Premier zet Kamer buitenspel Klokkenluider maakt gemeente gek PZC 31 6 28 DEN HAAG - Oppositiepartijen in de Tweede Kamer vinden het ongehoord dat premier Balkenende het parlement 'bui tenspel' zet door zelf een Irak-onderzoek in te stellen. Net als SP, GroenLinks en D66 willen nu ook de WD en PW een parlementaire enquête, waarbij betrokkenen on der ede kunnen worden gehoord. De coalitiepartijen CDA, redenen van het kabinet om in 2003 de inval politiek te PvdA en Christenunie vinden het besluit juist 'verstandig', steunen. In een verklaring zei hij dat 'de dynamiek van de Balkenende heeft zich altijd tegen een onderzoek gekeerd, begjdvorming steeds meer een eigen leven ging leiden', maar veranderde afgelopen weekeinde van gedachten nadat (4^.) pagina 3: commentaar er in de media opnieuw volop twijfel klonk over de beweeg- pagina 8 en 9: Balkenende kon niet anders D66-leider Alexander Pechtold is 'verbijs terd' over het besluit van een onafhanke lijk onderzoek naar Irak. „Het onderzoek dat riu wordt ingesteld, is uitstel en afstel, omdat dit pas op 1 november klaar hoeft te zijn. Het is ongepast dat Balkenende dé economische crisis als een van de redenen voor het onderzoek aanvoert." PW-leider Geert Wilders: „Het kabinet moet gewoon antwoord blijven geven op vragen vanuit de Tweede Kamer over de politieke steun van Nederland aan de in val in Irak. Het is een slappe hap als je on derzoek laat uitvoeren door een zelfbe noemde commissie. Dit is een beetje ons kent ons." SP-leider Agnes Kant: „Het is ongehoord dat het kabinet geen vragen beantwoordt over Irak zolang de commissie-Davids aan het werk is. Dat is obstructie van de parle mentaire democratie omdat het parle ment buitenspel wordt gezet. De volksver tegenwoordiging moet zich niet met een kluitje in het riet laten sturen." VVD-fractievoorzitter Mark Rutte: „Pre mier Balkenende is in het nauw gedreven door zijn houding over de politieke steun aan de inval in Irak. Het is onverstandig en een curieuze manier van verstoppertje spelen dat Balkenende in plaats van een parlementaire enquête besluit tot een on derzoek naar de kwestie." Fractieleider Femke Halsema van Groen Links: „Premier Jan Peter Balkenende on dermijnt zijn eigen geloofwaardigheid door toch in te stemmen met een onder zoek naar de politieke steun van Neder land aan de inval in Irak." Zij noemt de toezegging 'too little too late'. Volgens haar probeert Balkenende het on derzoek 'nu in eigen hand te houden'. PvdA-fractieleider Mariëtte Hamer: „De Eerste en Tweede Kamer krijgen de kans alle vragen aan de commissie te stellen. Ik ga er van uit dat alle antwoorden boven tafel komen." De commissie rapporteert gelijktijdig aan kabinet, Tweede en Eerste Kamer. „Het is niet zo dat eerst het kabi net wordt ingelicht. Wat wil je nog meer." Word ook abonnee! Zie bon op pagina 2 of bel 088 -013 99 10 LEEUWARDEN - Vier ambtenaren van de gemeente Leeuwarden wer ken fulltime om verzoeken van partijleider Joerie Wiersma van de Nederlandse Klokkenluiders Partij in te willigen. Wiersma heeft via de Wet openbaarheid bestuur 77 verzoeken ingediend om inzage te krijgen in het declaratiegedrag van (ex-)burgemeesters en (ex-)wet houders. Sinds 1 januari geldt een regel waardoor de gemeente bin nen twee weken aan de verzoeken moet voldoen om een dwangsom te voorkomen. Wiersma is initia tiefnemer van deze regel. Burge meester Ferd Crone is in gesprek met Wiersma, die heeft toegezegd tot vanavond zeven uur geen ver zoeken meer in te dienen. Dit Irak-onderzoek is een wassen neus reageer op www.pzc.nl reacties: 527 Opkomst protestmars is hoog voor Zeeuwse begrippen eens 'v oneens 19% 81% EN Zeeland: 2, 3, 17 t/m 25; Binnen land: 4, 5; Buitenland: 6, 7; Menin gen: 10; Cultuur: 11; Beurs: 12; Economie: 13; Weer: 14; Strips: 15: Buitengebied: 28, 29; Sport: 31 t/m 33; Televisie: 34, 35. 1688"555530" DINSDAG 3 februari 2009 - PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT - 251e jaargang nr. 28 - los nummer 1,45, zaterdag 2,10 WALCHEREN Sven Kramer zit bij TVM in het oog van de orkaan 'Benedictus XVI, doe iets, ontsla iemand' Op zoek naar heemst, een bijzondere plantensoort Premier Jan Peter Balkenende heeft oud- het Irak-onderzoek te leiden. ■president van de Hoge Raad Willibrord Davids gevraagd foto Evert-Jan Daniels/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 1