Flaneren in Malta's filmdecor Malta biedt de bezoeker meer dan alleen tuinen, musea en middeleeuwse paleizen. Rob de Vries flaneerde langs de waterkant en waande zich in Hollywood. m BOLDERMAN 4 reizen@wegener.nl 2 reizen 024-3650360 PZC Zaterdag 31 januari 2009 Aan het eind van een zonnige morgen op Malta kijk je vanaf het water, in een gon- deltje in Valletta's Grand Harbour, naar een prachtige, honderden meters brede gevelwand bij de nieuwe Cruise Terminal. Maar schijn be driegt: 's avonds blijkt achter die in pastelkleuren geschilderde gevel tjes vooral parkeerterrein te zitten. Eerst overheerst de ontgoocheling. Maar dan ontstaat er ook bewonde ring voor de Maltezen. Wat een in ventieve manier om in één keer van een wat troosteloos stuk kade een kleurrijke ontmoetingsplaats voor jong en oud te maken, en te gelijkertijd al dat glimmende blik als het ware weg te toveren. 'The Waterfront' is, met uitzicht op de haven en de stadjes aan de over kant, een bijzondere gelegenheid om op de terrassen wat te eten en te drinken, mensen te ontmoeten. Vooral 's avonds is het een echte flaneerboulevard, met z'n Hol- lywoodachtige 'filmdecor'. De plek om te zien en gezien te worden. Het havenproject is bedoeld om de 'meest versterkte haven ter wereld' enerzijds nog meer van zijn oude glorie terug te geven en anderzijds toegankelijker te maken voor crui seschepen. In een volgende fase zullen bijvoorbeeld de originele ha venmuren gerestaureerd worden, die de Knights van St. John (de Maltezer Orde) aan het eind van de Middeleeuwen bouwden. De haven van Malta, buitenge woon strategisch gelegen in de rela tief smalle doorvaart tussen Sicilië en Tunesië, werd door de Engelsen vanaf 1850 uitgebouwd tot een machtige vlootbasis. Na Malta's on afhankelijkheid in de jaren vijftig van de vorige eeuw werden er ci delijk, maar tegen vervanging is veel verzet onder de bevolking. Het compacte hoofdeiland (alles is vlot bereikbaar) van de Republiek Malta biedt ook buiten Valletta vol doende mogelijkheden om je te vermaken. Een uitstapje-naar Marsaxlokk bijvoorbeeld, het ha ven- en vissersstadje aan de Oost kust, waar kleurige bootjes voor an ker liggen, waar aan de waterkant een markt is met kraampjes vol souvenirs, en waar je niet mag ver trekken zonder in een restaurantje versgevangen vis te hebben gege ten. Minstens zo interessant is een be zoek aan Medina, ook wel 'de stille stad' genoemd. Medina was de eer ste hoofdstad van Malta en het is er stil. Geen autoverkeer, hooguit een door paarden getrokken koets. Een ideaal plekje dus om te wande len en af en toe een museumpje in te duiken, waar je mee teruggeno men wordt in de historie, of om een van de glaswinkeltjes te bezoe ken. De meest geliefde excursie is die naar het eiland Gozo. De veerbo ten erheen zitten vol. Gozo is een heuvelachtig eiland, het belangrijk ste stadje is Victoria dat door de locals Rabat wordt genoemd en dat vooral bekend is door zijn Cita del, een apart historisch wijkje met brede verdedigingsmuren, een leu ke vlooienmarkt, maar ook een ba rokke basiliek. Ramla Bay is Gozo's zandstrand, een van de weinige die Malta te bieden heeft. Informatie: www.visitmalta.com www.gozo.com.mt www.choosemalta.com PW Reageren? redactie.reizen@wegener.nl Een excursie van Malta naar Gozo is erg geliefd. Stadsbussen ouder dan vijftig jaar horen bij de geschiedenis van het eiland. MIDDELLANDSE ZEE Vanaf de Upper Barakka Gardens heb je een prachtig uitzicht op de haven van Valletta waar schepen voortdurend aanmeren of vertrekken. viele werven van gemaakt. De scheepsbouw trok ook andere in dustrieën aan. Inmiddels is Malta een bijzonder welvarend EU-land geworden. Het is een genot om op het water van de Grand Harbour te vertoe ven. Bij