Het was een lange, bange nacht die ik Amateurmuziek trekt volle zalen op Schouwen Herdenking watersnood brengt veel eilanders op de been BURR 14 Maandag 2 februari 2009 pzc Persoonlijke getuigenissen. Herinneringen, voorzover je die aankunt. Veel is verteld. Sommige dingen zijn en blijven - ook 56 jaar na dato - onzegbaar. WmsSSm. Enkele honderden mensen woonden de centrale herdenking bij het Waters- noodmuseum bij. foto Ronald den Dekker Jaap Kristelijn bij het rampmonument op de begraafplaats in Oosterland. foto Ronald den Dekker door Piet Kleemans Oud-Oosterlander Jaap Kristelijn - speciaal voor de herdenking even terug in zijn ge boortedorp - heeft het zichtbaar moeilijk bij de aanblik van de na men op het rampmonument op de Oosterlandse begraafplaats. Na men van bij de Ramp omgekomen dorpsgenoten. Hij wijst naar één van de namen. „Dat was de voor zitter van de jeugd club. Ik heb zijn lijk gevonden. Ik was negentien toen, en ik zal het nooit vergeten. De nu 75-jarige Kristelijn, inmid dels alweer 56 jaar woonachtig in Groningen, herinnert zich de avond voorafgaand aan de fatale nacht nog goed. Hij was als tiener te gast op een feestje met muziek, toneel en dans. En danste dusda nig vaak met een meisje dat haar ouders vonden dat hij de volgende dag na kerktijd maar even koffie moest komen drinken. Het is er nooit van gekomen. Het water kwam. Zo snel en onstuimig dat het gezin Kristelijn hals over kop op de vlucht moest. Moeder kreeg een plekje in een auto, vader en broer gingen een motor ophalen en Jaap Kristelijn fietste samen met zijn zus voor z'n leven. En dreigden ingehaald te worden door het water. „We zijn toen bij mensen in de buurt van Nieuwer- kerk naar binnen gevlucht. Ze zochten een veilig heenkomen op de zolder. „Ik ben toen via het dak raam naar buiten gegaan, heb een groter gat in het dak gemaakt en zo zijn we allemaal op het dak ge klommen. Overal om ons heen za gen we huizen instorten. Wat mij nog het meest bijgebleven is, was die man die in een leunstoel op een vlot voorbij kwam in de stro ming. Kristelijn sprong samen met zijn zus en een man uit Nieuwerkerk 'We kregen bonen uit de weck en aardbeien. Nooit hebben aardbeien lekkerder gesmaakt dan toen' op een voorbij drijvend dak van een boerenschuur. Uiteindelijk be landden ze op een droog stuk dijk bij Vianen waar al meer mensen waren aangespoeld. „We zaten met 17 mensen in een klein huisje. Het eten dat er was, werd ver deeld. Erwten uit de weck en aard beien. Nooit hebben aardbeien lek kerder gesmaakt dan toen." De vluchtelingen bij Vianen wer den later gered door vissers uit Yer- seke. „Daar werden we opgevan gen door het Rode Kruis en daar vonden we ook vader, moeder en mijn broer weer terug. Ons gezin was weer compleet. Kristelijn keerde zo snel hij kon te rug naar Schouwen-Duiveland om te helpen bij de wederopbouw. „Ik heb aan de dijken gewerkt. Ik kwam terecht in Bruinisse. En ik heb ook als gids op een amfibie voertuig gewerkt. Alles heb ik ge daan. Ook zandzakken vullen." Kristelijn laat ook nu nog niet alle herinneringen aan de watersnood ramp - die zulke diepe sporen trok in Oosterland en in zijn leven - toe. „De meest afgrijselijke dingen heb ik gezien. Dingen waar je niet over künt praten." Op de vraag wat het hem doet om terug te zijn in Oosterland, zijn persoonlijke verhaal te vertellen, getuige te zijn van de herdenkings plechtigheid antwoordt hij met een zwijgen. Zijn ogen geven ant woord. Het doet hem meer dan hij onder woorden kan brengen. In Oosterland kwa men 54 mensen om het leven bij de Ramp. Alle namen - zaterdag stuk voor stuk voorgelezen door twee schoolkinderen - staan op het rampmonument op de begraaf plaats aan de rand van het dorp. Namen die herinneringen op doen wellen. Herinneringen aan het woeste water, de angst, de be proeving. Kristelijn: „Het was een lange nacht, een bange nacht die ik altijd bij me zal blijven dragen." Ramp van 1953 voor Schouwen-Duiveland scharnier in de tijd. door Piet Kleemans ouwerkerk - Anderen van hun ge neratie spreken van voor en na 'de oorlog'. Op Schouwen-Duiveland is de watersnoodramp voor oude ren een scharnier in de tijd. De jaarlijkse herdenkingen van de wa tersnoodramp zijn ook anno 2009 nog steeds