Triomf op 'Benedictus XVI doe iets, Tijgers nabij' 21 agenten gedood bij aanslag in Tarin Kowt ROME B KRA5.NL 6 Dinsdag 3 februari 2009 PZC Sri Lankaanse leger op punt laatste strijders Tamils uit te schakelen. COLOMBO - Het leger van Sri Lan ka staat op het punt de Tamilrebel- len na 25 jaar burgeroorlog de doodsteek toe te brengen. Dat heeft president Mahinda Rajapak- se gisteren gezegd. „De terreurbolwerken die ooit on overwinnelijk werden geacht, zijn in snelle opeenvolging gevallen, waardoor de definitieve verwijde ring van terreur uit ons vaderland en de dageraad van ware vrijheid voor onze hele bevolking binnen bereik komt", zei Rajapakse in een boodschap ter gelegenheid van de 61e Onafhankelijkheidsdag die morgen wordt gevierd. Zo'n 250.000 burgers zitten vast in het steeds kleiner wordende ge bied waar de Tamilrebellen nog standhouden. Mensenrechtenorga nisaties zeggen dat de Tamil Tij gers de burgers in gijzeling hou den en betichten het leger ervan aanvallen uit te voeren op gebie den waar veel burgers zijn, zelfs op de door de regering ingestelde 'veilige zone'. Omdat er geen verslaggevers in het gebied worden toegelaten zijn claims van beide partijen niet na te trekken. Wel wordt steeds duide lijker dat de burgers in het oorlogs gebied in een penibele situatie ver keren. Herhaalde artilleriebeschie tingen gisteren en eergisteren op een ziekenhuis in het Tamil-ge- bied onderstrepen dat. Die heb ben zeker elf mensen het leven ge kost. Wie de aanvallen op het zieken huis uitvoerde, blijft onduidelijk. Volgens een arts van het zieken huis waren twee van de drie aan vallen het werk van het leger. Het Sri Lankaanse leger ontkent dat echter en beschuldigt de Tamilre bellen ervan willekeurige 'wan- hoopsaanvallen' uit te voeren. Zit er regie achter de Vaticaanse maatregelen? Of is de paus, zoals sommigen zeggen, in de houdgreep van mensen die de tijd willen terugdraaien? door onze correspondent Eelco van der Linden W Vlak voor overdracht van commando in Kamp Holland. door Henk van Ingen TARIN KOWT - Bij een zelfmoord aanslag op een opleidingscentrum van de politie bij Tarin Kowt in de Afghaanse provincie Uruzgan zijn gisterochtend 21 politieagenten ge dood. De aanslag vond plaats kort voor aanvang van de comman do-overdracht op Kamp Holland, enkele kilometers verderop. Een man liep in politie-uniform het opleidingscentrum binnen en blies zichzelf op. De ontploffing was in Kamp Holland te horen. Ongeveer een kwartier later begon de ceremonie waarbij kolonel Kees Matthijssen het commando van het Task Force Uruzgan overdroeg aan brigadegeneraal Tom Midden dorp. Tijdens de bijeenkomst re den enkele pick-ups met tien ge wonden van de aanslag het kamp binnen. Geneeskundige troepen begonnen meteen met het verle nen van eerste hulp. Of er een verband bestaat tussen de aanslag en de commando-over dracht, is onduidelijk. Midden dorp: „Het is waarschijnlijk meer een samenloop van omstandighe den. Ik denk dat het een gerichte actie is geweest tegen de Afghaan se politie." at gebeurt er in hemelsnaam in het Vaticaan? Vooral in Noord-Europa vraagt menigeen zich dit af na de rehabilitatie van de antisemitische bisschop Williamson en zijn ultra conservatieve Priesterbroeder schap. Maar ook de aanstaande hereniging tussen 'Rome' en het meest conservatieve deel van de Anglicaanse kerk is stof voor dis cussie. „Een authentiek mysterie, ik zie geen enkele logica", zegt Vi- to Mancuso (46) uit de grond van zijn hart. De gerenommeerde theo loog en filosoof verbonden aan de Milanese Universiteit San Raffaele, is 'het spoor bijster', en hoopt dat paus Benedictus XVI snel komt met een verklaring, waaruit blijkt dat hij het niet heeft geweten of zich vergist heeft. „Doe iets, ontsla iemand, want wat hier gebeurt, is te ernstig voor woorden." Mancuso onderstreept dat de Duit se paus nu bijna vier jaar 'regeert' en zijn team 'op orde had moeten hebben'. Binnen het Vaticaan be staan talloze 'kantoren' die bijhou den wie wat zegt en vindt in de wereld, dus is het voor de theo loog eigenlijk onvoorstelbaar dat niemand in Rome wist wat ze in huis haalden met de rumoerige aanhangers van bisschop Lefebvre. Mancuso noemt de Broederschap 'een kleine groep mensen van een gemiddeld tot laag intellectueel ni veau, die geen effect hebben op de publieke opinie'. Erger vindt hij het dat de groep ook na het gewraakte interview van Williamson, waarin deze ont kende dat er in de oorlog zes mil joen joden vergast zijn, daarvan geen afstand heeft genomen en zich blijft presenteren als de hoe ders van het ware geloof en als vij anden van het Tweede Vaticaanse Concilie. Is er een paleisrevolutie gaande? „Er