2i reizen Hoe word je zonder paard een Kozak? fjrf Kiezen tussen luieren of actief bezig zijn REISRRDRR Bent u actief bezig op vakantie? mmmtersx:. De Zuid-Russische Dondelta heeft steppen, zoals je ze bijna nergens in Europa ziet. Rob de Vries zag onafzienbare velden met wilde, rode tulpen en kamelen die proeven van het gras. Graadmeter k_ reizen@wegener.nl HHH 024-3650360 PZC Zaterdag 31 januari 2009 Ruim een jaar vroegen we wekelijks op deze plek de lezers om hun me ning. Vandaag de laatste aflevering van de Graadmeter met de vraag: Hoe actief bent u op vakantie? Op vakantie rusten we uit of we zijn juist druk niet allerlei activiteiten. „Ik word rusteloos als ik tijdens mijn vakantie niets kan doen. Lig gen op een strand is niets voor mij. Dus lees ik alles over een stad en ga daar rustig rondlopen. Het is voor mij een soort expeditie. Va kantie is voor mij vooral andere dingen doen dan normaal. Met mijn hoofd wil ik ook vooral be zig zijn met dingen die me echt in teresseren", meldt P. van Boven. „Wij trekken altijd de bergen in. Door te wandelen, zien we_heel veel en hebben we het gevoel echt iets te hebben gedaan. Het gevoel daarna 's avonds is het beste dat er is. Lekker moe, maar voldaan bij een kampvuurtje eten en drin ken. Dan heb ik het gevoel dat ik mijn vakantie goed heb besteed en dat zijn de dingen waar ik het vaakst aan terugdenk. Dat gevoel is veel geld waard!", laat lezeres M. Jansen weten. Er zijn ook lezers die moe wor den van al die actieve mensen. „Ik zie tijdens mijn vakantie vaak van die Nederlanders die voor dag en dauw op pad gaan om te wande len of te fietsen. Aan het einde van de dag komen ze dan moe te rug. Ik snap dat niet. Voor mij is vakantie een absoluut rustpunt in het jaar. In het weekeinde fiets ik vaak en loop ik vaak in de bossen, maar op vakantie wil ik dat niet. Ik heb er ook geen behoefte aan. En ik heb bijna medelijden met de mensen die hun twee of drie weken vakantie volproppen met allerlei activiteiten", aldus lezeres W. van de Wingerd. „Ik zoek een mix van rust en aller lei excursies. Zodat ik veel kan zien, maar het ook meteen een plek kan geven. Messtal deel ik het ter plekke in, maar we maak ten pas een rondreis door het wes ten van de Verenigde Staten en dan moet je wel plannen maken. Meestal zoek ik dan een nationaal park of zo waar ik graag langer wil blijven. Dan pas kun je er van genieten, althans zo werkt het bij mij. Ik denk dat iedereen zijn ei gen manier moet uitzoeken. En zo moet je dan elke vakan tie indelen", meldt lezer J. van Nouwen. Q Een beetje 43% (2) Ongeveer de helft van de tijd 29% (3) Alleen maar 14% (4) Helemaal niet 14% RUSLAND EUROPA TURKIJE 0 en Kozak zonder I paard is geen Kozak.' ■Mi Ik sta ongemakkelijk om me heen te kijken in de bovenzaal van het museum. In mijn handen houd ik een oorkonde, waarin staat dat ik zojuist ben ingewijd als Kozak. Maar ik heb slechts drie keer in mijn leven op een paard - stapvoets - gezeten. De dames en heren in kozakkenkostuum knik ken me echter allemaal bemoedi gend toe: „Je bent Kozak." Op deze bijeenkomst met muziek, dans en uiteraard een glas wodka, heb ik toch een beetje het gevoel 'onder Kozakken' te zijn. Zoals ge zegd in een historisch museum, dat van Starocherkassk, een stanit- sa. Dat is de naam van de dorpen, waar de Kozakken sinds de vijftien de eeuw in communevorm leven. Starocherkassk is niet zomaar een dorp in het zuiden van Rusland, het is van 1644 tot 1805 de hoofd stad van het Don Kozakkenland ge weest en het is gebouwd op een ei land in de rivier de