Steeds meer paarden verwaarloosd ©stipreizen.nl Proef preventief consult artsen PZC Maandag 2 februari 2009 7 Voor een schijntje een pony kopen en geen flauw idee hebben hoe het beest moet worden verzorgd; volgens des kundigen is het dé reden waardoor viervoeters worden verwaarloosd. foto Jerry Lara/GPD Voor een schijntje een pony kopen en geen flauw idee hebben hoe het dier moet worden verzorgd. Volgens deskundigen is het dé reden waardoor deze viervoeters zo vaak verwaarloosd worden. door Arjen de Boer en Annemieke Kooper In een drassig tuintje van zes .bij zes meter vond Arie Lei- jendekkers, inspecteur bij de Landelijke Inspectiedienst Dierenbescherming (LID), onlangs twee viezige pony's en- een ezeltje. Water dat tijdens een regenbui van een achterliggende dijk naar beneden sijpelde, stroom de regelrecht het hok in dat op het zelfde stukje land als stal fungeer de. Eén bui en de beesten hadden geen droge plek meer over, vertelt Leijendekkers. „Weinig ruimte en tot de enkels in het water. De.eige naar krijgt ze pas terug wanneer ze weer op het droge kunnen staan." Leijendekkers ziet vaak al aan de leefomgeving of het dier goed wordt verzorgd, want in koninklij ke stallen komt hij nu eenmaal niet, zegt hij. Staat er een Verval len schuur, een verveloos huis, is het weiland een bende en is er voor het paard niet genoeg te vre ten', dan weet de inspecteur ge noeg. „Het beest is dan meestal wat mager, ziet er verre van blin kend uit en de hoeven zijn te lang." Steeds vaker komt Leijendekkers in actie om deze verwaarloosde of mishandelde paarden te redden van een onaangenaam bestaan. Ne derland telt ongeveer 400.000 paarden en pony's. Het aantal mel dingen van verwaarlozing of mis handeling van deze beesten is in drie jaar tijd gestegen van 1730 in 2006 naar bijna 2200 vorig jaar, blijkt uit cijfers van de LID. Onge veer de helft van die meldingen is terecht. Het gros van de beesten waarover die meldingen binnenko men, wordt niet goed verzorgd. Pure onwetendheid, zegt Leijen dekkers, het is vaak geen kwade wil. „Het is alsof ze alleen maar een schriftelijk cursusje paarden- verzorgen hebben gevolgd." De Dierenbescherming maakt zich grote zorgen over de stijgende ver waarlozing en lanceert daarom in maart een landelijke campagne. Ook zal de inspectie mogelijk strenger controleren op paarden markten. De Dierenbescherming hoopt potentiële paardenkopers met de campagne duidelijk te ma ken wat het houden van een paard of pony inhoudt. Dirk Boon, voormalig hoogleraar Dier en Recht, pleit voor een belas ting op paarden om impulsaanko pen tegen te gaan. De Dierenbe scherming ziet meer in een wette lijke richtlijn waarin minimumei sen voor de leefomgeving van paar den en pony's zijn opgenomen. In de wet staat hier nu niets over vermeld. Directeur van de Dierenbescher ming, Frank Dales: „Iederéén kan tegenwoordig een pony kopen. Meisjes van elf jaar zeuren hun va der aan het hoofd totdat ze een po ny krijgen. Op hun veertiende krij gen ze verkering en kijken ze er niet meer naar om", stelt hij. „Het beest wordt ergens in een weitje achteraf geplaatst of via internet winkel Marktplaats voor een appel en een ei verkocht aan iemand die zo'n paardje 'ook wel leuk vindt'." Mensen die zomaar een paard of pony kopen, weten vaak niet hoe ze die goed moeten verzorgen, meent Dales. „Ze gaan ervan uit dat zo'n dier alleen een beetje gras nodig heeft, maar denken er ver volgens niet bij na dat het ook ie dere zes tot acht weken naar de hoefsmid moet." De onwetendheid bij mensen is groot, beaamt Boon.Volgens hem moet de overheid snel ingrijpen zodat niet langer 'iedereen het in zijn hoofd krijgt een paard aan te schaffen'. Bovendien moet minis ter Verburg (Landbouw) er meer aan doen om de beesten te be schermen, vindt hij. „De wet laat toe dat je een pony bij wijze van spreken in de gang van je huis stalt. Daar zijn ze niet voor ge maakt." Wanneer klanten bij paardenhan delaar Hans Verheijen voor hun dreumes een pony'tje willen ko pen, adviseert hij hen wel eens een hobbelpaard aan te schaften. Maar vragen of de klant wel geld heeft om zo'n beest te onderhou- Verwaarlozing van dieren De Dierenbescherming wil meer bevoegdheden om bij verdenking van mishandeling of verwaarlozing van paarden eerder te kunnen ingrijpen. De LID kan een paard of pony nu pas in beslag nemen wan neer die bijna niet meer op zijn benen kan staan. De offi cier van Justitie bepaalt of de eigenaar wordt vervolgd. Vol gens de Dierenbescherming ge beurt dat te weinig. De Dierenbescherming wil dat notoire dierenmishandelaars een houdverbod krijgen Minister Gerda Verburg (Land bouw) zal veehouders die hun dieren structureel slecht verzor gen, twee jaar lang intensief begeleiden. In 2008 kreeg de Landelijke In spectie Dierenbescherming in totaal 7581 meldingen en klachten binnen. Aandeel meldingen/klachten per diersoort: Honden: 33 procent Paard en pony: 29 procent Katten: 16 procent Schapen: 4 procent Konijnen: 4 procent Runderen: 4 procent Overig (50 diersoorten): 10 procent Bron: Landelijke Inspectiedienst Dierenbescherming den, doet hij niet meer. „Dan lo pen ze wel naar een ander." Volgens paardenhandelaar Verhei- jen ligt daar een deel van het pro bleem. „Mensen onderschatten wat het houden van een pony kost - al snel tweehonderd euro per maand - en hebben opééns niet voldoende geld meer om ze te ver zorgen." Je weet nooit precies wat het beste voor zo'n dier is, vertelt hij. Je hebt grote paarden voor wie twee kilo brokken te veel is, terwijl een kleine pony aan vier kilo voer te weinig kan hebben. De paarden mensen van vroeger wisten dat, maar nu hebben we mensen met paarden, een heel ander verhaal." UTRECHT - Huisartsen beginnen dit voorjaar met proefprojecten voor preventieve consulten. De bedoe ling is om bij mensen met een ver hoogd risico te onderzoeken of ze bijvoorbeeld suikerziekte hebben, nierproblemen of hart- en vaat ziekten. Volgens een woordvoerder van de Landelijke Huisartsen Vereniging (LHV) kan het belangrijk zijn om risicogroepen extra te volgen. De artsen verwachten dat door pre ventieve consulten schade aan de gezondheid kan worden beperkt. Veel huisartsen roepen hun patiën ten die bijvoorbeeld veel te dik zijn of een verhoogd cholesterolge halte hebben, nu al op voor extra onderzoek. De proefprojecten die nen om een uniforme aanpak te ontwikkelen voor dë preventieve onderzoeken in heel Nederland. De huisartsen werken samen met de Nederlandse Hartstichting, het Diabetes Fonds en de Nierstich ting Nederland. 'voorwaarden allerlaagste prijsgarantie zie www.stipreizen.nl. Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. per kamer/hut exd. Calamiteitenfonds/r boek online of bel 020 - 66 22 222 'voorwaarden allerlaagste prijsgarantie zie www.stipreizen.nl. Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. per kamer/hut exd. Calamiteitenfonds/reserveringskosten. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 7