Nieuw uiterlijk voor scholen Heinkenszand Afrikaan vliegt duizenden r j_ kilometers voor nieuwe heup JVlCCf tOCriSITlC IS CCH Ondernemer gaat verder met plan voor pension m kerk Yerseke Educatieve windmolen op schoolplein 1 8 Dinsdag 3 februari 2009 PZC B door Frank Balkenende goes - De 51-jarige Tanzaniaan Hil lary Shirima heeft sinds maandag een nieuwe heup. Hij kreeg die in het Goese Oosterscheldezieken- huis. Gratis en voor niets. Piet en Olga de Haas uit Driewe gen zorgden dat Hillary straks weer als Zoef de Haas door het le ven rent. De twee zijn vrijwilligers van het Cornel Ngaleku kinderte huis in Tanzania. De geopereerde man, die bijna niet meer kon lo pen als gevolg van een kwart eeuw oud verkeersongeval, is de broer van de man die het kindertehuis door Harmen van der Werf heinkenszand - De openbare ba sisschool De Reiger en de pro testants-christelijke basisschool De Wegwijzer in Heinkenszand wach ten aan de buitenkant een gedaan tewisseling. De gevels van beide ge bouwen worden vernieuwd met onder meer een kleurrijke be schermlaag. De omgeving van de twee scholen vlakbij congres- en sportcentrum De Stenge is al een tijdje geleden opgeknapt. Ook het gebouw van de derde basisschool in Heinkens zand, de rooms-katholieke Jan van Schengenschool, is tijdens een for se uitbreiding gemoderniseerd. De panden van de beide andere scho len vallen daardoor zo langzamer- yerseke - Na jaren is er zicht op een nieuwe bestemming voor de voormalige katholieke Heilige An- nakerk in Yerseke. Eigenaar A. Jo- ritsma, die er een pension wil be ginnen, heeft bij de gemeente een aanvraag voor een bouwvergun ning ingediend. lorritsma heeft het gebouw in 2004 aangekocht, nadat de kerk een jaar eerder noodgedwongen moest sluiten. Het onderhoud van het gebouw werd steeds moeilijker te bekostigen en het aantal kerk- drijft. Hij betaalde de vliegreis naar Nederland voor Hillary en zijn vrouw. „In Tanzania zijn ze nog niet zover om een dergelijke heupoperatie uit te voeren. Ook is het infectiegevaar er groot", zegt Olga de Haas. De Stichting Oosterscheldezieken- huizen werkt mee aan dit goede doel. Het ziekenhuis rekent geen kosten voor bed en verzorging. Chirurg Frans van Empel verricht te de ingreep gratis. Het is nu af wachten of de leverancier van pro theses ook een duitje in het zakje doet. Een prothese kost 5000 euro. hand uit de toon, vindt het Bor- sels college van B en W. Het dage lijks bestuur wil voor de nieuwe gevelaankleding honderdduizend euro uittrekken. De gemeenteraad van Borsele beslist donderdag 5 fe bruari over de investering. In het kader van het masterplan Heinkenszand - het plan voor de vernieuwing van het dorpshart - willen B en W ook een nieuwe- verbinding maken voor fietsers en voetgangers tussen de basisscho len en de nieuwe wijk Over de Dijk. Een huis aan de Meslaan is daarvoor al gesloopt. B en W stel len verder voor een kunstwerk op het Stengeplein te realiseren met als thema 'Spelen met water'. Kos ten: circa dertigduizend euro. gangers liep terug. Jorritsma, die ook in de kerk wil gaan wonen, zei indertijd al er een bed break fast in te willen beginnen. Hij kreeg daar ook groen licht voor van de gemeenteraad. Nu heeft hij dus onlangs een aanvraag voor een bouwvergunning ingediend. Waar om het allemaal zo lang duurt en wanneer Jorritsma, die ook in hangmatten handelt, zijn pension wil openen is niet duidelijk. Jorrits ma wilde gisteren verder niet veel kwijt over zijn plan. Het