drukbezocht. In Oosterland zat zaterdag het dorpshuis vol tijdens de herden kingsbijeenkomst en ook in Nieu werkerk trotseerden veel mensen de snijdende kou. „Bij elkaar wa ren er zo'n 250 mensen op de be graafplaats", vertelt coördinator Ar nold Schiettekatte. „En dat zijn niet alleen mensen die nu in Nieu werkerk wonen, maar ook oud-in woners. Die komen speciaal voor de herdenking weer even terug. De herdenking van de watersnood ramp leeft nog steeds. Absoluut." Dat bleek ook zondag tijdens de centrale herdenking bij het waters noodmuseum in Ouwerkerk. Naar schatting enkele honderden mensen groepeerden zich rond het rampmonument bij het museum. In een korte toespraak beschreef lo co-burgemeester Wijnand Renden de gebeurtenissen in februari 2953. De onmacht, het gebrek aan com municatie. Het gevoel vergeten te zijn. Pas in de loop van die nood lottige eerste dag van februari drong tot de buitenwereld door wat er in Zuid-West Nederland 'De herdenking van de watersnoodramp leeft nog steeds. Absoluut' was gebeurd. En probeerden onder anderen vissersmannen mensen uit het door het water verzwolgen gebied te redden. „Mensen waren soms zo verkleumd dat het moeite kostte ze van het wrakhout waar ze zich aan vast klampten, los te krijgen", aldus Renden. Hij bena drukte het belang van het herden ken van de Ramp, ook voor de ge neratie die alleen de verhalen kent. „Herdenken is ook vooruit kijken. Honderd procent veiligheid is nooit te geven. De overheid moet bescherming bieden." In Ouwerkerk werden kransen ge legd bij het rampmonument bij het watersnoodmuseum tijdens de centrale herdenkingEerder op de dag kwam een aantal Ouwerker- kers bijeen in het dorpshuis om vervolgens in een stille tocht naar de begraafplaats te gaan. Ter nage dachtenis aan de rampslachtoffers werden kransen gelegd bij het rampmonument op de Ouwerkerk- se begraafplaats. Ook in Seroosker- ke werd de watersnoodramp her dacht. Aansluitend aan de ere dienst in de hervormde kerk vond een plechtigheid plaats. Hier wer den bloemen gelegd bij het monu ment. De plechtigheid werd door ongeveer honderd mensen bijge woond. Woordvoerder namens or ganisatoren dorpsraad en dorpsge meenschap, Ruud de Groot, riep in zijn toespraak op tot saamhorig heid. „Met elkaar krijg je veel meer voor elkaar" Vandaag wordt in Sir- jansland nog een herdenking ge houden. O zie ook video op www.pzc.nl/schouwen-duiveland Druk bij jaarconcerten Luctor et Emergo en Nut en Uitspanning. door Piet Kleemans renesse - Een medley uit de musi cal Grease, het muzikale verhaal van Demis Roussos en rock van Kiss bracht muziekvereniging Luc tor et Emergo in Renesse met ver ve ten gehore. ïn Zonnemaire com bineerde harmonie Nut en Uit spanning tijdens haar jaarconcert muziek met filmbeelden uit onder meer Star Trek, Harry Potter en The Chronicles of Narnia. In beide gevallen zorgde de amateurmuziek voor een vol dorpshuis. Dat is altijd zo, volgens Rene Geel hoed van Nut en Uitspanning. „Zonnemaire heeft een bloeiend verenigingsleven. Bij de jaaruitvoe ring van Nut en Uitspanning is het altijd druk." Nut en Uitspan ning trok zaterdag ook alle regis ters open. Met enthousiasme. Geel- 'Luctor et Emergo is een vereniging waar spirit in zit' hoed: „We hebben een frisse nieu we start gehad met onze nieuwe dirigente Josje de Regt. En we heb ben nu voor het eerst gekozen voor een jaaruitvoering met een thema. Daar is heel veel werk in gestoken. We hebben er zelfs een speciale commissie voor in het le ven geroepen." Het resultaat mocht er zijn. Voorzitter van Luctor et Emergo Dick Kooman had zaterdag ook geen reden tot klagen. Het Renes- ser dorpshuis zat bomvol en de muzikanten hadden er zichtbaar zin in. Kooman: „Luctor is een ver eniging waar pit in zit." Voor het komende jaar staat erook weer van alles op het programma. On der meer een strandconcert. Koo man: „Vorig jaar is dat afgelast, maar we gaan het nu opnieuw pro beren." Kooman zette zaterdag twee leden in het zonnetje vanwege hun jubi leum. Carla Visser speelt een kwart eeuw bij Luctor, en colle ga-muzikant Jaap Moerland zelfs vijftig jaar. 'Volle bak' in het dorpshuis in Renesse bij de jaaruitvoering van Luctor et Emergo. foto Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 50