zijn mensen die menen dat Ratzinger zijn uitverkiezing tot paus dankt aan de druk van een ex tremistische lobby, die hij nu moet terugbetalen. Anderen me nen dat de oudere broer van de paus, Georg, hem beïnvloedt." Mancuso spreekt van 'wilde hypo thesen', maar ziet ook geen logica. „Zeker is dat hij zichzelf en de kerk ermee enorme schade berok kent." De laatste episoden vormen een enorm contrast met het tijd perk van Johannes Paulus II. Mancuso: „De vorige paus had con servatieve trekken, maar was ook modern. Hij noemde de joden 'on ze oudere broers', en daarmee leek definitief een brug geslagen en af stand genomen van de slechte oude tijd." De Pool wist te commu niceren, ook dankzij een woord voerder, Joaquin Navarro Vails, die volgens Mancuso 'de media goed kende, niet tot de kerkelijke hiërar chie behoorde en af en toe de we reld in die hiërarchie wist toe te la ten'. „Hij durfde zelfs af en toe een 'nee' uit te spreken. Met Ratzinger is die ontwikkeling weer helemaal teruggedraaid. Ik blijf hopen dat al les een bedrijfsongeval was, maar ik zie dat we weer zijn beland in de tijd van voor het Tweede Vati caanse Concilie. Voor een wereld die snakt naar inspiratie en nieu we ideeën, is dat een weinig aan trekkelijk perspectief" eearandeerde vertrekdata! Persoi Vertrekdata: zaterdag van 14/2 t/m 24/10 Supercomplete en unieke vliegreis met vertrek vanaf Rotterdam, inclusief transfers en excursieprogramma! Onder leiding van professor Van Heck of drs. Sandra Overdijk, deskundige reisleiders en Rome-kenners bij uitstek, gaat u op zoek naar de mooiste en belangrijkste bezienswaardigheden. Zo bezoeken we het machtige Colosseum, waar het Romeinse Rijk tot leven komt, en gooien we een muntje in de bekende Trevifontein. Eén van de hoogtepunten is ongetwijfeld het bezoek aan het Vaticaan met de indrukwekkende St. Pieter basiliek en de wereldberoemde Sixtijnse Kapel met de schilderingen van Michelangelo. Wilt u er zeker van zijn dat uw reis doorgaat, boek dan voor de gegarandeerde vertrekdata 14- 21/2 of 21-28/3! Prijzen zijn p.p. bij 2 pers. Zie www.kras.nl/28033 waarom zou je verder zoeken BOEK ONLINE of bel 0900-9697 Voorwaardelijke straf Belgische vetsmelters BRUSSEL - Twee eigenaren van het bedrijf Verkest zijn in Gent veroor deeld tot twee jaar voorwaardelijk voor het in de handel brengen van met dioxine besmet veevoer. Zij verliezen daarnaast de miljoenen euro's die ze verdienden en moe ten een schadevergoeding betalen. Bij de affaire uit 1999 ging het om veevoer waarbij transformatorolie door dierlijke vetten was ge mengd. Hoge VN-functionaris ontvoerd in Pakistan ISLAMABAD - Een hoge functiona ris van de VN is gisteren ontvoerd in het zuidwesten van Pakistan. Zijn chauffeur werd neergescho ten en overleed later in het zieken huis. Het is nog onbekend wie ach ter de kidnapping zit van de Ame rikaan John Solecki. Het regionale hoofd van VN-vluchtelingenorga- nisatie UNHCR was onderweg naar zijn werk in Quetta. Betoger gooit schoen naar Chinese premier CAMBRIDGE - De Iraakse journalist die eind vorig jaar een schoen naar George W. Bush gooide, is een inspiratiebron gebleken voor een criticus van de Chinese pre mier Wen Jiabao. Een man wierp gisteren een schoen naar Wen, toen die 'op de universiteit van het Britse Cambridge een lezing hield. De schoen miste Wen op een me ter. Beveiligers voerden de schoe- nengooier weg. Anti-Europese partij krijgt EU-subsidie BRUSSEL - De nieuwe anti-Europe- se partij Libertas is gisteravond er kend als een Europese politieke partij. De beweging heeft daardoor recht op 202.823 euro aan subsidie per jaar. Dat heeft het Europees Parlement in Straatsburg besloten. De partij ontstond vorig jaar in Ier land. Daar voerde Libertas succes vol campagne tegen het nieuwe Europese verdrag. Genève wil verdachten Guantanamo opvangen GENEVE - Het Zwitserse kanton Genève is bereid om voormalige Guantanamo-verdachten op te vangen. Dit vanwege de humanitai re traditie in het gebied waar de Geneefse Conventies werden opge steld. Genève is het eerste Zwitser se kanton dat deze stap zet. Voor waarde is wel dat de ex-gevange nen onschuldig zijn en op geen en kele manier verbonden zijn aan terreurorganisaties. Mannen in Italië steken migrant in brand ROME - De Italiaanse politie heeft drie mannen gearresteerd die in Nettuno, iets ten zuiden van Ro me, een Indiase migrant in brand zouden hebben gestoken. De man raakte zwaar gewond, maar is bui ten levensgevaar. Volgens de poli tie lag het slachtoffer op een bank je te slapen, toen hij zondagoch tend met benzine werd overgoten en in brand werd gestoken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 6