het om draait hij de Citotoets waterveiligheid riskant' IAE: snel nucleaire uitbreiding 'Nationale herdenking slavernij moet naar Middelburg komen' Irak PZC Dinsdag 3 februari 2009 3 MIDDELBURG - Zilan Celik (12) uit groep acht van basisschool Palet in Mid delburg gaat vandaag de Citotoets maken. Ze zegt dat ze heel zenuwachtig is. „Ik ben erg bang dat ik laag scoor omdat mijn laatste rapport niet zo goed was. Rekenen is mijn zwakste punt, dus daar maak ik me het meeste zorgen om." Zilan heeft zich de afgelopen weken op haar eigen manier voor bereid. „Ik heb de afgelopen dagen veel beter opgelet in de les. Ook kijk ik thuis naar het nieuws en het programma Klokhuis." In de les wordt er ook naar de Citotoets toegewerkt. „We hebben laatst tien vragen uit de toets van vorig jaar gemaakt. Dat was niet heel moeilijk maar er zaten veel strik vragen in." Zilan's ouders proberen haar zoveel mogelijk te steunen. „Ze pro beren me gerust te stellen door te zeggen dat het niet moeilijk is en ik me geen zorgen moet maken." Vanochtend heeft ze zich niet speciaal voorbe reid. „Ik ben gisteravond wel extra vroeg naar bed gegaan." foto Ruben Oreel HULST - Fieke de Brouwer van christelijke basisschool De Ark uit Hulst zegt dat ze 'eigenlijk nog niet zenuwachtig is' voor de Citotoets. Ze vindt de driedaagse test zelfs leuk om te doen. „Want dan kom je te weten hoe je ervoor staat", aldus de elfjarige basisschoolleerlinge uit Hulst. De leerlingen uit groep acht van De Ark hebben zich vorige week voorbe reid op de Citotoets, legt Fieke uit, door een aantal toetsen uit voorgaande jaren te maken. Op die manier zijn Fieke en haar klasgenootjes al vertrouwd geraakt met de vraagstelling tijdens de toetsen. „Het moeilijkste van allemaal vind ik die verhaaltjes waar je daarna vragen over krijgt. Begrijpend lezen is dat." Toch noemt Lieke zonder nadenken 'taal' als haar meest favoriete vak. Fieke hoopt na de brugklas op het Reynaertcollege naar het vwo te kunnen, want ze wil later dierenarts worden. foto Camile Schelstraete KERKWERVE - De 11-jarige Anouk den Hoed uit Kerkwerve gaat vanaf van daag gewoon haar best doen voor de Cito-toets. „Zoals ik normaal op school ook m'n best doe." De leerling van de protestants-christelijke Sa- muëlschool in Kerkwerve heeft nog nooit een onvoldoende gehaald, dus echt zenuwachtig is ze niet. Nuchter: „Het is fijn als je een goeie Cito maakt, maar het gaat ook om de rest, hoe je het verder op school doet. De Cito zegt niet alles." Speciale voorbereidingen treft de scholiere dan ook niet. „Maar ik ga wel op tijd naar bed." Twee weken geleden maakten Anouk en haar klasgenoten een aantal proef- Cito's. „Die gingen best goed." Voor haar laatste toets begrijpend-lezen haalde ze een negen en een half. Toch is haar lievelingsvak rekenen. „Na crea en gym natuurlijk." Volgend schooljaar hoopt ze havo of vwo te doen op Pontes Scholengroep in Zierikzee. foto Dirk-jan Cjeltema beheersing van het ministerie van Binnenlandse Zaken. Ze halen de uitspraak aan van staatssecretaris Tineke Huizinga na afloop van de rampoefening Waterproef, dat er wel wordt geoefend op overstro mingen maar 'niet omdat we vre zen voor een ramp'. „Het lijkt wel of we niet bang mógen zijn voor water." Fout, waarschuwen Kothuis en Heems. Daarin schuilt namelijk het gevaar dat blind vertrouwen omslaat in paniek en cynisme, mocht het écht een keer mis gaan. Met het gevolg dat burgers geneigd zullen zijn adviezen van de over heid niet langer serieus te nemen en op eigen houtje beslissingen ne men. Kothuis en Heems, medewerkers van het Waterworks Scientific Re search Institute in Amsterdam, pleiten voor herhaaldelijk oefenen van crisissituaties en het leren om gaan met angstgevoelens. „Werken aan een evenwicht tussen kritisch vertrouwen en gezonde angst is van cruciaal belang in crisiscom municatie." ""M GOES - Erg zenuwachtig is Tom de Schipper uit Kattendijke niet voor de Ci totoets. De 12-jarige leerling van de R.K. Basisschool