Marianne Vos is snel en vooral slim 29 25 Niels Albert solo naar zege, Boom faalt op WK veldrijden Maandag 2.februari 2009 Rafael Nadal blijft fit en wint finale van Roger Federer 28 Tip? sport@pzc.nl Marianne Vos juicht nadat ze in de sprint haar twee medevluchtsters heeft verslagen. foto Robert Vos/ANP Brabantse rijdt naar de wereldtitel na kopwerk van medevluchters. door Ad Pertijs HOOGERHEIDE - Louis van Gaal zou hebben gezegd: Is Marianne Vos nu zo slim, of zijn die andere twee zo dom. Feit is dat het Néderland- se koersdier gisteren in Hoogerhei- de lachend met Hanka Kupferna- gel en Katie Compton naar de fi nish van het WK veldrijden voor vrouwen moet zijn gereden. En daar haalde ze haar vijfde wereldti tel op. „Als Hanka me niet vraagt om over te nemen, is het toch goed?", beantwoordde ze glimlachend de vraag of ze niet heel erg had gepro fiteerd van het beulswerk van de Duitse. Om over Katie Compton nog maar te zwijgen. „Welnee, ik had geen tactiek", lichtte de Ameri kaanse haar vroege aanval in de eerste ronde toe. Nadat ze was bij gehaald door de allesgevende Kup fernagel en de meeliftende Vos, bleef de Amerikaanse vrolijk kop werk doen. „We moesten toch voorop blijven", zei ze. De hardrijdster uit Colorado Springs heeft: weinig echte koerser- varing. Kupfernagel heeft dat wel en toch liet ook zij zich als een ge willige prooi naar de slachtbank leiden. „Ik kon niet anders", luid de haar verontschuldiging. „Ik weet ook wel dat ik kansloos ben tegen Marianne in de sprint, maar achter ons reed een groep met Daphny van den Brand. Die mocht niet terugkomen en dan be sluit je alles of niets te spelen. Ik Marianne Vos hoeft op het WK geen meter kopwerk te doen. Ze profiteert van twee medevluchters en is de slimste en de snelste in de sprint. wilde Marianne losrijden in de laatste ronde. Dat lukte niet." Kupfernagel durfde niet te poke ren op een circuit, waarop andere spelregels golden dan die van een normale cross. De regels van de weg moesten gevolgd worden. Het koersdier Marianne Vos deed dat wel. Rondenlang bleef ze ijzig kalm het wiej van haar perfecte gangmaker Kupfernagel volgen. „Het zwaarste is om geconcentreerd te blijven", zei ze later maar Vos gaf ook toe dat ze de Duitse in het begin am per kon volgen. „Als zij de achter volging had opgegeven (op dat punt heeft ze gestaan, liet de Duit se na afloop weten) zou Katie Compton waarschijnlijk weg zijn gebleven. Maar eenmaal terug in het wiel van de Amerikaanse veranderde al les. Vos rook haar prooien en liet die niet meer los. Een keertje moest ze op eigen kracht een klein gaatje dichtrijden omdat Comp ton de aansluiting verloor met Kupfernagel, maar veel meer hoef de ze niet te doen om voorin te blijven. Wat de Duitse ook pro beerde, het WK draaide uit op een eindsprint en daarin maakte Vos het karwei snoeihard af. AZ vergroot de kloof met concurrenten RIJSWIJK - AZ heeft dankbaar ge profiteerd van de misstappen die de twee voornaamste concurren ten in de strijd om de landstitel maakten. De Alkmaarders won nen uit bij Sparta met 0-2. De koploper koestert een voor sprong van negen punten op Ajax en FC Twente. Ajax verloor voor ei gen publiek van Heerenveen (0-1), FC TXvente verloor twee punten te gen FC Utrecht (0-0). Phelps maakt excuus voor cannabispijp NEW YORK - Michael Phelps is openlijk door het stof gegaan na dat een Britse krant pikante foto's van de olympisch zwemkampioen had gepubliceerd. Daarop is Phelps te zien terwijl- hij aan een pijp lurkt waarmee normaliter can nabis wordt gerookt. „Ik ben 23 jaar en ondanks al mijn successen in het zwembad heb ik me op een onvolwassen manier gedragen, dat spijt me", zei hij. Vergeer gaat tennissen in valide competitie MELBOURNE - Esther Vergeer en Ro bin Ammerlaan maken komend seizoen hun debuut in de nationa le tenniscompetitie voor validen. Het is een primeur dat een rolstoel tennisser deze stap maakt. Esther Vergeer (27) won dit week einde nog de finale van het rol- stoeltennis met 6-2 en 6-4 van haar belangrijkstste concurrente, de 21-jarige Nederlandse Korie Ho- man. Moreira de Melo stopt met hockeycarrière RIJSWIJK - Hockeyster Fatima Mo reira de Melo zet definitief een punt achter haar sportieve loop baan. Na het goud met Oranje op de Olympische Spelen kan ze het niet meer opbrengen om terug te keren in het Nederlands team en bij haar club Rotterdam. „Ik heb het eerst even aangezien na Peking, maar heb er nog steeds geen zin in", aldus de 30-jarige hockeyster. PSV zoekt contact met André Ooijer EINDHOVEN - PSV heeft contact op genomen met André Ooijer om hem te kunnen contracteren. De clubleiding kreeg via het make laarscircuit te horen dat Blackburn Rovers dat Ooijer (34) te koop zou zijn. Phillip Cocu is al betrokken bij het eerste elftal van PSV. De oud-inter national bezocht gisteren de wed strijd tegen De Graafschap voor het maken van een analyse.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 29