brengen samen De Jantjes tot leven Plattelanders willen niet elk jaar musical 5Q/° 1% Lagere drempel voor sportclubs in Hulst Lezing Stichting Hulphond in Sas van Gent ZPZC Dinsdag 3 februari 2009 1 9 Ledeltheater reserveert podium grote zaal drie Samenwerking in musical doet Plattelanders weken voor jaarlijkse productie Plattelanders zingen en laat ZOMA-leden acteren De jantjes stonden al langer op het lijstje van de regis seurs van de Plattelanders. Medewerking van de ZOMA maakt het mogelijk er een echte musical van te maken. door René Hoonhorst Het verhaal van De Jan tjes is universeel. Maar in het Oostburgse Le deltheater moet de plaatselijke toneelvereniging De Plattelanders zeelui geen Amster damse tongval meegeven. De matrozen komen in de Oost burgse versie dus niet uit de Jor- daan, maar uit een niet nader aan geduid dorp in West-Zeeuws- Vlaanderen. Rini Fenijn, die de musical samen met Eric Wijffels regisseert, heeft er geen bezwaar tegen dat mensen Breskens als plaats van handeling zien. „In het stuk wordt nergens rechtstreeks naar Breskens verwezen. Het hoeft ook niet per se Breskens te zijn, maar andere vissersplaatsen zijn in de streek niet te vinden." De Jantjes, hun vriendinnen en an dere spelers bedienen zich dus van het dialect uit de streek. Tot ze gaan zingen tenminste. Dat doen ze in algemeen beschaafd Neder lands. Niet alleen omdat veel lied jes bekend zijn, maar ook omdat het dialect minder bekt. „Rijmwoorden kloppen bijvoor beeld vaak niet. We willen dicht bij het origineel blijven, omdat ie dereen liedjes als Word nooit verliefd en Omdat ik zo veel van je hou kent. Alleen als naar de Jordaan wordt verwezen, veranderen we dat in een zinsnede als 'daar bij het strand'. Daarmee doen we de tekst en herkenbaarheid geen ge weld aan", legt Fenijn uit. De regis seurs van de Plattelanders hebben de artistieke leiding en zorgen dat de acteurs goed over het voetlicht komen. Ze herscheppen boven dien met zijn tweeën ook vaak be staande toneelstukken zodat ze goed bij de beleving in de regio aansluiten. De samenwerking met de Zeeuws-Vlaamse Operette en Mu sical Amateurs (ZOMA) zorgt er voor dat de Plattelanders een ech te, bijna professionle, musical kun nen neerzetten. Een aantal ZO- MA-zangers treedt ook enigszins op de voorgrond, doordat ze in een nummer een couplet solo mo gen zingen. „De acteurs moeten in Zeeuws-Vlaamse Jantjes zingen algemeen beschaafd Nederlands deze productie ook zingend aan de bak. Maar in een nummer als Word nooit verliefd, draven een aan tal vissersvrouwen op. Dat geeft enkele ZOMA-zangeressen ook de gelegenheid strofes solo te zin gen." Het decor voor De Jantjes is giste ren al grotendeels in elkaar gezet. Spelers en koor repeteren deze he le week al en houden het Ledel theater dus bijna drie weken in hun greep. „We treden al jaren zes keer op. De meeste voorstellingen raken uitverkocht, dus komen er meer dan tweeduizend mensen naar het theater. Bij het Ledel vin den ze het ook daarom geen pro bleem dat ons decor er een paar weken staat." Grote producties ko men niet naar het Oostburgse thea ter als het decor van de Plattelan ders op staat. En artiesten mogen ook best in het decor optreden. Jan Rot en Marjolein Meijers zin gen donderdag 19 februari een aan tal (door Rot lu diek vertaalde) nummers uit de Top 100 aller tij den. Waarschijnlijk treedt het duo op in de Rabozaal, maar als er veel belangstelling is, is Rot best gene gen om in het decor van De Jan tjes op te treden, heeft Fenijn be grepen. De, al uitverkochte, première van De Jantjes is komende zaterdag. De overige voorstellingen zijn op de vrijdagen 13 en 20, de zaterda gen 14 en 21 februari (aanvang tel kens om 20.00 uur) en een mati