m 35 wonen Al liggen de laatste ijsresten nog op de sloten, de ware tuinliefhebber krijgt al jeukende handen en kan de bollen wel de grond uitkijken. Tijd dus voor de tuinbeurzen. door Alice Plekkenpol Overzicht tuinbeurzen H H 'Scandinavisch design was 'in" wonen@wegener.nl 024-3650509 PZC Zaterdag 31 januari 2009 bollen! t KpËi ebruari is zo'n maand I waarin het bij de tuin- liefhebbers begint te kriebelen. Ze willen in de grond wroeten. Of op zijn minst ideeën opdoen voor de tuin, ermee bezig zijn dus." Eli- ne Havermans weet waarover zij praat. De drie beurzen Tuinldee die 'haar' bedrijf Libéma organi seert, trekken jaarlijks ruim 80.000 bezoekers. De beurs in Den Bosch is een lan delijk evenement, die in Zwolle en Goes worden bovenregionaal be zocht. Havermans legt uit dat alle drie beurzen een andere opzet ken nen: „Goes is een mix van tuinie ren en wonen. Daar is ook veel aan dacht voor woninginrichting en on roerend goed. In Zwolle hebben we vooral inspiratietuinen. Bezoe kers kunnen zien wat ze bijvoor beeld met een tuin van slechts 4 bij 4 meter kunnen doen. In Den iBosch hebben we een noviteit: voorbeeldtuinen van 6 bij 9 meter met een werkschema om die zelf aan te leggen. Laten uitvoeren kan natuurlijk ook, niet voor niets zijn veel van onze standhouders hove niers en groenvoorzieners." Bij Tuinldee draait het inderdaad vooral om tuinieren, „al komt wo- nen ook zijdelings aan bod. De tuin wordt immers steeds vaker ge zien als verlengstuk van de woning en veel spullen zijn zowel binnen als buiten te gebruiken." De bezoekers zijn dan ook divers: van fanatieke spitters tot flatbewo ners die hun balkon willen aankle den, maar ook mensen die 'slechts een gezellig (en overdekt!) uitstap je maken. Die laatste categorie loopt ook rond op het Holland Flowers Festi val, maar dan in de minderheid. „We zijn van oorsprong een echte vakbeurs, en nog steeds is de bol- bloemenbranche sterk vertegen woordigd. De vakbezoekers zijn dan ook internationaal, de consu menten komen uit alle delen van het land", aldus woordvoerster Juliette Bevelander. Deze beurs, voorheen Westfriese Flora gehe ten, bestaat al 76 jaar en is daarmee In deze rubriek brengen wij bekende, tijdloze meubels - de '(neo)klassiekers' op woongebied - voor het voetlicht. Het Holland Flowers Festival, komende maand in Zwaagdijk, is van oor sprong een vakbeurs. Nog steeds is de bolbloemenbranche sterk vertegen woordigd, al komen ook consumenten uit alle delen van het land. foto's PR de oudste van het land. Het is te vens de grootste bolbloemenbeurs ter wereld. De achtergrond als vak beurs wordt bepaald niet verloo chend, maar er is wel groeiende aandacht voor de 'gewone' consu ment die er letterlijk sfeer komt snuiven. „De hal is ingericht als showruimte, met fraaie plantenar- rangementen. Er is een onderdeel wonen en lifestyle, er zijn randacti- viteiten zoals de doop van nieuwe tulpensoorten door bekende Ne derlanders (dit jaar cabaretier Jör- gen Raymann en zanger Huub van der Lubbe van popgroep De Dijk), en voor het vierde jaar levert de be kende tuinarchitect Robert Broeke- ma een bijdrage. Ook helpen hove niers bezoekers op weg met tuin- ideeën." Als het buiten warmer wordt, ma ken de binnenbeurzen plaats voor