Don. Starocherkassk ligt niet ver van mil joenenstad Rostov. Het is niet meer dan een groot dorp en telt - naast vrij veel oude, kleurige, maar ook wrakkige houten huisjes - zo'n 150 monumenten, die je als bezoeker helemaal terugbrengen in het Kozakkenverleden. Een roem rucht verleden, want Kozakken staan bekend als een volk zonder OEKRAÏNE Don Wolgograd Rostov a/d Don Azov Starocherkassk I ZEE VAN AZOV ZWARTE ZEE RUSLAND 'Astrchan KASPISCHE ZEE uniform gestoken ruiters. De voornaamste attractie van deze stanitsa is de Wederopstanding ka thedraal, met zijn groene 'uien' op de witte kerktorens. De schoon heid van het interieur is nog ver- bluffender: 125 grote iconen uit de achttiende eeuw. Een stevig con trast met de 16 miljoen dollar kost ende golfbaan en de bouw van een groot hotel. Een andere stad die ook hoopt te profiteren van het toerisme is Azov, een flinke zeehavenstad. Van ouds een belangrijk handelscen trum aan de legendarische Zijde route, op het knooppunt tussen Europa en Azië. Het is altijd een echte kozakkenstad geweest. Maar Azov maakt nu een wat inge dutte, armoedige indruk. Er staan echter tientallen toeristische projecten op het programma, waar onder de bouw van casino's en ho tels. Samen met de haven, een fort met kanonnen en een histo- risch-archeologisch museum waar in ik zowaar een compleet skelet van een steppemammoet tegen het lijf loop. Hoogtepunten van de natuur vind je op de steppes, in de zes natuur parken, rond de zoutmeren, en dan met name bij het Manytsch- Gudilo-meer. Je kunt er 459 ver schillende plantensoorten ontdek ken. Er bloeien miljoenen wilde, rode tulpen. En er leven ruim twee honderd verschillende soorten vo gels, zoals pelikanen. Op de steppe, de Rostov Oblast, tref je niet allen kudden kozakkenpaardjes aan, maar ook kudden kamelen, die zich aan het frisse gras tegoed doen. Voor een tocht door de step pes in een van de zes natuurpar ken, heb je een 4wheeldrive nodig, maar voor korte wandelingen is dat uiteraard overbodig. De Russische Donregio ligt 1.200 kilometer zuidelijk van Moskou. Het gebied is iets gro ter dan Nederland, België en Luxemburg tezamen. Lufthansa, www.lufthansa.com, vliegt rechtstreeks naar Rostov, vanaf Frankfurt. Via Wenen, met Austrian Airlines, kan ook. Saga Voyages in Rostov aan de Don verzorgt arrangementen, www.sagavoyages.ru, email info@sagavoyages, voor de Nederlandse markt werkt deze reisorganisatie samen met Tiara, www.citytogo.travel/ stedenreis. Reageren? redactie.reizen@wegener.nl angst, zeer gehecht aan vrijheid en onafhankelijkheid. Daarvoor wil den ze vechten, zelfs Napoleon werd mede door de Kozakken op de vlucht gejaagd. Hoewel ze behoorlijk gerussifi ceerd zijn geraakt, koesteren ze hun trotse verleden. Met name in Starocherkassk. Maar in je eentje slenteren door de stad, valt niet mee. Tenminste, als je het cyrilli sche schrift niet meester bent. In mijn fantasie hoor ik het driftige getrappel van de hoeven van kozak kenpaardjes, aangevuurd door hun in het typische militaire kozakken- Foto's van bovenaf: 1. Je wordt toegezongen vóór je tot Kozak 'geridderd' wordt. 2. De fraaie kathedraal van Starocherkassk. 3. Een kudde kamelen op de steppe. 4. Kadetten worden opgeleid tot 'echte' kozakken. foto's GPD Dit is de laatste keer dat we op deze plek de Graadmeter publiceren. Wij danken alle lezers die ons reacties hebben gestuurd en ons deelgenoot hebben gemaakt van hun vakantie- en reiservaringen. Wat rest is het antwoord op de vraag van vorig week:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 45