Heemst verhaalt over ontstaan van Zeeland Geên weer om 'n ond deu te jaogen M 28 Dinsdag 3 februari 2009 PZC den van het Haringvliet en niet aan de zeekant en niet in de Biesbosch en Saef- tinge. Oorspronkelijk komt heemst uit ooste lijke streken; het is in feite een subtro pisch plantje. Wat dat betreft is het naar verhouding warmere Zeeland een plus. De plant bivakkeert al vele eeu wen in de provincie. Van Haperen ziet zelfs een verbinding met de ontstaans geschiedenis van Zeeland. „De huidige vindplekken in Zeeland kun je relate ren aan de loop van de rivier de Schel de in de middeleeuwen. Het gaat dan om een brakke overgangszone op Zuid-Beveland, Tholen en ook het Land van Hontenisse. Voor wat er nu nog aan heemst groeit, moet in die pe riode de basis zijn gelegd." Omdat de plant in het verleden wel voor medicinale doeleinden werd ge teeld, is de verspreider niet meer be perkt tot het oude stroomgebied van de Schelde. Ook op andere plekken in de provincie zijn er waarnemingen ge daan. Om precies te weten te komen waar heemst aanwezig is, heeft water schap Zeeuwse Eilanden een beroep ge daan op Floron Zeeland, een club van plantenliefhebbers. Daarbij is het oog vooral gericht op watergangen die zijn of worden voorzien van natuurvriende lijke oevers. Uitgerust met gps-appara- tuur gaan vrijwilligers in augustus in- ventariseren om vindplaatsen precies vast te leggen. En dat gedurende drie jaar. De floristen beperken zich niet tot het gebied van Zeeuwse Eilanden, maar doen ook Zeeuws-Vlaanderen aan. Het wordt straks toch één water schap. Met de gegevens kan het waterschap straks het beheer van de watergangen beter afstemmen op de groeiomstandig- heden voor heemst. Van Haperen merkt op dat met name een brede ver spreiding van de zaden via het water van belang is, daarbij niet gehinderd door obstakels als stuwen en sluizen. Naast de aalgoot ook een heemstgoot? „Dat is een zaak voor het waterschap", lacht Van Haperen. Hij vindt het 'heel leuk' dat wa terschap Zeeuwse Eilanden zich meer wil bekommeren om heemst. Het schap kan vol gens kenner Anton van Haperen een cruciale rol spelen bij het voortbestaan van deze bijzondere plant. Die is sterk afhankelijk van een bepaalde waterhuis houding, omdat de zaden niet door wind en vogels worden verspreid maar via het water. Van Haperen beschouwt heemst om meerdere redenen als een typisch Zeeuwse plant. „Je zult hem bijvoor beeld op de Waddeneilanden of in de Hollandse plassengebieden niet tegen komen." De soort gedijt alleen in een licht brakke, moerassige omgeving en is ook te vinden in aanspoelzones (de veekrand). Dergelijke situaties zijn in het deltagebied aanwezig. In een zoute situatie kan de plant, in te genstelling tot bijvoorbeeld zeekraal en zeeaster, niet leven. Zoete omstandighe den zijn evenmin gunstig, omdat heemst als trage groeier dan te veel con currentie ondervindt van andere plan ten, zoals het wilgenroosje. „Heemst is extreem lichtbehoeftig", legt Van Hape- ren uit. „De plant kan absoluut niet te gen schaduw en moet voldoende licht kunnen vangen; planten die sneller groeien staan dan al gauw in de weg.'" Zo is heemst wel te vinden aan de boor Heemst gedijt alleen in een licht brakke, moerassige omgeving, foto's Chiel Jacobusse Waterschap Zeeuwse Eilanden wil de watergan gen met natuurvriendelijke oevers geschikter maken voor heemst, een bijzondere planten soort. Vrijwilligers van Floron Zeeland gaan ko mende zomers op stap om te onderzoeken waar de heemst al groeit en bloeit. Een karwei waar al gauw drie jaar voor nodig is. door Rinus Antonisse Heemst - ook wel echte heemst genoemd - is een kruidach tige ruige plant die in natte oeverzones te vinden is; de plant. De soort houdt noch van een zoute, noch van een zoete om geving en heeft een voorkeur voor een licht-brak milieu. De plant kan tot anderhalve meter hoog worden en is fluwe lig behaard; de bladen lijken op die van een berkenblad en zijn gekarteld. Tijdens de bloei draagt heemst grote lichtroze gekleurde bloemen. Ruige, kruidachtige plant <b V door Rinus Willemsen Binne hie soms nie 'n poesje kwiet?" vraagt een buurvrouwe van 'n eindje vér der uut de straote. Ze staot op de stoepe en kiekt me 'n bitje vraogend an. Op 'n maniere van: die kan alleêne mao van joe ziin. 