Een buizerd in de mist Geersdijk ligt zuidelijker dan het vroegere dorp looi Ik zag de vogel toen ik nog zo'n dertig meter bij hem vandaan was. Een grote bruine roofvogel, die in de lin kerberm bezig was een prooi te plukken. Het wegje is veel te smal om te draaien en daarom reed ik met een rustig gangetje door. De buizerd bleef zowaar bezig met zijn prooi, terwijl ik hem op minder dan vijf meter passeer de. Ik hield mijn hoofd doodstil en keek recht vooruit ter wijl ik de vogel voorbij reed. Twintig meter verderop was een dammetje aan de linkerkant en daar reed ik de Prius op, ondertussen het linker raampje openend. Maar helaas, de mist nam zo snel toe dat de buizerd nauwelijks zichtbaar was, laat staan dat er een fatsoenlijke foto te maken was. Ik reed naar het einde van het weggetje om de auto te ke ren. Ik zou proberen om de buizerd door het rechter por tierraampje te fotograferen. Ik stopte op een meter of twaalf en de buizerd keek verstoord op. Met zijn prooi in zijn poten vloog de vogel op, maar vijftien meter links van me streek hij weer neer in het weiland. Zijn prooi was een waterhoen, en dat is voor een buizerd natuurlijk een te zwa re prooi om ver mee te vliegen. Mijn ultieme fotomoment leek gekomen. Maar helaas, weer gooide de nog steeds verer gerende mist roet in het eten. Ik kon alleen een vaag plaatje maken. Wel sfeervol, maar toch.... Ik was al van plan om hevig balend naar huis te rijden, toen ik me afvroeg: waarom zou ik niet proberen de bui zerd nog dichter te naderen? Uit ervaring wist ik dat de vo gel vrijwel zeker zou opvliegen op het moment dat ik mijn portier opende. Ik moest dan over het damhek klimmen en het was al helemaal onwaarschijnlijk dat de vogel dan zou blijven zitten. Toch besloot ik de stoute schoenen aan te trekken en een poging te wagen. Toen ik uitstapte keek de vogel niet op of om. Ziezo.... de eerste hobbel was genomen. Toen ik óver het hek klom keek de vogel even verstoord op, maar al snel concentreerde hij zich weer op zijn ontbijt. Ik schuifelde door tot op een meter of acht en hurkte neer om een foto te maken. Ik had de camera op een éénpootstatief geschroefd en snel drukte ik een aantal keren af De vogel paste door de telelens maar PZC Dinsdag 3 februari 2009 I 29 foto Chiel Jacobusse net binnen mijn beeld. Maar ik zag meteen dat dit de hoofd prijs niet werd. Tsjonge, wat werd het mistig; alsof alles in een dikke wattèndeken was gehuld. Ik kroop door het bevroren gras steeds dichter naar de bui zerd toe, tot ik niet verder weg was dan een meter of vier. Even keek de vogel mij met een woedende blik aan: 'Je blijft met je poten van mijn waterhoen af. Maar toen hij merkte dat ik niet mee wilde snoepen concentreerde hij zich opnieuw op zijn maaltijd. De camera klikte en klikte. Er paste maar een halve vogel binnen mijn beeld, maar het beeld was eindelijk wat helderder. Nadat ik ruim negentig keer had afgedrukt, verliet ik het weiland. De buizerd ging rustig door met eten. Thuis geko men zag ik dat het merendeel van de plaatjes leed aan bewe- gingsonscherpte. Met een 400 millimeter lens fotograferen op een eenpo'ot, terwijl je zit te bibberen van de kou, is niet echt de manier om scherpe foto's te maken. Maar er waren enkele redelijk mooie bij en het was een natuurbelevenis om nooit meer te vergeten. De PZC sponsort stichting Het Zeeuwse Landschap., In Natuur- journaal gaat hoofd ecologie Chiel Jacobusse wekelijks in op wat er aan de orde is in de Zeeuwse natuurgebieden. Ik reed langs één van de laat ste slingerweggetjes in de Poel, aan de westkant van het ganzenreservaat. Het was een vrieskoude och tend; de thermometer gaf min vijf aan. Hoewel ik ver trokken was met een stra lend zonnetje werd het per minuut mistiger. En toen was-ie daar: een buizerd. F. De buizerd plukt waterhoen - een te zware prooi om ver mee te vliegen. illustratie Adri Karman Geersdijk was al in 1216 een zelfstandige parochie. Men ver moedt dat de naam afgeleid is van een edele met de naam Gerolf of Geerlof Mogelijk behoorde deze Gerolf tot de voor aanstaande adel uit die tijd. Het nieuwe Geerdsijk (na de ver drinking van het hele eiland in 1530/2532 en de herdijking vanaf ±1600) ligt zuidelijker dan het oorspronkelijke dorp. Geersdijk ligt ongeveer ter hoogte van de plaats waar in 1530 de fatale doorbraak plaatsvond, bij de sluis Ter Loe in de monding van het Wijtvliet, een geul die het eiland door sneed. Watergangen in de buurt van het dorp, die nu dienen als afwateringsgeul voor polderwater, zijn in feite restanten van dit Wijtvliet en zijtakken daarvan. Het dorp is al voor de inpoldering van de Geersdijkpolder op de inpolderingskaart ingetekend. De kenmerken van een voorstraatdorp zijn nog duidelijk aanwezig. Men verwachtte dat Geersdijk zou uit groeien tot belangrijke havenplaats, maar de ontwikkeling van het gunstiger gelegen Kortgene verhinderde dat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 31