'Zeeland komt sterker uit de kredietcrisis' Eén aanspreekpunt bij Delta scheelt al een hoop OPENING OP 0 FEBRUARI! M GRATIS! b.iiounq* S.OtuM ST.TROPEZ Tientallen aanhoudingen bij drugsactie TOPMERKEN ONDER ÉÉN DAK!! 10% DIRECTE KASSA KORTING op deze GRATIS TOEGANGSKAART (waarde 7.50€ J voor de Toegangskaart MODESHOW t.w.v. 7.50 "f" f Maten: |yan 32 T/M 44!' PZC Maandag 2 februari 2009 1 7 Delta vindt zichzelf niet te vergelijken met andere energiebedrijven. „Wij zijn een multi-utility bedrijf", klinkt het steeds. Wat is dat dan, multi-utility? door Ben Jansen Arkema in Vlissin- gen-Oost, producent van fijnchemicaliën, on der meer voor de glas-, kunststof en elektronica-industrie, is een beste klant van Delta. Elek triciteit, gas, water en stoom wor den door Delta of een van zijn dochters geleverd en de afvalstro men gaan eveneens via het Del ta-conglomeraat. Het bedrijf over weegt ook nog Delta voor de leve ring van stikstof Met dit alles is Arkema een 'mul ti-utility klant'. Het chemiebedrijf maakt flink gebruik van het brede pakket producten en diensten dat Delta biedt. Toch acht Leendert Marijs, hoofd veiligheid, milieu en kwaliteit van Arkema, zich niet met handen en voeten gebonden aan Delta. „Prijs en betrouwbaar heid staan voor ons voorop. Kan Delta daarvoor zorgen? Prima. Maar anders gaan we naar een an der." Bij Arkema - de klemtoon hoort op de middelste lettergreep - heb ben ze niet bewust gekozen voor Delta omdat het energiebedrijf zo'n verscheidenheid aan diensten biedt. Marijs: „Dat is zo gegroeid. Kijk, voor elektriciteit, drink- en proceswater waren we al jaren klant bij Delta. Wij hebben stoom nodig voor onze processen. Nadat onze stoomketels twintig jaar had den gefunctioneerd, waren ze aan vervanging toe. Onze buurman Thermphos bleek stoom over te hebben en die wordt aan ons gele verd via leidingen die inmiddels door Delta Utility Services wor den beheerd. Iets dergelijks was met ons afvalwater het geval. We hadden een eigen zuiveringsinstal latie voor ons afvalwater. Die heb ben we stilgelegd om kosten te be sparen. Nu gaat het naar de zuive ringsinstallatie van Evides, hier in Vlissingen-Oost." Tien jaar geleden begon Arkema ook gas te betrekken bij Delta, in verband met de ingebruikname van een nieuw productie-onder deel waarvoor gas nodig was. Een chemiebedrijf als Arkema hoort zorgvuldig om te springen met het afval uit de verschillende productieprocessen. Marijs: „Delta dochter Indaver voert ze af en ver werkt ze voor ons. Ze hebben ver stand van chemische reststoffen en weten wat in andere bedrijven als grondstof kan worden ge bruikt, wat moet worden ver brand en wat kan worden gestort. Daar komt veel papierwerk aan te pas en die verzorgt Indaver ook." Op een gegeven moment bleek Ar kema zoveel diensten van Delta en haar dochters af te nemen, dat alle afspraken in één multi-utility con tract zijn gebundeld. Marijs: „We houden daarbij wel nadrukkelijk in de gaten hoe het met de prijs en de kwaliteit van de dienstverle ning zit. Maar we hebben nu in elk geval één aanspreekpunt bij Delta. Dat scheelt al een heleboel." Rode lijn provinciaal sociaal-economisch beleidsplan is innovatie. door René Schrier MIDDELBURG - Het is geen dankba re taak om in tijden van een kre dietcrisis met een economisch be leidsplan te komen dat tot 2012 vooruitkijkt. De voorspellingen over de duur van de crisis lopen sterk uiteen en zelfs de provincie Zeeland is sterk van factoren van buitenaf afhankelijk om uit het dal te komen. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben deze week toch het con cept provinciaal sociaal-econo misch beleidsplan gepresenteerd. Daarin schrijven ze: „Mogelijk heeft de crisis structurele ontwik kelingen naar een duurzame eco nomische groei juist versterkt en partijen nader tot elkaar gebracht." Economie-gedeputeerde, Marten Wiersma, verwacht dat de provin cie zelfs sterker uit de crisis komt. Hij legt uit dat bij de opstelling van het provinciaal sociaal-econo misch beleidsplan vooral naar de lijnen op de lange termijn is geke ken, omdat de kredietcrisis binnen afzienbare tijd weer over zal gaan. Enerzijds wordt geprobeerd niches te vinden, anderzijds wil. het pro vinciaal bestuur datgene verster ken waar Zeeland