M Zes potten op een rij 37W©iiei1 Is het wel verstandig om mijn composthoop vrij constant nat te houdenOf gaat het dan rotten? Ik heb last van motten in mijn kledingkast. Zijn er andere oplossingen dan mottenballen? llze Rike en haar gezin zijn bezig met (de voorbereidingen van) het bouwen van een eigen huis. In deze krant doet zij regelmatig verslag van wat daarbij komt kijken. In deze aflevering schrijft ze over het uitzoeken van de badkamer. M fD 'Een wc-pot testenis toch wat lastig Huurinkomsten onbelast wonen@wegener.nl 024-3650509 PZC Zaterdag 31 januari 2009 door Jan van Mullem redactie.wonen@wegener.nl 024-3650509 'Middenin mijn composthoop heb ik een flinke pvc-pijp gezet met daarin een groot aantal gaten', mailt lezer J. van de Salm. 'Door het regenwa ter is de composthoop nog extra vochtig omdat de regenpijp van de houtopslag uitkomt op die pvc-pijp. Is het wel verstandig de compost hoop vrij constant nat te houden?' Volgens groenauteur en hobbytui nier Frederike Krommendijk is er een simpel testje om te zien of het vochtgehalte in orde is: „Wie een bergje compost in zijn hand neemt en hard knijpt, kan er een paar drup pels vocht uit persen. Komt er mak kelijk vrij veel vocht uit, dan is de berg te nat. De compost ruikt dan ook vies, is klef en gaat rotten. Goe de compost ruikt naar bosgrond, niet naar rotting. Een beetje regen water kan geen kwaad, maar met de oplossing die Van de Salm heeft be dacht, wordt de bult waarschijnlijk regelmatig veel te nat. Bescherm de composthoop liever tegen zware re genval en gooi er in zeer droge pe riodes een emmertje water over." Tot haar spijt trof lezeres T. Kodde dit najaar bij het tevoorschijn halen van de winterkleren diverse wollen truien aan die 'doorzeefd' waren met gaatjes. 'Motten hebben hun buikjes volgevreten', denkt Kodde. 'Wat doe ik eraan om te voorkomen dat me dit weer overkomt? Zijn er andere oplossingen dan de niet echt lekker geurende mottenballen?' Kledingmotten tasten voooral stof fen aan waar tenminste 20 procent wol in zit, staat in het gezaghebben de Grote Was- en Schoonmaakboek. Ze houden van warmte - dan ver meerderen ze zich graag - en kun nen zich zelfs voeden met huidschil fers - hang dus geen ongereinigde kleding in de kast. Het boek geeft de meest efficiënte bestrijdingstips tegen motten. Leg bijvoorbeeld een met kruiden gevuld linnen zakje of een stukje huishoudzeep, enkele kruidnagels of zakjes met verse la vendel tussen de kleding. Het beste is een kledingkast van cederhout. Niet goedkoop, maar de geur van dat hout houdt motten op afstand. nog geen aannemer hebben, hebben we al helemaal geen installateur. „Tijden ver anderen, ik zal mijn baas vragen of we een uitzondering kunnen maken", be loofde de dame achter de balie. De vol gende dag kregen we al een telefoontje en konden we een afspraak prikken. Jolanda hielp ons bijna een middag lang. Zij was de rots in de branding tussen de duizenden mogelijkheden voor het in richten van een badkamer. Ze bracht structuur aan in de keuzes die we moes ten maken. Te beginnen bij het bad. Aan gezien we een groot bad willen hebben (ik heb al vaker gemeld dat mijn man lan ger is dan 2 meter), was de keuze be perkt. Jolanda schatte onze smaak aardig in: ik was direct weg van het eerste het beste bad waar we heenliepen. De eerste test was voor mijn man. Hij paste er prima in, vooral omdat het bad ook nog eens wat dieper was dan gemid deld. Met hakken en al nam ik vervol gens plaats. De keuze was gemaakt. We zijn nog wel naar een