buitenevenementen. De meeste buitenfairs zijn breder van opzet, richten zich veelal op lifestyle. En kele voorbeelden zijn de Castle Fair, Landgoedfair Beeckestijn en Fleurig, de grootste beurs in deze categorie. Fleurig begon aanvanke lijk als funchsiatentoonstelling en podium voor andere planten, ont wikkelde zich toen meer richting woonaccessoires en mode, maar Binnen - De Tuinbeurs, Utrecht (30 januari t/m 1 februari) - Tuinldee, Zwolle (12 t/m 15 februari) -Tuin k Sfeer, Groningen (19 t/m 22 februari) - Tuinbeurs Doetinchem, (21 t/m 24 februari) - Holland Flowers Festival, Zwaagdijk (25 februari t/m 1 maart) - Tuinldee, Den Bosch (26 februari t/m 1 maart) - Tuinexpo Salland, Luttenberg (27 februari t/m 2 maart) - Tuin k Interieur, Hengelo Ov. (5 t/m 8 maart) - Huis Tuin, Leeuwarden (5 t/m 8 maart) - Tuinldee, Goes (20 t/m 22 maart) Buiten - LandFlair, Maastricht (24 t/m 2 april) - Landgoedfair Beeckestijn, Velsen (26 t/m 30 april) - Boven het Maaiveld, Oldebroek (20 t/m 23 mei) - Summerfair, Ommen (29 mei t/m 1 juni) - Pinksterfair, Zeist (29 mei t/m 1 juni) - Fleurig, Haarzuilens (12 t/m 19 juli) - Castle Fair, Vorden (19 t/m 23 augustus) keert nu terug naar de basis. „Een rechtstreeks gevolg van de krediet crisis", legt organisator Hans Ver- ploeg uit. „Er worden minder hui zen verkocht, dus is er minder werk voor tuinarchitecten en hove niers. Zij meldden zich bij ons om zich via Fleurig aan een groot pu bliek te presenteren. Vandaar dat er deze zomer extra veel grote mo- deltuinen worden ingericht, zeker twintig. Ook komt er een plein waar vijf tuinarchitecten tuinad- vies geven en eventueel een schets maken. En er zijn tal van work shops en lezingen." De belangstelling voor buitenbeur zen neemt de laatste jaren iets af, maar Harrie Droste uit Weerselo ziet juist nieuwe kansen. Ruim twintig jaar geleden organiseerde hij tuinbeurzen in Nederland, ver trok toen naar Duitsland waar hij inmiddels zo'n vijfhonderd beur zen opzet, en beproeft nu weer zijn geluk in eigen land. „In april is er de nieuwe beurs LandFlair op kasteel De Hoogenweerth in Maas tricht. Het is geen specifieke tuin beurs, maar een breed evenement met ook aandacht voor wonen en culinaire zaken." Harrie Droste denkt dat het Neder landse publiek zeker geïnteresseerd is in zo'n gevarieerde fair. „Ja, vol gens mij is daar beslist ruimte voor. Ik verwacht dan ook al vol gend jaar uit te breiden, waarschijn lijk eerst in Twente." www.tuinidee.nl www.hollandflowersfestival.nl www.fleurig.nl www.tuin-wiki.nl 1^ Reageren? redactie.wonen@wegener.nl De Tiffanystijl is door het grote publiek jarenlang als kitscherig terzijde ge schoven. Tegenwoordig is er meer waardering voor de veelkleurige lampen uit het art-nouveau-tijdperk, al zijn de originele onbetaalbaar. foto GPD De natuur stond centraal in veel Tiffany-ontwerpen. De lampen kre gen dan ook namen als 'klaproos', 'libel' of'Oost-Indische kers'. De kleuren waren vrij uitgesproken. Louis Tiffany had zijn eigen glasfa briek waarin hij precies kon laten maken wat hij nodig had. Zijn ob jecten moesten 'leven', het glas mocht niet te perfect zijn. Rood glas was het duurst, want daar was goud in verwerkt. Louis Tiffany was dan wel het artis tieke genie achter de