een gezonde baby Jonge veteranen woedend Kanker Is nu doodsoorzaak nummer één [?>B® PZC Dinsdag 3 februari 2009 |5 foto Marta Sarlo/GPD Dikke vrouwen worden moeilijker zwanger en hebben een grotere kans op een miskraam en complicaties. Ivf-klinieken weigeren vaak extreem zware vrouwen te behandelen. door Floor Ligtvoet en Frouke Tanisma Vier zwangerschappen, maar ze mondden alle maal uit in een mis kraam. Die trieste balans maken Peggie (35) en haar man na drie jaar op. „Toen ik drie jaar gele den met de pil stopte, was ik een maand later zwanger", .vertelt Peg gie, die negentig kilo weegt. „Wij konden ons geluk niet op. Maar we verloren het kindje na 24 we ken. Er bleek maar één slagader in de navelstreng te zitten, in plaats van twee." Zij en haar man zijn inmiddels li chamelijk grondig onderzocht, maar artsen kunnen geen duidelij ke verklaring vinden voor de vier miskramen. Ze wijzen nu naar Peg gies overgewicht. Dikke vrouwen worden moeilijker zwanger dan vrouwen met een gezond gewicht. De eisprong blijft soms helemaal uit. Raken ze wel zwanger, dan is de kans op een miskraam groter. Ook hebben ze meer kans op zwangerschapssuiker en een hoge bloeddruk. Ivf-klinieken zijn daarom streng als het gaat om gewicht. Ze sturen vrouwen naar huis om af te vallen als hun Body Mass Index (BMI, ge wicht gedeeld door lichaamslengte in het kwadraat) te hoog is. Wat precies te hoog is, daar zijn be vruchtingsartsen het niet over eens. In Maastricht en Groningen ben je met een BMI van 30 al te dik. Terwijl in Nijmegen de behan deling pas wordt geweigerd bij een BMI van 40, zo blijkt uit een rond gang langs ivf-klinieken. Peggie wil afvallen om de kans op een gezond kind te vergroten. Ze heeft; zich aangemeld bij het Fran- ciscus Ziekenhuis Roosendaal, dat deze maand met een speciaal afval- programma begon, onder leiding van gynaecoloog Richard Pal. Het doel is tien procent gewichtsver lies in zes maanden, zegt Pal. „Dat is voor iedereen haalbaar. Elke extra kilo erafis meegenomen." Met snel afvallen ben je er niet. Pal: „Die crashdiëten hebben altijd een jojo-effect. De kilo's zitten er zo weer aan. Op gewicht blijven, .betekent een verandering van je leefstijl. Daarom leert onze ge dragsdeskundige je bijvoorbeeld dat je niet met een lege maag naar de supermarkt moet gaan." De vrouwen proberen ongeacht hun gewicht van dat moment, on dertussen toch zwanger te raken. Logisch, vindt Pal. „Denk je dat die vrouwen, die een diepe, diepe kinderwens hebben, een beetje zes maanden gaan zitten wachten? Ik dacht het niet." Bij de afvalprogramma's wordt zo veel mogelijk groepsgewijs ge werkt. Er zijn gezamenlijke the ma-avonden en ook sporten doen de vrouwen samen. In Peggies om geving wordt iedereen zomaar zwanger, lijkt het wel. Ze is het beu opmerkingen te moeten ho ren als: 'Meid, je bent er te veel mee bezig, ga eens lekker samen weg'. Daarom vindt ze het fijn om straks met een groep vrouwen op te trekken die hetzelfde meema ken. Onder meer in Heerlen en Zwolle zijn soortgelijke initiatie ven ontstaan. Tien tot twintig dikke vrouwen die zwanger willen worden, scha kelen jaarlijks ook de hulp in van de Nederlandse Obesitas Kliniek. Enkele vrouwen die alles al heb- Onderzoek ben geprobeerd om af te vallen, ko men dan in aanmerking voor een maagband. Mag je puur op grond van het gewicht van een vrouw haar wel een grotere kans op zwan gerschap ontnemen? En moeten dikke vrouwen überhaupt wel wor den geweigerd voor een ivf-behan- deling? Terechte vragen, vindt Jan Kremer, voorzitter ivf van de gy- naecologenvereniging NVOG. „Al leen op basis van goede criteria mag je de behandeling weigeren. Maar die zijn er nu niet", geeft hij toe. De vereniging werkt aan een richtlijn. Daarin worden de resultaten van Gronings onderzoek naar overge wicht en vruchtbaarheid, dat nu plaatsvindt, meegenomen. Chantal Gernette vindt in elk ge val dat ze behandeld dient te wor den. Zij wil al jaren een kindje met haar man. Maar artsen weige ren de kleine vrouw van 130 kilo een ivf-behandeling te geven. „Ik ben te dik, zeggen ze. Ik moet eerst dertig kilo afvallen." Gernet te lijdt aan een syndroom waar door haar eitjes niet voldoende rij pen. „Door mij jarenlang geen hor moonbehandeling te geven, ontne men ze mij in feite een kind." Het maakt haar kwaad: „Ik ben voor de rest gezond. Ik had een ge zin met twee kinderen voor ogen. Ik ben nu 35 en mag blij