toerisme op Tholen heeft een oppepper nodig, daar is bijna iedereen het over eens. Maar het moet niet te gek worden. „Thoien is totaal ongeschikt voor het massatoerisme." door Rob Paardekam Toch staat er de komende jaren het één en ander te gebeuren, variërend van de uitbreiding van cam pings tot de mogelijke aanleg van nieuwe jachthavens. „Ik vind dat een zeer positieve ontwikkeling", zegt voorzitter Wim Brevet van de Thoolse Ondernemers Federatie. „Met name voor de leefbaarheid is de groei van het toerisme enorm belangrijk. Neem nu de super markt in Stavenisse. Die drijft voor een belangrijk deel op de toe risten. Ook een dorp als Sint-Maar tensdijk kan best wat meer aan loop gebruiken nu het gemeente huis is vertrokken. Ondernemers voelen dat. Zo had de plaatselijke bakker best veel aanloop vanuit het gemeentehuis." Net als iedereen vindt Brevet dat het allemaal wel op de Thoolse maat moet. Massatoerisme is een Bertie van Splunter uit Scherpenis- se: „Meer toerisme is altijd goed, zeker voör de middenklasse. Ik ben hier twintig jaar geleden komen wonen, omdat het zo lekker rustig is. Maar als het een beetje drukker wordt, vind ik dat niet erg hoor." Expositie schilderijen en keramiek H'zand heinkenszand - De kunstenares- sen Natalia Egorova en Ingrid Koopman exposeren van 4 tot 28 februari hun schilderijen en kera miek in 't Kunstuus in Heinkens zand. Natalia Egorova schildert met spa tel, waardoor haar schilderijen tot leven komen. Ze studeerde aan een kunstacademie in Rusland. Daaraan doceert ze nu ook zelf Ingrid Koopman begon in 2002 met het schilderen van aquarellen en ging daarna over op acryl. Op de expositie staat ze met keramiek. Kleurrijke schalen, maskers, dieren en klederdrachtfiguren worden tentoongesteld in 't Kunstuus. Aanstaande vrijdag zijn de twee dames vanaf 19.00 uur aanwezig in de galerij om hun werk toe te lich ten. De toegang is gratis. woord dat helemaal niemand in de mond durft te nemen. „Dat zou ook onzinnig zijn", meent Art hur van Disseldorp van de Recron, de vereniging van recreatie-onder- nemers. „Tholen is daarvoor totaal ongeschikt. In de eerste plaats ligt het niet aan de kust, maar ook de wegenstructuur is niet toereikend voor grote hordes toeristen, zowel naar Tholen toe als op het eiland zelf." Waar moet Tholen zich dan wel op richten? „De rustzoeker, de na tuurliefhebber, mensen met tijd", somt Van Disseldorp op. „Stilte, rust en weidsheid zijn immers de sterke kanten van het eiland. Daar moetje zuinig mee omgaan. Je moet de kip met de gouden eieren niet weggooien." De Recron-regio- manager benadrukt dat dit geen pleidooi is om grootschalige ont wikkelingen tegen te houden. Inte gendeel. Volgens hem kun je best grote plannen opzetten en toch de rust behouden. „Toeristische trek pleisters concentreren, zoals in Sint-Maartensdijk, kan dan heel verstandig zijn", zegt hij. „Als de gemeente het slim aanpakt, heeft Tholen heel mooie kansen op het gebied van toerisme." Dat ziet voorzitter Henk Vinkeles Melchers van de Thoolse natuur- vereniging ook in. Hij liet onlangs nog weten de nieuwe plannen voor de Speelmansplaten te gortig te vinden, maar beseft dat Kees van Koeveringen uit Sint Maartensdijk: „Als ondernemer kan ik moeilijk té gen zulke ontwikkelingen zijn, want het zorgt voor meer klanten. Ik zet alleen mijn vraagtekens bij de haal baarheid, want sommige plannen be staan al wel heel erg lang." Goese en Vlissingse garages werken samen GOES - De Goese