Niets zo veranderlijk als het griepvirus 'Die banen krijg je nooit meer terug' Makkelijk van je dure internet- contract af! Met de Directe Overstaphuip IA 0) 1Gewoon Het Net'j hetnet.nl 0900-1990 Spoorviaduct in de maak PZC Dinsdag 3 februari 2009 25 Virologen: virus neemt steeds opnieuw andere gedaante aan. door Claudia Sondervan middelburg - Ze heeft grondige kennis van griepvirussen maar heeft er ook dit seizoen zelf geen weet van. Griepprikken zijn bijna vanzelfsprekend voor de werkne mers van het virologisch laborato rium van het Erasmus Medisch Centrum in Rotterdam waar Tiny Geelhoed-Mieras werkt. Ze is sinds 2000 één van de mensen die onder leiding van prof dr. Ab Osterhaus op de geheimen van het influenzavirus jagen. Geelhoed's werk behelst het zoe ken naar een vaccin dat ook de ge vreesde HsNi-variant van het vo gelgriepvirus bestrijdt. Een verbe terde versie van het vaccin dat vo rig jaar mei op de markt kwam, want het moet niet van de wijs te brengen zijn door kleine, maar misleidende veranderingen in het vogelgriepvirus. Geelhoed werkt als onderzoeksanalist mee aan pro motieonderzoek naar een vaccin tegen het HsNi-vogelgriepvirus. „Dat kan er binnen een jaar zijn. Als we snel op het goede spoor ko men kunnen de fabrikanten het vaccin na de nodige proeven in productie nemen." Enige haast wordt wel gevoeld, mede sinds de uitbraak van vogelgriep in Neder land in 2003 waarbij een dieren arts na besmetting op een kippen- fokbedrijf overleed. „Op dit mo ment zijn in Nederland geen ver anderlijke vogelvirussen actief" weet Geelhoed. In Vlaams België is wel vogelgriep, maar van een vi- rusvorm die minder snel veran dert. In China, waar de laatste drie weken vier mensen stierven aan vogelgriep, heerst wel een veran derlijke virusvorm. „Daar moeten we heel erg alert op zijn." Tiny Geelhoed-Mieras is geboren te Goes, opgegroeid te Wemeldin- ge en sinds eind jaren zeventig woonachtig in Moordrecht. Maar in de zomers trekt ze met haar man naar zijn geboortedorp: Kam perland. De researchanalist, die een deel van haar opleiding nog in het Goese Bergzichtziekenhuis deed, vierde recent haar 25-jarig ju bileum aan het Erasmus Medisch Centrum. „Virologie is een erg dy namische afdeling. Dat komt ook omdat we Ab Osterhaus hebben als hoofd. Zijn kennis en de kwali teit van de medewerkers trekken Luister-cd: 't Is maar een griepje de aandacht in de hele wereld." De geregelde influenzanieuwsbrie- ven die de activiteit van griepvirus sen bij de bevolking laten zien ko men ook uit het virologische labo ratorium vandaan. H3N2 heet de griep die nu rondwaart. In de der de week van de epidemie neemt het aantal zieken nog steeds toe, zij het trager. Deze week hebben 153 van de 100.000 mensen in ons land griepklachten. Vorige week mat de peiling nog 131 grieperigen per 100.000 Nederlanders. In de eerste week van de epidemie wa ren 104 mensen per 100.000 ziek. In het zuidwesten, oosten en zui den hebben op elke 10.000 men sen er negentien griep opgelopen. In Zuid-Holland, Utrecht en Noord-Holland zijn dat er elf In de noordelijke provincies zijn er ze ventien per tienduizend ziek. Dit winterseizoen waren zoals zo vaak jonge kinderen als eersten de klos; meest vier jaar of jonger. Heel verklaarbaar, zegt Geelhoed. „Dit virus circuleert al heel lang. Volwassenen .hebben er in voor bije jaren allemaal al mee te ma ken gehad en dragen tegenstoffen in hun lichaam. Kinderen