Keuze uit zes Na bescheidenheid volgt bravoure. Jarenlang murmelden 'onze' muzikale afgevaardigden op het liedjesfestijn dat ze 'niet meer dan hun best' konden doen, De Toppers gaan het Eurovisiegeweld met grof geschut te lijf. Morgen wordt het liedje gekozen, door Bernice Breure Publiek én vakjury kiezen morgen tijdens het Natio naal Songfestival uit zes inzendingen het nummer voor De Toppers. Uit honderden liedjes zijn geselec teerd: No One Loves Me Like You van Rob Le Cardinale. Naar verluidt een nummer met Abba- en Mo- town-invloeden dat de componist schreef met René Froger als leadzanger in gedachten. Our Night van Rutger Kanis en Robert Dorn. Deze twee popstudenten hebben naar eigen zeggen 'een nummer met een echt Toppers-feestgehalte, maar niet te plat' ingestuurd. Everybody Can be A Star van Ferdi Bolland en Ruud de Wild. De Wild benaderde in zijn show op Q-music de helft van de vermaarde producers tweeling om samen een lied te bedenken. Shine van Bas van den Pleuvel en Ger van de Weste- laken. Van den Heuvel is de man achter het mis lukte Your Heart Belongs To Me van Hind. De con servatoriumdocent was ooit de bandleider van René Froger en werkte als producer met Gordon. Angels Of The Light van Edwin de Groot, Edwin van Hoevelaak en Bruce R.F. Smith. De laatste ge noemde componist tekende in 2005 voor Impossi ble Dream, waarmee Glennis Grace haar Songfesti- valdroom in rook op zag gaan. Three Is The Magic Number van Kees Tel en Chris- tiaan Hulsebos. Drie, dat is toch vaak twee tegen één, heeft ook de rel met Geer en Goor de afge lopen tijd weer bewezen. Toch belooft Tel - wa penfeiten: Que Si, Que No van Jody Bernal en Maak Me Gek van Gerard Joling - met karaokezan- ger Christiaan Hulsebos magie in Moskou. Na het fiasco in Finland (Edsilia Rombley in 2007) en de deceptie aan de Donau (Hind .in 2008) moet Rus land straks in mei een revolutie op leveren. De Toppers, die als gevolg van onderling gekibbel al van sa menstelling veranderden, denken het Eurovisie Songfestivalpubliek straks volledig in te kunnen pak ken. Ze zijn 'uniek', stelt René Fro ger, die samen met Gordon en Jeroen van der Boom het trio vormt. Gordon vliegt speciaal voor een spectaculaire outfit naar de States. En niks ten nadele van 'stopper' Gerard Joling, maar de stem van Jeroen van der Boom schijnt nog mooier te kleuren bij de 'oude' Toppers. Zou het kunnen, 33 jaar na Teach-Ip? Schalt in navolging van Ding-a-dong straks ééuvan de nog geheim gehouden liedjes, die morgen op het Nationaal Songfesti val worden gepresenteerd? Willeke Alberti staat helemaal ach ter het trio. „Ze kunnen alle drie prachtig zingen - misschien dat ze in Rusland wel een mooi R8cB- nummer doen - en goed entertai nen. Iedereen roept elk jaar dat we niet mee moeten doen, maar ik vind het Songfestival één van de leukste evenementen. Het is één van de meest bijzondere dingen die ik ooit heb gedaan, ook al kreeg ik niet veel punten (slechts vier punten voor Waar Is De Zon in 1994, red.). Het voelt fantastisch om je land te vertegenwoordigen." Alberti stoort zich totaal niet aan de bravoure van Gordon en consor ten. „Natuurlijk denken ze dat ze winnen. Dat dacht ik ook. In mijn zak had ik al mijn bedankbriefje in het Engels paraat. Ook ik vond mijn liedje het mooiste van het he le festival. Ik vind het trouwens nog steeds een prachtig nummer." Songfestivalkenner Cornald Maas, die ook deze editie weer het com mentaar voor de NOS verzorgt: „Van 'Nederland doet mee in alle bescheidenheid' zal straks in Mos kou voorgoed