ander model bad gelopen, van dezelfde maat, maar daar ben ik niet eens meer in gaan zitten. Ik was helemaal blij. Daarna volgden de toiletten. Ik wil graag een hangend exemplaar. Die vind ik hy giënischer, makkelijker schoon te maken. Maar er zijn ontelbaar veel modellen. Er zijn een paar uitgesproken designmodel len. De ene is echt rond, de ander juist vierkant. Wij willen echter een 'gewone pot' en als er daar zes van op een rij han gen, zie ik echt weinig verschil tussen die van 150 euro en die van 450 euro. En testen is toch een beetje lastig. Maar we weten er een te kiezen. Dan vol- precies laten weten wat we willen, zodat hij dat in zijn offerte kan verwerken. Zo min mogelijk stelposten, maar exacte prij zen, dat is onze insteek. Een afspraak maken was echter niet zo eenvoudig als we dachten. „Tot voor kort hadden we u moeten vertellen dat we niks voor u kunnen betekenen", zei de vriendelijke dame achter de balie letter lijk. Ze vertelde dat het bedrijf alleen rechtstreeks aan installateurs levert. Die maken een prijsopgaaf en leggen die dan aan hun klanten voor, inclusief de instal latie van het sanitair. Maar omdat wij De tijden veranderen. De kre dietcrisis heeft ongetwijfeld invloed op de bouw van ons huis, maar in sommige geval len kan dat misschien wel eens positief uitwerken. Daar merkten we onlangs een klein beetje van toen we het sanitair voor badkamer en wc's uit zochten. We stapten een showroom bin nen waar we in de oriënterende fase van de bouw van ons huis al eens hadden rondgeneusd. Nu wilden we graag een af spraak maken om alle details van de door ons gewenste badka mer op papier te kunnen zetten. Want we willen de aannemer gen nog wat essentiële keuzes, zoals een diepspoel of een vlakspoel (toilet met een bodempje, 50 euro duurder), een ge wone deksel of een 'softclose' die niet met een klap dicht valt (50 euro duur der) en natuurlijk de vraag of we water besparende drukknoppen willen. De douchebakken waren al snel gekozen. We willen er twee, om files 's ochtends te vermijden. Kranen kiezen, kostte wat meer tijd. Bij de wastafels wensten we ei genlijk een wat klassieker model. Het zou vreemd zijn om dan aan het bad een moderne kraan te hangen, ook al is dat een thermostaatkraan. Dus daar ook een klassieke versie van. Dat moeten we dan ook doortrekken naar de douches. Details als wastafels, een fonteintje voor bij het toilet, douchedeuren (extra hoog) en een radiator maken het hele pakket af Jolanda gaat de 'schade' voor ons bere kenen, maar dat duurt een paar dagen. We zijn benieuwd. Ook of de kredietcri sis nog invloed heeft op de prijs. In het artikel 'Koopwoning in de ver huur', 24 januari op deze Wonenpagi na gepubliceerd, meldden wij dat in komsten uit een verhuurde koopwo ning belast zijn. Dit is onjuist. Huurop brengst is onbelast, mits aan een aan tal voorwaarden wordt voldaan. Meer info geeft uw regionale belastingkan toor. Zie ook www.belastingdienst.nl (bij Box 3). Overigens drong de Vereni ging Eigen Huis deze week bij de poli tiek aan op eenvoudiger fiscale regels. www.baderie.nl/ontwerpen www.plieger.nl/ontwerpuwbadkamer www.wonenonline.nl/ sanitair/badkamerontwerper www.comfortrend.nl/ sanitair/ontwerpzelfuwbadkamer www.brugman.nl/ontwerpin3d www.piet-klerkx.nl/service/ badkamer_ontwerpen www.woningplan.nl Reageren? redactie.wonen@wegener.nl llze's dochter Kiki past prima in het bad, maar is dan ook geen 2 meter, zoals haar va der. foto's llze Rike

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 59