Bisschop Ernst in Goes: „Ik ben gisteravond niet naar de basketbaltraining geweest omdat ik op tijd naar bed wou gaan. Ik wil goed uitgerust zijn voor de toets, want de Cito is toch wel heel belangrijk. Ik denk dat het wel goed komt. Bij de vori ge toets heb ik het ook goed gedaan. Misschien zal het met taal een beetje moeilijk worden. Maar ik heb er wel zin in!" In groep 8 van de Bisschop Ernstschool hebben de kinderen al twee Citotoetsen gemaakt om kennis te maken met het systeem. Ook heeft de juf de leerlingen een beetje voorbe reid door te zeggen dat het wel spannend kan zijn. „Ze zei dat we een boek mee moesten nemen voor als we eerder klaar zijn met onze toets. We moe ten namelijk wel stil zijn als de anderen nog niet klaar zijn. Gelukkig gaan we 's middags wel leuke dingen zoals gym." foto Ronald den Dekker MIDDELBURG - De stichting Monu ment Middelburg wil in 2010 de nationale herdenking van de sla vernij naar Middelburg halen. In dat jaar bestaat het slavernijmonu- ment op de Balans in de Zeeuwse hoofdstad precies vijf jaar. Ook in Middelburg wordt de slavernij elk jaar herdacht. De nationale herdenking wordt vanaf 2002"elk jaar op 1 juli gehou den bij het nationaal monument slavernijverleden in het Ooster park in Amsterdam. Op r juli 1863 werd in Suriname de slavernij afge schaft. Die datum wordt nu de dag der vrijheden genoemd, of ken ko- ti, wat in het Surinaams gebroken ketenen betekent. „We kunnen er altijd over praten", reageert Artwell Cain, directeur van het Nationaal instituut Neder lands slavernijverleden en erfenis (Ninsee) in Amsterdam. „We zou den de herdenking ook kunnen combineren: de ene dag in Amster dam en de andere dag in Middel burg. Wij staan overal voor open." COMMENTAAR Het verstand zegeviert. Jan Peter Balkenende zwicht voor de druk om onderzoek te laten doen naar de besluiten rond de inzet van Nederland tijdens de oorlog in Irak in 2003. Dat kon ook niet uitblijven. De premier stond alleen in zijn gevecht om van een onderzoek af te zien. Dat Balkenende'hier zo lang een persoonlijke strijd van maakte is ongelooflijk. Zijn verhaal was dat alle informatie' was verstrekt. Maar wie niets te verbergen heeft hoeft niet te vrezen voor een onderzoek. George Bush bood in december alsnog excuses aan voor de foute informatie over de vermeende aanwezigheid van massavernietigingswapens in Irak, die de grootste aanleiding vormde voor de oorlog. Hij zei het te betreuren dat hem foute inlichtingen waren verstrekt. Ook in Nederland draait het om informatie. Het parlement, en daarmee ook de burger, moet kunnen beoordelen of de afwegingen die zes jaar geleden zijn gemaakt juist waren. De zaak in kwestie verdient overigens nog meer. Hiervoor moet het sterkste wapen worden ingezet dat de Tweede Kamer in handen heeft: een parlementaire enquête. Energie Agentschap: wachten betekent meer broeikasgassen. DEN HAAG - Het Internationaal Energie Agentschap (IAE) wil dat Nederland snel besluit nieuwe kerncentrales te bouwen. Wachten tot na 2011, zoals in het regeerak koord staat, betekent dat het lan ger duurt voordat de uitstoot van CO2 wordt teruggedrongen. Bovendien dreigt in Nederland een achterstand te ontstaan op het gebied van de technologische ken nis die bij kernenergie komt kij ken, meent het IAE, dat gisteren een rapport over de energievoor ziening van Nederland in de toe komst publiceerde. Het bureau dringt erop aan dat Nederland gro te stappen zet om de energievoor ziening duurzamer te maken. Energiebedrijf Delta ziet de aanbe velingen van het IAE als een on dersteuning voor zijn*streven in af wachting van breed toepasbare duurzame energiebronnen een of meer nieuwe kerncentrales bij Borssele te bouwen. BIJ NADER In het artikel Zeeuwse knollen trek ken biervaten in St. Louis van giste ren stond dat Bert Kennis in 1993 door de VS zou hebben gereisd. Dat was wel het plan, maar de reis kon niet doorgaan vanwege ziekte.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 3