Holenmens Chabal wordt volwassen Record Pittsburgh Steelers Smith mist NK en EK Opgefokte Graafschap-fan was ooit zelf grensrechter Egypte en Korea WK-kandidaten 32 Dinsdag 3 februari 2009 PZC Franse rugbyer is nu onmisbare speler in nationale ploeg. door WiSko Voordouw DEN HAAG - Als één man vastbeslo ten is om de komende weken de rugbyers van Wales in het zeslan- dentoernooi pootje te lichten, dan is het de Fransman Sébastien Cha- "bal wel. De 31-jarige holenmens groeide in de aanloop naar het we reldkampioenschap in 2007 in Frankrijk uit tot een cultheld. Maar sportief kwam Chabal niet aan zijn trekken. De tweedelijns voorwaartse van Sale Sharks (Engeland), een man wiens impact gelijk zou zijn aan die van een auto die met 40 per uur iemand aanrijdt, werd echter nauwelijks gebruikt door de toen malige bondscoach Laporte. Nadat hij had plaatsgenomen in de Fran se regeringsploeg en het duo Mare Lièvremont/Emile N'Tamak aan de slag ging, leek de weg voor Cha bal naar de nationale ploeg open te liggen. Maar de nieuwe bonds- coaches gaven de voorkeur aan jonge, onervaren spelers met het oog op het WK van 2011. Dat luk te op zich aardig, maar Chabal - bij zijn eigen ploeg in Engeland onomstreden - werd door hen, na de tweede plaats in het zeslanden- toernooi 2008, gezien* als de ont brekende schakel. Eindelijk is Chabal opgenomen in de Franse selectie en ziet het er naar uit dat hij een rol van beteke nis kan spelen. Zijn ongediscipli neerde gedrag heeft hij achter zich gelaten. Chabal is nog altijd een publiekslieveling. Hij is één van de meest populaire sportlieden. Na de voetballers Thierry Henry en Franck Ribéry, zwemster Laure Manaudou en basketbalheld Tony Parker staat Chabal vijfde in de meest recente populariteitspoll van sportblad l'Équipe. De 'anesthesist' - één van de vele bijnamen van de Fransman - heeft zijn intenties duidelijk ge maakt. Frankrijk moet wat hem betreft de campagne die moet lei den tot de wereldtitel in 2011 be ginnen in dit zeslandentoernooi. „En dat toernooi moeten we win nen. We hebben de mensen, we hebben de ervaring en de kwali teit." Chabal heeft de staf van het Fran se vijftiental overtuigd in de einde- jaarsserie testwedstrijden tegen Australië. „Hij speelde drie keer fantastisch. Hij was natuurlijk al tijd al een goede speler. Maar nu is er een vorm van volwassenheid in zijn spel bijgekomen, die hem tot een onmisbaar element maakt", zegt Lièvremont. En Chabal zelf: „Mooie woorden. Nu wil ik het op het veld waarma ken." Zeslandentoernooi Met de wedstrijden Enge- land-ltalië, lerland-Frankrijk en Schotland-Wales begint ko mend weekeinde de versie 2009 van het zeslandentoer nooi. De zes sterkste rugbylanden van Europa maken in de ko mende weken uit welk land zich de kampioen van het noordelijk halfrond mag noe men. De kampioen van de editie 2008, Wales, is wederom favo riet, al was het maar omdat de ploeg van de Nieuw-Zeelandse bondscoach Warren Gatland vo rig jaar alle wedstrijden won. Santonio Holmes Atleet heeft na trainingsstage last van onderrug. ARNHEM - Rutger Smith moet de Nederlandse en Europese indoor kampioenschappen laten schieten. De kogelstoter heeft tijdens een trainingskamp in Zuid-Afrika last gekregen van zijn onderrug, waar door hij beide toernooien uit zijn agenda heeft moeten schrappen. Ploeg van sterspeler Holmes wint Super Bowl voor zesde keer. TAMPA - Pittsburgh Steelers heeft zondag de 43ste editie van de Su per Bowl gewonnen, de finale van de belangrijkste competitie in het American Football. De Steelers ver sloegen Arizona Cardinals met 27-23. Met de overwinning is de club uit Pittsburgh de eerste die de Super Bowl voor de zesde keer weet binnen te slepen. De Steelers wonnen ook al in 