hebben deze griepsoort nog niet vaak ont moet en hebben weinig antistof fen opgebouwd. Omdat het griep virus steeds muteert blijft Virolo gie het virus overal ter wereld vol gen. Omdat het zo veranderlijk is moeten de griepvaccins elk jaar worden aangepast." p !n het kader van het Darwinjaar 2009 bij het Erasmus MC verschijnt deze maand een luister-cd 't Is maar een griepje, ingesproken door Ab Oster haus. De luister-cd is een uitgave van Uitgeverij Luisterwijs, en is verkrijg baar in de boekhandel. p ledereen kan proberen een dreigende grieppandemie het hoofd te bie den via de gratis online game The Great Flu. Het spel is vanaf donderdag 12 februari te spelen op de websites www.erasmusmc.nl en www.nmr.nl. p Die laatste website - www.nmr.nl - is van het Natuurhistorisch Museum in Rotterdam. In dat museum is vanaf de twaalfde februari tot en met 25 oktober de tentoonstelling H5NI - De evolutie van een griepvirus te bezichti gen. Het Net zegt je Internet vanaf 1 huidige contract op e Je zit geen dag p/mnd zonder internet Maandcontract Overstaphuip is afhankelijk van uw provider en de looptijd van uw huidige contract. Aandeelhouders Delta moeten vooral letten op werkgelegenheid. Overheidsaandeelhou ders moeten niet in de eerste plaats naar fi nancieel rendement kijken. De werkgelegenheid dient voorop te staan. Voorzitter Hans de Feijter en secre taris Bram Nonnekes van de cen trale ondernemingsraad van Delta vinden dat de provincie en de der tien Zeeuwse gemeenten zich in hun afwegingen over de toekomst van het energiebedrijf vooral re kenschap moeten geven van de ge volgen voor de werkgelegenheid. De Feijter: „Als ze hun aandelen verkopen, leidt dat onherroepelijk tot verlies van hoogwaardige werk gelegenheid, want een nieuwe eige naar gaat geen hoofdkantoor in Zeeland handhaven. En die banen krijg je nooit meer terug." De centrale ondernemingsraad was er aanvankelijk voorstander van de infra-afdeling (graafwerk voor kabels en leidingen) üit de commerciële activiteiten van Delta te lichten en bij het netwerkbe drijf te voegen, dat hoe dan ook in overheidshanden moet blijven. Dat standpunt was, geeft Nonne kes toe, ingegeven door wat hij 'ambtelijk sentiment' noemt. „We zagen het netwerkbedrijf als een veilige haven en we hadden de nei ging daar zoveel mogelijk.mensen in onder te brengen. Inmiddels zijn we tot het inzicht gekomen dat een zwaar opgetuigd netwerk bedrijf op termijn het risico loopt onderuit te gaan." De voorzitter en de secretaris van de centrale ondernemingsraad zijn blij dat het dagelijks provinciebe stuur de gedachte aan de combina tie netwerkbedrijf met de afdeling infra heeft laten varen. Met het voorstel het aandeelhou derschap van het waterbedrijf rechtstreeks bij de provincie en de gemeenten te brengen, hebben ze minder op. „Ook dat gaat banen kosten", verzucht De Feijter. „Het voordeel is alleen dat een definitie ve beslissing naar 2011 wordt ver schoven." Dit is de tweede ajleving in een serie over de toekomst van Delta. MIDDELBURG - Naast de spoorlijn op het industrieter rein Arnestein in Middelburg wordt een spoorwegvia duct gebouwd. Dit is nodig omdat op deze plaats de nieuwe N57 onder de spoorlijn doorgaat. Als het viaduct klaar is zal het in twee weekeinden geplaatst worden. Eerst de fundering en daarna wordt het rijvlak van het spoorviaduct op zijn plaats geschoven. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 27