?kije(Q9 Ex-onderminister Defensie VS: landen hielpen in het geheim bij invasie Irak drugs Lucca in Toscane: eigen eten eerst Electrabel Suez blijft investeren in Doel DAT KAN WEL... BIJ BEX.NL Boek op www.bex.nl/turkije of bel 0900-8098 (€,0.15 P.m.) Douglas Feith laat in het midden of Nederland ook steun verleende. Zaterdag 7 februari 2009 10.00 - 15.00 uur Provinciehuis Middelburg Meer info en inschrijven op www.nieuwzeeland.nu PZC Zaterdag 31 januari 2009 I 9 LUCCA - Op een moment dat in Ita lië de ene verordening na de ande re tegen immigranten wordt afge kondigd, klinkt het verbod op ver koop van kebab, zoals afgekondigd door het bestuur van de Toscaanse stad Lucca, op zijn minst verdacht. Lucca is een mooie en rijke stad, met talloze kerken, pleinen en kunstschatten uit zowel de middel eeuwen als de Renaissance. In de verordening wordt gesteld: „Om de eigen culinaire tradities en architectuur te beschermen, mogen er geen nieuwe horeca-acti- viteiten worden ontplooid door personen met een andere etnische achtergrond." De 75-jarige burge meester Mauro Favilla, lid van Ber lusconi's partij, hecht aan stijl en decorum, en vindt dat de laatste ja ren te veel kebab en ander exo tisch fastfood in het centrum van Lucca wordt verkocht. Jongeren blijven er hangen, blokkeren de weg en laten rommel achter, zo klaagt hij. Het besluit heeft een storm van protest en hoon veroor zaakt. De jeugd voelt zich het meest getroffen. „Lucca wordt zo een open verpleeghuis voor bejaar de toeristen; ik wil kunnen eten wat ik wil", zegt de 22-jarige stu dent Paolo. y 'ÊL schillen in welstand tussen de soen nitische elite en de arme sjiitische meerderheid, foto Hasan Jamali/AP de politieagenten die een oogje dichtknijpen - allen zijn in Crad- docks plan een 'gerechtvaardigd doelwit'. „Er hoeft niet eerst be wijs op tafel te liggen", schrijft hij in zijn brief. Volgens Ramms en McKiernan is zo'n aanpak ook in strijd met de gevechtsregels, om dat zij tegen burgers is gericht. Navo-secretaris-generaal Jaap de Hoop Scheffer maakt zich intus sen vooral druk over het feit dat Craddocks briefis uitgelekt. De Navo ruziet over de aanpak van de drugshandel in Afghanis tan. Generaals hebben een voor gestelde actie om drugshandela ren te doden afgewezen. door onze correspondent Frank Hendrickx WASHINGTON - Er hebben veel meer landen meegedaan aan de in vasie van Irak dan publiekelijk is toegegeven. Het Amerikaanse mi nisterie van Defensie stond coali tiepartners toe om hun militaire bijdrage te verdoezelen. „Daar had den we alle respect voor", zegt Douglas Feith, een ex-onderminis- ter van Defensie. De voormalige vertrouweling van ex-minister Donald Rumsfeld prijst Nederland in zijn laatste boek, War and Decision, wel als een land dat gevechtshandelingen van Amerika heeft gesteund. Hij schrijft dat Nederland 'combat sup port' (gevechtssteun) of 'combat service support' (logistiek) heeft geleverd. Feith vergelijkt Neder land in positieve zin met een land als Turkije, dat op het allerlaatste moment afzag van medewerking aan de invasie. In een telefonische toelichting zegt Feith zich niet meer te herinneren wat Neder land precies heeft gedaan. Dat is detaillistische informatie en lang geleden. De passage over Neder land staat in een hoofdstuk dat zich richt op de invasie. Officieel had Nederland toen nog geen en kele militaire rol. Volgens premier Jan Peter Balkenende was er uit sluitend sprake van politieke steun. Pas na de val van Saddam Hoessein werd Nederland onder deel van de stabiliteitsmacht Sfir. Feith kon zich desgevraagd niet herinneren of Nederland al voor dat moment de 'combat support' of 'combat service support' heeft gegeven. De Nederlandse regering houdt vol dat Amerika voor de in vasie zelfs 'geen concreet verzoek' heeft