Sport PZC Spaanse achtbaan van stress en strijd mi Districtsbeker 37 35 38 en 39 Nadal redt het net in langste partij ooit op Australian Open. Nadal-Federer 12-6 .V'. Lars Boom gaat op jacht naar zijn vijfde regenboogtrui Zaterdag 31 januari 2009 Robin van Galen vertelt hoe 'zijn' team olympisch goud won Tip? sport@pzc.nl door Edward Swier MELBOURNE - De langste tennispar- tij uit de geschiedenis van de Au stralian Open was misschien ook wel de mooiste ooit. De Spanjaar den Rafael Nadal en Fernando Ver- dasco, beiden linkshandig en gebo ren voor het spel op gravel, kopi eerden elkaar in de halve finale tot het uiterste, Er moest er .één win nen. „Fernando had het ook ver diend", zei de dolgelukkige, wel haast uitgeputte Nadal, na 5 uur en 14 minuten emotionele hoogspanning. Beiden zijn gezegend met een prachtige forehand, met waanzin nig veel topspin geslagen. Hun sli ce-backhands waren gisteren ook fenomenaal, hun loopvermogen en vechtlust ongeëvenaard. Het was emotioneel, een mentale en fysieke tennisoorlog. Verdasco nam telkens net iets meer risico, Nadal was wat gematigder. Dat bleek na ruim vijf magische uren te lonen voor de nummer één van de wereld: 6-7 (4), 6-4, 7-6 (2), 6-7 (1), 6-4. Duurde het duel tussen Boris Becker en Omar Camporese (14-12 in de vijfde set) in 1991 liefst 5 uur en 11 minuten, Nadal en Verdasco stonden drie minuten langer op de baan. Geen minuut had ver veeld. De nacht was in Melbourne allang gevallen, maar slapen was er niet bij voor bezoekers aan de Australian Open. Tot ruim na enen boeide de halve finale tussen de 22-jarige Mallorcaan Rafael Na dal en zijn 'stiekeme evenbeeld' Fernando Verdasco, 25 jaar en uit Madrid. Het was in meerdere opzichten een historische dag in Melbourne. De thermometer gaf even voor half vijf 's middags 45,1 graden aan. Het was voor het eerst sinds het begin van de officiële metin gen in 1855 dat het kwik op drie opeenvolgende dagen boven de 43 graden kwam. Het was te veel voor de energiemaatschappijen. Terwijl op het centrecourt de twee Spanjaarden om een plek in de fi nale vochten, werd een kilometer of twee verderop Federer - al een dag zeker van de eindstrijd - ver zócht zijn hotel via de noodtrap- pen te verlaten. Treinen konden In een heroïsch tennisgevecht met zijn landgenoot Fernando Verdasco plaatst de Spanjaard Rafael Nadal zich voor de finale van de Australian Open. niet meer rijden, transformator huisjes ontploften. In het Crown Casino viel alle stroom uit, 400.000 huishoudens zaten in het donker én zonder beelden van dé tennismatch. Nadal en Verdasco waren onwe tend. Dachten aan niets anders dan het volgende punt. Verdasco scoorde er in totaal 192, Nadal had er - na ruim vijf uur - slechts ééntje meer. De dubbele fout die Verdasco letterlijk door de knieën deed gaan, betekende het 193e punt voor Nadal. „Ik had vlak daar voor al de tranen in mijn ogen, de spanning was bijna te groot", zei hij. Profielen Rafael Nadal Roger Federer Spaanse nationaliteit Zwitserse 22 leeftijd 27 2001 prof sinds 1998 31 titels 57 5 Grand Slams 13 20.814.797 dollar prijzengeld 44.644.857 dollar Onderlinge Grand Slam finales Ronald Garros 2008 Nadal-Federer 6-1 6-3 6-0 2007 Nadal-Federer 6-3 4-6 6-3 6-4 2006 Nadal-Federer 1-6 6-1 6-4 7-6 Wimbledon 2008 Nadal-Federer 6-4 6-4 6-7 6-7 9-7 2007 Federer-Nadal 7-6 4-6 7-6 2-6 6-2 2006 Federer-Nadal 6-0 7-6 6-7 6-3 Onderlinge partijen Winst Nadal 12 Winst Federer 6 Legenda gravel hardcourt gras Felix Binicewicz foto's ANP Rafael Nadal en Roger Federer staan morgen voor de negentiende keer in hun carrière tegenover elkaar. Nadal heeft de meeste voorgaande partijen naar zich toegetrokken: twaalf. Ook in de zes Grand Slam-finales waarin ze elkaar troffen, heeft Nadal een positieve score. Op de Australian Open troffen ze elkaar nog nooit. Roger Federer In de nacht van zondag op maandag zijn alle ogen in de Verenigde Staten en vér daarbuiten gericht op het Ray mond James Stadium in Tampa Bay. Daar wordt de Super Bowl gespeeld, het Ameri kaanse sportequivalent van Sinterklaas. Families en vrienden worden als magne ten naar elkaar toegetrokken om het jaar lijkse American Footbaü-evenement te bekijken. Zelfs inbrekers nemen een snip perdag. Engeland bezit met de FA Cup zijn eigen sportieve brandpunt van het voetbaljaar. Ffet bekertoernooi heeft zelfs mondiale uitstraling; welk ander nationaal toernooi kan dat claimen? Om de FA Cup wordt al sinds 1872 gespeeld en de formule is in die drie eeuwen steevast hetzelfde geble ven. Het succes van de Super Bowl en de FA Cup is gestoeld op traditie. Al decennia lang weten de volgers wat ze kunnen ver wachten, een oerdegelijk toernooi waarin het recht van de sterkste geldt. Soms ook niet, maar dat levert de heroïsche verha len op die juist de traditie van de evene menten kleurt. Waar het eigenlijk om draait, is dat deze supertoernooien groot zijn geworden door vast te houden aan hun opzet. En dat is nu net het probleem met het dis trictsbekertoernooi in het amateurvoet bal (de naam nodigt al niet echt uit tot grootse daden). In het afgelopen decen nium is dat toernooi al zó vaak op de schop gegaan, dat het idee ontstaat dat de organisator zelf ook niet precies weet wat het met het toernooi aan moet. De poule fase moest jaren terug het ei van Colum bus zijn, maar was dat niet. Voor de zo veelste keer wordt de opzet nu gewijzigd. Hoofd- en eersteklassers komen nu bij el kaar omdat - let op, komt-ie - de clubs de poulewedstrijden gebruiken als oefen duels en dan graag gelijkwaardigde tegen standers willen. Pardon. Clubs gebruiken de bekerduels als oefenpotjes en de bond gaat dat stimuleren! Een regelrechte got spe. Zet het hele toernooi dan maar meteen bij het oud vuil. Hoewel, dan verandert er wéér iets. Nee, een inmiddels overleden collega had het goed gezien. Hij riep al jaren dat de KNVB geen bekertoernooi kan organise ren. Postuum krijgen zijn woorden steeds meer waarde. Rüdy Boogert

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 97