goed in is. En dat zijn volgens Wiersma land bouw, visserij, toerisme en proces techniek. De provincie kan daarin slechts een bescheiden rol spelen, reali seert de gedeputeerde zich: „We weten wel wat we zouden willen. Maar we kunnen het niet afdwin gen. Dingen worden hier nu een maal niet bij oekaze geregeld. We moeten in Zeeland verrekte moei lijke dingen gaan doen, die nu niet zo vanzelfsprekend zijn, maar dat over een aantal jaar wel zijn." Hij legt uit dat het gezocht wordt in de sfeer van zogenaamde bio-ba- sed ontwikkelingen en schonere en zuiniger processen. Daarnaast wil Zeeland dé energieprovincie van Nederland zijn. De rode lijn die door het beleids plan loopt, is die van innovatie. 'We moeten in Zeeland verrekte moeilijke dingen gaan doen' Dat is volgens Wiersma keihard noodzakelijk, zolang we nog afhan kelijk zijn van oliesjeiks en tsaren als het gaat om onze energievoor ziening. Maar ook op het terrein van klimaat en water wil Zeeland innoveren. De term .waterlaborato rium was niet voor niets al in een vroegtijdig stadium in het provin ciehuis te horen. Wiersma ver wacht er veel van. Volgens hem is het zo ambitieus dat iedereen het wel wil. Van het centrum dat zich daarmee gaat bezighouden zal een aanzuigende werking uitgaan. Wiersma vraagt ook aandacht voor het Zeeuwse onderwijs. Vol gens hem moet Zeeland opleidin gen aanbieden die elders niet wor den gegeven. Een goed voorbeeld daarvan noemt hij de opleiding aquatische ecotechnologie van de Hogeschool Zeeland. Daarmee kan Zeeland jongeren trekken. „Die zullen altijd naar de toe komst kijken. En het waterverhaal blijft actueel." Een niche waar Zeeland op wil in zetten, is de winning van voedsel met behulp van zout water. Als er een provincie in Nederland is waar dat goed kan, is dat Zeeland wel. Daarvoor zijn ook goede part ners in huis, zoals Imares, het NIOO en de schelpdierensector. Die ontwikkelingen moeten we se rieus nemen. En dan is het de rol van de provincie om voorwaarden te scheppen en onderzoek en expe rimenten te stimuleren." In het beleidsplan wordt niets ge zegd over bijvoorbeeld een extra kernenergiecentrale. Daarin volgt de provincie het landelijk beleid. Maar er is wel het speerpunt om uitbreiding van de transportcapaci teit van het Zeeuwse hoogspan ningsnet te bevorderen. GS willen dan ook dat er besluitvorming komt over een nieuwe hoogspan ningslijn. En GS zijn voorstander van windparken op zee, die vervol gens aangesloten mogen worden op dat hoogspanningsnet. In de nota, die nu de inspraak in gaat, wordt gewag gemaakt van een 'sense of urgency' op dit mo ment, die gebruikt kan worden als kans om noodzakelijke veranderin gen door te zetten. Wiersma heeft daar een goed gevoel bij: „Ik ben heel optimistisch over Zeeland." ROOSENDAAL - Opsporingsdien sten van Nederland, België en Luxemburg en de Franse douane hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag tientallen aanhoudingen verricht in treinen, auto's en drugs panden. Drugs en één vuurwapen zijn in beslag genomen en open staande boetes geïnd. In Terneu- zen werden twee mensen aange houden met een half ons hennep op zak. De actie Etoile (Ster) was gericht tegen de drugshandel en het drugs toerisme. De controles concen treerden zich op de verbindingslij nen Rotterdam en Parijs en Maas- tricht-Luik-Luxemburg-Metz. Hon derden auto's zijn gecontroleerd. In Roosendaal werd gecontroleerd op de internationale treinen van Rotterdam naar België en Frank rijk. Zeventien mensen zijn aange houden. In totaal werd 150 gram hennep en een vuurwapen in be slag genomen. In het centrum van Roosendaal zijn zes aanhoudingen verricht, waarbij een half ons hennep in be slag werd genomen. In Gent werd een Franse auto aan de kant gezet met zes kilo hennep. Marten Wiersma BETAALBARE KLASSE! Op vrijdag 6 februari a.s. open ik mijn vernieuwde mode zaak met een prachtige collectie dameskleding van de populaire merken: S 1 ?'Öp6Z? Ï5 - vrijdag 6, saterdag 7 of zondag 8 februari naar de winkel en u ontvangt gloednieuwe collectie! Maar dat is nog niet alleswant bij modeshow van 18 maart a.s.! Graag tot ziens in de winket, Part Two Steenstraat 34 4561 AS Hulst Groetjes, Daniëlla Boddaert

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 19