ingediend voor militaire steun. Dat is deze week tegenge sproken door de Amerikaanse ex-onderminister van Buitenland se Zaken, Richard Armitage. „We waren alleen maar uit op militaire steun." Het publiekelijk uitgedra gen idee dat slechts de VS, het Ver enigd Koninkrijk, Australië, Span je en Polen actief betrokken waren bij de invasie, klopt volgens Feith in elk geval niet. „Landen kwamen naar ons toe en zeiden: 'Amerika heeft ons in het verleden gehol pen. Als jullie ten strijde trekken, geven wij steun. Maar in het open baar kunnen we dat niet zeggen'." Feith weet niet meer of hij ook met Nederlandse bewindsperso nen heeft gesproken. 'Als jullie ten strijde trekken, geven wij steun. Maar dat kunnen we niet zeggen' Het Pentagon, het Amerikaanse ministerie van Defensie, had geen bezwaar tegen heimelijke steun, zo schrijft de topfunctionaris ook in zijn boek. „Sommige van deze behulpzame landen wilden graag bekend staan als een coalitielid, an deren hadden redenen om niet pu bliekelijk geassocieerd te willen worden met de oorlog. Iedere land kreeg daarom gelegenheid om zijn relatie met de coalitie naar eigen wens te karakteriseren." Nederlandse media berichtten eer der over mogelijke geheime betrok kenheid bij de invasie. De specula ties werden aangewakkerd toen twee dagen na de invasie de Neder landse luitenant-kolonel Jan Blom tijdens een briefing samen de Amerikaanse commandant Tom my Franks in Qatar voor de we reldpers verscheen. De Nederland se regering noemde dat 'een mis verstand'. „Ik neem aan dat zo'n man daar staat omdat hij een bijdrage kan le veren aan de briefing of omdat hij bedankt moet worden", zegt Feith. „Maar de exacte reden weet ik niet." Er waren eerder ook 'misver standen' over de rol van Neder land. Een paar maanden voor de invasie zei de toenmalige staatsse cretaris van Defensie, Cees van der Knaap, dat een Nederlandse onder zeeër deel uitmaakte van de voor bereidingen voor een invasie. Dat werd later afgedaan als 'een ver spreking'. Het kabinet ontkende la ter ook onthullingen van het on- derzoeksprogamma Argos dat Ne derlandse Fi6's en speciale eenhe den waren ingezet om de invasie te ondersteunen. door Wout Bareman DOEL - Energieproducent Electra bel Suez blijft investeren in het kerncentralepark in Doel. Dit jaar wordt bijna 165 miljoen euro uitge trokken voor de vervanging van stoomgeneratoren van kerncentra le Doel 1 en extra beveiligingsmaat regelen. Daarnaast wordt extra per soneel aangeworven Directeur Jan Trangez: „Er wordt regelmatig op gewezen dat onze centrales zijn afgeschreven en rijp zijn voor sluiting. Met de investe ringen bewijzen we het tegen deel." Trangez eiste vorig jaar al duidelijk heid van de Belgische regering over de toekomst van de zeven kerncentrales in Doel (vier) en Ti- hange (drie). Eén van de vroegere regeringen-Verhofstadt besloot en kele jaren geleden dat de centrales tegen 2015 één voor één moeten worden gesloten. Maar nieuw on derzoek heeft inmiddels duidelijk gemaakt dat België niet zonder ker nenenergie kan. En dus blijft Elec trabel Suez investeren. De afgelopen vier jaar wierf Doel bijna vierhonderd nieuwe mede werkers aan. Er werken nu 938 mensen en er komen er dit jaar zo goed als zeker vijftig bij. Die wor den niet allemaal opgeleid voor het kerncentralepark in Doel zelf, maar ook voor buitenlandse pro jecten van Electrabel Suez. Dit jaar wordt ook de beveiliging van de centrales verhoogd. De par keerterreinen voor het personeel verhuizen naar buiten de beveilig de zone. Bij de toegangspoorten wordt ook detectieapparatuur aan gebracht. Trangez benadrukte dat de extra beveiliging niet direct verband houdt met terreurdreiging, maar uit preventief oogpunt wordt uitge voerd. - -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 9