Nieuw licht op Tiffany Sierpaardenstaart Lekker groot i nale of zelfs landelijke bekendheid. foto PR .34 PZC Zaterdag 31 januari 2009 wonen@wegener.nl 024-3650509 Verliefde stelletjes in de bouw markt? Grote kans dat ze linea recta richting verfafdeling lopen. Hun missie: samen fijne kleur tjes uitzoeken voor op de muur in het nieuwe huisje. Ie ziet ze twijfelen - even later ruziën - bij het schap met piepkleine kleur- kaartjes: al dertig verschillen de staaltjes wittinten. Hoe moet dat met blauw? Hadden ze maar naar Flexa geluisterd. Die verfpro- ducent begrijpt deze stelletjes. foto GPD En verwent ze sinds kort door 'XL-stalen' te leveren. Gewoon thuis, waardoor geruzie over ka toen- of roomwit privé blijft. Op www.flexa.nl kun je die sta len uitzoeken en op As-formaat bestellen. De gekozen kleuren ko men in een mapje per post naar je toe en kosten 0,70 cent per stuk, exclusief 2,95 euro verzend kosten per mapje. Als extraatje le vert Flexa een sjabloon voor een kleuraccent op de muur. Kitsch, oerlelijk, smakeloos. De Tiffanystijl heeft jaren lang in het verdomhoekje ge zeten, maar nu komt er weer waardering voor de kleurige lampen. Museum Singer in Laren heeft een ex positie over de opvallende lampen uit New York. door Vikkie Bartholomeus Een feestelijke gloed sijpelt door de goudenregen. Tal loze transparante gele en groene blaadjes versprei den zacht licht. Het zijn honderden, misschien wel duizen den stukjes glas uit de Tiffanylamp 'laburnum'. Het is een joekel van een hanglamp en het moet specta culair zijn geweest toen kunste naarsvrouw Anna Singer die in 1911 uit Amerika meenam voor haar nieuwe eetkamer. Anna Singer betaalde destijds hon derden dollars voor de lamp, een vermogen. Maar nu is hij tonnen waard. Want de artistieke waarde van Tiffany-objecten is inmiddels volledig erkend. Originele stukken worden bij veilingen wereldwijd voor enorme bedragen verkocht. Anna Singers eetkamer in Villa De Witte Zwanen is tegenwoordig de foyer van museum Singer Laren en de goudenregenlamp - onderdeel van de Singer Collectie - is nu het pronkstuk van de expositie 'Tiffa ny Girls, nieuw licht op Tiffany', nog tot 30 augustus te zien. Louis Comfort Tiffany, zoon van de bekende juwelier, runde in Man hattan zijn firma voor lampen en andere objecten. Hij introduceerde een opmerkelijk procédé: hij maak te 3D-mozaïek van stukjes glas. De doorschijnende onderdeeltjes wer den aan elkaar gesoldeerd met ko perfolie en tin. Monnikenwerk. Heermoes, akker- pest, paarden staart, of hoe je de plant ook noemt, is het enige onkruid dat ik ken dat werkelijk onuitroei baar is. De paardenstaart is als de hydra, het mon ster uit de Griekse mytho logie: hak één kop eraf en er komen er twee voor in de plaats. Uitgraven is on begonnen werk, want de Schaafstro. foto GPD wortels gaan meters diep. Afdekken met landbouwfolie is nutteloos, want de plant breekt er zonder moeite doorheen. Onder water zetten helpt misschien, maar is onpraktisch. Ik ben geen voorstander van het gebruik van onkruidbestrij dingsmiddelen, maar ik ben ook niet roomser dan de paus. Met gepaste schaamte geef ik toe dat ik in het verleden alle legale bestrijdingsmiddelen tegen heermoes heb geprobeerd. Zonder noemenswaardig effect. Zelfs MCCP, het verdelgings middel waarmee de Amerikanen een deel van Vietnam ont bladerd hebben, krijgt op akkerpest geen vat. Hen tuinvriend die op hoge leeftijd overleed, had zijn leven lang tegen de paardenstaart gestreden. Maar bij zijn dood overleefde de plant hem glans rijk. Indachtig die strijd, besloot ik het over een an dere boeg te gooien. If you can't beat them, join them, dacht ik. Met zijn ranke stengels en ragfijne, afhan- gende takjes is de paardenstaart immers een unieke plant. Welke andere vaste plant lijkt op een minia tuurkerstboom? Daarnaast wekt de lange historie van de plant ontzag. Zo'11 driehonderd miljoen jaar geleden was een groot deel van de aarde met reus achtige, aan heermoes verwante planten begroeid. Ik probeer mij weieens voor te stellen hoe dat eruit gezien moet hebben: zo'11 woud van reuzenpaarden- staarten en boomvarens waar dino's wandelden. Toch kunnen volwassenen ook plezier beleven aan paardenstaarten, zonder dat daar een 'mentale om wenteling' voor nodig is. Zo bestaan er nogal wat soorten die minder woekeren dan akkerpest. Enkele worden zelfs als erkende sierplant verkocht. Neem schaafstro, een paardenstaart die als bodembedekker aan de man wordt ge bracht. Schaafstro wordt een meter hoog, houdt van vocht en schaduw, en, geloof het of niet, het valt soms niet mee schaafstro aan de groei te krijgen. Zelfs als de plant door een zorgvuldige verzorging is aangeslagen, kan het nog jaren du ren voordat hij zijn volle wasdom heeft bereikt. De jonge scheuten van schaafstro Zijn onwaarschijnlijk van kleur: dwarsgestreept in roze, groen en zwart. Hoewel ze stijf recht op staan en niet kronkelen, doen ze denken aan slangen. De enigen die de paardenstaart 'van nature' niet verwensen, zijn kinderen. Ie kunt er leuke trucjes mee uithalen. Zo kun je de plant demonteren door de stengelleden uit elkaar te trekken. Daarna zet je hem weer in elkaar alsof er niets is ge beurd. Dat hoefje met margrieten niet te proberen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 56