Beeldvorming dwingt premier uiteindelij 1 8 Dinsdag 3 februari 2009 PZC Balkenende kon niet Premier Balkenende heeft gisteren alsnog ingestemd met een onafhankelijk onderzoek naar Irak. Hij heeft een commissie onder leiding van Willibrord Davids gevraagd onderzoek te doen naar de manier waarop het kabinet in 2003 besloot om politieke steun te verlenen aan de Amerikaanse inval in Irak. Nederland is het laatste land dat een onderzoek instelt naar de manier waarop het betrokken raakte bij de oorlog in Irak. De VS, Groot-Brittannië, Australië, Denemarken en Polen deden dat onder druk van de publieke opinie al veel eerder. door Lisnne Sleutjes illustratie Pluis Hè, hè. Er komt dan toch een onderzoek naar het besluit om politieke steun te ver lenen aan de Ameri kaanse inval in Irak. Eindelijk. Al leen komt het besluit niet van het parlement, maar heeft premier Bal kenende afgelopen weekeinde zelf bedacht dat er een onderzoekscom missie moest komen. Hij kon niet anders. De officiële verklaring van Balken ende is dat het kabinet alle aan dacht nodig heeft om de economi sche crisis het hoofd te bieden. Dat is volgens hem heel moeilijk met alle vragen over Irak die het kabinet steeds vanuit het parle ment krijgt. Totdat de commissie met haar bevindingen komt, beant woordt het kabinet geen vragen meer over Irak. Maar ook zonder economische cri sis had Balkenende niet anders ge kund dan een uitweg te zoeken uit deze langslepende kwestie. Al jaren achtervolgt de politieke steun die Nederland aan de inva sie gaf, de opeenvolgende kabinet ten Balkenende. Bij de vorming van de huidige coalitie leek de mi- nister-president te hebben gewon nen, de PvdA offerde haar wens voor een parlementair Irak-onder- zoek op. Maar daarmee bleek de kwestie niet afgekaart. Media onthullen aan de lopende band nieuwe gegevens. De Kamer wil telkens weten hoe het nou pre cies zit. Volgens het kabinet lijkt het vanwege de vele vragen alsof er een gebrek aan openheid is over 'Irak'. „Terwijl kabinet en parle ment een zuivere afweging heb ben gemaakt. We hebben niets te verbergen", zei Balkenende giste ren. Toch werpen de onthullingen meestal een ander licht op de kwestie Irak dan de herhaalde ver klaringen van de premier. Zo zei de voormalige Amerikaanse onder minister van buitenlandse zaken Armitage vorige week in deze krant dat de VS wel degelijk for meel om militaire steun heeft ge vraagd. Balkenende heeft dat altijd ontkend. Ook bleek vorig maand dat juristen het kabinet hebben ge waarschuwd dat een inval in Irak zonder speciale VN-resolutie juri disch niet kon. De Eerste Kamer is boos, omdat ze vindt dat het kabinet haar vra gen niet afdoende beantwoordt. Ze koerst sinds de Kerst aan op een parlementair onderzoek. In de Senaat zijn de regeringsfracties niet gebonden aan coalitieafspra ken, zoals CDA, PvdA en Christen- Unie in de Tweede Kamer dat wel zijn. Ondanks die overeenkomst is de Tweede-Kamerfractie van de Christenunie gaan schuiven. Ze heeft de deur op een kier gezet voor een parlementair onderzoek uit ergernis - net als de Eerste Ka mer - met de halfslachtige kabinet- antwoorden. Ze kreeg daarvoor de hartelijke instemming van de PvdA, die in haar hart immers een Irak-onderzoek wil. Alleen de im mer loyale CDA-ffactie steunt Bal kenende door dik en dun, en wil geen onderzoek. In de bredere CDA-kring zijn er wel opstandelingen. Ex-bewindslie den als Ruud Lubbers, Ben Bot en Hans van den Broek hebben hard op gezegd dat er een parlementair onderzoek moest komen. De druk op Balkenende is daar door met de dag toegenomen. Zijn IJzeren Heinig blijven volhouden dat geen onderzoek nodig is, werd bijna kolderiek. Als er dan niets te verbergen is, waarom blijf je dan ri gide nee zeggen? Met een onderzoekscommissie haalt Balkenende nu het parle ment even de wind uit de zeilen. Maar daarmee slaat hij de Kamers nog niet het wapen van een parle mentair onderzoek of enquête uit handen. Dat kan het parlement nog altijd besluiten, als het onte vreden blijft over de informatiever schaffing. Bovendien kan de onderzoekscom missie concluderen dat het kabi net Balkenende I steken heeft la ten vallen in de kwestie Irak. Dan kan zijn vlucht naar voren hem wel eens duur komen te staan. Het was een heldere afspraak: dit kabinet zou geen Irak-onderzoek doen. Balkenende geeft nu toe dat die afspraak onhoudbaar is geworden: „De dynamiek van de beeldvorming is een eigen leven gaan leiden." Een overzicht. Het is 2003 als bij aanvang van het Amerikaans-Britse offensief in Irak, Nederland zich bondgenoot toont. Politiek bondgenoot weltever staan, want Nederland gaat nadruk kelijk niet meewerken aan de gewa pende strijd tegen Saddam Hussein. De Amerikanen weten het dan ze ker: Hussein heeft massavernieti gingswapens en is ook gek genoeg om ze in te zetten. De dictator, be kend om zijn wreedheden tegen de Koerden, moet daarom met harde hand worden bestreden. Later wordt toegegeven dat de massavernietigingswapens niet zijn gevonden en er waarschijnlijk ook nooit zijn geweest. Vragen rijzen of Nederland de oorlog wel had moe ten steunen en waarop die steun aan de inval precies was gebaseerd. Maar Balkenende en zijn ploeg hou den de boot af als de roep om een onafhankelijk onderzoek in de Tweede Kamer luider wordt. Met zijn uitleg tijdens Kamerdebatten kan Nederland het doen. De minister-president maakt na de verkiezingen tijdens de kabinets onderhandelingen met PvdA en Christenunie duidelijk dat er ook in de nieuwe regeerperiode geen sprake kan zijn van een onderzoek. De wens voor een onderzoek blijft echter, maar haalt telkens geen meerderheid in de Tweede Kamer. Balkenende lijkt zo zijn zin te krij gen. Een onafhankelijk of zelfs parle mentair onderzoek is verder weg dan ooit. Als de premier en zijn nieuwe mi nistersploeg in december vorig jaar onbevredigend antwoord geven op vragen vanuit de Eerste Kamer over deelname aan de Irak-oorlog, lijkt de politieke stemming om te slaan. Steeds meer partijen lijken een on derzoek te zien zitten. j door Floor Ligtvoet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 8