afscheid worden ge nomen. De Toppers hebben al aan gegeven alle feestjes daar te willen aflopen. Dat is slim. Het enige wat ik op zijn zachtst gezegd niet weet, is wat de vrouw op het platteland van Bulgarije of Azerbeidzjan zal denken als ze deze drie heren ziet. Ze moeten met een hele goede, professionele act komen en een heel goed nummer. Geen ballade. Ze moeten het echte Toppers-feest gevoel meenemen, die Hollandse oranje toeters en bellen-sfeer." Ruud de Wild, dj en mede-compo nist van één van de geselecteerde nummers: „Mijn eerste gedachte was: we moeten terug naar het 'be gin jaren tachtig-gevoel'. Vandaar dat ik direct Ferdi Bolland heb ge beld. Die man heeft destijds met onder anderen Falco veel goeds ge maakt. Ons lied neigt naar The Herreys (Songfestival 1984, red.), waar ik stiekem een fan van ben." Gordon, René Froger en Jeroen van der Boom zingen morgenavond zes liedjes waaruit het publiek 'onze' inzending voor het Eurovisie Songfestival kiest. foto GPD De Wild vindt het Songfestival een grap. „Je moet dat vooral niet te serieus nemen. Het blijft kunst, en dan is het altijd wat de gek er voor geeft. Ik vind die zelfverzeker de houding van De Toppers prima. Net als bij het EK en WK moet je erin gaan met het idee dat we win nen. Je kunt beter vechtend ten on der gaan dan roemloos, toch?" Het idee een lied in te sturen is bij De Wild ontstaan omdat hij 'ge noeg heeft van al die azijn in Ne derland'. „In onze maatschappij is het glas steeds vaker halfleeg. Daar bij is het festival verworden tot een intiem homofeestje. Mijn ge dachte is: laten we er weer wat leuks van maken, voor iedereen. De kans dat ons nummer het tot Moskou schopt, acht ik nihil, maar het is al hartstikke leuk dat we bij de laatste zes zitten. En straks in mei ga ik zeker kijken. Vroeger deed ik dat ook wel, tot ik door kreeg dat de Oostbloklanden geld naar elkaar overmaakten." Harm Edens, tekstschrijver en Tros-programmamaker, presenteer de enkele keren de voorronde van het Nationaai Songfestival: „Het Songfestival is steeds meer een freakshow. Vroeger was het 'ker- misgedeelte' een grappig bijver schijnsel van een leuke muzikale competitie, nu is het de hoofdzaak. De inzendingen worden steeds idi oter, en wij verliezen omdat we een te beschaafd westers land zijn. We zijn geen Oostblok-bananenre- publiek, waar pas nog oorlogsmis daden zijn begaan en waar ze een collectief oorlogstrauma hebben. Dus we hebben geen excuus voor hysterische nonsens. Er is hooguit de kredietcrisis, dus misschien moeten De Toppers een ingetogen nummer zingen, in het zwart ge kleed. Onzin, hoor. Juist wanneer er geen geld is, regeert 'lang leve de lol'. In de jaren dertig zaten de theaters in Berlijn juist propvol." „Nee, natuurlijk gaan we niet win nen", verzekert Edens. „De heren roepen van wel. Maar enige mate van beschaving is niet in het Top perspakket opgenomen. De enige tip die ik kan geven: er moet span ning zitten in het nummer. Dus laat niet drie glitternichten een glit- teract doen. Dat is vlek op vlek, en valt weg. Ze moeten iets doen dat haaks staat op hun uitstraling. Overrompel kijkers die van glam- rock houden met een goed num mer, en laat mensen die iets 'over- the-top' verwachten, versteld staan van hun goede stemmen. Zet de Eurovisiekijker op het verkeerde been. Als de Toppers daarin verza ken, gaat de eerste plek weer naar krijsende Roemenen." Nationaal Songfestival, morgen, Nederland 1, 20.25 uur. Reageren? redactie.media@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 69