nee op woensdag 18 februari. foto Camile Schelstraete De samenwerking van toneelver eniging De Plattelanders en de Zeeuws-Vlaamse Operette en Mu sical Amateurs (ZOMA) bevalt bei den uitstekend. Het staat voor toneelregisseur Rini Fenijn en ZOMA-voorzitter Rien van Lieshout dan ook wel vast dat beide verenigingen in de toekomst vaker samen een musical zullen opvoeren. Maar welke musical dat zal zijn en wanneer hij op de plan ken komt, durven Fenijn en Van Lieshout niet te voorspellen. De ZOMA is voor zijn voorstellingen afhankelijk van samenwerking met anderen, onder meer voor de muzikale leiding. De Plattelanders kunnen op eigen kracht ook stuk ken op de planken brengen. Fenijn: „Het is hartstikke leuk om de Jantjes te doen. Maar collega-re gisseur Eric Wijffels en ik leggen ons niet vast op het repertoire. Als we volgend jaar een klassiek to neelstuk of een thriller willen doen, moet dat gewoon kunnen. Ook de toneelspelers moeten zich in diverse genres kunnen uitdruk ken. Nu moeten ze bijvoorbeeld zingen en dansen en een volgende keer willen ze weer eens de ruim te om een karakter uit te diepen." Voor de opvoering van een musi cal moeten meer sponsors worden gevonden dan voor een regulier to neelstuk. Er doen meer mensen aan mee, dus zijn er meer kos tuums nodig. Er komt een batterij aan geluidsapparatuur en ook op het decor willen de verenigingen niet bezuinigen. „Niet elk jaar doen dus, maar we zullen zeker va ker samenwerken." Het decor voor De Jantjes is gisteren al grotendeels in elkaar gezet. foto Camile Schelstraete >biïï2 *%o/ kortingen 7 °pdenachtri """concern t 70% korth op onzenacht- NACHTRUZZZT ruzzzt collectie boxsprings, MAAKT PLAATS slaapkamers, matrassen, dek- VOOR BIGGIE BEST BED0VERTREKKEN- linnenkasten ewgjshsb op showroom- SLAPEN EN DROMEN! modellen van biggie best. Koudekerke Dorpsplein 35 (0118) 55 55 33 www.tmcwoonwinkels.nl door Harold de Puysseleijr HULST - De gemeente Hulst ver laagt de financiële drempel voor kinderen om lid te worden van een sportvereniging. Daar is gisteren door de gemeente een contract voor ondertekend met het Jeugdsportfonds Zeeland. Sporten is belangrijk voor de ont wikkeling van een kind. Met de aansluiting bij het Jeugdsport fonds wil de gemeente alle kinde ren gelijke kansen en mogelijkhe den geven om hun sportieve talen ten te ontplooien. Hulst kende tot nu toe al een rege ling om kinderen van mensen met een krappere beurs toch mee te kunnen laten doen aan sportieve en culturele actviteiten. Maar die regeling vergde een nogal omslach tige procedure met veel papier werk. Via het Jeugdsportfonds kan dat al lemaal veel eenvoudiger. Kinderen tot achttien jaar kunnen aan spraak maken op een bedrag van maximaal 225 euro voor de contri butie van een sportvereniging en sportkleding. Die bijdragen kunnen ze krijgen door via bemiddelaars als onder wijsinstellingen, Bureau Jeugd zorg, AZZ, Stichting MEE en de ge meente een aanvraag in te dienen. De eerste aanvragen via sportclubs liggen volgens een medewerkster van de gemeente al gereed. SAS VAN GENT - De EHBO vereni ging Sas van Gent houdt dinsdag 10 februari een lezing in samen werking met Stichting Hulphond. De stichting leidt hulphonden op voor mensen met een motorische of auditieve beperking op epilep sie. Het doel is om zo hun zelfstan digheid en zelfredzaamheid te ver groten en op die manier ook een (re-) integratie in de samenleving te bevorderen. De lezing wordt ge houden in cultureel centrum de Speye en begint om 19.30 uur. De toegang is gratis voor EHBO-ers op vertoon van hun diploma. An dere belangstellenden wordt één euro gevraagd. De opbrengst is voor Hulphond Nederland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 71