Lijnen voor Creutzfeldt-Jakob eist derde dode in Nederland Wegenbouwers kregen al eerder boete Besnijden jongens ongemoeid Geen extra toezicht op buslijnen van Veolia Politie pakt tieners voor vernielen graven SP pleit voor verbod op brandstoftoeslag Strafrechter kan arts uit beroep zetten Haatzaaiende teksten extreemrechts bestraft Dode man in tbs-kliniek Oldenkotte 4 Dinsdag 3 februari 2009 PZC TILBURG - Op de buslijnen van Veo lia in Noord-Brabant komt geen verscherpt toezicht. Wel moeten reizigers die een chauffeur te lijf gaan, sneller worden voorgeleid. Ook krijgen meldingen van belaag de buschauffeurs de hoogste priori teit bij de politie. Dat is de uit komst van spoedoverleg gisteren tussen Tilburg, politie en vervoer der Veolia over de mishandeling van een buschauffeur. VEENDAM - De politie in Veendam heeft zondag drie jongens van 12, 13 en 14 jaar aangehouden. De tie ners zijn verantwoordelijk voor het vernielen van vijftien tot twin tig graven, zo werd gisteren be kend. Tijdens de slooppartij ver nielden ze onder meer kettingen en stangen van graven en gooiden ze glazen potten en een grafzerk kapot. DEN HAAG - De SP wil dat er een verbod op de brandstoftoeslagen in de luchtvaart komt. Deze extra kosten voor de reizigers zijn vol gens de grootste oppositiepartij de afgelopen jaren beduidend harder gestegen dan de brandstofprijzen. Volgens Tweede Kamerlid Emile Roemer zijn de toeslagen niet ge koppeld aan de olieprijs, „maar ge woon een extra middel om reizi gers op kosten te jagen." DEN HAAG - De strafrechter kan art sen die misbruik maken van het Elektronisch Patiënten Dossier (EPD) uit hun beroep zetten. Tot nu toe was dit voorbehouden aan de tuchtrechter. Met deze aan scherping komt minister Ab Klink (Volksgezondheid) de Kamer tege moet. Die wil artsen strenger aan pakken als ze onbevoegd een pa tiëntendossier inzien. SITTARD - De Limburgse wegen bouwers Janssen de Jong Infra en Roecx BV, die door de Nederland se Mededingingsautoriteit ervan worden verdacht prijsafspraken te hebben gemaakt, kregen tussen 2005 en 2007 voor diezelfde over treding al eens geldboetes opge legd. Janssen de Jong betaalde in dertijd 918.000 euro, Roecx 15.000 euro. De kartelwaakhond viel vorige week binnen bij vijf wegenbou wers in Limburg. De genoemde bouwers gaven, na publicatie van het eindrapport van de parlemen taire enquêtecommissie bouwnij verheid, gehoor aan een oproep aan de sector door de NMa en het kabinet om schoon schip te ma ken. Firma's waarvan de naam was opgedoken in schaduwboek houdingen kregen de kans om zichzelf te melden. Eerlijkheid zou worden beloond met verlaagde boetes. Aan de oproep gaven 473 bedrijven gehoor. Boetes werden gebaseerd op de aanbestedingsom- zet van 2001. Roecx-directeur Norbert Nagler zei gisteren 'niets te weten' van de eerdere boete. Bestuursvoorzitter Eric Krul van Janssen de Jong her innert zich „dat we met zes projec ten in die schaduwboekhouding voorkwamen en hebben betaald." PETER ROTTERDAM - De rechtbank in Rot terdam heeft gisteren tweededen en de leider van de inmiddels op geheven Nationale Alliantie (NA) voorwaardelijke celstraffen tot zes maanden opgelegd. De rechtbank noemde teksten op de website van de extreemrechtse partij discrimi nerend, haatzaaiend en 'laag bij de grond'. Bijna twee jaar stonden de uitlatingen met een 'giftig karak ter' op de fora van de NA. REKKEN - In de tbs-kliniek Olden kotte in Rekken is zaterdag een do de man in zijn verblijf gevonden. Het is nog onduidelijk hoe hij om het leven is gekomen. Algemeen directeur van de inrich ting D. van Buren heeft de dood van de man bevestigd, maar gaf in afwachting van verder onderzoek van de recherche en de lijkschou wer geen nadere details. Staatssecretaris Bussemaker voelt niets voor strengere aanpak. ENSCHEDE - Staatssecretaris Jet Bus- semaker (Volksgezondheid) voelt er weinig voor besnijdenis van jon gens strenger aan te pakken. Zij ziet er niets in allochtone ouders die met hun zonen tijdelijk terug keren naar het land van herkomst een contract te laten tekenen dat zij hun jongens daar niet mogen la ten besnijden. Een dergelijke mo gelijkheid opperde ze vorige week wel in het geval van meisjes. Volgens Bussemaker, die gisteren op de Universiteit Twente een gast college gaf, is er 'een fundamenteel verschil tussen besnijdenis van meisjes en jongens'. „Bij meisjes kan besnijdenis alle seksuele gevoe lens wegnemen, een leven lang voor pijn zorgen en het plassen bijna onmogelijk maken. Dat is van een totaal andere orde dan de gevolgen voor jongens." Ivf-klinieken willen te dikke vrouwen niet behandelen. O PA, STAAT p£_ POtXAtT Zeldzame hersenziekte overgedragen door met BSE-besmet vlees. DEN HAAG - In Nederland is voor de derde keer een patiënt aan de ziekte Creutzfeldt-Jakob overle den. Dat gebeurde begin januari, zo heeft het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhygië ne (RIVM) gisteren bekendge maakt. De zeldzame hersenziekte kan worden overgedragen door het eten van met BSE-besmette vlees producten. BSE is vooral bekend onder de naam 'gekke-koeienziek- te'. Het gaat om een 49-jarige vrouw uit Aalten in de Achterhoek. Het Nederlands expertisecentrum voor Creutzfeldt-Jakob van het Erasmus MC in Rotterdam ver moedt dat ze in Nederland is be smet geraakt. De vrouw was al een jaar ziek. Ze werd in eerste instantie opgeno- fT^ Een 49-jarige vrouw uit de Ach- terhoek is in januari overleden aan de ziekte Creutzfeldt-Jakob. Dat heeft het RiVM gisteren be kendgemaakt. men in een psychiatrische inrich ting; de verschijnselen van Creutz feldt-Jakob lijken erg op die van de ziekte Alzheimer. Het RIVM onderzoekt op dit mo ment hoe groot de kans is dat de patiënt anderen heeft besmet. De overdracht van mens tot mens ge beurt via besmet bloed of weefsel. Vooralsnog lijkt die kans heel klein, aldus het RIVM. Creutzfeldt-Jakob is een ongenees lijke ziekte. In 2005 en 2006 zijn er in Neder land twee patiënten aan overleden nadat ze besmet vlees hadden gege ten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4