Student kan Extra koopkracht Economische paradijsvogels 26 Dinsdag 3 februari 2009 PZC BELEGGEN IN WEELDE door Bert Bakker "T e moet ze willen zien, maar er zijn overeenkomsten tussen I de wereldeconomie en het regenwoud van de Amazone. I Vorige week viel ik in een programma van de zender Ani- mal Planet. De stem van David Attenborough, met dat rust gevende timbre dat ik al ken zolang ik leef, vertelde over para dijsvogels. Schitterend die kleuren, en verbazend die balts en de vaardig heid om hun veren zó op te zetten dat de vogels net kleine fla- mengodanseresje lijken. Je zou zeggen dat deze vogels de ultie me ontkenning zijn van Darwins evolutieleer. Hoe immers zou de natuur na miljoenen jaren uitkomen op een vogelsoort als deze, waarbij alles gericht is op frivool, nutteloos uiterlijk vertoon? Indirect beantwoordde Attenborough mijn vraag. „Alleen in een zo rijk met zon en regen overgoten omgeving als een tropische jungle, waar voedsel vinden nooit een pro bleem is, kunnen dergelijke diersoorten bestaan." Een diersoort dus als decadente uiting van overdaad. En hier komt de parallel met de econo mie tevoorschijn. De luxegoede rensector, waar de kunst- en an tiekhandel onder vallen, maar ook de markt voor luxe auto's, mode, jachten en tweede hui zen, bloeit in een wereld van overvloed. En hij kwijnt als het economisch klimaat guurder wordt, kouder, droger. In woestijnen zijn de dieren inderdaad grijs en bruin, op de Noord- en Zuidpool wit of zwart-wit. De dierenwereld daar kan zich geen malligheden veroorloven. Op dit moment hebben we in de economie te maken met een heftige klimaat- of beter gezegd seizoensverandering. Ons 're genwoud' krijgt minder regen en minder zon. De 'paradijsvo gels' hebben het zwaar. Luxe auto's blijven onverkocht, de gro te veilinghuizen ontslaan mensen, de prijzen van zeiljachten zijn gekelderd, tweede huizen staan lang te koop en het mo ment dat de vraagprijzen zich aan de nieuwe realiteit aanpas sen, lijkt nabij. Wie zijn spaarcenten veilig wist te parkeren en al langer droomde van dat zeiljacht of het tweede huis op Vlieland of de Veluwe denkt wellicht: dit is het moment: nü kopen. Is dat een goed idee? Ik ben eens gaan rondvragen in tweede huizenmarkt. De dingen blijken minder simpel dan je denkt. Ja, de prijzen zijn sinds 2006 al gedaald met 10, 20 procent. Maar ja, blijft het daarbij of kun je beter nog wat langer wach ten? Hoe lang dan? Bovendien: er spelen vaak meer factoren dan alleen de conjunctuur. Gemeenteverordeningen bijvoor beeld. Op de Veluwe wachten eigenaren van vakantiehuisjes in spanning op de eerste januari van 2010: dan zullen gemeen ten uitsluitsel geven over de vraag of die optrekjes permanent bewoond mogen worden. In dat geval kan de prijs flink stij gen. Dit lijkt een apart geval, maar eigenlijk speelt in elke deel markt wel iets dergelijks. Oppassen geblazen dus. Een sluiten de verklaring voor de plaats van paradijsvogels in de evolutie is er ook nog niet. Bert Bakker is firiancieel-economisch journalist. De paradijsvogel: een diersoort als decadente uiting van over daad. Luxe sector kwijnt als het economisch klimaat guurder wordt Ondernemen en studeren worden ten onrechte tot twee werelden gerekend, zegt hoogleraar ondernemerschap Mirjam van Praag. Studenten krijgen straks les in ondernemen. door Mare Laan Mirjam van Praag weet het zeker: onderne merschap kun je le ren. De hoogleraar ondernemerschap aan de Universi teit van Amsterdam heeft het zelf vastgesteld, door het te onderzoe ken. De kennis die zij hierover heeft vergaard, gaat zij de komen de vier jaar loslaten op honderd duizend studenten van universitei ten en hogescholen in Amster dam. De studenten worden via een speciaal ontworpen lespro gramma