Heeft een demonstratie eigenlijk wel zin? Zeeuwse Schaapskudde van blaam gezuiverd Justitie ziet onvoldoende bewijs voor vervolging. ANALYSE Bioscoopje? www.pzc.nl PZC Zaterdag 31 januari 2009 29 door Harmen van der Werf HEINKENSZAND - Het Openbaar Mi nisterie in Middelburg heeft beslo ten Stichting Zeeuwse Schaapskud de in Heinkenszapd niet te vervol gen vanwege vermeende verwaar lozing van schapen en het onthou den van medische zorg. De eerste herder, Koen Pille, hoeft ook niet voor de rechtbank te verschijnen. Volgens justitie zijn de tegen Pille en de stichting geuite aantijgingen 'grotendeels onterecht gebleken of niet bewijsbaar'. Justitie heeft de tijd genomen om tot deze conclusies te komen. Vrij willigers die vanwege kritiek op de eerste herder door het stichtingsbe stuur waren ontslagen, deden al in het najaar 2007 aangifte. In maart 2008 gevolgd door de tweede her der John Sterrenburg die toen net justitie is na meer dan een jaar onderzoek tot de conclusie geko men dat aantijgingen tegen de Zeeuwse Schaapskudde 'groten deels onterecht zijn'. vertrokken was bij de Zuid-Beve- landse kudde. De zaak heeft dus meer dan een jaar bij politie en justitie gelegen, omdat het 'niet iets alledaags was'. Tal van experts zijn gehoord door politie. Voorzitter Jaap Gelok van Stichting Zeeuwse Schaapskudde - tevens burgemeester van Borsele - is blij dat er eindelijk een besluit is gevallen. „Het heeft wel erg lang geduurd, maar we kunnen nu ge lukkig dit verleden afsluiten en vooruitkijken." Ilse Martins, één van de vrijwilli gers die aangifte deed, beschouwt de kwestie 'als afgedaan'. Zieke lammetjes zouden zijn doodgesla gen, luidde één van de beschuldi gingen, en schapen zouden op een warme dag in een aanhanger ach tergelaten zijn. Martins: „Als we daar foto's van hadden gemaakt, hadden we sterker gestaan. Maar we hebben het niet voor niets ge daan. Ze hebben er vplgens mij van geleerd." Gelok noemt dat 'onzin'. „Onze herders waren en zijn zeer profes sioneel, door bijvoorbeeld de beste dieren te selecteren. Met als resul taat dat onze kudde nooit zo ge zond is geweest." gastheer optrad van de Zeeuwse Onderwijsdag. Vooral geneeskunde van de Rotterdamse Erasmus Universiteit kon zich in grote belangstelling verheugen, maar ook hbo-psychologie. De onderwijsdag is een jaarlijks initia tiefvan de decanenkring Zeeland. foto Ruben Oreel VLISSINGEN - Het liep storm, gistermiddag in de Hoge school Zeeland. Zo'n 1400 vierdeklassers uit het Zeeuw se havo en vwo kwamen eens kijken waar ze hun oplei ding zouden kunnen vervolgen. Kraampjes van allerlei vervolgopleidingen bevolkten de aula van de HZ, die als De Zeeuwse ziekenhuizen mogen helemaal zelf beslis sen of ze fuseren of niet. De frustraties op Walcheren over de ontwikkelingen in de ziekenhuiszorg lopen hoog op: afgelopen week besloten de gemeenteraden van Veere en Vlissingen om er bij minister Ab Klink op aan te dringen dat hij de verplaatsing van afdelingen van Vlissingen naar Goes terugdraait. In de Tweede Kamer is ook regel matig discussie over de Zeeuwse ziekenhuiszorg. En vanmiddag is er een demonstratie voor het be houd van het ziekenhuis Walche ren in Vlissingen. De frustratie is begrijpelijk, want zorg is iets wat ons allemaal aan door Nadia Berkelder gaat. Tegelijkertijd is het onduide lijk of en hoe de bevolking invloed kan uitoefenen op de plannen. De ziekenhuizen worden bestuurd door stichtingen en die bepalen zelf hun beleid. Beide ziekenhui zen hebben een - éénkoppige - raad van bestuur. En die besturen worden gecontroleerd door raden van toezicht. Formeel invloed uit oefenen is voor burgers niet moge lijk: een stichting heeft, in tegen stelling tot bijvoorbeeld een vereni ging, geen leden die bij belangrijke beslissingen geraadpleegd worden. Vroeger, toen de ziekenhuizen nog van de kerk waren of van de ge meente, konden burgers meepra ten over de zorg. Dat kon natuur lijk niet in alle gevallen direct, maar vaak wel indirect: via de poli tiek, een bestuur of in het geval van een gemeente via de stembus. Nu de ziekenhuizen zijn geprivati seerd is invloed uitoefenen niet meer mogelijk. De stem van consu menten en burgers wordt nu ver tolkt door instanties. De Neder landse Zorg Autoriteit (NZA) is op gericht om de belangen van bur gers te behartigen, maar die organi satie mag in het geval van een fu sie slechts adviseren aan de Neder landse Mededingings Autoriteit (NMa), de organisatie die goedkeu ring moet verlenen voor een fusie. De NMa zorgt ervoor dat bedrij ven, dus ook ziekenhuizen, geen economische machtspositie krij gen. En dan is er nog de Inspectie voor de Gezondheidszorg (IGZ), die de kwaliteit van de zorg in het oog moet houden. Consumenten hebben natuurlijk de mogelijkheid om met hun voe ten stemmen: ze kunnen een an der ziekenhuis kiezen als het be leid hen niet aanstaat. Maar dat is slechts theorie, vooral in een pro vincie als Zeeland. Er valt hele maal niets te kiezen in een nood situatie, dan ga je gewoon naar het ziekenhuis in de buurt. Bovendien staat de verzekering de vrije keuze soms in de weg: wie een zoge noemde naturapolis heeft, kan niet altijd zelf kiezen welke zorg hij of zij wil ontvangen. De lokale politiek heeft de hoop gevestigd op minister Klink van Volksgezondheid. En al eerder kwamen actiegroepen naar Den Haag om de Tweede Kamer om hulp te vragen. De hoop van de lo kale politiek is ijdel. „Ook de mi nister is niet bevoegd fusies te blokkeren", schreef hij zeifin juli nog in een brief aan de Tweede Ka mer. „Ik kan wel de bereikbaar heid van acute zorg afdwingen." Dat is de reden dat de minister een extra ambulance voor de kop van Walcheren beloofde. En oud- minister Bomhof van de LPF dan? Die hield toch al in 2002 een fusie van de Zeeuwse zieken huizen tegen? „Dat verhaal komt steeds terug, maar het berust op een misverstand", laat het ministe rie weten. „De ziekenhuizen beslo ten destijds zelf de fusie stop te zet ten." Dat deden ze inderdaad, na een dreigement van de minister om de fusie te blokkeren. En op een dergelijke actie hoeven de de monstranten van vandaag echt niet te rekenen!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 91