voorkeur op zo'n gondel, die de Maltezen in het Arabisch (het Engels is de andere officiële taal) dghajsa noemen. De stuur man die de peddel bedient, heeft geen haast en legt uit wat er vanaf dat blauwe water allemaal te zien is. Aan de ene kant het indrukwek kende Valletta, aan de overkant de als drie vingers in het water stekem de stadjes Senglea, Cospicua en Vit- toriosa, waarvan de laatste het meest interessant is om er even aan wal te gaan. Hoewel ook Vittoriosa hevig gele den heeft onder bombardementen in de Tweede Wereldoorlog, is er gelukkig veel van historische waar de behouden gebleven. Mooie smalle straatjes in de Colla- chio-wijk, waar de ridders hun her bergen hadden. En een leuk plein, zo'n beetje het enige plein op Mal ta zonder katholieke kerk. Vittoro- sia heeft, aan de waterkant, ook een groot Maritiem Museum, waar in de luisterrijke maritieme histo rie van Malta uitgebreid getoond wordt. In een halve dag heb je Vittoriosa wel bekeken, in hoofdstad Valletta is veel meer te zien en te doen. De Barakka Tuinen bezoeken is een must, alleen al omdat je vanaf het bovenste deel een fraai uitzicht hebt over de hele haven. De tuinen liggen niet zo ver van Merchant Street, die de hele stad doorsnijdt en waaraan onder meer de beroem de i6e-eeuwse St. John's Kathe draal staat, met z'n barokke schoonheid. Het centrum herbergt ook een paar leuke paleisjes. Een helemaal nieuwe toeristische attractie is de Malta Experience, vlakbij Fort St. Elmo in het noordoosten van de stad. Via een tunnel kom je in een theaterzaal terecht waar op een groot scherm de complete geschie denis van Malta getoond wordt. Bij die geschiedenis horen ook de oude, maar nog in prima staat ver kerende stadsbussen, van de jaren na de Tweede Wereldoorlog. Ze zijn uiteraard niet zo milieuvrien Aan de haven van Marsaxlokk is een markt en zijn souvenirs te koop. In de restaurants wordt dagelijks verse vis geserveerd. Diverse vertrekdata. Diverse vertrekdata 4/5 DAGEN DUITSLAND slechts v.a. 195," B!J DE PRUS INBEGREPEN Overtocht Calais - Dover v.v. ivj Overtocht Holyhead - Dun Laoghaire |$j Overtocht Rosslare - Fishguard 55 2 nachten in 3* hotels in de omgeving van Londen in een comfortabele kamer met douche toilet HE 7 nachten in 3* hotels tijdens de rondreis Ierland in O] comfortabele kamer met douche en toilet 3 Dagelijks goed verzorgd ontbijt en 3-gangendiner 5 Excursies met de bus (excl. entreegelden) j"1. Comfortclass touringcar chauffeur/reisleider* Goed verzorgd afscheidsbuffet BIJ DE PRIJS INBEGREPEN Dagelijks goed verzorgd ontbijt Dagelijks goed verzorgd 3-gangendiner Genoemde excursies (entreegelden niet in begrepen) 2 dagen een locale gids Luxe reisbus met ervaren chauffeur/reisleider Goed verzorgd afscheidsbuffet in Nederland (niet inbegrepen bij 4-daagse reis) Voor brochure en Industrielaan 8 3903 AB VEENENDAAL Telefoon 0318-580958 QUI 11 MHTTIW boekingen: (0318) 58 09 58 www.bolderman.nl vvzi^Jr. I BIJ DE PRUS INBEGREPEN Op heen- en terugreis overtocht met luxe cruiseferry in een comfortabele hut 'i 7/9 nachten in een 3* hotel in een comfortabele kamer met douche en toilet Dagelijks goed verzorgd ontbijt en 3-gangen diner ij Excursies met de bus (entreegelden niet inbegrepen) Luxe comfortclass touringcar met chauffeur/reisleider Goed verzorgd-afscheidsbuffet Toeristenbelasting BIJ DE PRUS INBEGREPEN 3/4/7 overnachtingen op basis van logies en ontbijt 2-persoonskamers met faciliteiten Dagelijks ontbijtbuffet 9 3-gangen bij 5 en 8 dagen Excursies met bus (excl. entreegelden) Stadswandeling o.l.v. gids Luxe touringcar chauffeur/reisleider Nederlandstalige gids in Praag Afscheidsbuffet (bij 5 en 8 dagen) Toeristenbelasting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 47