1975, 1976, 1979, 1980 en 2006. Met nog 35 seconden op de klok Smith was al voorgeselecteerd voor de EK indoor, begin maart in Tu rijn, en hoefde daarvoor slechts vormbehoud te tonen. Dat wilde hij doen op de NK, half februari in Apeldoorn. Smith domineert al jaren de NK's met de kogel en discus. Vorig jaar bracht hij in Gent, waar de laatste jaren het NK indoor was, het natio nale indoorrecord met de kogel op 20,89 meter. Dat was goed voor zijn negende nationale indoortitel. gaf een touchdown van Santonio Holmes, gekozen tot meest waar devolle speler, de doorslag. Pittsburgh was het laatste kwart in gegaan met een comfortabele 20-7-voorsprong, maar Cardinals' ervaren quarterback Kurt Warner, in een ver verleden nog even spe ler van de Amsterdam Admirals, leidde zijn ploeg naar een verba zingwekkende 23-20-voorsprong, met minder dan drie minuten te spelen.. Roethlisberger deed de wedstrijd alsnog kantelen. „Het was nu of nooit", keek hij terug. „Ik wist dat we geschiedenis zou den schrijven als we nog terug kon den komen." BERN - Egypte en Zuid-Korea heb ben zich gisteren op het laatste mo ment kandidaat gesteld voor het WK voetbal in 2018 en 2022. Kan didaten konden zich nog tot mid dernacht aanmelden voor beide mondiale eindronden. Ook Nederland wil graag samen met België als gastland optreden, de verwachting is dat wereldbond Fifa vandaag alle kandidaten van daag officieel bekendmaakt. Club legt Felix Schaufeli stadionverbod van vijftien jaar op. door Raymond Willemsen DOETINCHEM - Felix Schaufeli (39) heeft grote spijt dat hij zondagmid dag bij het duel De Graaf- schap-PSV (0-3) assistent-scheids rechter Berry Simons omver heeft gelopen. „Kon ik het maar terug draaien", zegt de Doetinchemmer die in het verleden zelf grensrech ter was bij de Doetinchemse ama teurclub DZC'68. Schaufeli kwam in de 58e minuut ineens het veld van stadion De Vij verberg oprennen toen Simons bij een doelpunt van De Graaf schap-spits Ben Sahar de vlag in de lucht stak. Scheidsrechter Bas Nijhuis nam het (terechte) vlagsig- naal over en annuleerde de treffer. „Ik was enorm opgefokt", zegt Schaufeli nu. „Waarom ik het heb gedaan, ik weet het niet. Zo ben ik normaal niet, maar nu trad ik bui ten mezelf Ik vond het een onte rechte beslissing. Ik zat gewoon te praten met een kameraad toen het gebeurde. Ineens ben ik het veld opgerend." Nadat Schaufeli, al tien jaar sei zoenkaarthouder bij De Graaf schap, Simons een duw had gege ven werd hij ingerekend. „Ik ben meegenomen naar achteren en toen kwam ik weer bij m'n positie ven. Ik heb meteen mijn seizoen kaart ingeleverd. Ik heb nu enorm veel spijt. Ik heb al contact met De Graafschap gehad en geef een brief af op het stadion. Ik zal ook een brief sturen naar de KNVB en me neer Simons om mijn excuses aan te bieden." Bijzonder is dat Schaufeli zelf een aantal jaren geleden grensrechter was bij DZC'68 in zijn woonplaats Doetinchem. „Toen kreeg ik regel matig dingen naar m'n hoofd ge slingerd. 'Ga er zelf dan staan', dacht ik toen. En nu heb ik zelf het slechte voorbeeld gegeven, on der het oog van mijn zoon die ook in het stadion zat." De Graafschap legde de Doetin chemmer een stadionverbod van liefst vijftien jaar op, een geldboe te van duizend euro en ook wil de eredivisionist eventuele kosten op Schaufeli verhalen. „Een erg zware straf', aldus Schaufeli. De supporter van De Graafschap die zondag een assistent-scheids- rechter omver duwde tijdens het duel met PSV heeft grote spijt. „Zo ben ik normaal niet." Als Frankrijk het WK van 2011 wi ven, vindt Sébastien Chabal. winnen, moet de ploeg tijdens het zeslandentoernooi al zijn visitekaartje afge- foto Francois Mori

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 34