. Dit zou kunnen worden opgelost 'in een totaal aan afspraken over uiteenlopende dos siers waarover met Vlissingen en de provincie wordt gesproken'. GRIJPSKERKE - Een 54-jarige man uit de gemeente Veere belandde gister middag met zijn auto in de sloot. Zijn voertuig raakte om kwart voor zes door onbekende oorzaak op de Middelburgseweg van de weg, ramde een kast van de kabeltelevisie, raakte een boom en kwam tenslotte in de sloot terecht. De brandweer moest het slachtoffer uit zijn auto bevrijden. Hij is met onbekend letsel naar het ziekenhuis in Vlissingen vervoerd. foto Rolf de Feijter

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 20