Commissie mag geheime stukken inzien k toch tot Irak-onderzoek 'Balkenende's Ijzeren Heinig blijven volhouden dat geen onderzoek nodig is, werd bijna kolderiek' PZC Dinsdag 3 februari 2009 9 - De spanning loopt verder op wan neer NRC Handelsblad twee weken geleden documenten publiceert waaruit blijkt dat juristen van Bui tenlandse Zaken vóór de invasie ern stige twijfels uitten over de juridi- sche verantwoording van de inval. Er ligt geen enkele VN-resolutie die het geweld rechtvaardigt. De hoog- ste ambtenaar geeft in de kantlijn J/' van de conclusies aan dat de onwel gevallige bevindingen van zijn amb tenaren goed moeten worden opge borgen in de archieven voor het na geslacht. De discussie is wat hem be treft 'voor dit moment gesloten'. De storm van verontwaardiging over het achterhouden van vitale in formatie is nog niet gaan liggen of RTL Nieuws meldt dat ambtenaren zelfs al een brief naar de Tweede Ka mer in voorbereiding hadden over een 'militaire' bijdrage aan de oor log. Hardnekkige twijfel steekt de kop op. Binnen en buiten de Ka mer. Zelfs CDA-prominenten Ruud Lubbers en Ben Bot geven aan dat Balkenende het beste nu openheid kan betrachten. Vragen als: heeft Ne derland echt alleen politieke steun verleend of vocht het stiekem mee in Irak, blijven nu bij het publiek doorzeuren. In een interview met deze krant vorige week legt de voormalige Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken Armitrage uit dat Nederland, anders dan Balken ende beweert, wel degelijk een ver zoek heeft gekregen om militair mge te doen aan de inval in Irak. De voormalige onderminister van Defensie Feith zei dat de VS toeston den dat coalitiepartners hun militai re bijdrage naar de buitenwereld toe verdoezelden. De 'dynamiek in de beeldvorming' is dan echt niet meer te beteugelen en Balkenende ziet zich genood zaakt toch een onderzoekscommis sie op pad te sturen. Willibrord Davids foto CPD anders Oud-president Willibrord Davids van de Hoge Raad mag recht gaan spreken over hoe het kabinet in 2003 besloot om politieke steun te verlenen aan de Amerikaanse inval in Irak. door Rudi Buis Op verzoek van mi- nister-president Jan Peter Balkenende gaat Davids een commissie samen stellen en leiden die de onderste steen boven moet halen in het Irak-dossier. Vóór november moet de commis- sie-Davids antwoord geven op de hamvraag: op welke gronden be sloot het kabinet in 2003 om poli tieke steun te verlenen aan de Amerikaanse inval in Irak? In de commissie nemen mogelijk ministers van Staat zitting. Willi brord Davids heeft de keuze uit ne gen oud-politici met deze eretitel. Drie van hen spraken zich vorige maand tijdens een door de Volks krant georganiseerd debat uit voor een parlementair onderzoek naar de gang van zaken rond de inval in Irak: Max van der Stoel (PvdA), Hans van den Broek (CDA) en Hans van Mierlo (D66). Alledrie zijn oud-ministers van Buitenlandse Zaken. De andere zes ministers van Staat zijn de oud-premiers Ruud Lub bers (CDA) en Wim Kok (PvdA), en de oud-bewindslieden Edzo Toxopeus (WD), Frits Korthals Al- tes (WD), Peter Kooijmans (CDA) en Jos van Kemenade (PvdA). Ministers van Staat worden op voordracht van de ministerraad door de koningin benoemd. Het is een eretitel die in uitzonderlijke ge vallen wordt toegekend aan politi ci of staatslieden die geen publieke functie meer vervullen. Ministers van Staat kunnen door de koningin worden geraadpleegd, bijvoorbeeld bij een kabinetsfor matie. Daarnaast kunnen zij op an dere momenten om advies wor den gevraagd, bijvoorbeeld bij ge compliceerde staatsrechtelijke kwesties. De commissie-Davids zal niet alle gegevens boven tafel krijgen die nodig zijn om tot volledig inzicht te komen in de besluitvorming rond Irak. Dat voorspelt Allard de Rooi, de oprichter van de burger beweging Openheid over Irak. Volgens hem is het in de Irak-kwestie van cruciaal belang dat betrokkenen een opkomst plicht hebben en onder ede ge hoord worden. De Rooi verwijst naar soortgelijke Irak-commissies in Groot-Brittannië en van het Eu ropees Parlement in Brussel. Daar hebben deze experimenten gefaald omdat ze deze bevoegdhe den ook ontbeerden, stelt De Rooi. Hij legde alle buitenlandse onderzoeken tot nu toe naast el kaar en analyseerde ze. Volgens hem is een parlementaire enquête de enige manier om zo veel mogelijk informatie boven wa ter te krijgen. De Rooi betreurt het dat daarvoor geen meerderheid is in de Tweede Kamer. Commissie-Davids Dit kan de commissie doen: Geheime stukken van de ministerraad, maar ook gespreksverslagen en andere do cumenten opvragen. Medewerking vragen van alle ministeries en inlichtingen- en veiligheidsdiensten. Alle relevante personen en instanties ho ren. Zelf deskundige ondersteuning inschake len. 7 Verder geldt: Alle door de Eerste en Tweede Kamer ge stelde en nog opkomende vragen worden in handen van de commissie gelegd. Het kabinet onthoudt zich van commen taar totdat het onderzoek is afgerond Het rapport zou voor 1 november 2009 klaar kunnen zijn. De regering en de Eerste en Tweede Ka mer krijgen tegelijk het resultaat van het onderzoek toegestuurd. Het rapport van de commissie is meteen openbaar maar de commissie kan zaken over inlichtingen- en veiligheidsdiensten in een niet openbaar deel van het rapport opnemen. De Tweede Kamercommissie voor inlich tingen- en veiligheidsdiensten kan dat deel dan wel inzien en daarover de Kamer rapporteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 9