autodealer Auto Mondo en het Vlissingse Fiat Bri tannia zijn per 1 februari officieel partners. Fiat Britannia gaat dan Auto Mondo Britannia heten. De samenwerking is vooral ingege ven door kostenbesparing, geeft Marco Floresse van Fiat Britannia aan. Het zijn slechte tijden voor ga rages. De Goese autodealer Van Strien zit bijvoorbeeld in grote fi nanciële problemen. „Het is op dit moment toch wel lastig om te overleven als kleine autodealer. Door samen te werken kunnen we goedkoper inkopen", zegt Flor esse. Auto Mondo is een Fiat- en Lancia- dealer met vestigingen in Goes, Roosendaal en Terneuzen. Fiat Bri tannia wordt in zijn geheel opge nomen in die groep. Sint-Maartensdijk de nieuwe ont wikkelingen nodig heeft. „Daar zijn we dan ook helemaal niet op tegen." Vinkeles Melchers zet wel vraagtekens bij de plannen voor een enorme jachthaven bij Goris- hoek. „Dat lijkt me problematisch, want de Oosterschelde is een be schermd natuurgebied." Daar denkt gedeputeerde Harry van Wa- veren net zo over. „Wij zien als provincie weinig in een buitendijk se jachthaven bij Sint-Maartens dijk", zegt hij. „Maar misschien kan het ook binnendijks. Maak de Pluimpot weer open, als je per se een jachthaven wil, zou ik den ken." Van Waveren juicht het wel toe dat Tholen het toerisme een oppepper geeft. „Het heeft wel erg lang stilgestaan." Een iets behoudender geluid komt van de Thoolse SGP. „Kijk, wij zijn helemaal niet tegen een stukje uitbreiding van het toerisme", zegt raadslid Johan Aarnoudse. „Maar de zondagsrust is voor ons ook heel erg belangrijk. Dat zorgt voor een dilemma, want we weten alle maal dat vakantieparken op zon dag niet dichtgaan. Als dat wel zo zou zijn, was het een stuk gemak kelijker. Nu moeten wij steeds een moeilijke keuze maken en het bij belse principe zal dan toch op de eerste plaats staan." Een stelling over dit onderwerp staat op www.pzc.nl/tholen Bianca Jeroense uit Sint Maartens dijk: „Het is goed dat er in toerisme geïn vesteerd wordt, dan komt er mis schien wat meer leven in het dorp. Maar of ze de jachthavens wel of niet uitbreiden interesseert me niet zo, want ik heb toch geen boot." Brede school Kapelle zoekt organisaties kapelle - Wethouder Leo Kosten (onderwijs, SGP) van Kapelle roept alle organisaties op zich te melden voor de nieuwe brede school. „We kennen de meeste deelne mers wel, maar wellicht zijn er nog andere belangstellenden", al dus de wethouder op de website van de gemeente. De gemeente wil weten met hoeveel ruimte er rekening moet worden gehouden. Bekende belangstellenden zijn christelijke basisschool 't Honk, openbare basisschool De Mool- hoek, de buiten- en naschoolse op vang en de bibliotheek. Het onderzoek richt zich op de lo catie Vroonlandseweg, nadat bijna een jaar geleden de raad de locatie op het oude veilingterrein had af geschoten. GOES - Basisscholen De Kring en De Wissel in Goes laten op het school plein van de nieuwe locatie aan de Bergweg een windmolen van negen me ter hoog plaatsen. De windmolen, met de naam 'Energyball', wordt ge plaatst voor educatieve doeleinden. „Zo kunnen de kinderen zien wat het energieverbruik is van de school, en wat voor invloed het weer daar op kan hebben", zegt directeur Jelle Gernler van Praktijkschool De Wissel. „De windmolen is met een draadje verbonden aan de aula. In de aula kunnen de kinderen het verbruik op een monitor volgen." - foto Infraspecials

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 42