revolutionaire toegepaste kunst, uit recent onder zoek is gebleken dat achter de schermen vrouwen werkten die een belangrijke bijdrage hebben ge leverd aan zijn meesterwerken. De ze vergeten kunstenaressen wer den ontdekt toen in 2005 de brie ven werden gevonden van Clara Driscoll. Zij was hoofd van het Wo men's Glass Cutting Department. In haar correspondentie beschrijft ze gedetailleerd de dagelijkse gang van zaken in de Tiffany Studio's, waar veel vrouwen werkten. Louis Tiffany vond vrouwen bij uitstek geschikt voor het selecteren en snij den van kleine stukjes glas. Ze zou den meer gevoel voor kleur heb ben en meer feeling voor organi sche vormen. Uit de brieven van Driscoll blijkt dat ze - onder supervisie van Louis Tiffany - werkte aan beroemde lampen als 'vlinder', 'sleutelbloem' en 'blauwe regen'. Ook de gouden regenlamp van Anna Singer is ver moedelijk door haar ontworpen. De Tiffanystijl is door het grote pu bliek jarenlang terzijde geschoven, lelijk gevonden. Sinds enige tijd wordt Tiffany weer gewaardeerd. Er worden veel replica's gemaakt, vooral in voormalige Oostbloklan den en China. De kwaliteit is vaak matig, maar er zijn in Nederland ook een paar gepassioneerde Tiffa- nymakers die de originelen probe ren te benaderen. Originelen zijn overigens onbetaalbaar. Singer La ren is waarschijnlijk het enige Ne derlandse museum dat een exem plaar in de collectie heeft. Hans van Rijn toont zijn luie stoel Lamino. foto Lies Francke ONTWERP Stoel Lamino (19S6). ONTWERPER Yngve Ekström (1913-1988), een Zweedse ar chitect en meubelontwerper. EIGENAAR Hans van Rijn. WANNEER GEKOCHT „In 1963 zegt Hans van Rijn. „Toen ik dat jaar trouwde, hadden mijn vrouw en ik weinig geld voor de inrichting van onze zolder verdieping in Den Haag. Toch wilden in de woonkamer één mooie, luie stoel hebben. Na lang zoeken vonden we die stoel in de Bijenkorf." WAAROM GEKOCHT „Scandina visch design was destijds net op de Nederlandse markt gelan ceerd. Onze stoel was dus erg modern, maar paste toch goed bij ons eenvoudige interieur. Oorspronkelijk waren zitting en leuning 'bekleed' met een wit te schapenvacht."' TE KOOP „Ik meen dat we tussen de 200 en 300 gulden (90 a 135 euro) voor de stoel heb ben betaald. In 2003 heb ik 'm op een verzamelbeurs te koop zien staan. Ze vroegen 475 eu ro, zonder de originele stof." Omdat de ontwerpnaam be kend is, laat de stoel zich rede lijk eenvoudig vinden op inter net. Het aanbod op vraag- en aanbodsites is echter niet al te groot. Zo heeft Marktplaats één hit (zoekvraag 'lamino'; link: http://link.marktplaats.nl/ 223996084): een verkoper biedt drie stoelen aan, waarbij 'het frame in goede staat is, maar de bekleding niet'. De vraagprijs is 350 euro per stuk. Designwinkel 050design.nl heeft een exemplaar met grijze schapenvacht voor 450 euro. Lamino, waarvan er zo'n 250.000 zijn verkocht, wordt nog steeds geproduceerd door Swedese AB (www.swedese.se). De stoel werd in 1999 door le zers van het Zweedse blad Skö- na Hem (Mooi Huis) uitgeroe pen tot 'Zweeds Meubel van de Eeuw', (bron: Wikipedia) Ook een klassieker in huis? Mail info en foto van meubel en uzelf naar de redactie.wonen@wegener.nl www.singerlaren.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 57