zijn als één al lukt." Ze is begonnen aan een crash- dieet. „Ik weet dat het slecht voor me is. Mijn stofwisseling is straks aan gort, maar mijn kinderwens is groter." Het aandeel volwassen Nederlanders dat kampt met ernstig overgewicht neemt al jaren toe. Ruim 11 procent kampt er mee en heeft een BMI (Bo dy Mass Index: gewicht gedeeld door lichaamslengte in het kwadraat) van 30 of meer. Twintig jaar geleden had slechts 5,5 procent last van ernstig overgewicht. Het probleem komt vaker voor bij vrouwen dan mannen: 12 tegen 10 procent. Het Universitair Medisch Centrum Groningen begint dit jaar een studie naar het verband tussen overgewicht en verminderde vruchtbaarheid. De ze studie moet duidelijk maken hoeveel kilo's een vrouw moet verliezen voor een betere kans op een voorspoedige zwangerschap en een gezond kind. Zeshonderd vrouwen met een BMI tussen de 29 en 40 worden twee jaar lang gevolgd. Bij' de helft wordt met betere leefgewoontes zoals gezonder eten en meer bewegen geprobeerd het gewicht omlaag te brengen. „De andere helft krijgt geen lifestyle interventies", licht onderzoeker Annemie- ke Hoek toe. „We onderzoeken vervolgens hoe snel de beide groepen na een vruchtbaarheidsbehandeling zwanger worden en of er complicaties optreden tijdens zwangerschap en geboorte." DEN HAAG - Kanker heeft hart- en vaatziekten ingehaald als doods oorzaak nummer één. Vorig jaar stierven, tot en met oktober, 33.900 Nederlanders aan kanker, te gen 33.100 aan hart- en vaatziek ten. De meeste kankerpatiënten sterven aan longkanker, blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Het is voor het eerst dat er meer Nederlanders aan kanker sterven dan aan hart- en vaatziekten, vol gens het CBS vooral door de ster ke afname van het aantal sterfge vallen door hart- en vaatziekten. Het aantal Nederlanders dat hier aan sterft, halveerde sinds 1970 van Circa 600 Nederlanders op de 100.000 inwoners naar nog geen 250 vorig jaar. De daling wordt veroorzaakt door een sterke verbetering van de me dische wetenschap over hart- en vaatziekten. Militairen naoorlogse missies niet welkom op défilé in Wageningen. WAGENINGEN - Veteranen van de naoorlogse missies zijn woedend over het besluit van het Nationaal Comité Herdenking Capitulaties (NCHC) om hen dit jaar uit te slui ten van deelname aan het vetera- nendefilé dat op 5 mei in Wagenin gen plaatsvindt. Het NCHC maak te dit bekend in Checkpoint, een maandblad voor veteranen. Het actiecomité Opmars Wagenin gen heeft op internetfora voor jon ge veteranen opgeroepen op 5 mei gewoon naar Wageningen af te rei zen om deel te nemen aan het défi lé. Het NCHC wil volgens het comité jonge veteranen van het défilé uit sluiten om zo weer de klemtoon te leggen op de Duitse capitulatie op 5 mei 1945 en de ex-militairen die die dag nog hebben meege maakt. Vertrek vrijdag 6 en 20 maart Inbegrepen: Vervoer per Oad Comfort Class Touringcar 3 overnachtingen o.b.v logies ontbijt Stads tour Afscheidskoffietafel In unieke pa samenwerking met: IREIZEN €M9.'J Vertrek vrijdag 10 april Inbegrepen: Vervoer per Oad Comfort Class Touringcar 3 overnachtingen o.b.v logies ontbijt Stadstour Afscheidskoffietafel In unieke lOlsdi samenwerking met: IREIZÉNi Berlijn laat zich het best omschrijven als een stad met een diep verleden, gegoten in een nieuw jasje. Naast monumentale gebouwen en musea kent Berlijn een trendy en levendig centrum. Berlijn is een stad om beleefd te hebben. Inbegrepen: Vervoer per Oad Comfort Class Touringcar 3 overnachtingen o.b.v logies ontbijt Stadsrondrit en wandeling Afscheidskoffietafel In unieke samenwerking met: IR E l ZÉ Ni €139.1: l In Praag staat de eeuwenoude geschiedenis nog steeds midden in het leven. In deze sprookjesachtige stad vindt u talrijke theaters, restaurants, bierhuizen, wijnkelders en winkels. Ontdek het zelf; de 'Gouden Stad' Praag is een bezoek meer dan waard. rtrekt buurtl uit uw De bus ve' Het bruisende hart van Frankrijk is zonder twijfel Parijs, met de Champs-Elysées als levendige slagader. Een bezoek aan de 'Lichtstad' is letterlijk en figuurlijk een belevenis. En met vyie kunt u dit beter ervaren dan met de Parijs-specialist bij uitstek! Niet inbegrepen reis- en/of annuleringsverzekering calamiteitenfonds a 2,50 uitgaven van persoonlijke aard optionele excursies administratiekosten prijs is o.b.v. 2-pers. bezetting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 5