'k Schudden m'n 'oöfd en zeggen: „Da kan nii, ik 'én 'eêlemao geen katte." 't Is zaoterdag-achtermiddag. Zö tegen 'n uur of vuuf, zesse. De wind kleppert an de brievenbus- se. Den 'eêlen middag bin 'k bezig gewist mee te zoeken naor 'n garantiebewies. Van den koelkas- se. Die is nog maor 'n alf jaor oud en zö noe en dan dan laot ie m'n in de steek. Da's lastig, mao jao terug nao de wienkel gaon zonder garantie bewies... 'k Zien me al ankommen. Allicht kan'k 't betaoliengsbewies laoten zien, mao ja. Dao zul len ze nie nao vraogen an 'k mee m'n ver'aoltje kom. Nie in de keukenkasse, nie in de groöte kasse en ook nie bie die andere paperassen. In ielk geval weet ik noe weer 's, dan 'k nog vee meer papie ren in 'uus ao, dan 'k mao kon indienken. Zelfs nog van m'n allozie uut 1978. En die is zeker al tien jaor geleejen mee de vuulkarre meegegeven. Zo'n middagje de kastjes en schuufjes uut'aolen is eigenlijk best geen vervelend wèrkje. Zö an 'k a zei: Je kom nog 's wat tegen. Mao je moe nie ai ded alles lezen en bekieken, want dan schiet het kerweitje natuurlijk nie op. En je moe ook van te voren mee j'n eigen afspreken: Deze keer gaon 'k noe 's echt opruumen en nie alles wee terugleggen. Want da's natuurlijk nie opruumen ee. Da's mao verleggen. Deze keer was 't ook toch maor 'n 'alf prullenbakje. Meêstal zet ik dan een plaotje op van de bekèn- de zanger Gerard van Maasakkers. Mee Kerstdag kreeg 'k 'n cd-tje van 'm en 'k moen zeggen: Da's genieten 'oor. Vooral dat vèsje over Cis Ver donk, een ouw vrouwtje dat alleêne mao mee d'r 'ond leevende, èrgens net in de buuten van een Babants durpje. Op 'n dag goeng d'n 'ond zö te keêr en iemand gieng klaogen bij de plesie. Den opper die maokende d'r werk van en stierende agent De Groot/ die von toen Cis Verdonk. Ze was cd daogen dood, ziengt Van Maosakkers mee vol le furie. Da doe me dan dienken an de vroegere liedjes, die op de Kèrmesse gezoengen wieren over moord en doodslag. Op zo'n manier wierd 'r al- tied kompassie opgeroepen bie de ménsen die stoengen te luusteren en de liedjeszangers ver kochten dan grif udder vertelsels en vèsjes, soms ook alleêne mao prèntjes. 't Is d'n emotie ee. Die maokt de portemenee open! Vandao dat Van Maosakkers bienao alle daogen op m'n me nu staot. En dan nao zo'n middagje opruumen en mee- ziengen mee Van Maosakkers, staot daor aneês buurvrouwe Natascha an de voordeure mee die vraoge over de katte. "Jao," gaot ze vèder, 'k dochten, die kan wel 's van joe ziin. 't Beêstje zit al 'n 'eêle achtermiddag bie ons op zolder. Want mee dao slechte weer zet je toch 'n poesje nie buuten ee?" 'k Schudden m'n 'oöfd nog 's en zeggen dan 'k geen beêsten 'èn. Ze kiekt m'n ongeloöfig an en draoit d'r eigen om. 't Is maor 'n vraoge ee," zegt ze binst as ze 't padje afloopt. De wind blaost deu d'r doenkere krullen. De natte straote blienkt in 't licht van de lantèrns. Twi keêr draoi 'k de sleuter om. "Die kan a direct op 't nachtslot" zeg 'k tegen m'n eigen. Geên weer om 'n 'ond deu te jaogen, laot staon 'n katte." As 'k in de keuken kom, 'angt de koelkastdeure sluts open en uut het vriesvak druppelt langk- zaom een straoltje waoter nao beneejen. Tik, tik, tik

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 30