ingewijd in de fijne kneepjes van het ondernemen, in Onderzoek naar nut ondernemersles Er is weinig onderzoek gedaan naar de effectivi teit van onderwijs in ondernemerschap. Vol gens hoogleraar ondernemerschap Van Praag is wel bewezen dat hoger onderwijs nuttig is voor prestaties van ondernemers. Van Praag bestudeerde twee groepen studen ten in het hoger onderwijs. De ene groep volg de lessen ondernemerschap, de andere niet. Degenen die deze lessen volgden, kregen geen positievere houding tegenover ondernemer schap, dan de andere groep. Ook ontwikkel den de cursisten niet meer competenties die belangrijk zijn voor een ondernemer. Daarom is het volgens Van Praag hard nodig dat wordt onderzocht hoe les in ondernemen wél nut kan hebben. de hoop dat zij later ooit voor zich zelf beginnen. „Ondernemen is voor veel studen ten geen optie. Uit onderzoek blijkt dat maar 7 procent er over denkt ooit voor zichzelf te begin nen", vertelt Van Praag. Zij is we tenschappelijk directeur bij Case. Dit Centrum van Amsterdamse Scholen voor Entrepreneurschap (ondernemerschap, red.) helpt de lessen ondernemerschap te organi seren voor twee universiteiten (de Universiteit van Amsterdam en de Vrije Universiteit) en twee hoge scholen (InHolland en de Hoge school van Amsterdam). „Er zijn in Nederland echt veel te weinig hoogopgeleide onderne mers. Wij willen de mogelijkheid onder de aandacht brengen. Het ministerie van Economische Za ken subsidieert het project vier jaar met drie miljoen euro", aldus Erik Boer, algemeen directeur van Case. „Ook het ministerie vindt dat wij meer ondernemende men sen nodig hebben in Nederland." Dat de Amsterdamse universitei ten open staan voor les in onder nemerschap, mag gerust een door braak heten. Boer: „Traditioneel werd ondernemerschap als vies be schouwd, zelfs bij de studie econo mie. Ondernemen werd namelijk niet als een academische bezigheid beschouwd. Nog steeds ontbreekt het de onderwijsinstellingen aan een ondernemingstraditie. Op Amerikaanse universiteiten als Stanford is het heel normaal dat Studenten hebben boegbeelden nodig om ze te interesseren voor een eigen bedrijf. Van links naar rechts: Gerard Kleisterlee (bestuursvoorzitter van Philips), KLM-topman Leo van Wijk en Frits Goldschmeding (oprichter Rand stad). foto GPD Wie in deze tijden van economische crisis zijn baan behoudt, ziet zijn koopkracht stijgen. Wie ontslagen dreigt te worden, moet snel maatregelen nemen. Voor onze huishoudporte- monnee wordt 2009 mis schien een vreemd jaar. Aan de ene kant gaat voor vrijwel iedereen de koop kracht met 1 tot 4 procent vooruit, terwijl we intussen dagelijks wor den bestookt met rampberichten over de economie. Voor degenen die hun baan daardoor verliezen, ziet de koopkracht er dan volko men anders uit. Volgens het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting (Nibud) zullen de prijzen dit jaar niet of nauwelijks stijgen, terwijl we meer geld in ons loonzakje krijgen en ook meer te besteden hebben. Volgens het Nibud is voor die gun stige financiële ontwikkelingen een aantal oorzaken: „Dat onze portemonnee dit jaar voller is dan vorig jaar komt voornamelijk door de inflatie. Door de economische crisis is de olieprijs sterk gedaald en hebben ook veel fabrikanten hun prijzen naar beneden bijge steld. Daarnaast bedraagt de ge middelde loonstijging 3 procent en zijn ook de uitkeringen met dat percentage verhoogd. Door belas ting- en premiemaatregelen gaan sommige huishoudens er meer op vooruit dan anderen. Het afschaf fen van de ww-premie betekent een extra koopkrachtstijging voor werkenden." Gezinnen met kinderen gaan er in 2009 het meest op vooruit. Dat komt doordat de kindertoeslag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 28